19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

VĚDA: Nový „krotitel koronaviru“ na obzoru?

Podle nedávných zpráv přicházejících z Číny bylo u nejstarších seniorů s Covid-19, kteří užívali medikamenty na pálení žáhy, zaznamenáno vyšší procento přežití.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 30.4.2020 22:13

Když kuřinec a husinec před požitím řádně povaříte, tak ani to ne.

S. Pavuk 30.4.2020 8:47

Choroboplodným zárodkom sa viac darí v kyslom prostredí, menej v zásaditom. Po prečítaní príbalového letáku lieku Famosan zistíme, že pôsobí proti zvýšenej kyslosti žalúdočnej šťavy (a problémov s tým spojených). Odporúčanie piť sódu bicarbonu ktoré koluje po internete má zhruba ten istý cieľ. Namiesto preparátov odporúčam osvedčený spôsob ako znížiť zakyslenie organizmu a tým sa nielen vyvarovať infekčným chorobám ale aj zvýšiť kvalitu života: Obmedziť konzumáciu mäsa, mlieka, cukru, alkoholu, fajčenie a zvýšiť konzumáciu zeleniny a ovocia.

K. Wágner 30.4.2020 8:52

Nejde tu už o pálení žáhy, ale o histamin a jeho blokátor. Imunitní systém je velmi úzce propojen s histaminem a jeho regulací v těle. Je např. známo, že vedle vlivu H2R na sekreci žaludeční kyseliny bylo pozorováno též působení histaminu skrze H2R na tkáň srdce, hladkou svalovinu a buňky imunitního systému.

S. Rádl 30.4.2020 11:35

Nic není jisté, ale z toho, co bylo publikováno asi nejde ani o interakci s histaminovými H2 receptory, ale o zcela jiný cíl v buňce. Kdyby šlo o antagonistický vliv na H2 receptory, tak by fungovaly i další léky této skupiny, což sice není vyloučeno, ale ani doloženo. Jinak hlavní roli v imunitní reakci organismu hrají histaminové H1 receptory, se kterými famotidin prakticky neinteraguje.

Alespoň dle molekulového modelování by měl famotidin být inhibitorem virového enzymu PLpro (papain-like cystein protease). Stejný enzym by měl inhibovat i antabus, látka k odvykání alkoholu.

K. Wágner 30.4.2020 15:27

Možná máte pravdu a rozhodně Vám nemíním Váš názor vyvracet.Ale podle mého názoru sehrává podstatnou roli u řady potíží při Covid-19 histamin. Zde vycházím z toho, že vedle vlivu H2R na sekreci žaludeční kyseliny bylo pozorováno působení histaminu skrze H2R i na tkáň srdce, hladkou svalovinu a buňky imunitního systému. Pokud já mám informace,někteří experti soudí, že imunomodulační účinky H2R spočívají v inhibici reakcí imunitního systému, přičemž H2R je podobně jako H1R přítomen v mnoha různých tkáních organizmu. Exprese histaminových receptorů na buňkách imunitního systému naznačuje, že histamin hraje důležitou roli při rozvoji zánětů. Navíc zvýšená hladina histaminu může vést k vyvolání nepravého zánětu, tedy i v místě, kde se neobjeví žádný patogen. Z posledních výzkumů vyplývá, že právě zánět vyvolaný histaminem představuje pro organismus největší zátěž.Ale nejsem odborník, je to můj laický názor.Pokud se touto problematikou zabýváte, držím Vám při objasňování role histaminu u onemocnění Covid-19 palce. A přeji Vám hezké sváteční dni.

P. Moravčík 30.4.2020 17:20

Uvažujem nad tým, prečo sa nespomínajú ďalšie inhibítory ako napr. Omeprazol, hojne používaný ako liek pri helikobakterióze. Ale ten asi neovplyvňuje tvorbu histamínu. To antacidné generikum teda musí mať ešte iný efekt ako inhibíciu protónovej pumpy. A tiež by ma zaujímalo - ak naozaj robí problémy histamín, prečo sa neuvažuje o histaminikách. Ale to len tak, nie som farmakológ

P. Staronový 30.4.2020 16:09

A co potom s takovým omezeným životem? :-P

F. Houžňák 30.4.2020 22:15

Mně se proti žáze osvědčuje jediné: nežrat tolik, jedno co.

S. Rádl 30.4.2020 8:30

Pokud vím, tak ta klinická studie nestuduje vůbec účinek samotného famotidinu, ale jen v kombinaci s hydroxychlorochinem. Pokud se tedy jedná o tu studii, o které mám ponětí, tak jedna větev je léčena jen hydroxychlorochinem, druhá kombinací hydroxychlorochinu a famotidinu a třetí je "historická" bez léčby. Pokud tedy bude ta druhá větev účinnější než první, bude to chtít ještě studii pouze s famotidinem. Jelikož se jedná o studii s více než 1000 pacientů, měla by mít přijatelnou vypovídací hodnotu.

K. Wágner 30.4.2020 8:50

To máte pravdu, o té kombinaci s hydroxychlorochinem (na který tlačí Bílý dům) bylo rozhodnuto proto, že to bylo průchodnější (jak přiznávají autoři) a byly na to uvolněny peníze. Jinak ale v případě Davida Tuvesona, ředitele laboratoře Cold Spring Harbor (původní podnět pro studii), se hovoří o podávání tablet. Až budou výsledky ze studie famotidin v kombinaci s hydroxychlorochinem, jistě dojde i na samotný famotidin, aby se ukázalo, která látka je účinnější. Nejsem si zcela jist, zda neprobíhá souběžně i jiná studie,kde jsou megadávky famotidinu podávány intravenózně bez toho antimalarika.Kdesi jsem zahlédl o tom zmínku, ale už si nepamatuji kde přesně to bylo.Bohužel.

K. Wágner 30.4.2020 9:45

Ostatně v některých článcích se ve Spojených státech píše: "Studie byla zahájena začátkem dubna, kdy byl hydroxychlorochin považován za měnič hry díky pochvalným poznámkám Trumpa. Novější výzkum ukázal, že hydroxychlorochin nemusí být zázračný lék nabízený v televizi. Studie Northwellu by mohla v budoucnu pokračovat i bez léku proti malárii."

K. Wágner 30.4.2020 15:35

Pane Rádle, ještě jednou jsem se podíval na některé zdroje.Tam se mluví o tom, že první skupina je léčena kombinací hydroxychlorochinu a famotidinu, druhé skupině je podáváno placebo. Nic dalšího. Nenašel jsem hlavně nikde tu 3. větev, která je v této studii "historická" bez léčby. Můžete dát odkaz? Děkuji.

S. Rádl 30.4.2020 17:12

Odpověď se octla poněkud níže...

Jelikož je zřejmé, že se o problematiku zajímáte, doporučoval bych hlavně ty pravidelné prezentace na youtube MedCram, které jsou velice hezky udělané a srozumitelné i pro melékaře, což je můj případ.

Pokud byste se chtěl vzdělat více z hlediska medicinální chemie, což je moje specializace, doporučuji stránky Dereka Loewa https://blogs.sciencemag.org/pipeline/.

K. Wágner 30.4.2020 18:49

Díky. Loew-malé nekontrolované pokusy nemohou nic prokázat...Ale šlo mi o ty Vaše tři větve studie. Odkaz jste sem nedal.Kde to bylo publikováno?

S. Rádl 1.5.2020 10:13

Odkazy byly o kousek níže, dávám je tedy znova. Je to jak v té youtube prezentaci, tak v článku v Science. Do toho článku se dostanete nejlépe zadáním doe do googlu.

https://www.youtube.com/watch?v=DtPwfihjyrY

Borrell B. New York clinical trial quietly tests heartburn remedy against coronavirus. Science. April 26, 2020.

doi:10.1126/science.abc4739

K. Wágner 2.5.2020 7:36

Tak ještě jednou a naposled. Jsem ze staré školy a tak ctím zásadu – co je psáno, to je dáno, videa nesleduji. V té pasáži Science se hovořilo o přípravách studie, kde se mluvilo o chystané koncepci: „Tito pacienti by byli srovnáváni se skupinou hydroxychloroquine-only a s historickou kontrolní skupinou tvořenou stovkami pacientů léčených dříve“. Všimněte si „by byli“. Nakonec bylo rozhodnuto, že Kevin Tracey povede dvojitě slepou, randomizovanou studii. Studie sama ještě zveřejněna nebyla, ale podrobnější informaci přinesla CNN: „Polovině pacientů ve studii bude kromě hydroxychlorochinu podán famotidin. Druhé polovině bude podán intravenózní solný roztok jako placebo.“ Tedy dvě skupiny v řádné studii, kde o nějaké „historické“ kontrolní skupině není řeč. Sám uznáte, že něco takového do randomizované, dvojitě zaslepené studie nepatří.

S. Rádl 2.5.2020 14:57

Návrh každé stude v USA je dohledatelný na ClinicalTrials.gov. Název studie (A Multi-site, Randomized, Double-Blind, Multi-Arm Historical Control,

Comparative Trial of the Safety and Efficacy of Hydroxychloroquine, and

the Combination of HCQ and Famotidine for the Treatment of COVID-19) lecos napovídá. Studie je ve fázi shánění pacientů, měla by být hotova v září. Link na tuto studii je https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04370262.

Z ní jasně vyplývá, že jedna větev je hydroxychlorochin + infuze famotidinu, druhá větev je hydroxychlorochin + infuze placeba a obě větve budou srovnány s historickými daty bez léčby.

Přestože tam nikde nefiguruje vámi zmíněný KT, domnívám se, že se jedná o stejnou studii, žádnou jinou jsem na stránce ClinicalTrials.Gov nenašel. Podíval jsem se na vámi zmíněný CNN report a v něm tvrdí, že by ta studie nemusela obsahovat hydroxychlorochin (HCQ migh not be used in the study moving forward, ...), ale to by zřejmě nebyl v žádné větvi a jednalo by se vlastně o zcela jinou studii. Pokud to tak budou chtít udělat, objeví se záhy na stránce ClinicalTrials změna schválená FDA. Zatím tam není a tedy platí "co je psáno, to je dáno", zvláště pokud se nejedná o zprávu CNN.

J. Novak 30.4.2020 2:21

Moc díky .. tak si koupím aspoň Rennie nebo nějaký inhibitor protonové pumpy :-)

K. Wágner 30.4.2020 5:40

Podle této studie by měl H2-blokátor pomáhat při léčbě Covid-19. Nejde tu o pálení žáhy, ale o histamin a jeho blokátor. Imunitní systém je velmi úzce propojen s histaminem a jeho regulací v těle. Exprese histaminových receptorů na buňkách imunitního systému naznačuje, že histamin hraje důležitou roli při rozvoji zánětů. Navíc zvýšená hladina histaminu může vést k vyvolání nepravého zánětu, tedy i v místě, kde se neobjeví žádný patogen. Z posledních výzkumů vyplývá, že právě zánět vyvolaný histaminem představuje pro organismus největší zátěž. Vedle vlivu H2R na sekreci žaludeční kyseliny bylo pozorováno působení histaminu skrze H2R i na tkáň srdce, hladkou svalovinu a buňky imunitního systému. Tedy jde o to, že imunomodulační účinky H2R spočívají v inhibici reakcí imunitního systému, přičemž H2R je přítomen v mnoha různých tkáních organizmu.

S. Kubů 30.4.2020 7:26

Samozřejmě, i účinek placeba má svoji kauzalitu přes imunomodulaci, protože psychika je s imunitou úzce propojená.

Viz ostatně ústenkománie.

S. Rádl 30.4.2020 17:03

Hezké jsou prezentace na youtube stránkách MEDCram, o famotidinu je následující: https://www.youtube.com/watch?v=DtPwfihjyrY

Celá historie je například zde: Borrell B. New York clinical trial quietly tests heartburn remedy

against coronavirus. Science. April 26, 2020.

doi:10.1126/science.abc4739

Z. Velínský 30.4.2020 0:45

Jen aby nám koronavirus nevyhynyl dříve, než se najde nějaká ta vakcína. Už to tak s ním začíná pomalu vypadat.

S. Kubů 30.4.2020 0:51

Že se podaří nějakou účinnou a bezpečnou vakcínu proti covid19 vyvinout, to vůbec není jisté. Viz případ HIV nebo malárie.

K. Wágner 30.4.2020 5:20

Tak vyvinutých je jich už několik, některé jsou již v klinické fázi.

K. Wágner 30.4.2020 15:53

O vývoji oxfordské vakcíny ChAdOx1 nCoV-19, jejíž výrobu zajišťuje holandská společnost Halix BV, bylo již více 22.4.2020 zde na NP :

https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/veda-covid-19-nezasahuje-jen-plice-ale-i-mozek.A200421_114307_p_veda_wag

A podle posledních zpráv je oxfordský tým přesvědčen, že letos na podzim se začne touto vakcínou očkovat.

S. Kubů 30.4.2020 0:19

Samozřejmě - kde není k dispozici nic lepšího, je možno postupovat vědecky stylem pokus-omyl.

Za aktuálnější otázku ale pokládám, kdy bude v ČR obnoveno normální školní vyučování. Zachytil jsem, že po dalších státech plánuje obnovit výuku už i Francie (od 11.5.).

V. Církva 30.4.2020 6:06

Máte starosti jak pan Minář. Takové "trochu jiné" nebo-li ne zcela zbytečné ale méně podstatné.

Mně připadá zásadnější ta léčba. Pokud bude, můžeme otvírat školy. A pokud jsme u priorit tak před školamy pak rozumné fungování ekonomiky, prodej výroa... Školy prvního stupně už brzy startují.

V. Halašta 30.4.2020 7:55

Tomu se říká důkaz praxí :)

S. Kubů 30.4.2020 8:03

Chápu, že za školní mládeží nestojí podobně silná lobby jako za velkoprodejnami nebo psími salony, ani tam nehrozí nějaké žaloby za ušlý zisk. Ostatně, soudruhům taky bylo vždycky jedno, jestli jsou děti ve škole nebo někde na bramborách. Jsme holt národ Komenského.

Možná by pomohl argument, že několik desítek tisíc rodičů musí být s dětmi doma na OČR - a chybí "ve výrobě". Zdravotnictví vč.

J. Novotny 30.4.2020 11:19

Normální do prázdnin asi nebude. A učitelé aspoň doženou všechny resty, zadat látku dětem a rodičům je celkem pohoda.