18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vojta 22.3.2007 8:07

Re: Vojto

Mě se moc líbí, jak člověk způsobuje oteplování zalesňováním. Například kácením tropických pralesů, zalesňováním Sahary, pouští ve střední a východní Asii, v jižní Africe, v Austrálii, Atacamy  atd. a pak už zbývá jenom zalesnit Antarktidu. A uvaříme se tu zřejmě zaživa. Pecka!!!!!!!!

LM 21.3.2007 22:46

Re: Re: Kde je Nametelenej?

Zatím jsem se nic nového nedočetl. Toť vše...

LM 21.3.2007 22:45

Re: Re: Rputi

No, vzhledem k tomu, že glaciály a interglaciály nejsou úplně pravidelné, prognózu na 5000 let bych si netroufl udělat. Jenže nástup glaciálu v dalších 100 letech je velmi nepravděpodobný...

I.L. 21.3.2007 21:41

Re: Re: Tak dobrá:

Tehda se lid jeste moc asi nemodlil - a kdyz tak potaji nejakym demonum v lese :-)

Tyhle zpravy se pekne ctou ale.. Jak to bylo doopravdy?  Ze ty kronikarske  zpravy prehaneji je nesporne, otazkou je jak moc

Šumavák 21.3.2007 18:54

i písmenka se mi pletou....

asi se půjdu oběsit do rybníka....:-(

Šumavák 21.3.2007 18:52

ťenáři, ani mi neodpovídejte....

já při prvním čtení dělal ještě něco jiného a četl jsem nepozorně.

Mea culpa, jsem ti Ťulpa !!

Šumavák 21.3.2007 18:49

já Vám do toho nechci mluvit, já jsem jen blbej sedlák....

ale tak nějak si myslím, že předměty se ohřívají pohlcováním záření (nejen v mikrovlnce, ale i slunečního....) a nikoliv jeho odrážením.

Když je řeč o těch bílých skálách středomoří a vykácených lesích.... to už tenkrát byl ten pr*ser se  smogem, feinstaubem z aut a CO2 z průmyslové revoluce ( tedy, aby to odražené záření nemohlo zpět do vesmíru a ohřívalo tady vzduch...)

A ještě mě napadá...... němělo by se sprdnout Rakušáky, že zakrývají v Alpách ledovce lesklou hliníkovou folií a tím zásadně, ale zcela zásadně zvyšují globální oteplování.....????

fafnir 21.3.2007 18:45

Re: Re: Re: Re: Pořád čekám na Grónsko

Ludvo,sice také nevím proč,klimatologie není můj obor ani hobby,zato mě zaujala historie Vikingů. V Staroislandských ságách,konkrétně v "Sáze o lidech z Eyru"se píše o sporu rodu Godi Snoriho a rodu Gizura Bílého který vznikl mimo jiné tím,že Gizurovi lidé KÁCELI V SNORIHO LESE.To vzniklo v 11 století.Zkuste dnes na Islandu ve volné přírodě vypěstovat jediný strom

Z.Ch. 21.3.2007 18:05

Re: Re: Re: Pořád čekám na Grónsko

Ludvo, kdyby se bezpečně vědělo proč tenkrát, asi bychom i věděli co a proč dneska. Ale těch vlivů je skutečně moc. Bezpečně víme jen to, že se tenkrát hranice zmrzlé půdy posunula k jihu. Je to dominový efekt - někde se něco uděje a následují další změny, které iniciují ještě další. A tvrzení, že nám od toho odpomůže např. používání úsporných žárovek je tak akorát pro legraci. Může Gore nebo Bursík, nebo kdokoli jiný předpovědět kam se nahne zemská osa nebo jak se budou chovat mořské proudy - nemůže. Seriozní odborníci mohou něco, na základě nejnovějších výzkumů, přepokládat. V letech 60-tých předpokládali příchod doby ledové - a to rozhodně ne proto, že by byli hloupí. Od té doby se dozvěděli sice mnoho, ale také zjistili, co všechno ještě nevědí......

Z.Ch. 21.3.2007 17:51

Re: Rputi

Čtenáři, koukám, že jste se nám u těch glaciálů a interglaciálů nějak zadrhnul.

S mými znalostmi si starosti nedělejte, již je tomu nějaký ten pátek, co jsem skládala zkoušku, při které jsem musela glaciály a interglaciály bezpečně ovládat a nesměla jsem si plést Riss a Wurm.

Budoucí vývoj klimatu neodvisí od předchozí existence glaciálů a těch vlivů je tolik, že jednoznačně předpovědět další vývoj se odváží jen někdo jako Metelka. Seriozní klimatolog si něco podobného netroufne.

I.L. 21.3.2007 17:47

Re: Re: Re: Juraxi

Neumite cist?  to "minimalne" je vas zaver, nikoliv muj. Statistika inversi je slozita

vec ale tipuju, ze "prumerny gradient poklesu teploty s vyskou"  je  v okoli Prahy vetsi, nez treba nad Peci nad Snezkou. Tipuju, nevim. Pokud se ale tech "prumerne 0,6 stupne poklesu na 100 m" vyskytuje i na skolach vyssich klimatickych  stupnu nez obecne, neni to muj problem  :-)

Ludva 21.3.2007 17:47

Re: Re: Pořád čekám na Grónsko

Pardón, řádek tam byl. Ale není tam proč ty výkyvy ? Spousta příkladů jak se na pár desítek let prudce změní klima velkých oblastí. Tehdy člověk určitě nepůsobil tak velkým vlivem jako dnes. Milankovičovy cykly jsou dlouhodobější. Musí to tedy být krátkodobé a nepravidelné změny sluneční aktivity. A s těmi se nedá nic udělat. Vzpomínám si na předpověď pana Seiferta z HMÚ, který předpokládal 90tiletý cyklus a že od roku 1990 nastane chladnější a deštivější období typu první republiky. A ejhle teplo jako nikdy.

čtenář zdrojů 21.3.2007 17:18

Re: Re: Juraxi

Aha, takže pokud je rozdíl 1 stupeň na 100 metrů, pak by v Libuši měli naměřit o minimálně 1 stupěn nižší teploty. Jenže ono tomu tak není. Čímpak to je, vy študáku vlastivědy z gymnázia?

čtenář zdrojů 21.3.2007 17:09

Rputi

mohla byste tuto svou teorii nějak rozvést? Máte snad pocit, že když nědo tvrdí, že se globálně otepluje, tak nechápe princip glaciálů a interglaciálů? A také by mě zajímalo, jaké závěry jste ohledně znalosti glaciálů a interglaciálu a jejich vlivu na budoucí klima udělala Vy.

I.L. 21.3.2007 17:00

Re: Juraxi

Ctenari, cerpate zrejme ze "zdroje"  vlastivedy pro 5.tridu, kde se takove poucky

vskutku vyskytuji... Neni li  ale inverse, klesa teplota cca o 1 stupen na 100m

nadmorske vysky a je to rozdil ve statistice inversi, mezi udolim Vltavy  a Libusi,

ktery by ten rozdil modifikoval (rozhodne relativne  mene, nez treba mezi Peci nad Snezkou a Snezkou, Tusimicemi a Cinovcem apod.) . Spolu s antropogennim oteplenim.

Takze, prosim, neplette do slozitejsiho problemu prilis trivialni aritmetiku.

čtenář zdrojů 21.3.2007 17:00

Re: Milankovič

mrkněte se na : http://amper.ped.muni.cz/gw/articles/html.format/orb_forc.html . Tam je článek od Hollana. Uvidíte tam graf insolance na budoucích 700 tisíc let. V současnosti intenzita oslunění klesá a bude klesat ještě asi 5 tisíc let. Pak se křivka obrátí směrem vzhůru.

Z.Ch. 21.3.2007 16:58

Re: Pořád čekám na Grónsko

Ludvo, zmínka už padla. V tomhle rozsahu se o tom nebylo možné zvlášť rozepisovat. Fakt si radši tu knížku dojděte půjčit, je tam spousta dalších zajímavostí, než jen Vikingové.

Z.Ch. 21.3.2007 16:53

čtenáři, já nepochybuji, že Metelka zaznamenal existenci glaciálů....jen mu to bylo bačkoru platný....

Ludva 21.3.2007 16:51

Pořád čekám na Grónsko

Jak to přesně bylo s tou zelenou zemí, plnou Vikingů ?

čtenář zdrojů 21.3.2007 16:35

Rputi

jestli si společně se SowFixe myslíte, že Metelka neví, že existovaly glaciály, inerglaciály, boreály, subboreály atd., pak jste opravdu dosti mimo. Tohle se učí na všech univerzitách, které připravují budoucí meteorology a klimatology. Navíc většinu těchto termínu přinesli do vědecké literatury klimatologové společně s geology.

surfer 21.3.2007 16:14

Milankovič

Odpovídal jsem Vám na včerejší námitku, ale tam si toho asi už nikdo nevšimne.

Parametry se nezhoršují. Máte pravdu v tom, že asi před 12 500 lety jsme měli lokální maximum v oslunění, které vlastně (ve stoupající fázi a vrcholu) pomohlo ukončit poslední dobu ledovou. Od této doby zhruba dodnes oslunění klesalo, a teď opět stoupá. Pokud se podíváte na můj odkaz na NOAA

http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/milankovitch.html

tak sice odkaz na Bergera a M. F. Loutrea je pro Vás přístupný pouze v abstractu, ale další odkaz (Hollan 2000) Vám poskytne článek i s grafy

Antonín Hrbek 21.3.2007 16:07

Re: Re: Re: několik řádů....

Račte se podívat na počet obyvatel před cca 10.000 lety a třeba na jejich spotřebu energie.

Z.Ch. 21.3.2007 15:59

Re: Kde je Nametelenej?

Sowfiwe - fakta jsou pro tenhle typ lidí něco jako DDT na breberky:-)

čtenář zdrojů 21.3.2007 15:52

Vojto

člověk technické prostředky na změnu klimatu nejen má, ale i měl v minulosti. A klimatologové to už mnohokrát dokázali. Prvním zásahem do zemského klimatu byl vznik zemědělství. Jakmile člověk začal kácet lesy a přetvářet je na pole, zvýšil albedo zemského povrchu. Tohle se stalo už někdy před 7000 tisíci lety a díky tomu tehdy člověk postupně snížil globální teplotu Země až o 2 stupně. Klimatologové upozorňují, že tento interglaciál postrádal výrazný teplotní vrchol, jako interglaciály předchozí. A o ten vrchol ho připravilo zemědělství naší civilizace. Klasickou ukázkou lidského zásahu je Středomoří, které bylo dříve zalesněno tmavými lesy. Dnes je holé a a skalnaté. Ty skály jsou světlé, takže celé odlesněné Středomoří snižovalo globální teploty. Dnes člověk ovlivňuje klima opačně, tj. ohřívá ho produkcí skleníkovýcgh plynů a paradoxně i tím, že znovu zalesňuje odlesněné plochy.

Sowfiw 21.3.2007 15:16

Kde je Nametelenej?

Bud tvori  zase nejakej jeste lepsi oteplovaci model, nebo mozna nasloucha co  blaboli vrchni sarlatan oteplovac Gore prave ve Washingtonu.

Vojta 21.3.2007 14:42

Re: Re: Vojto

Já mám radost. že jsem vám udělal radost a jiné jsem na*ral!!!!!!!!!!

Vojta 21.3.2007 14:31

Re: Vojto

Vážený pane, nechtěl jsem se v žádném případě dotknout znalců v tomto oboru, tím měně, jak jsem pochopil z vašeho příspěvku, jenom jsem chtěl pochválit velmi slušný kompilát paní Chlumském a odsoudit některé, bohužel výrazně hloupé příspěvky . O přírodu jsem se zajímal už od malička, nikdy jsem klimatologiii nestudoval, nestudoval jsem historii, ale zajímám se o to jako naprostý amatér. Nevím, zda je to dobře nebo špatně, ale z mraků přečtených knih (možná i pochybné úrovně, to musím připustit), jsem v součinnosti s dalšími získanými informacemi dospěl k názoru, který jsem si dovolil prezentovat ve svém příspěkvu. Ale právě vzhledem ke své neodbornosti v daném oboru absolutně jsem přesvědčen tom, že člověk za klimatické změny globálního charakteru nemůže, nebo alespoň neměl technické prostředky  do začátku 20. století. Vysněné pohádky pana Al Ghora jsou podle mého názoru úplná zhovadi*ost (stejně si tím image nepolepší a nebude prezident).

čtenář zdrojů 21.3.2007 13:49

Re: Re: Vojto

to já vím;-)

čtenář zdrojů 21.3.2007 13:48

pro paní Chlumskou a Vojtu

Časová posloupnost klimatických epoch: před 128 tisíci lety začal interglaciál Eem, který byl teplejší než současný Holocén. Eem trval asi 15 až 20 tisíc let. Vystřídal ho glaciál Wurm, jehož plná síla se projevila před 70 až 15 tisíci lety. Před 15 tisíci lety začal současný interglaciál Holocén. Ten byl před 12 tisíci lety přerušen katastrofickým "eventem" zvaným Mladší Dryas. M.Dryas trval asi tisíc let a skončil dost náhle výrazným oteplením, které trvá dodnes. Současný Holocén měl nejteplejší období před 9 až 6 tisíci lety, kdy bylo možná až o 2 stupně tepleji než dnes. Toto teplotní optimum bylo způsobeno parametry Milankovičova cyklu, které byly nejoptimálnější před 9 tisíci lety a od té doby se postupně zhoršují.

Až Vojto budete znát tyto skutečnosti, budete stejným ignorantem a p*tomcem s IQ tykve, jako já.

Z.Ch. 21.3.2007 13:46

Re: Vojto

čtenáři s váma je docela prča;-D;-D;-D