30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Nenávist se šíří z „temných tůní“

Co podniknout proti islamistům, rasistům nebo neonacistům, kteří se organizují na sociálních sítích? Američtí vědci nabízejí strategie pro boj se skupinami šířícími nenávist po internetu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 31.8.2019 7:02

Ne vědci, ale idioti

Popisují totiž způsoby, jak naopak tu nenávist rozdmýchávat a posilovat. Nenávist totiž vzniká z pocitu ohrožení. Když budou zde popsanými metodami potlačovat svobodu slova, popř. uměle propojovat a tím štvát proti sobě antagonistické vzájemně se nesnášející skupiny, jejich pocit ohrožení se tím nezmenší, ale naopak zvětší.

Tito údajní "vědci" se totiž vůbec nezamýšlejí nad příčinami, proč taková nenávist vůbec vzniká, že přece neexistuje sama o sobě, ale má své kořeny v reálných problémech. Pokud se problémy "řeší" tím, že se potlačí debata o nich, protože by otevřené poukazování na jejich existenci prý mohlo vést k nenávisti, tak se tím jen prohloubí frustrace z těchto neřešených, ba ani otevřeně nepojmenovaných problémů.

P. Rada 31.8.2019 7:57

Re: Ne vědci?

Dávám Vám zapravdu, že podstata porozumění problému tkví v odpovědi na otázku proč nenávist vzniká? Nesouhlasím s Vámi naopak v tom, že neexistuje sama o sobě. Je to naopak! Všichni jsme už geneticky jaksi "zaminovaní".

Všichni hominidi totiž mají geneticky zabudovanou schopnost prožívat uspokojení s utrpení jedince stejného druhu. Kulturnost prostředí to může ovlivnit, potlačit, probudit... a tak po většinu života si takovýchto pohnutek nemusí být mnozí vůbec vědomi. Tento typ chování ale pozorovali zoologové např i u opic které hromadně napadli a zabili jinou ale nikoliv s důvodů potravních či konkurenčních. Nenávist u lidí dneška je tedy nejspíše jen umělou předehrou k tomu aby byla navozena situace utrpení jinýcha tím slast. Někdy může postačit psychycké ponižování - což je nejběžnější. Nejkrutější formy i když méně časté mohou ale navodit zvlášt velké uspokojení.

Jiným lidem vrozeným atavizmem je pohnutka velící lidem pokusit se život alespon zničit - nemohou li jej rozvíjet. Naprostá většina lidí to sice během života neprovede do všech důsledků - ale naopak většina z nás dobře ví, že občas, když se něci nedaří.... dostaneme pořádnou chut "s tím praštit".

Pokud měl člověk omezené fyzické možnosti, mělo takovéto extrémní chování i omezený rozsah a dopady. Dnešní projevy považuji za nebezpečnější právě proto, že ovládáme přes techniku až mnohařádově vyší energie jek jen sílu svých svalů. K těm byly atavistické pohnutky v pradávnu adekvátnější.

Máme sice i rozvinutější kulturnost ale jak se ukazuje, tak i soc sítě mohou zafungovat kontraproduktivně. Rádi přitom pozapomínáme, že obecně vychvalovaný nárůst ekonomickéch možností společnosti navozuje i nebezpečný růst potenciálu ničivosti.

M. Varadinková 31.8.2019 8:05

Re: Ne vědci?

Já rozhodně při utrpení jedince svého druhu žádnou slast neprožívám. Něco takového může prožívat jen úchylný psychopat.

Z. Lapil 31.8.2019 9:46

Re: Ne vědci?

Že by? Zkuste se zamyslet, výsledek netřeba zveřejňovat: opravdu jste tak svatá žena, že jste nikdy nikoho nezatoužila pořádně nakopat do... no, jste dáma, tak to vezmu z druhé strany a napíšu do pvdele. Nikdy jste si nepovzdechla "Já toho člověka snad uškrtím?

Podle mě má pan Rada pravdu přinejmenším v tom, že nenávist (raději nepřátelství) k cizímu je jaksi součástí živých organizmů; moje bílé krvinky taky zlikvidují cokoliv, co není já. "Vnitřním biologům" to přijde normální a říkají tomu imunita.

Neboli nepřátelství k ne-bližním (proč nenávist? Zase se někdo snaží tahat morálku tam, kde nemá co dělat?) je dáno každému a je celkem jedno, je-li nepřítelem Žid nebo Palestinec, uebermensch nebo untermensch.

Samozřejmě: nebývá dobré nechat téhle své "přírodní" složce příliš mnoho volnosti, protože to snadno sklouzne do situace, o níž zpívá Nohavica: "Je těžké mít se rádi/ Když jsme si postříleli navzájem/ své nejlepší kamarády".

M. Varadinková 31.8.2019 10:01

Re: Ne vědci?

Nakopat jo, ale že bych přitom cítila slast? Nanejvýš tak vztek. A ten vztek má příčinu v chování dotyčného, nikoliv v nějaké mé apriorní nenávisti k jiným jedincům mého druhu. Když se ke mně někdo chová slušně a nenapadá mně ani neohrožuje, nemám žádný důvod ho chtít "nakopat".

Z. Lapil 31.8.2019 10:40

Re: Ne vědci?

Souhlas a pochopení.

Jen hlásím nepatrné zmatení pojmů: nemusíte cítit slast, můžete to nazvat uvolnění.

Doporučuji pokus. Požádejte manžela nebo klidně úplně cizího chlapa, ať do vás minutku dvě reje a zpochybňuje vaši krásu, inteligenci, osobní integritu nebo cokoliv ho napadne, a až to už nedokážete poslouchat, flákněte o zem talířem (v tu chvíli už nejspíš budete mít chuť vzít ho po hlavě) a zařvěte magické slovo krucifixhimlalelujátysešaleidiot.

Ujišťuji vás, že to, co při tom pocítíte, je jedna z podob slasti :-).

Na závěr důležitá věc. NEZAPOMEŇTE na závěr oba, každý sám za sebe, vědomě vystoupit z role. Vysloveně fyzicky - udělat krok stranou a vědět přitom, že vystupujete. Protože váš vztek v tu chvíli bude opravdový a není důvod tahat ho s sebou dál do života.

J. Uzel 31.8.2019 23:27

Re: Ne vědci?

ALE PRD. kDYŽ MĚ NĚKDO KRITIZUJE, TAK BUĎ PRAVDU NEMÁ A PAK MĚ JEHO NÁZOR NETRÁPÍ, ANEBO PRAVDU MÁ A PAK MŮŽU NADÁVAT JEN SOBĚ.

Z. Lapil 1.9.2019 11:01

Re: Ne vědci?

Nekritizuje, uráží.

Ale přiznávám, že nechápu vaše verzálky čili, předpokládám, zvýšený hlas. Já vás ani nekritizoval, jen jsem připomněl obecně známou pravdu, že člověk obvykle racionálně nekontroluje svoje emoce) a už na mě křičíte.

Připomínám: člověk má právo na své emoce, už proto, že je neumí vypnout. Přenesená agrese (rozbitý talíř) je dobrý způsob, jak upustit páru a nevydat se na přímou cestu k infarktu. Samozřejmě, že je lepší jít naštípat dříví než rozbít půl kuchyně, ale kuchyň bývá víc po ruce :-).

Z. Lapil 31.8.2019 9:47

Re: Ne vědci?

Genetické zaminování je krásné metafora. Děkuji.

Ś. Svobodová 31.8.2019 15:27

Re: Ne vědci?

Pochybuji, že existuje nějaký gen nenávisti. Zajímal by mne zdroj takového tvrzení. Vždy existuje příčina a následek. A na počátku zla stojí většinou dobrý úmysl. Když už jste u těch opic: na počátku dobře zdokumentované války šimpanzů byl dobrý úmysl J. Goodallové s umístěním krmítek pro tyto primáty.