4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Plzák 22.3.2007 9:21

Nášich problémů je více.

Jde o to, že vyrábět automobily umí dnes už kdekdo. Z toho důvodu hledá Německo, když jejich výsadní prvenství v tomto odvětví ztratilo na významu, nová pole uplatnění. Vhodným polem působnosti se ukazuje boj proti zhoubnému oxidu uhličitému a tím proti globálnímu oteplování, údajně způsobenému zavrženíhodnou existencí všeho lidstva.

Zde uvedená fakta, dokazující, že si příroda dělá co chce, nehnou s německými světaspasiteli ani v nejmenším. Prostě člověk je vinen a basta.

Hysterickým přístupem k jaderné energii si Němci uzavřeli pole působnosti, ve kterém byli opravdu dobří. To je teď třeba nahradit něčím jiným. Tak se nyní hledá možnost donutit hoření uhlí k neprodukování CO2 a když už to nejde bezezbytku, tak pumpovat tento zlodušský plyn hluboko do matičky země. Už jenom výzkum těchto technologií požírá sumy peněz, které jsou nenávratně ztraceny pro jiné, potřebnější úkoly.

Realizovat se dá dnes téměř všechno. Problém ale vězí ve finanční stránce věci. Ale Němci a s nimi mnoho jiných, musí za každou cenu najít nová pole seberealizace a hlavně vývozu. Představují si, že tato zařízení, která, pokud vůbec, budou k disposici kolem roku 2020. Ty potom budou vyvážet do celého světa. Jestli jim na to země jako Čína, Indie a další skočí, to je otázka.

Psí vrah Čumil 22.3.2007 9:11

Hm - Celé léto nebylo teplo, spíše chladno,

píše jeden z chronických sedláckých naříkačů v jedné z obecních kronik z okolí slavkovské bitvy LP 1805 a pokračuje - žně se protáhly, víno vůbec nedozrálo.

Svědkové z francouzské strany, vzpomínající na tažení ke Slavkovu ovšem konstatují, že místní sklepy byly plné vína, v nichž Napoleonovi vojáci našli mnoho posil pro rychlý přesun od Vídně a Hollabrunu k Brnu... :-)

Šumavák 22.3.2007 12:49

jako že tam jelli na "heurige" jo?

Vojta 22.3.2007 13:19

Re: Hm - Celé léto nebylo teplo, spíše chladno,

Nezlobte se, ale snad každý b*b  ví, že se kromě burčáku a několika specialit pije především víno loňské a starší. Takže argument na h.....! 

clay 22.3.2007 19:04

Re: Re: Hm - Celé léto nebylo teplo, spíše chladno,

v rádiu chlastaj všechno....

ok 22.3.2007 8:58

německá kolonizace Čech

Německá kolonizace Čech byla mj. způsobena PŘELIDNĚNÍM západního Německa a Holandska. Tedy přesný opak toho, co tvrdí autorka.

Roli hrálo i to, že tehdejší Přemyslovci byli velmi blízcí příbuzní císaře.

ok 22.3.2007 9:07

Re: německá kolonizace Čech

Německá kolonizace byla možná naopak způsobena tím, že pohraniční regiony začaly být zajímavé i díky změně klimatu - v době stěhování národů bylo pohraničí  zcela neosídlené právě kvůli nepříznivému klimatu, a teprve ve 12. století přišly ty do té doby pusté regiony "na řadu".

Z.Ch. 22.3.2007 9:15

Re: německá kolonizace Čech

Já někde tvrdím, že Německo bylo vylidněné? Kde, prosím?

ok 22.3.2007 10:09

Re: Re: německá kolonizace Čech

Píšete, že: "Zásadní zhoršení klimatu znamenalo i zásadní pokles zemědělské výroby. Podvýživa, epidemie a konflikty způsobily i zásadní pokles počtu obyvatel. Možná i to bylo jedním z důvodů vnější, „německé“ kolonizace pohraničních území Čech ve 13. století." Jenže kolonizace byla spíš důsledkem rozvoje Evropy, než důsledkem úpadku.

Přinejmenším v severních Čechách ale bylo příčinou kolonizace především to, že ty regiony přišly "na řadu" po vylidnění způsobeném ochlazením v době stěhování národů, kdy osídlení těch regionů prokazatelně vymizelo. Skutečně na ty regiony přišla řada až ve 12. století, po šestistech letech. Znám jeden ten region pokud jde o počasí, a je mi jasné proč.

Ještě před 15ti lety tam pravidelně hustě pršelo, v létě horské bouřky, v krajině byly bažiny a velmi vydatná prameniště, tráva zelená jak v Irsku. Dnes jsou ty bažiny vyschlé, prameniště skomírají, některé stromy schnou. Ten rozdíl je mohem výraznější než v českém vnitrozemí. Celkově je ten region mnohem obyvatelnější než před 15ti lety.  Před 1000 nebo 700 lety byl tenhle "drobný rozdíl" dost zásadní pro to, jestli se v tom regionu usídlit nebo ne.

Z.Ch. 22.3.2007 10:44

Re: Re: Re: německá kolonizace Čech

Hluboce se mýlíte! Po několika morových epidemiích a hladomorech došlo naopak v Evropě k několika demografickým krizím, hlavně ve 14. a 15. století. Snaha panovníka o přilákání kolonistů byla právě vedena snahou území zalidnit a přivést k rozkvětu. O přelidnění nelze mluvit v žádném případě.

Z.Ch. 22.3.2007 10:50

Viz článek "Historie morových epidemií" v časopise Vesmír

http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=5050

ok 22.3.2007 11:49

Re: Viz článek "Historie morových epidemií" v časopise Vesmír

V článku se píše: "Předchozí století (11. – 13.) byla poměrně teplá a politicky stabilní, což mělo za následek, že se v letech 950 – 1300 zvýšil počet obyvatel Evropy přibližně z 25 na 75 milionů. Okolo tohoto data (r. 1300) nastává výrazný pokles teplot a v oblastech mírného pásu se začínají ve zvýšené frekvenci objevovat neúrody a hladomory."

Jenže velká kolonizace začala před rokem 1300, právě v té době stability a vzestupu obyvatelstva. A věcně to bylo období civilizačního rozkvětu, žádné látání předchozích ztrát. Kolem roku 1000 spontání kolonizace severních Čech z Čech a z Lužice, ve 12. století organizovaná německá.

Z.Ch. 22.3.2007 12:50

Re: Re: Viz článek "Historie morových epidemií" v časopise Vesmír

A když bylo přelidněno, tak kam by se ti kolonisté vešli? 75milionů lidí je asi tak dnešní Německo -zkuste to rozprostřít po celé Evropě.......1195 Rakousy; ve všech domech řádil mor.1196 Francie; panující horečka.13. století1200 Itálie; tiché krvácení pustošilo Etrurii a Romagnu; do 24 hodin byl každý postižený mrtev1202 velké mření na mnoha lidech.1215 Německo; hlad v Hannoveru.1221 všeobecný mor, který dorazil do Čech z Rakous a pokračoval dále na Slezsko, Německo a Francii; velmi silný byl ve městě Glogov1223 mor v Itálii; ve vojenském táboře u Damiata zbylo ze 70 000 vojáků pouze 3 000.1224 smrtelná epidemie řádila téměř v jedné polovině světa; nákaza byla rovněž na hovězím dobytku1225 velká dobytčí nákaza, po které následovalo mření lidí1226 mor v Durynsku1227 hlad a mor v severní Itálii1234 mor v Itálii1239 hlad a mor ve většině měst Evropy1259 velká drahota všude; po ní následoval mor1264 na podzim zachvátila zlá nemoc z morového povětří mnoho lidí a rovněž dobytek1270 za vlády Ludvíka IX. byl silný mor v Orientu1282 v Čechách a na Moravě silná nákaza1283 Čechy; v Praze, Brně a v dalších městech mření lidí, kteří zůstávali ležet na poli při sklizni sena; trvala tato nemoc přes celou zimu až do jara; v Rakousích rovněž silná dobytčí nákaza1286 Rakousy, jak domácí dobytek, tak zpěvné i tažné ptactvo v několika okamžicích proniklo do domů po celé zemi i v zemích sousedních; havrani i straky byli velmi podivní1295 Itálie; zemřelo mnoho biskupů a prelátů římské církve14. století celé 14. století bylo výrazně morovým stoletím 1301 Čechy a Morava; při konci roku hlad a mor a také nákaza dobytka; rovněž i v Polsku a ve Slezsku1305 – 1309 všeobecný mor zejména ve Francii, Itálii a v Německu; v Mansfeldově panství zemřela třetina obyvatelstva...........

22.3.2007 22:37

Re: Re: Re: Viz článek "Historie morových epidemií" v časopise Vesmír

Sama píšete, že klimatické optimum bylo končilo před rokem 1200. Kdy začala "německá" vnější kolonizace, které předcházela vnitřní "malá" kolonizace ?? :-)

Není přelidnění, jako přelidnění. Vůbec se na to nemůžete dívat z dnešních hledisek ! Na dílci půdy, který dnes uživí celou vesnici, by zmíralo několik málo rodin rolníků v 12 století hladem. Obdělávalo se termofytikum a okrajové oblasti mezofytika, a to ještě nejpříhodnější polohy. Způsob byl extenzivní, tehdejší výnos plodin a chovu dobytka byl z dnešního hlediska naprosto nedostačující. Nedaly se ani dlouhodobě skladovat potraviny pro koncentrovaný větší počet lidí na jednom místě ... Čili - části západní Evropy, hlavně Německo, BYLY Z TEHDEJŠÍHO HLEDISKA ! přelidněné. Což také vysvětluje, proč se k trvalému osídlení pohraničních oblastí ve vyšších nadmořských výškách nemělo domácí obyvatelstvo. Trvalé přežívání lidské populace v oněch oblastech tehdy bylo na hraně. A nezřídka už za hranou.. Naopak bylo snadné získat venkovské bezzemky z přelidněného Německa (majitelé, nebo nájemci půdy, neodcházeli).

Co se týče moru, ten se šířil díky neustálé komunikaci mezi městy, vesnicemi, a tehdejším hygienickým podmínkám. Tyto podmínky hygieny nevadily při předcházejícím malém počtu obyvatel. V tehdejší době právě díky (relativnímu!) přelidnění přestaly být únosné, a začaly se šířit nakažlivé choroby.

Čili: vnější kolonizace která probíhala, nemá žádný vztah ke klimatickému optimu před rokem 1200. Snad jen, že v předcházejícím období, kdy optimum skutečně bylo, vzrostl počet obyvatelstva v západní Evropě natolik, že za podpory panovníků byli připraveni kolonizovat i taková území, kde díky přírodním podmínkám a možnostem středověkého člověka, přežívala lidská populace s největším vypětím. Mimochodem, asi 1/3 -1/4 založených vesnic zanikla. Zpravidla po první neúrodě, hlady. Nebo při válečných událostech, ježto osadníci neměli žádné potravinové rezervy.

Luigi Vercontti 22.3.2007 22:56

Re: Re: Re: Viz článek "Historie morových epidemií" v časopise Vesmír

Mam pouze ten pocit, nebo je to spousta dat uplne mimo? ok tvrdil, ze kolonizace probehla ve dvanactem stoleti a vy najednou, ze ve 13 byla spousta epidemii. ehm, a? vyvraci to kolonizaci ve 12. stoleti? srovnavat osidleni Evropy  ve stredoveku s dneskem je donebevolajici pitomost.

Šumavák 22.3.2007 12:45

natož "Západní" !

Z.Ch. 22.3.2007 7:03

Určité procento nepravdivých údajů v kronikách jistě bude.

Ale naproti tomu je nutné vzít v potaz, že po tisíciletí a staletí bylo počasí pro člověka otázkou přežití a tedy si ho všímal velmi pozorně. Zajímavé je, že nejznámějšímu kronikářskému "lháři", Václavu Hájkovi z Libočan je ve Velké knize o klimatu... věnována celá kapitola. Srovnáním s jinými prameny se totiž zjistilo, že o počasí Hájek nelhal...

Myslím, že klima v otázce kolonizace hrálo menší roli, nehledě k tomu, že kolonistům byli jistě stanoveny výhodné podmínky (viz Lhoty). Jistě, omezovalo kolonisty třebas nadmořskou výškou. Musíme vzít v úvahu, že netušili nic o změnách klimatu, žili v době ve které žili a v žádném případě si nemohli říci: "počkáme si na dobu, až se zlepší". Také si nesmíme představovat, že kolonizace se týkala jen dnešních horských oblastí. Zárodek Malé Strany vznikl tak, že královští úředníci srovnali se zemí osadu chatrčí (zase prosím vzít v úvahu, že jednalo se o chatrče středověké, tedy nejspíš ubohé přístřešky typu polozemnice) na břehu Vltavy a půdu přidělili německým kolonistům. Ranně středověké Čechy pak byly zemí nejen lesnatou, ale i velmi bažinatou, takže obydlené bylo území hlavně okolo řek a zbývalo i ve vnitrozemí, alespoň na počátku stále ještě dost volného území, které ovšem bylo nutné odvodnit.

I.L. 22.3.2007 1:08

Ma to jeden problem

Kterym tem zapisum kronik verit a kterym ne. Nezpochybnuji velkou promenlivost pocasi a klimatu,  udivuji mne vsak zpravy o malych jablickach  na jablonich v breznu ci naopak o  letnim ledu mezi Islandem a Gronskem v dobe, kdy v Gronsku  udajne jeste prezivali Vikingove. A ze by Nemci zacali osidlovat nase nehostinnejsi horske oblasti zrovna v   dobe, kdy se zhorsoval  klimat, je taky docela zvlastni. Chtelo by to ty nepravdepodobne udalosti podtrhnout vzdy nejakou podobnou udalosti odjinud z nezavisleho zdroje, at se tomu da trochu verit. Ze ve stare kronice muze byt plno nesmyslu je prece zrejme i z  jejich jinych, neklimatickych informaci  :-)

JJ 22.3.2007 1:16

Re: Ma to jeden problem

Ono vubec neni jasne, proc Vikingove Gronsko opustili. Inuite tam celkem v pohode sidili pred nimi i po nich. Celkem nedavne archeologicke vykopavky nalezly obydli opustene ve spechu a pudu po staleti kultivovanou pokrytou vrstvou pisku.

A podle vseho zmizeli zrovna v dobe, kdy se melo zase trochu oteplit.

exulant 22.3.2007 2:51

Re: Re: Ma to jeden problem

Jasne je to celkem dost - prectete si knihu Collapse kterou napsal Jared Diamond. Vikingove se na rozdil od Eskymaku nedokazali prizpusobit mistnim zvlastnostem zivotniho prostredi na ktere nebyli zvykli.

ok 22.3.2007 9:00

Re: Re: Re: Ma to jeden problem

Vikingové měli svůj životní styl na relativně slušné kulturní úrovni, který nehodlali měnit. Raději šli jinam.

exulant 22.3.2007 19:39

Re: Re: Re: Re: Ma to jeden problem

Jenom zcasti, zbytek zivoril a nakonec vymrel hlady.