2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jelínková 17.10.2009 21:23

Rizika GMO

A můžete mi vysvětlit proč se takhle upravují  plodiny,a potom se musí vždy kupovat nové osivo?No přece,aby byly kšefty !!

Za chvíli budou tyto firmy stíhat domácké šlechtitele,protože si prosadí u vlád,že se to nesmí..

pteryx 12.10.2009 19:54

a jaké technické vzdělání má pan Havel?

Lidé zabývající se GMO mohou snadno trpět profesionální hluchotou a slepotou. Říkejte si co chcete, ale transgenní organismy jsou pro ekosystém potenciálním rizikem neznámého řádu.

Eliška 22.9.2009 20:20

Viz:

Nebezpečí genových manipulací

http://www.toxiny.webz.cz/Hovory_s_bohem_kapitola_17.htm

Marek 22.9.2009 10:57

pane autore, copak říkáte na "prosakování" genů z GMO

Jako jeden příklad uvedu: http://www.vtm.cz/clanek/gen-uprchl-do-kukuricnych-poli . Co tedy říkáte na tohle? Které vlastnosti se přenesou, nepožitelnost zrna k osetí? To za chvíli bude třeba veškeré osivo kupovat od "Genetics Corporations"?

Třeba právě v tomto případě GMO znehodnocuje základní genofond (pro který se sahá pokaždé v případě nějaké krize rostliny (nákazy, "vyčerpanost, degenerace ...).

tmoravec 22.9.2009 14:37

Re: pane autore, copak říkáte na "prosakování" genů z GMO

To co popisuje clanek ve vtm se deje jiz davno, akorat existence GMO to umoznuje dobre sledovat. Samozrejme , ze existuje schopnost transgennich odrud se krizit s netransgennimi stejneho druhu, nekdy dokonce i blizce pribuznymi druhy. Ale stejne tak to plati i pro radiacni mutanty. Dulezite je aby byl vlozeny novy gen selekcne neutralni. Tj aby se v divoke  populaci nebo v tech lokalnich odrudach dale samovolne nesiril. A to se dle vseho nedeje. Jinak by bylo treba zakazat mexicanum pestovani jakekoliv moderni kukurice.  Te vlastnosti "nepožitelnost zrna k osetí" moc nerozumim, nic takoveho dle meho na trhu neni, a nevim proc by to nekdo delal. A neni treba kupovat osivo od genetic corporations, staci zmenit drakonicke pozadavky na testovani novych odrud a budou k dispozici i srovnatelne odrudy zadarmo od verejneho sektoru.

martin p. 22.9.2009 23:26

Re: pane autore, copak říkáte na "prosakování" genů z GMO

kazdy novy gen zakomponovany do jakekoliv rostliny lze jako produkt vyzkumu patentovat. A za pouziti patentovane veci se plati. problem je, ze v tomto pripade se mohu stat pestitelem linencone plodiny nechtene. To je prave pripad kukurice v Mexiku. Nicmene to nebrani vymahat poplatky za patentova prava. A velmi by me zajimalo, kdo plati ty "kapacity oboru" a vubec cele vydani autorem tolik opevovane Bile knihy.

Kolik veskere puvodni geneticke informace uz je bezpecne znamo, ze se jako civilizace poustime do jejiho przneni? Prijde mi to jako kdyby se nekdo naucil prvnich pet pismen abecedy a tvrdil, ze klidne vylepsi roman od Shakespeara.

tmoravec 23.9.2009 0:21

Re: pane autore, copak říkáte na "prosakování" genů z GMO

Ono nelze verit vsemu co tvrdi greenpeace. Napriklad prave v mexiku gen jako takovy ani po zakomponovani do rostliny patentovat nelze. Pokud vim tak takovy benevolentni patentovy zakon z vyspelych zemi plati pouze v USA. Rovnez tak nelze vymahat licencni poplatky za pestovani GM odrud v dusledku nejake nahodne primesi. Onen politovanihodny pripad pana Schmeisera, co se s nim tak ohaneji greenpeace je zajimavy tim, ze panu Schmeiserovi na polich o rozloze nekolika tisic hektaru rostla repka obsahujici vice nez 90% transgenni odrudy. A panu Schmeiserovi se nepodarilo presvedcit soud, ze to byla nahodna primes. Vas by presvedcil?

Aby nebyla mylka - osobne jsem silne proti patentovani zivych organismu, snad s vyjimkou mikroorganismu, ale spousta tech problemu se umele zvelicuje, zatimco jine se prehlizeji.

tmoravec 22.9.2009 10:34

konkretne

Soucasne GMO zrejme nebezpecne nijak nejsou. Alespon se to pres veskerou snahu nepodarilo nikomu prokazat.  Potencialni nebezpeci tech, ktere prijdou v budoucnosti spociva v tom, ze je mozne slechtit rychle a cilene tzv. na miru a v budoucnosti to bude stale snazsi. Se vsemi vyhodami a nevyhodami, ktere to muze zpusobovat. Jinymi slovy - je to technologie radove mocnejsi nez dnes siroce pouzivana radiacni mutageneze a ta je zase radove moznejsi nez drive pouzivane cekani na nahodnou zmenu. S tim jak rostou moznosti technologie, rostou i moznosti jejiho spatneho pouziti nebo rovnou zneuziti. Pak je tu jeste celkem opomijena (bohuzel) oblast jineho pravniho postaveni GMO organismu oproti tem tzv. konvencne slechtenym.

Ludva 22.9.2009 11:23

Re: konkretne

Jste si jistý ? GM rostliny si produkují chemické látky, které v nich dříve nebyly. Konzumenti tedy na ně nejsou zvyklí. Ručíte za to, že za deset-dvacet let jejich požívání se neobjeví negativní účinky ? A některé studie negativní účinky na savce vykazují. Pak se v tom orientujte.

tmoravec 22.9.2009 14:29

Re: konkretne

JIste. GM rostliny mohou teoreticky produkovat i nove chemicke latky, na ktere nejsou spotrebitele zvykli. Nicmene ty , ktere se pestuji naveliko a ktere pripadaji v uvahu ( tj. soja a kukurice s odolnosti proti glyfosatu nebo s Bt toxinem) neprodukuji zadne nove chemicke latky, ktere by se jinak v potravnim retezci nevyskytovaly. 

Velmi bych se divil, kdyby byla nejaka studie popisujici negativni ucinky na savce. Pokud vim, trochu se tomu blizi publikace dr. Seraliniho z Francie, ktery tohoto vysledku dosahl dle meho zcela nepripustnym zpusobem statistickeho zpracovani dat.  U zivych organismu at jiz jde o rostliny nebo zivocichy mate pomerne velkou variabilitu. Pokud budete stejnou odrudu pestovat na stejnem poli dva roky po sobe, sklizen bude mit trochu jine chemicke slozeni. Zrovna tak kdyz budete krmit dejme tomu 50 potkanu stejnym krmivem, a pak je rozdelite do dvou skupin a budete sledovat tëjme tomu 50 biochemickych ukazatelu, je dost pravdepodobne, ze v takovych 3-5 ukazatelich budou rozdily. Proto se do experimentu davaji kontroly, aby se vedelo jaka je prirozena variabilita. Pan Seralini vzal data ve kterych kontroly byly, kontroly vyhazel a pak zacal tvrdit , ze transgenni odruda mela na potkany nejaky neznamy vliv. To ze tento dopad nebyl zavisly na davce ani to , ze dopady na samce a samice nebyly konzistentni mu nevadilo. Proste prvoplanova propaganda.

Ludva 22.9.2009 16:34

Re: konkretne

Dík za odbornou odpověď, jako chemik rozumím problémům s pesticidy - toxicitu, persistenci, vznik reziduí není lehké prozkoumat a chyba se může vloudit. Taky je otázka, za jak dlouho vznikne rezistence škůdce, variabilita GM ochrany mi připadá mnohem menší než u chemických pesticidů.

tmoravec 22.9.2009 17:10

Re: konkretne

Rezistence je samozrejme u hmyzu ktery se mnozi v obrovskych poctech a v nekolika generacich za rok obrovsky problem. Nicmene i toto je zda se resitelne - i kdyz v laboratornich podminkach jiz byly rezistentni skudci vypestovani, v realnych podminkach k tomu zatim nedoslo. Mechanismus je nasledujici - Bt toxin bilkovina ktera se  specificky vaze primo na receptor ve strevu ciloveho hmyzu. K rezistenci vedou takove mutace tohoto receptoru, ktere znemozni vazbu toxinu. Jenze takove mutace jsou z povahy veci recesivni - hmyz musi zdedit mutantni alely od obou rodicu, tj nemit zadnou dobrou verzi genu. Pokud pestitele vytvori refugium  s klasickou Bt kukurici na kterem nebudou aplikovat ani chemicke insekticidy, bude vzdy dost rodicu citlivych k toxinu na to aby zustala ochrana ucinna. Alespon ted po cca 13 letech pouzivani techto odrud se ukazuje, ze to zatim takto funguje. Samozrejme v budoucnu k tomu muze dojit a je na zemedelcich aby teto technologie pouzivali s mirou, jinak o ni prijdou.

éolo 21.9.2009 16:51

GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

  Mnoho pozornosti se v diskuzích o GMO plodinách točí kolem jejich možné nebezpečnosti až se mi zdá,že tyto dizkuse mají zakrýt jejich mnohem větší nebezpečnost pro celou civilizaci. Skutečnost ,že zavedením GMO osiv projde ekonomika zemědělství zásadní změnou,která nemá obdobu za celou dobu civilizace .Tento civilizační dopad jako by nikoho netrápil. V celé historii lidstva bylo obilí,osivo vypěstované zemědělcem jeho majetkem a mohl jej svobodně použít k dalšímu setí nebo si svobodně koupit jiné lepší osivo, které se opět stalo jeho majetkem.Použití GMO osiv tato kultura končí,definitivně. Osivo GMO lze koupit od téměř monopolních producentů pouze s licenční smlouvou, tj. závazkem platit za opakované použití ( resp. osivo -úrodu nelze opakovaně použít k setí a je nutno koupit osivo nové. A to pod trestní,finanční sankcí pro vlastníka obilí.) Pirátské použití je snadno identifikovatelné a prokazatelné. Výsledkem bude kriminalizace zemědělců v celosvětovém měřítku a monopolizace výnosů do několika málo světových firem. Až toto zjistíme,bude pozdě ,šlechtěné odrůdy už nebudou, a začneme zas u dvouzrnky. Toť.

Josef 21.9.2009 16:57

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

Ano, tohle je skutečný problém !!

éolo 21.9.2009 17:16

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

 Ono je to ještě tragičtější,vezmemeli si v čem tkví vyjímečnost genové modifikace, zjistíme,že právě v přesné identifikovatelnosti měněné sekvence genů. Je-li však rostlina složena z mnoha milionů sekvencí je podíl změny nicotný ,ale výrobce osiva si přivlastní celou genovou skladbu, jako by ji vytvořil z ničeho.Nevím v čem se bere pýcha vývojářů  této ,byť špičkové ,techniky genových manipulací.Co je lidstvo lidstvem toto dělá (šlechtí) a nikdy nikdo nepřišel na zrůdný nápad přivlastnit si výpěstek i v příštích generacích potomstva i s celým původním genofondem, který si nechal patentovat jen proto ,že do něj dokázal nahlédnout a cíleně změnit.

Jura Jurax 21.9.2009 17:37

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

Celou skladbu ne. Jen tu svou změnu. Můžete klidně používat osivo bez té změny, uznáte-li to za pro sebe výhodné.

který si nechal patentovat jen proto ,že do něj dokázal nahlédnout a cíleně změnit. - no, ono to dokázat jen nahlédnout a cíleně změnit je hodně složitá a nákladná věc. A již v Písmu je psáno, že dělník je hoden mzdy své, to vím i já neznaboh a ateista. Znáte ten stařičký vtip o hodináři, co měl opravit radniční hodiny? Přišel, zamyslel se, vytáhl kladívko a jednou ťuknul a hodiny se rozběhly. A naúčtoval si sto zlatých. I zdálo se radním, že je to moc za jedno ťuknutí, načež hodinář pravil: To ťuknutí je za půl zlatky; ten zbytek do sta si účtuju za to, že vím, kam ťuknout.

éolo 21.9.2009 17:55

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

 Já s vámi souhlasím, a sám jako tvůrce několika současných patentů zajisté nezávidím odměnu za práci vývojářů i úctu k investicím majitelů patentů.Problém je v monopolizaci ,kterou způsobují především politické a byrokratické procedury.Kdyby ,s využitím špičkové technologie, se mohlo procesu vývoje zůčastnit tisíce subjektů,konkurence by cenu a podmínky stlačila na míru,která by mně nenaháněla strach ze ztráty svobody volby. Jsou to právě nesmyslně přísné a mnohaleté schvalovací procedury ,které produkt zdražují a nahrávají monopolizaci odvětví. Nicméně v patentech jsou již celé genové skladby rostlin a nikoli pouze ta změna.

Jura Jurax 21.9.2009 18:17

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

No, v patentech jsou celé genové skladby rostlin s tou změnou, ne? Ergo bez té změny je nepatentovaná, z jinou změnou jde o jiný patent, ne? Opravte mne, jestli se mýlím.

No a ty nesmyslně přísné a mnohaleté schvalovací procedury ... jednak jsou nejspíš dány antiGMO hysterií, ale taky opatrností - to nedokážu posoudit.

éolo 21.9.2009 18:50

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

 Ač nejsem specialista na genové inženýrství,myslím ,že se nemýlýte.Mé obavy však nejsou vyvolány strachem, že si někdo nechá něco patentovat a chce tento fakt zhodnotit.Mé obavy jsou hlubší. Dnes je bráno jako přijatelné, že zazpívat si písničku od identifikovatelného autora u táboráku,či na školní besídce ,je podle autorských práv bráno jako krádež, že použití dostupného písma v počítači je krádež ,a jen se obávám kdy bude krádeží zasetí koupeného osiva (bez genového rozboru a bez úmyslu krást).Čekám ,kdy se podle zákona stanu zlodějem.

éolo 21.9.2009 19:13

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

 Omlouvám se za hrubku ve slově "nemýlíte".

lesov 21.9.2009 19:26

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

Zlodějem se stanete v brzké době (bez úmyslu krást) neb jiné, než geneticky upravené obilí nebude k mání a případná neznalost neomlouvá... R^

Ladislav N :-))) 21.9.2009 23:54

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

Blbost. Proč by nebylo k mání jiné, než GMO obilí? ;-P

ps 21.9.2009 20:51

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

To je pěkná blbost. Za prvé každý patent má jen omezenou časovou platnost. Za druhé Existuje řada GM rostlin, které nebyly vyvinuty na komerční bázi ale v akademickém prostředí. Takovou rostlinou  je například "zlatá rýže" jejíž tvůrci dali výsledky svého výzkumu volně k dispozici a byli za to anti GMO fanatiky pronásledování jako divá zvěř. Za třetí, to že Monsanto a Basf, jsou z velké části monopolními producenty GMO, je zapříčiněno  především anti GMO hysterií. Pro řadu firem je prostě příliš riskantní investovat velké prostředky do něčeho co se kvůli pár křiklounům a  populistům v politice nemusí vůbec uplatnit.

Ivan Nový 21.9.2009 22:32

Re: GMO nejsou nebezpečné ,ale zotročující !

Pseudoproblém, časem modifikace bude dělat kdokoliv.

josef krouman 21.9.2009 16:24

prosím konkrétně

čím a jak jsou GMO nebezpečné? Jaký je mechanismus účinků? Bez keců, prosím ...

Josef 21.9.2009 16:54

Re: prosím konkrétně

Výborně, takhle se na to musí !!

R^

Josef 21.9.2009 16:18

Mne jen prakvapuje následující paradox

Každý soudný člověk ví, že lékaři musí očkovat, používat chemické léky, chemické desinfekce, manipulovat s tkáněmi, dodržovat hygienu opět za pomoci a někdy i často dráčnické chemie atd. Pokud by to nedělali, šlo by naše zdraví prudce z kopce. Zvýšila by se úmrtnost, roznesly by se epidemie atd.

Zatímco u "ekologicky" pěstovaných potravin, kde se chemie neužívá, to jaksi neplatí. Rajče může hnít, housenky si mohou dělat co chtějí, baktérie a plísně řádí a je to prý zdravější !!

Naopak chemicky ošetřené plodiny jsou zdravější!! Bez chemie (v rozumné míře) to prostě nejde!

PS. Jeden můj příbuzný pracoval na ekologických farmách ve Francii. Ve dne samá ekologie a v noci lidé z východu načerno stříkají až se chumelí!!

Ludva 21.9.2009 16:54

Re: Mne jen prakvapuje následující paradox

Taky se mi nezdá, že by lidi v minulosti nebo i nyní třeba někde v Africe, kde chemii v zemědělství nepoužívají, byli nějak zdravější. Spíše naopak ! Nehledě na výnosy - hladu bylo vždycky dost.

JaS 21.9.2009 12:12

Nějak mi to připomíná

zelené oteplovače a jejich blbnutí kolem CO2. Taky náboženství s cílem uchvátit moc a vydělat na tom.

hlava22 21.9.2009 11:24

Chvála EU.

Problém s GMO vyřešila jasnozřivá EU tak že zakázala krmit prasata masokostní moučkou. Výsledek se dostavil, musíme dovážet GMO soju a kukuřici, aby bylo co žrát. A pak že je EU k ničemu.