30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Mašíblové kreacionismu a slovanského autochtonismu

Cesta poznání není lehká. Zakladatel moderní chemie Lavoisier z pověření Akademie věd vypracoval zprávu o žhavém kameni, který dne 13. září 1768 spadl u pole, kde rolníci sklízeli úrodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 11.1.2019 3:09

Re: Nejsem ani lingvistický laik

Pane Krasensky,zajimaloby mne toto: kdy se zeme, od Rimanu zvana Boemia, poprve nazvala Cechy. Kosmas psal latinsky, jak pojmeoval toho dedu co lezl na Rip: Cech ci Bohem? k dy se poprve objevila slova Cech,cesky? Ve vsech recech je zeme okolo Prahy Bohemia, jen Cesi si usrpovali jiny nazev, gramaticky i dosti podivny, kdyz uz, proc ne Cechie, Cesko, to je ale az ted a s Moravou, misto toho je to podivne mnozne cislo. No,vite o tom neco, dekuji.

Co se jazyka tyce, zjednoduseni by neskodilo: muzi pracovali, pracovaly i stroje, dokonce i zeny pracovaly. Kdyby bylo vsude mekke i, srozuitelnost by se nezmenina. Stejne zjednodusit i U: podurednik s carkou, duvod z krouzkem.Procne carku?

P. Tisnavy 10.1.2019 20:55

Kniha O Slovanech úplně jinak

Prodám zcela novou nepoužitou knihu autora Antonína Horáka, který je zmíněna v článku. Jedná se o rozprodej soukromé sbírky části nákladu tohoto titulu. ISBN: 80-285-0010-1, 318 stran Inzerát platí do smazání. K dispozici více kusů. Knihu zasílám českou poštou. Platba možná předem na účet. Pokud máte zájem kontaktuje mne na emailu tisnavy@seznam.cz Děkuji.

J. Brunner 10.1.2019 16:40

Re: Nejsem ani lingvistický laik

Díky za odpověď. Já tomu tvrzení neodporuji, naopak. Spíše se mi nedaří vysvětlit ten "zdánlivý" paradox.

J. Krásenský 10.1.2019 4:50

Re: Nejsem ani lingvistický laik

Podivuji se stejně jako Vy. Stačí číst pozorněji. Je však skutečností, že se gramatika zjednodušuje - i čeština prý měla snad až šestnáct různých časů, jako francouzština. Zůstaly nám tři.

J. Brunner 9.1.2019 18:33

Re: Nejsem ani lingvistický laik

S růstem poznatků, rozvojem technologií, apod, se jeví svět složitější než dříve, ale jazyky se zjednodušují. Zvláštní. Nejsem vůbec lingvista, tak mne zajímá, jak byste to blíže vysvětlil.

J. Krásenský 9.1.2019 17:24

Nejsem ani lingvistický laik

ani amatér, vyposlechl jsem pár přednášek o lingvistice, spíš populárních než odborně vědeckých a zaujal mne jeden ze zákonů (spíš axiomů) lingvistiky - jazyky se věkem zjednodušují. A když jsem měl příležitost, zeptal jsem se na to odborníka (učil na universitě), a ten mi to potvrdil. Nevylučuji, že mám špatnou představu a chápu, že mechanické promítání do minulosti nelze. Čeština ztratila hlásky - jen si vzpomeňte na Polštinu, kolik zvuků obsahuje a jaké má pro ně znaky. Přepis do latinky (hlaholice, cyrilice) jistě ubral (staro)Češtině na bohatosti. Čeština ztrácí gramatické tvary - na ústupu jsou přechodníky, zmizí stejně jako středověký aorist. Moderní čeština je zjednodušená čeština prvorepublikových mistrů - Čapek, Durych, Vančura, mám-li zmínit některé. I ti píší jinak, nežli pan profesor Pekař a před ním Neruda nebo Palacký. Obrozenecká čeština byla jednodušší nežli středověká, která redukovala staročeštinu vzniklou se straroslověnštiny a ta byla jen odvarem praslovanštiny, jež se oddělila někdy před třemi tisíci lety od pragermánštiny, a tak dále až k Sanstrtu, který však by měl být jednodušší než ... než co? Lze z tohoto axiomu alespoň určit, kdy byl ten zlatý věk jazyka, bohatého, ohebného? A co to bylo za dobu o které nemám ponětí? Jak vypadala kultura lidí, kteří užívali tento nejbohatší jazyk v lidských dějinách? Byl to počátek starověku nebo doba ještě starší. Dodnes žasneme nad jeskynními malbami (Altamira, Lascaux) - jak bohatý měli tvůrci jazyk? Otázek je spousta i pro takové mašíbly jako jsem sám.

M. Prokop 9.1.2019 17:21

Re:

Tohle mi na češtině nesedělo, ten nesmyslný tvar jednotného čísla.

J. Jelínek 9.1.2019 12:18

Re: Amatér a profík mašíbl

A co Kalousek?

F. Navrátil 9.1.2019 11:08

Amatér a profík mašíbl

Bez mašíblů by byl svět šedivý a smutný. Ovšem svoji činnost by měli provozovat jen jako amatéři. Zdá se mi však, že mašíblů je plno v parazitických neziskovkách dotovaných z našich daní.

V. Kolman 9.1.2019 10:06

Re:

V tom je právě pane Zachu rozpor mezi jazykovědou a logikou života. Podle pravidel českého pravopisu máte zajisté pravdu.

Ale podle logiky je důležitější ta "stovka" argumentů proti argumentu jedinému, který je "zastoupen" pouhým jedním procentem. Asi z tohoto důvodu se v širokém povědomí příliš neujal "stojeden argument".

J. Holíček 9.1.2019 9:52

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.

Vidíte, co chcete vidět.

Sledoval jste někdy v televizi nebo naživo krasobruslařskou exhibici? Zvracel jste při ní? Vadí vám, že herci exhibují při nějakém monologu či výstupu? Že někdo se svými schopnostmi odlišuje od průměrných? Že to dělá s entuziasmem a noblesou?

Je to o vás, ne o mně. Kopnout jste si potřeboval vy. :(

J. Holíček 9.1.2019 9:45

Re:

Čím je člověk starší, tím je mu z toho hůř. Já v tom vidím, takovou tu "byrokratickou" snahu uplatnit se. Vnést do něčeho, co léta běží, něco svého, co přitom nemá praktický význam. Ještě by mohli Ústav pro jazyk česky obvinit z toho, že si tam všichni válí šunky. :-))

R. Gramblička 9.1.2019 9:40

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.

máte zvláštní představy o pochvale. Do autora jste si kopnul bez udání důvodu

M. Klas 9.1.2019 9:38

Re:

Bohužel, pravidla se ruší kvůli jejich neužívání, například také "diskuse" a "diskuze", z toho je mi úplně zle.

R. Gramblička 9.1.2019 9:37

Re:

ale prd makový, nejenže už to neplatí, ale ani to nedávalo logiku

J. Holíček 9.1.2019 8:59

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.

Co se vám pánové nelíbí na tom, že jsem pana Uhlíře krátce pochválil? :(

J. Holíček 9.1.2019 8:55

Re:

To už neplatí asi 10 let. A tak je to se vším. :-))

L. Zach 9.1.2019 8:52

Díky za zajímavý článek. Dovoluji si korigovat jednu chybu "češtinářského" charakteru:

Citace: "Na jednom webu ... se uvádí 101 argumentů..."

Správně má být "101 argument". Poučka: stačí si odmyslet v číslovce stovky a je jasné, jaký tvar slova za číslovkou je správný...

J. Jelínek 9.1.2019 8:37

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.

Poč "exhibice"? Pana Uhlíře moc nemusím, vlastně z něj mám obvykle pupínky, ale tento článek bych podepsal. Tak proč ta "exhibice", můžete to trochu rozvést?

J. Pokoutný 9.1.2019 8:34

Re: Uhlíř je slušnej mašíbl.

Tak už konečně napište slušný článek nad dva dvouvěté odstavce, ať si můžeme užít vašeho bystrého mozku a erudice. Zatím to zní jako zákysy.

T. Kubín 9.1.2019 7:48

Kdo kam prisel prvni ... tohle ted dobre umi tzv. “palestinci”. Byli v dnesnim Izraeli jiz pred Abrahamem, jsou vlastne Filistinci, jindy zase Kanaanci...

T. Kubín 9.1.2019 7:48

Kdo kam prisel prvni ... tohle ted dobre umi tzv. “palestinci”. Byli v dnesnim Izraeli jiz pred Abrahamem, jsou vlastne Filistinci, jindy zase Kanaanci...

J. Holíček 9.1.2019 7:30

Uhlíř je slušnej mašíbl.

Dobrá exhibice. :-))