9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

VĚDA: Placebo působí jen na někoho

Hned to míň bolí, pane doktore, hlásí pacient Tedu Kaptchukovi. Lékař se zarazí. Právě se připravoval, že píchne nemocnému jehlu do akupunkturního bodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.4.2015 11:20

Demokracie nerovných občanů?

Jsem rád, že už se konečně ví, že všichni lidé nejsou od přírody stejní, a že proto pravidlo "podle sebe soudím tebe" nelze vždy aplikovat.

Otázka druhá je, až se o každém jednotlivci bude vědět úplně všechno (přečtený genom, inteligenční kvocient, hypnabilita, ...), co to udělá se současným předpokladem Ústavy demokratického státu, totiž že všichni lidé jsou si rovni. Změní se pak například váha volebního hlasu dle celkového počtu bodů získaných v osobním hodnocení jednotlivce? Budou v budoucí společnosti občané se stoprocentní váhou hlasu, ale také i jednotlivci jen s desetiprocentní vahou hlasu?

B. Volarik 25.4.2015 20:00

Věř a víra tvá tě uzdraví.

Positivní myšlení má velký vliv na to, jak tělo bojuje s chorobou. Zjevně má duševní stav vliv na stav tělesný...jakási synergie, kdy výsledek je lepší než prostý součet položek. Silně nábožensky založení lidé mají v tomto směru určitou výhodu. Upřímná a opakovaná modlitba jim krom duševní úlevy prokazatelně přináší i úlevu fyzickou, tělesnou...lepší hojení, léčení. Agnostici to mají těžší, musí prostě usilovněji pracovat na positivním přístupu, uplatňovat optimistický náhled. Lidé, kteří s nemocí doslovně "bojují" svým přístupem k věci, svou vůlí, se lépe hojí, léčí, než lidé odevzdaní osudu a pasivní ve výkonu léčení.

K. Janyška 25.4.2015 19:19

Organismus je zvláštní druh spontánního řádu a tam se děje

všechno možné, ale předběžně řízeno DNA... Dzp.

J. Cervenka 25.4.2015 15:05

moc hezky naspasny

Cinska medicina (vetsinou idiotsky nesmysle) nas naucila acupunkturu. Tri nezavisle vyzkumy (USA, Britain) dosly ke zcela stejnym vysledkum prospektivnim, double blind, unbiased experimentem. T.zv. "sham" (fingovana) acupunktura zlepsila boesti v 50% - zcela stejne jako acupunktura, take 50%. Zaver: tato methoda ((stara 3000 let) je pacebo effect. To neni hypothesa a je to dle vedeckych kriterii dokazano.

J. Cimbálník 26.4.2015 16:38

Re: moc hezky naspasny

Nemáte pravdu.Pri projeni krevnich obehu dvou pokusnych zvirat se projevil ucinek (prah bolesti) i u zvirete, ktere akupunkturu nedostalo.

V. Vaclavik 25.4.2015 11:16

S tou dedicnosti bych byl opatrny

a to zatracene opatrny. Dnes je take krome dedicnosti modou mavat pri kazde prilezosti DNA, navesi se na ne vsechno co jde navesit.

Pritom jako v tomto pripade neni jasne, jak by se ta dedicna odolnost vuci tomuto fenomenu dala vyuzit, krome vymluvy v tech pripadech, kdy to carovne placebo nefunguje. Dedicnost je zhusta jen dalsi vymlouvaci zduvodneni pro vselijake tmare, podvodniky.