26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VĚDA: Měl Masaryk internet?

Položil jsem svému vnukovi, žákovi 6. třídy otázku: „Měl Masaryk internet? Jak to zjistíš?“ Vnuk nejdříve pohotově odpověděl: „No přece na internetu.“ Následně bleskurychle vyťukal můj dotaz v jakémsi vyhledávači ve svém mobilním telefonu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 24.9.2019 16:08

Umělá inteligence je jenom fata morgána a ani dlouhý vývoj nedává rozumné výsledky, použitelné v praxi. Stále platí, že "počítač je jen blbec, který umí sčítat nuly a jedničky velkou rychlostí"... Stačí se porozhlédnout po Internetu třeba na test typu "jsi člověk nebo robot?"... Je sestaven tak, aby různé spamovací roboty nedokázaly projít testem a vkládat na web nežádoucí obsah... No a třeba Google, který na projektu UI intenzívně pracuje, dělá třeba v reklamě a jejím výběru naprosté kraviny. Ale to je spíš jeho obchodní zájem, byť pro zadavatele asi moc výhodný není.

Teď se mi jako reklama zobrazují samé hezké obrázky ovoce a různých odrůd, které občas přiživím kliknutím a prohlížením stránek prodejců. Google to vyhodnotí jako můj zájem o daný obor a potlačí všechny ostatní reklamy, většinou hodně otravné... :-P Doporučuji vyzkoušet, je to paráda! ;-D

J. Jurax 24.9.2019 19:07

No jo, mně ta umělá inteligence tady na Psu v reklamě jeden čas furt a soustavně nabízela podprsenky ... :-)

J. Kanioková 24.9.2019 20:12

Chichichi :)

L. Novák 25.9.2019 14:22

Zalepte si kameru nějakou samolepkou, třeba vás vyhodnotil jako osobu s velkými kozami. ;-D

J. Jurax 25.9.2019 18:48

Hezký nápad!

Leč na svém PC šmírovací ani jinou kameru nemám a na tabletu je zablokovaná a jenom jedna - na rubu, takže by na ksicht neviděla ... a navíc jsem fousatej ... :-)

J. Pavelka 24.9.2019 14:37

Ale on to třeba ví..je totiž možné, že ho zmátla ho otázka "jak to zjistíš?" ...že to má nějak zjišťovat což nevěděl jak...Na střední škole zmátla spolužáka otázka "Máme v Československu psi?" ...také nevěděl, jak přesně je to myšleno

J. Jurax 24.9.2019 13:10

Ehm ... dvanáctiletý kluk by neměl na tuto otázku potřebovat internet. Pokud dával v dějepise pozor, měl by aspoň rámcově vědět, kdy Masaryk žil. A povědomost o internetu a jeho vzniku by mu už taky neměla být utajena, když jej denně používá. Takže aniž by vytáhl nějaké elektronické chytrátko, měl by odpovědět správně.

Nepochybuji o tom, že jednou i "internet", potažmo "gúgl" na zmíněnou otázku bude schopen odpovědět. Obávám se ovšem, že nadužívání tak chytrého nástroje povede ke zblbnutí populace, protože jeden nebude muset přemýšlet a učit se. Proč, když nějaké elektronické chytrátko bude vědět všecko? Postačí umět mluvit (ne nutně psát, hlasový vstup je realitou už dnes) a snad číst, i když hlasový výstup je jistě pohodlnější. Jenže zdegenerovaného jedince nejspíš ani nenapadne pokládat tak složité otázky, když nebude bez zmíněného chytráka vědět, kdo byl Masaryk.

Následně mne napadá, že zdegenerovaní jedinci nebudou schopni taková chytrátka ani udržovat, natož vymyslet a rozvíjet. A pokud to ta chytrátka nebudou dovyvinuta tak, aby to dokázala sama dřív, než lidí zdegenerují tak, že to už nedokážou, čekají lidstvo zajímavé časy.

Ono by tohle byl námět na dystopický román. Brnká mi o paměť povídka Čerpadlo číslo 6 od Paola Bacigalupiho.

P. Portwyn 24.9.2019 17:06

Bingo.

Abych se mohl zeptat, musím vědět, že se chci vůbec na něco ptát. Musím tušit něco o existenci věci, jevu, problému, na který se ptám.

Takže i při vyhledávání na Internetu mají výhodu ti, kteří už něco vědí.

J. Jurax 24.9.2019 19:16

Jojo, mně to asociuje Černé barony a majora Terazkyho: Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú vyrezávanú halúzku? Veď to něbol volajaký kapelmajster či farár. Dajtě mu do ruky aspoň lahký gulomet!

I. Procházková 24.9.2019 20:22

;-D R^

M. Pivoda 24.9.2019 11:38

I primitivní AI ve spojení s brutálním výpočetním výkonem současných počítačů dokáže překonat člověka (ve specializované úloze).

Na horizontu se ale dnes objevuje už brutálně brutální výpočetní výkon, viz níže (původní překlad textu z angličtiny pomocí Google Translate jsem v tomto případě mírně korigoval).

.... Google používá superpočítače NASA jako měřítka pro tyto experimenty. Podle Financial Times byl kvantový procesor společnosti Google schopen provést výpočet za tři minuty a 20 sekund, který by vyžadoval pro dnešní nejmodernější superpočítač, známý jako Summit, přibližně 10 000 let výpočtů. ... Je to velký milník, i když spíše symbolický. Je pravděpodobné, že nadřazenost počítače je stále docela „úzká“ a je daleko od připravenosti k běžnému použití.

... Google is using NASA supercomputers as benchmarks for these experiments. According to the Financial Times, Google’s quantum processor was able to perform a calculation in three minutes and 20 seconds that would take today’s most advanced supercomputer, known as Summit, around 10,000 years. ... It's a big milestone, albeit more of a symbolic one. It is likely the computer’s supremacy is still quite “narrow” and a long way from being ready for mainstream use.

R. Walker 24.9.2019 9:57

Robot nesmí ublížit lidské bytosti nebo, v důsledku nečinnosti, dovolit člověku ublížit“ (první ze tří zákonů robotiky Isaaca Asimova)

“A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm” (the first of Isaac Asimov’s three laws of robotics).

Pozn. Překlad věty z angličtiny do češtiny zvládl Google Translate bez potřeby lidské korekce.

Je otázka, zda si s tím Google Translate poradil bez lidské korekce. Spíš bych řekl, že má celou větu uloženou včetně překladu v databázi, odkud ji jenom vytáhl.

M. Pivoda 24.9.2019 10:53

R. Walker se snaží diskutovat o tématu, které je v článku uvedeno jako "Poznámka".

M. Pivoda 24.9.2019 15:36

Já se domnívám, že hlavní problém je sémantický, tj. jak by chytrý počítač měl interpretovat slovo "ublížit", aby rozuměl textu napsanému lidmi.

Matematik-logik doc. Polák z Brna, se kterým jsem před 30 lety spolupracoval, se zamýšlel nad tím, jak v jeho systému umělé inteligence OLS by se měl vymezit například obecný pojem "mateřská láska".

https://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220

Firma Google ale zvolila jiný přístup, alespoň pro současnou verzi svého vyhledávače Google. Co přijde dál, firmy v konkurenčním prostředí běžně nesdělují, dokud jejich produkt není hotový.

Zajímavost: Výše zmíněnou knihu doc. Poláka (z roku 1992) jsem poslal šéfovi inženýrství ve firmě Google, v červnu 2013.

Z. Lapil 24.9.2019 11:44

Podle mě ji z databáze nevytáhl.

Český překlad někdy z mých mladistvých let zní: "... aby bylo člověku ublíženo". Což je v pořádku, protože to zahrnuje třeba případ, kdy se člověk blíží k propasti, o které neví.

Strojový překlad "dovolit člověku ublížit" znamená mimo jiné, že člověku brání v tom, aby někomu (něčemu?) ublížil. Neboli má robot za povinnost přímo bránit člověku v jeho počínání. Počítám, že takovou věc zákonodárce Asimov na mysli neměl.

Závěr: podle mé znalosti češtiny a tušení angličtiny je ten překlad mizerný, protože posouvá smysl věty.

I. Polák 24.9.2019 8:01

Demence, nerozlučná sestra inteligence

Nezapomeňte, že k AI bude vždy nerozlučně patřit i AD. A historicky ji samozřejmě předchází. Viz Google.

D. Stirsky 24.9.2019 6:37

Když slyším výraz “koncept”, mám už z toho osypky. My už úplně zapomněli na “koncepci”. Jednou z té angličtiny fakt zblbneme. Totéž “konstrukt”.

V. Petr 24.9.2019 11:19

Ale zejména když to překládá jedinec, který tu angličtinu neumí a tematice třeba ani nerozumí.

Takže i v rozhlase se můžete setkat s termínem "civilní válka," přičemž americká "civil war" samozřejmě znamená občaskou válku.

V TV naučném programu jsem se zase setkal s tvrzením, že americkí stíhačka P-51 Mustang byla vyzbrojena kulomety ráže 50 mm, což nemají, pokud vím, ani dnešní bitevní letadla.

Ve skutečnosti americké cal. 50 znamená ráži 0,50 palce, což je 12,7 mm. Známé revolvery pětačtyřicítky z dějin Divokého západu měly analogicky ráži 11,43 mm.

J. Jurax 24.9.2019 13:24

Inu, v TV naučných pořadech zejména o tématech, jimž aspoň trochu rozumíte, se dozvíte věci, nad nimiž vykulíte zrak. Zejména jsou-li česky dabovány a překladatel sice ovládá jazyk, ale naprosto nic netuší o tom, co překládá. Váš příklad je charakteristický.

Ono taky ty naučné pořady bývají různé úrovně, někdy nepříliš vysoké. Z oboru, který jste naťukl - v pořadu věnovaném bitvě o Stalingrad se valí tanky T-34/85, v pořadu o lítých vzdušných bojích bitvy o Británii ukazují formaci stíhaček Morane-Saulnier MS-406 a tak dál a podobně.

J. Jurax 24.9.2019 13:28

A nejlepší je překladatel znalec s kalkulačkou, jenž ráži .38 Special přepočte jako 9,65 mm.

J. Jurax 24.9.2019 19:00

A teď se dívám na Kinosvětě na dokument Bojovníci druhé světové války. Tam je překlad komentáře přímo krystalickým dokladem toho, že překladatel viděl letadlo nanejvýš v týdeníku. Tak blbě by to snad nepředložila ani UI ...

Třeba mimo mnohého jiného netuší, že slovo fighter značí v letectví stíhačku. Koneckonců je to patrno i z názvu pořadu, jenž se věnuje stíhačkám. A taky furt mluví o bitevních letadlech, což je v daném kontextu blbost, neboť bitevní letoun byl tehdy terminus technikus značící třeba Šturmovika Il-2, nikoliv však třeba Spitfiry. Správný překlad by byl bojový letoun.

A křídla nemají plášť, nýbrž potah. Kulomet .50 nemá ráži 12 mm, ale 12,7 mm.

A výraz pozemní útočný letoun je taky perlička vzniklá patrně překladem ground attack aircraft ...

Z. Rychlý 24.9.2019 4:08

Slovní průser - článek vytvořila AI verze 0.1. Pokud to dočtete jako já, zkuste zformulovat ponaučení.

J. Ticháček 24.9.2019 0:46

Pane Pivodo. Ten překlad prvního zákona robotiky Google nezvládl bez lidského zásahu. Naopak bylo potřeba mnoho lidských zásahů. Ten překladač funguje tak, že tupě překládá slovo za slovem, často dosti nesmyslně. Ale je tam kouzelné pole: které klade dotaz: máte lepší překlad? No a když se najde statistický významná skupina, která ten první zákon navrhne v podobě, která se v češtině stala normou navrhne, Google to vezme na vědomí. A protože jste takovým odborníkem na AI, musí Vám být jasné, že tou statistickou většinou může být jediný uživatel.

M. Pivoda 24.9.2019 10:42

Pro T. Ticháčka

Tento článek je pro čtenáře NP, kteří zde například opakovaně tvrdili, že nic takového jako AI dnes neexistuje.

Překladač Googlu se koncovému uživateli (českému Pepíkovi) jeví tak, jak jsem ho popsal já. Překlad z angličtiny do češtiny byl správně proveden, aniž bych ho já (autor článku) musel korigovat.

V. Petr 24.9.2019 11:11

Vy sám jste uvedl příklad, že nic takového, jako AI skutečně neexistuje. My svým počítačovým programům sice můžeme nadneseně říkat "umělá inteligence," ale k inteligenci člověka to má pořád sakra daleko.

M. Pivoda 24.9.2019 11:25

1. Vaňura píše: "Vy sám jste uvedl příklad, že nic takového, jako AI skutečně neexistuje." Takový můj výrok neexistuje, nikde ho v takovém znění nenajdete. Vaňura provádí jen (nesprávnou) interpretaci něčeho, co jsem někde asi řekl.

2. Dnes existuje specializovaná umělá inteligence (nikoliv obecná - AGI), která lidské schopnosti již dokáže mnohonásobně překonat.

V. Petr 24.9.2019 12:36

Já vím že jste tu větu nenapsal ale za ten příklad považuji to, že Google nedokáže zodpovědět na otázku, zda měl Masaryk Internet.

Z. Lapil 24.9.2019 11:49

Průšvih je, že ten překlad je špatně. Zdůvodňuju pod panem Walkerem, tak opíšu jen podstatu: "Nesmí dovolit člověku ublížit" je něco naprosto jiného, než "Nesmí dovolit, aby bylo člověku ublíženo".