4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VĚDA: O kolik zkrátila život havárie atomové elektrárny?

Po havárii atomové elektrárny v Černobylu zemřelo v následujících dnech a měsících 47 osob. Všichni z nich zasahovali přímo v areálu elektrárny. Byl to tedy malý počet obětí v porovnání s únikem chemikálií v Bhópalu v Indii, který způsobil smrt 3800 lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 25.3.2013 10:32

Hra s čísly a systémovost.

Ta založená na jednom jediném a navíc uměle vyhodnoceném umělém kritérii - a právě proto je hrou či v lepším případě abstrakcí. Zkusím jinou podobně nekorektní hru s čísly. Po havárii ve Fukušimě se dopady na radiační zamoření, odškodnění... odhadují v přepočtu na cca 600 miliard korun a to naprostou většinu radionuklidů odvál vítr nad moře a déšt smyl tamtéž.

Představme si, že by např u nás došlo k podobné havárii s jen srovnatelnými finančními dopady - tedy jako by u nás také byl za humny jaderky oceán ... a dopady se týkaly jen našeho území. v tu chvíli ale s pohledu naší lstávající legislativy bude poškozeným hrazeno s celkové škoda oněh "jen"  600 miliard pouze do výše 8miliard korun. Bude tedy odškodněno jen cca PROCENTO!  Zbytek obyvatelstva at se postará jak umí.

Pokud např BESIP odhaduje cenu jednoho zmařeného života na 20mionů a tvdí že prevence by se rozhodně vyplatila pak lze ze ztrát JE havárie odvodit ekvivalentní počet přímo usmrcených na 30 tisíc!!! ... Už vidím jak takovéto srovnání leckoho nadzvedne.

To ale není vše. Podstatou kličky, kterou provedl autor s vyčíslováním úmrtnosti totiž je počet usmrcených a nikoli počet postižených od onemocnění s ozáření až po dlouhodobé genetické či jen sociální vyřazení.

Tedy analogie toho jaké při dopravní nehodě jsou ztráty bez dopadů na život. V důsledku lehce zraěné osoby ztráty Besip hodnotí na úhrnu na 250 tis a v případě těžkých zranění na 4miliony. K relacím nákladu 600miliard to pak vychází na 150tis těžce zraněných či na 2.4 milionu lehce zraněných. Někomu se to zdá přitažené za vlasy ale já mám naopak za to, že vzhledem k nedomyšleným rizikům je naopak přitažené za vlasy to, že ze zákona je u nás omezeno hrazení event škod limitem nesrovnatelným s potenciálem škod. Kdo používá osobní automobil tak by si podobný stav asi veice přál ale vedlo by to ke zhroucení celého pojistného systému který dopravu de facto umožnuje. Rád bych aby v případě JE byl přístup také systémový.

D. Seibt 25.3.2013 13:24

Re: Hra s čísly a systémovost.

Bylo by dobre se podivat do jaderneho zakona, kde je uvedeno, ze stat v pripade presahu pojisteni tuto castku doplati, nicmene se nezbavuje budouciho vyrovnani.  Jde tu tedy o to aby se elektrarenska firma nepolozila a nasledne mohla vyplacet finance v dalsich letech zpet. No a ohledne LNT tak ta bude jistojiste zmenena, jiz nekolika studiemi treba touto: http://www.world-nuclear-news.org/RS_New_data_on_low_dose_radiation_2112111.html bylo prokazano, ze pod 100mS je zde statisticky neprukazny vliv. Cesky zde: http://3pol.cz/1363-lhal-nositel-nobelovy-ceny nebo oficialneji zde: http://www.world-nuclear-news.org/RS_New_data_on_low_dose_radiation_2112111.html Domnivam se, ze zdravotni rizika na tamni polulaci bude nula, bohuzel vetsi poskozeni bude z duvodu stresu.

P. Rada 25.3.2013 18:28

Re: Hra s čísly a systémovost.

Pane Seit psal jsem o SYSTÉMOVOSTI ale Vy reagujete zas jen skrze JEDNOTLIVOSTI.

Platilo-li by systémově pro soukromníka v jednom oboru to co v druhém nemohl by jste argumentovat pokřiveným zákonem který zvýhodnuje jen někde. Já bych také rád abych platil za své vozidlo nižší pojistné. To by pochopitelně šlo udělat ze zákona tak, aby výši škody nad dejme tomu milion/osobní auto.... za dotyčné hradil stát. Takto by se k STÁTNÍM penězům za superhavárky totiž mohl kde kdo dostat daleko pravděpodobněji, jak při havárii JE od státu, který budou navíc žalovat ostatní státy a který je pravidelně už desetiletí v bilančním shodku. Docela ale chápu, že v tomto případě státu, v rukou de facto soukromníků, tento subjekt vychytrale vycouval s povinného ručení, takže všicbni musí ručit do výšek absurdních milionů i  s osobákem.... a navíc mu dokonce mezery ve výkladu zákona umožnují legální LICHVU zejména na těch kteří povinné ručení nesplatí přesně (lichvu jiných zákon trestá). Očekávat od takto spravovaného státu pomoc v případě velkých havárií považuji za zcela iluzorní. Velké banky či korporace které jej ale de facto vlastní,  však pravidelně postihy minou. Nekontrolovatelnost ČEZU daná zákonem o tom snad dostatečně vypovídá.

To dokládání hladinou pod kterou nehrozí riziko děláte opět docela takticky z hlediska lobingu za JE ale zato neprakticky s hlediska systémových dopadů. Praxe je totiž taková, že radionuklidy mají své chemicko-biologické vlastnosti a tak se v přírodním prostředí na rozdíl od záření mohou kumululovat a to hlavně tam kde převládají ustálené transformační vazby. Takže v praxi procházka dnešním Černobylem či Fokušimou pro turistu neznamená prakticky žádné riziko podobně jako let letadlem ve velkých výškách ale pro trvalého obyvatele takových zon, kteří chtějí žít z místní zemědělsko živočišné produkce, procházejí navíc stádiem gravidity... už je docela někde jinde. 

Vaše doměnka o nulovém riziku je tedy zas v rozporu se systémovým řístupem.

D. Seibt 25.3.2013 18:48

Hra s čísly a systémovost.

Vy jste neuveritelny, ale budiz. Nema cenu vam oponovat, vy si pokazde neco najdete. Nutno ale upozornit, ze pojisteni a jeji velikost je dana mezinarodnimi smlouvami a ne nejakou uvahou Ceskeho statu. Takhle to je na celem svete a vase prirovnani s autem je uplne mimo. S temi 100mS to tak proste je a s tim nic nenadelate :-) Mel by jste vedet, ze napriklad cesium v tele nezustane navzdy, jeho setrvani v tele je co jsem cetl asi 60 dni a dlouhodobe intenzity jsou proste nizke i ve Fukusime az na nektera specificka mista. To dlouhodobe pusobeni ma zrejme i mensi nasledky nez jedna intenzivni o stejne celkove davce.

P. Rada 25.3.2013 21:17

Re: Hra s čísly a systémovost.

Naopak pane Seibt - oponovat cenu určitě má - ale to je o věcnosti. Proto třeba oponuji Vaše tvrzení ...."velikost je dana mezinarodnimi smlouvami" ...

Háček je třeba už v tom, že právě u nás je hranice jen 8miliard ale hned "za hranicemi" už je to 17miliard - tedy o něčem násobném a jinde až do výše škod. To všechno ale v rámci jak říkáte mezinárodních smluv. Jen je neuvádíte.

Pro zajímavost pohled francouzů, kteří sami odhadují eventuální škody u sebe v důsledku event havárie na v přepočtu cca 10bilionů korun.

http://www.irsn.fr/FR/Pages/Home.aspx

P. Vaňura 25.3.2013 22:05

Nevím, Diag Human chce 10 miliard za údajně

špatné vyjádření ministra. Takto se počítají i "škody z jaderných havárií."

Pokud budu cynický, mohu uvést, že soudruh Stalin vypouštěl VYSOCE RADIOAKTIVNÍ odpady ze závodu na výrobu jaderných zbraní PŘÍMO DO ŘEKY. Je to dodnes průšvih ale zase nějaké statisíce obětí tam také nejsou. A nikdo nikomu nic neplatí (dodnes). Přitom z té řeky se brala i pitná voda, protože nikdo nesměl vědět, co stojí pár set km proti proudu...

Pokud přepočítáte podle TÉŽE metodiky, jako se počítají "oběti ozáření" počet obětí spalování UHLÍ u nás, na desetisíce mrtvých se dostanete.

P. Rada 25.3.2013 23:19

Re: Nevím, Diag Human chce 10 miliard za údajně

To Vám dávám zapravdu. Jak s tím soudruhem a dodnes nedořešenými dopady jeho chováním - tak s potřebou komlexního pohledu i množství obětí všeobecné lidské chtivosti která bují na více stranách.

Když se podíváme domů do okolí Ralska tak zde také jsou staré zátěže jaksi dosud nedotknutelné... Tím domýšlením souvislostí a zohlednováním externalit by se relace rozhodně více narovnávaly.

Právě ale o ústupcích s vydobytých pozic v energetice - kde rozložení zdrojového mixu pravidelně odpovídá stavu faktické moci - sotva kdo dobrovolně uvažuje. Proto jsou zde taky takové sváry nejednou i válečně doprovázené.

B. Rybák 25.3.2013 14:10

Re: Hra s čísly a systémovost.

Argumentovat velikostí nákladů, které jsou důsledkem protiatomové hysterie záměrně vyvolané šířením ekofašistických lživých informací je opravdu velmi neseriozní.

Ve skutečnosti je i autorem článku použitý předpoklad (lineární) úměrnosti vzniklých škod velikosti dávky radiace, velikost tohoto poškození nadsazuje.

Malé zvýšení dávky škodlivin totiž aktivizuje imunitní systém a vyvolává celkově pozitivní efekt (viz radioaktivní lázně, opalování, očkování...). Umíte pane Rado spočítat, kolika lidem tato stimulace jejich imunity prospěla a ušetřila jim výdaje za léčení?

P. Rada 25.3.2013 18:50

Re: Hra s čísly a systémovost.

Pane Rybák některé věci nepočítám ale praktikuji - 20let jsen dozimetr povinně nosil a jsem asi jeden z mála co mají doma souktomě vlastněný měřič a i v době Černobylu měli přehled oč jde.

Navíc jsem vysloveně psal ..." Zkusím jinou podobně nekorektní hru s čísly"... a tak nevím nač vlastně reagujete připomínkou v obratu ...."šířením ekofašistických lživých informací"...

Osobně jsem zásadně proti šíření lží a co se týký té Fukušimy tak jak firma TEPCO tak vláda neuváděla aktuální informace či je dokonce zatajovala až se nakonec ukázalo, že celkové množství uniklých radionuklidů s tamních provozů kausu černobylaskou násobně překračuje.

Jak jsem ale také uvedl oceán byl po ruce a meteosituace japoncům přála v tomto dosud jinak mimořádném neštěstí. Nevzpomínám si ale, že by jste něco s tohoto evidentně lživého jednání pranýřoval. Že by až nyní?

P. Mach 25.3.2013 22:10

Re: Hra s čísly a systémovost.

viz níže.

M. Pernický 25.3.2013 15:10

Re: Hra s čísly a systémovost.

 Pane Rada. Ja jsem pochopil hlavní myšlenku tohoto článku,jako osvětu proti zabedněncům,kteří jsou schopní kvůli svojí tzv.pravdě dezinformovat celý svět ,podobně je to sglobálním oteplováním,ty čísla s těmi mrtvými jsou jenom průvodní informace ,ale vy stím hned začnete polemizovat,protože vy máte vždy pravdu.

P. Rada 25.3.2013 19:03

Re: Hra s čísly a systémovost.

Pane Pernický, to zdali je mé tvrzení zde uvedené pravdivé či nikoli lze ověřovat podle odkazů které často dávám nebo k němu argumentovat. Takto vyhodnocováním postupuje věda. Dá se vznést dotaz .... porovnávat realitu vývoje energetických zdrojů ve světě z různých zdrojů... Chcete-li nabidnu dva protichůdné ... http://www.temelin.cz/ ..... http://proatom.luksoft.cz/

Jiná varianta je o jakémkoli tvrzení apriory pochybovat a tu jste žel předvedl. To pak ale není už o diskisi ale o víře, kterou Vám neíním brát, ale která podle mě primárně nepatří do rubriky "věda".

P. Mach 25.3.2013 22:05

Re: Hra s čísly a systémovost.

Tak především vědecká metodologie není založena na omílaní propagandy a 100x vyvrácených nesmyslů, jak činíte vy. To co tady předvádíte nemá s vědou nic společného - spíše se to podobá marxismu.