16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

VĚDA: Politika dobra a zla a Dunning-Krugerův efekt

Faktem je, a jsem o tom přesvědčen, že lidé většinou a rádi páchají dobro. Faktem také je, že přinutit je dělat něco zlého není vůbec těžké. Z historie víme své...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 20.3.2018 12:10

Obávám se že

jak Mitchum, tak i Zimbardo zavedli do svých výzkumů prostřednictvím výběru pokusných osob - studentů humanitních věd - nežádoucí bias. Většina takových studentů inklinuje ke kolektivismu a levičáctví, takže není divu že experimenty dopadly jak dopadly. Troufám si tvrdit, že kdyby pánové vybrali pokusné osoby z okruhu řidičů metra nebo rybařících důchodců, byl by výsledek velice jiný. Jistě by nikdo neočekával, že podobný experiment dopadne stejně u čekatelů vstupu do SS a u řádových sester. Proč se divit, že se studenti humanitních věd projeví jako sadisti? Pol Pot taky "studoval humanitní vědy" u pokrokových profesorů v ještě pokrokovější Paříži!

P. Vaňura 20.3.2018 12:34

Zajímavý názor, jde o to, nakolik je to podložené

A. Alda 20.3.2018 14:07

Je to dobrá hypothesa,

avšak chtělo by to nějak ji prověřit.

J. Krásenský 20.3.2018 14:45

Re: Je to dobrá hypothesa,

problém podobných experimentů je v tom, že je prakticky nejde zopakovat. Znalost předchozích výsledků ovlivňuje výsledky budoucí. Experimentátor by musel zajistit, že nikdo v dané skupině nezná předchozí výsledek, aby výzkum byl relevantní.

A. Alda 20.3.2018 15:37

Ale to přeci není problém.

Naprostá většina lidí nezná tyto experimenty. Rozhodnu-li se je zopakovat třeba s tramvajáky, svářeči, zdravotními sestrami, elektrikáři, konstruktéry či zemědělskými mechanizátory, mohu snadno experiment potvrdit či vyvrátit.