10.7.2020 | Svátek má Libuše, AmálieDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Mašíblové kreacionismu a slovanského autochtonismuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 11.1. 2019 3:09, přehled diskusí

Kniha O Slovanech úplně jinak:
Autor: P. Tisnavy Datum: 10.1.2019 20:55

Prodám zcela novou nepoužitou knihu autora Antonína Horáka, který je zmíněna v článku. Jedná se o rozprodej soukromé sbírky části nákladu tohoto titulu. ISBN: 80-285-0010-1, 318 stran Inzerát platí do smazání. K dispozici více kusů. Knihu zasílám českou poštou. Platba možná předem na účet. Pokud máte zájem kontaktuje mne na emailu tisnavy@seznam.cz Děkuji.

Nejsem ani lingvistický laik:
Autor: J. Krásenský Datum: 9.1.2019 17:24

ani amatér, vyposlechl jsem pár přednášek o lingvistice, spíš populárních než odborně vědeckých a zaujal mne jeden ze zákonů (spíš axiomů) lingvistiky - jazyky se věkem zjednodušují. A když jsem měl příležitost, zeptal jsem se na to odborníka (učil na universitě), a ten mi to potvrdil. Nevylučuji, že mám špatnou představu a chápu, že mechanické promítání do minulosti nelze. Čeština ztratila hlásky - jen si vzpomeňte na Polštinu, kolik zvuků obsahuje a jaké má pro ně znaky. Přepis do latinky (hlaholice, cyrilice) jistě ubral (staro)Češtině na bohatosti. Čeština ztrácí gramatické tvary - na ústupu jsou přechodníky, zmizí stejně jako středověký aorist. Moderní čeština je zjednodušená čeština prvorepublikových mistrů - Čapek, Durych, Vančura, mám-li zmínit některé. I ti píší jinak, nežli pan profesor Pekař a před ním Neruda nebo Palacký. Obrozenecká čeština byla jednodušší nežli středověká, která redukovala staročeštinu vzniklou se straroslověnštiny a ta byla jen odvarem praslovanštiny, jež se oddělila někdy před třemi tisíci lety od pragermánštiny, a tak dále až k Sanstrtu, který však by měl být jednodušší než ... než co? Lze z tohoto axiomu alespoň určit, kdy byl ten zlatý věk jazyka, bohatého, ohebného? A co to bylo za dobu o které nemám ponětí? Jak vypadala kultura lidí, kteří užívali tento nejbohatší jazyk v lidských dějinách? Byl to počátek starověku nebo doba ještě starší. Dodnes žasneme nad jeskynními malbami (Altamira, Lascaux) - jak bohatý měli tvůrci jazyk? Otázek je spousta i pro takové mašíbly jako jsem sám.

Re: Nejsem ani lingvistický laik:
Autor: J. Brunner Datum: 9.1.2019 18:33

S růstem poznatků, rozvojem technologií, apod, se jeví svět složitější než dříve, ale jazyky se zjednodušují. Zvláštní. Nejsem vůbec lingvista, tak mne zajímá, jak byste to blíže vysvětlil.

Re: Nejsem ani lingvistický laik:
Autor: J. Krásenský Datum: 10.1.2019 4:50

Podivuji se stejně jako Vy. Stačí číst pozorněji. Je však skutečností, že se gramatika zjednodušuje - i čeština prý měla snad až šestnáct různých časů, jako francouzština. Zůstaly nám tři.

Re: Nejsem ani lingvistický laik:
Autor: J. Brunner Datum: 10.1.2019 16:40

Díky za odpověď. Já tomu tvrzení neodporuji, naopak. Spíše se mi nedaří vysvětlit ten "zdánlivý" paradox.

Re: Nejsem ani lingvistický laik:
Autor: P. Sulc Datum: 11.1.2019 3:09

Pane Krasensky,zajimaloby mne toto: kdy se zeme, od Rimanu zvana Boemia, poprve nazvala Cechy. Kosmas psal latinsky, jak pojmeoval toho dedu co lezl na Rip: Cech ci Bohem? k dy se poprve objevila slova Cech,cesky? Ve vsech recech je zeme okolo Prahy Bohemia, jen Cesi si usrpovali jiny nazev, gramaticky i dosti podivny, kdyz uz, proc ne Cechie, Cesko, to je ale az ted a s Moravou, misto toho je to podivne mnozne cislo. No,vite o tom neco, dekuji.

Co se jazyka tyce, zjednoduseni by neskodilo: muzi pracovali, pracovaly i stroje, dokonce i zeny pracovaly. Kdyby bylo vsude mekke i, srozuitelnost by se nezmenina. Stejne zjednodusit i U: podurednik s carkou, duvod z krouzkem.Procne carku?

Amatér a profík mašíbl:
Autor: F. Navr8til Datum: 9.1.2019 11:08

Bez mašíblů by byl svět šedivý a smutný. Ovšem svoji činnost by měli provozovat jen jako amatéři. Zdá se mi však, že mašíblů je plno v parazitických neziskovkách dotovaných z našich daní.

Re: Amatér a profík mašíbl:
Autor: J. Jelínek Datum: 9.1.2019 12:18

A co Kalousek?

:
Autor: L. Zach Datum: 9.1.2019 8:52

Díky za zajímavý článek. Dovoluji si korigovat jednu chybu "češtinářského" charakteru:

Citace: "Na jednom webu ... se uvádí 101 argumentů..."

Správně má být "101 argument". Poučka: stačí si odmyslet v číslovce stovky a je jasné, jaký tvar slova za číslovkou je správný...

Re: :
Autor: J. Holíček Datum: 9.1.2019 8:55

To už neplatí asi 10 let. A tak je to se vším. :-))

Re: :
Autor: M. Klas Datum: 9.1.2019 9:38

Bohužel, pravidla se ruší kvůli jejich neužívání, například také "diskuse" a "diskuze", z toho je mi úplně zle.

Re: :
Autor: J. Holíček Datum: 9.1.2019 9:45

Čím je člověk starší, tím je mu z toho hůř. Já v tom vidím, takovou tu "byrokratickou" snahu uplatnit se. Vnést do něčeho, co léta běží, něco svého, co přitom nemá praktický význam. Ještě by mohli Ústav pro jazyk česky obvinit z toho, že si tam všichni válí šunky. :-))

Re: :
Autor: R. Gramblička Datum: 9.1.2019 9:37

ale prd makový, nejenže už to neplatí, ale ani to nedávalo logiku

Re: :
Autor: V. Kolman Datum: 9.1.2019 10:06

V tom je právě pane Zachu rozpor mezi jazykovědou a logikou života. Podle pravidel českého pravopisu máte zajisté pravdu.

Ale podle logiky je důležitější ta "stovka" argumentů proti argumentu jedinému, který je "zastoupen" pouhým jedním procentem. Asi z tohoto důvodu se v širokém povědomí příliš neujal "stojeden argument".

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 9.1.2019 17:21

Tohle mi na češtině nesedělo, ten nesmyslný tvar jednotného čísla.

:
Autor: T. Kubín Datum: 9.1.2019 7:48

Kdo kam prisel prvni ... tohle ted dobre umi tzv. “palestinci”. Byli v dnesnim Izraeli jiz pred Abrahamem, jsou vlastne Filistinci, jindy zase Kanaanci...

:
Autor: T. Kubín Datum: 9.1.2019 7:48

Kdo kam prisel prvni ... tohle ted dobre umi tzv. “palestinci”. Byli v dnesnim Izraeli jiz pred Abrahamem, jsou vlastne Filistinci, jindy zase Kanaanci...

Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: J. Holíček Datum: 9.1.2019 7:30

Dobrá exhibice. :-))

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: J. Pokoutný Datum: 9.1.2019 8:34

Tak už konečně napište slušný článek nad dva dvouvěté odstavce, ať si můžeme užít vašeho bystrého mozku a erudice. Zatím to zní jako zákysy.

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: J. Jelínek Datum: 9.1.2019 8:37

Poč "exhibice"? Pana Uhlíře moc nemusím, vlastně z něj mám obvykle pupínky, ale tento článek bych podepsal. Tak proč ta "exhibice", můžete to trochu rozvést?

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: J. Holíček Datum: 9.1.2019 8:59

Co se vám pánové nelíbí na tom, že jsem pana Uhlíře krátce pochválil? :(

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.1.2019 9:40

máte zvláštní představy o pochvale. Do autora jste si kopnul bez udání důvodu

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.:
Autor: J. Holíček Datum: 9.1.2019 9:52

Vidíte, co chcete vidět.

Sledoval jste někdy v televizi nebo naživo krasobruslařskou exhibici? Zvracel jste při ní? Vadí vám, že herci exhibují při nějakém monologu či výstupu? Že někdo se svými schopnostmi odlišuje od průměrných? Že to dělá s entuziasmem a noblesou?

Je to o vás, ne o mně. Kopnout jste si potřeboval vy. :(