28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VĚDA: Ruské kosmické plány v naději

V uplynulém roce jsme úspěšně vypustili 80 raket, nejvíc ve světě – chlubí se ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) ve své výroční zprávě. Z toho bylo 31 těles státního významu, 5 komerčních a 44 malých těles.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 31.1.2015 11:09

Re: ONO BY STAČILO....

Tak se tím, co jste právě napsal, Mrázku řiďte a nemlžte.

       To, že je na území suverénního státu Ukrajina dodávána přes hranici Rusko/Ukrajina těžká vojenská bojová technika jsem si já nevymyslel - to je neoddiskutovatelný fakt.  

       CO tam máte dál?

J. Mrázek 31.1.2015 10:18

Nevrátíme se k pazourku ?

Ten byl nejlevnější a dal se zvládnout .... jinak řečeno: nedávejme si malé cíle, nebo budeme mít malé výsledky a malou šanci obstát proti silám přírody a vesmíru...

J. Mrázek 31.1.2015 10:12

Pan lepka je buď1. ...., nebo 2. navedenej...

A plést presstitutkami upravenou "realitu" do článku o kosmonautice dokáže jen Fendrych a spol. s podobně nesvéprávnými jedinci...

J. Mrázek 31.1.2015 10:08

ONO BY STAČILO....

Trochu myslet a ne si nechat říkat, CO si máte myslet ... ale to vyžaduje určitou míru inteligence...

J. Jurax 29.1.2015 22:38

Re: Autor uvažuje reálně, ale znáte to,

No jo, kdysi se jim říkalo sálové neboli mainframe, dnes se jim říká superservery. Existují dodnes a ještě dlouho budou.

Populárně třeba http://e-svet.e15.cz/it-byznys/salove-pocitace-nejsou-mrtve-ziji-i-diky-vyvoji-v-praze-1057326

nebo http://computerworld.cz/aktuality/zrejme-nejvykonnejsi-komercni-server-predstavila-ibm-mainframe-integrovany-s-blady-7470

J. Jurax 29.1.2015 22:26

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

http://www.rozhlas.cz/leonardo/technologie/_zprava/653764

http://www.kosmonautix.cz/2014/03/budeme-vozit-suroviny-z-mesice/

J. Jurax 29.1.2015 22:17

Re: Angaray lezěly loni dvě, A5 má nosnost

Osvědčujete diplomaticky řečeno intelektuální zakřiknutost.

K informaci postačí Wiki http://cs.wikipedia.org/wiki/Angara_(nosn%C3%A1_raketa) a obecně vhodný vyhledávač, jemuž zadáte vhodně volené slovo ku vyhledání - třeba Angara.

J. Jurax 29.1.2015 22:09

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

No, jsem v tomto punktu optimista.

Samozřejmě z analogie nelze vyvodit, že za půlstoletí budeme na Marsu. Nicméně reaguji na sentenci o střízlivé mysli a těžbě na Měsíci z příspěvku páně Uhlichova.

Ono vskutku střízlivá mysl by musela v minulosti mnohé, co je dnes běžné, s posměchem odmítnout. Zas na druhé straně jindy měla pravdu ... :-)

B. Uhlich 29.1.2015 21:25

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

No to tedy nevím zda jste trefil opravdu správně... myslím, že v celosvětovém měřítku levičáci už pouze paběrkují z toho co na ně zbyde... ale to je tak trochu jedno. V případě kosmonautiky je to všechno tak jako tak jedno. Pokud vím tak soukromému kapitálu nikdo nebrání, aby financoval či přímo provozoval výzkum vesmíru..., že se to v masovém měřítku nedělá, je asi složitější problém. Tzv užitková kosmonautika (navigace, telekomunikace,průzkum Země..atd..) problém s financováním nemá. Je otázkou proč se tak málo firem účastní nějak majoritně na vědeckém výzkumu a přímo pilotovaných letech. Zjevně asi vědí proč... Konec konců bude jednou velmi zajímavé sledovat podnikání soukromých firem létajících na orbitální dráhu. Ony všechny předpokládají, že se ze zakázek pro NASA podaří plynule přejít k turistickému podnikání...a to se ovšem může dost nepodařit vzhledem k tomu, že prostě nebude tolik platících zákazníků...nehledě na jednu zajímavou situaci, která může nastat. Pokud vím tak Rusko bylo ochotné vozit astronauty NASA za cenu cca 20M... po té co NASA ztratila možnost sama létat na oběžnou dráhu tak Rusko promptně zdvihlo cenu 3x a teď může právě nastat zajímavá situace, kdy Rusko může cenu opět snížit a tím vyšachovat americkou konkurenci.. protože kdyby Roskosmos cenu za sedadlo snížil někde mezi 15 a 20M USD.. mohl by si Elon Musk strčit Dragony kam libo...protože on za 15..20M prostě létat neumí...tedy asi by to šlo, ale by to jen zničující obchodní válka, která by asi pro SPACE X neměla dobrý konec... :-(

V. Vaclavik 29.1.2015 17:18

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

Spravedlivemu 'prerozdeleni' penez v ekonomice brani svymi regulacemi trhu prave levicaci jako vy. A prave kvuli lidem jako vy zadne lety nikam v dohledne dobe nebudou.

V. Kolman 29.1.2015 13:16

ONO BY STAČILO....

....stáhnout z Ukrajiny "neidentifikovatelné zelené mužíky na dovolené s těžkou vojenskou technikou" a hned by bylo o poznání více rublů na kosmonautiku a méně nešťastných a mrtvých Ukrajinců i Rusů.

V. Novák 29.1.2015 10:26

Re: Angaray lezěly loni dvě, A5 má nosnost

Něco se vám nelíbí, lepkavý pane?

Mohl byste být konkrétnější?

J. Kavalír 29.1.2015 10:20

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

Možná, že za 50 let bude pojem "finanční krize" jen v kapitole dějepisu o vrcholném období kapitalismu, ke kterému neoddělitelně patří. Peníze jsou pouze nástroj pro přerozdělování a distribuci zboží od výrobce ke spotřebiteli. Krize vzniká v okamžiku, kdy se část peněz nedostane ke spotřebiteli, který by za ně nakoupil již vyrobené zboží, ale zkončí v různých spekulativních obchodech i imaginárními produkty, kde se dnes údajně točí 10x víc peněz než v reálné ekonomice.

S výrobou všeho potřebného pro trh není problém a jsou volné lidské i materiální zdroje, které by se daly věnovat na výrobu mimo přímou spotřebu, například na výzkum vesmíru. Jde jen o vhodné "přerozdělení" toku peněz.

J. Lepka 29.1.2015 10:12

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

Re: těžba na Měsíci. To netvrdí autor, to tvrdí ruská strana. Myslím, že po zkušenostech s výroky ruské strany / viz např.:

http://www.youtube.com/watch?v=5-LQni2t3Ig&feature=youtu.be

= / je nutné je brát s rezervou. Velkou. Přesněji řečeno, jedním uchem dovnitř, druhým ven.

J. Lepka 29.1.2015 10:05

Re: Autor uvažuje reálně, ale znáte to,

V polovině osmdesátých let se právě sálové počítače už likvidovaly, tedy u nás ne, tady ÚV přemítal, jestli ještě platí heslo z Akademického slovníku z roku 1953. Ano, to které k termínu kybernetika uvádělo : " buržoazní pavěda " !!!

J. Lepka 29.1.2015 10:02

Re: Angaray lezěly loni dvě, A5 má nosnost

To jste převzal z Moskevské Pravdy ?

V. Novák 29.1.2015 9:15

Angaray lezěly loni dvě, A5 má nosnost

25.8 tuny na LEO, 6.6 t na GTO a 4 t na GEO. To pan pacner poněkud zašumloval.

Podstatné je, že Angara je skládačka, jejíž první stupeň může být složen z 1-7 univerzálních raketových bloků URM-1 (jeden centrální, ostatní navěšené jako boostery) takže 1) raketu lze vemi přesně "naškálovat" - přizpůsobit konkrétnímu nákladu a 2) výroba může být skutečně sériová.

V. Vaclavik 29.1.2015 7:33

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

Ale nelze z toho vyvodit, za za dalsiho pul stoleti budeme treba na tom Marsu. Vase uvaha je falesna.

Osobne zadne velke letani lidi k planetam neocekavam, protoze financni krize jakou jeste svet nevidel a ktera cely svet polozi na lopatky, tomu zatne tipec.

D. Polanský 29.1.2015 7:31

Autor uvažuje reálně, ale znáte to,

ještě v polovině 80let veliké počítače, celé místnosti, vyvíjely se přes 20 let. O deset let po nich ani stopa. A objevili se zcela noví výrobci. Taková IBM na tu dobu s největší výzkumnou základnou na světě, dnes běžný výrobce počítačů, nic extra.

J. Jurax 29.1.2015 0:58

Re: Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

No, nástin reálné technologie k dopravě nákladů z Měsíce na Zemi jsem četl v Pacnerově knize Města v kosmu (pan Pacner nevymyslel, ale citoval) vydané v roce 1986.

Ono mohl někdo se střízlivou myslí tvrdit v roce 1919, že za půlstoletí budou lidé na Měsíci?

B. Uhlich 29.1.2015 0:34

Ruská kosmonautika má asi tak stejné problémy jako..

..kterákoliv jiná. Platících ..opravdu platících zákazníků poskrovnu a co se týká budoucnosti...to by se dalo shrnout do lapidární věty..papír..potažmo obrazovka DTP pracoviště vytvoří a snese cokoliv... co je realizovatelné a co ne...ukáže čas. Celkový vývoj kosmonautiky na celém světě bude jednoznačně záviset na dvou hlavních proudech financování..na státních subvencích při financování vědeckých programů a soukromých investicích v tzv. užitkové kosmonautice a eventuálně ve vesmírné turistice. Přičemž k rozvoji vesmírné turistiky se já osobně stavím mimořádně skepticky... to samozřejmě neznamená, že občas nepoletí v rámci standardních letů nějaký movitý turista jako např letos v září ,či v říjnu by měla letět v Sojuzu na ISS britská zpěvačka Sarah Brightman... přičemž tento výlet ji stál pakatel.. asi 52M USD. Ale představa nějakých hotelových kapacit na oběžné dráze je podle mě vyloženě nereálná...

Za rovněž mimořádný nesmysl pokládám těžbu čehokoliv na Měsíci a to co tvrdí autor, že by se náklady těžby na Měsíci neměly lišit od nákladů na těžbu za polárním kruhem, je už takový nesmysl, že to asi ani nemá cenu komentovat. Pominu-li fakt, že se v současnosti na Měsíc nelétá a pokud někdo tvrdí,že se brzy bude... tak spíše jen z důvodu, aby mediálně zaujal. Zatím není v dohledu technologie, která by nám na Měsíc dopravila nějaká větší břemena.. tedy hmotnosti 100tun a více. Tedy nechápu, jak si vůbec někdo se střízlivou myslí může myslet, že budeme schopni na Měsíci cokoliv těžit, či vyrábět. A i kdyby se za nějakých mimořádných investic podařilo na Měsíci něco vytěžit a dopravit to na Zem - myslím, že cena takové suroviny by byla tak astronomická, že by to nikdo k ničemu použít nemohl....