27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

VĚDA: Mít tak ´ptačí mozek´

Zmínka o "ptačím mozku" platí v lidské společnosti za urážku. Navzdory malým rozměrům toho však dokáže mozek ptáků překvapivě mnoho.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Vodvářka 5.12.2011 12:47

A to jste ještě neřekl, že

kupříkladu čáp, přezimovavší v Africe, trefí opakovaně na pivovarský komín v Kotěhůlkách, kde vyvede mladé. To jsou mi věci.

P. Rada 5.12.2011 5:32

Pěkné

Ptáčky - hlavně papoušky - chovám a musím potvrdit, že jejich schopnosti jsou překvapivé. Na druhou stranu oproti člověku velmi pravděpodobně nedisponují intencionalitou vyšších stupnů a tak je něco na biblickém tvrzení, že jsme pojedli ze stromu poznání... Proto má genetik Theodosius Dobzhansky velký kus pravdy. Ta schopnost hlubšího nadhledu se v přírodě vivinula zřejmě až u druhu H. sapiens sapiens zhruba před sto tisíci roky. viz http://www.kosmas.cz/knihy/146217/pribeh-rodu-homo/ Bohužel náš vlastní druh nedokáže mnohdy tuto svou schopnost plně využívat k sebeovládání a dlouhodobému cílovému chování tak, aby si při podmanění planety zároven zjevně nezačal kopat svůj hrob.

Z hlediska dlouhodobé schopnosti se přispůsobit podmínkám proto ti ptáci nad námi s přehledem vedou. Jsou totiž přeživšími potomky dinosaurů a tak zde byli už vlastně stovky milionů let a adaptačně tak prokázali něco pro nás nepředstavitelného. Oproti tomu se náš druh sice vyvinul dramaticky rychle ale zatím problematicky hledá recept na dlouhodobé soužití s celým okolím. V tomo smyslu proto s autorem souhlasím, že umět si vzít ponaučení od tvorečků podstatně menších v tom jak dlouhodobě prosperovat, najít geneticky zakodovaný recept na alespon trvale udržitelný stav -když už né rozvoj - by nám velice prospělo.

J. Anděl 5.12.2011 13:01

Re: Pěkné

Pozoroval jsem včera kasuára a měl skoro pocit, jako když koukám na opeřeného raptora z jurského parku...

Myslím, že je z lidského hlediska nevýhodné pohlížet na přírodu kategorizačně: fanua, flora, neživé kameny... Nevýhodné je to kvůli tomu oddělování a odlišování: my lidé, a pak zbytek vesmíru. Druhý, podle mě nevýhodný pohled, je pohled na svět jako lineární vývojovou řadu, kde člověk stojí na konci a v řadě za ním jedině hypotetičtí mimozemšťané.

Člověk je jistě specifický, andulka je ovšem z vesmírného hlediska také specifická a lyšejník také. "Víc", "míň" jsou sice taxativně užitečné pojmy, ale nevýhodné právě proto, že právě s jejich pomocí si třeba kopeme ten svůj hrob.

P. Rada 5.12.2011 14:54

Re: Pěkné

Přitakávám pane Anděl. Mě někdy vrtá hlavou nakolik je pravdivá teze Země jako Gaia kterou  divácky poutavě spodobnil režisér James Cameron ve scifi filmu Avatar na planetě Pandora.

Faktem je, že s genetického hlediska má vše živé na naší planetě kdo ví proč stejným směrem zkroucenou šroubovici DNA. Je ale i celá řada dalších vazeb, které udržují biotop stabilní. Je příznačné jak pravidelně např. při dramatické klima-změně dochází k nebývalé obměně živočišných druhů. Je proto zajímavé všímat si jak odlišností tak podobenství které snad může napovědět i nám víc o tom kdo jsme, kam přináležíme, co je naším údělem.