18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

VĚDA: Manifest pomalé vědy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 15.8.2011 16:28

zajimave...

ja bych se na celou vec spise dival z pozice toho, kdo to ci onu "vedu" plati. pokud bude mit pocit, ze pres "zpomaleni" dostava za sve penize co chce, pak nevidm problem.

prusvih je v okamziku, kdy "vedu" plati stat (plody ale uzivaji soukrome subjekty, jak jinak). to je pak situace zcela jina - vedec ma najednou pravo si urcovat pravidla....

J. Pašek 15.8.2011 19:41

Re: zajimave...

Stát je platí? A kde bere ten stát peníze? 

Kdyby vláda a poslanci si platili královské platy a prebendy ze své kapsy, mohli by si dělat a rozhodovat co a jak chtějí? Oni mají královské platy a prebendy dělají si co a jak chtějí za tvoje peníze (daně)  . . .

T. Řehořek 15.8.2011 22:41

Re: zajimave...

Dobrý den.

Jsem rovněž jeden z takových "vědců", kteří spolupracují se soukromými subjekty. Jistou dobu jsem byl zaměřen na čistě základní výzkum, ale jakmile jsem spatřil, jaké netušené možnosti má aplikace výsledků ze základního výzkumu, trochu měním názor. Nebojím se toho, že bych v soukromé firmě "zblnul", naopak vidím spoustu zajímavých problémů, které by se daly řešit základním výzkumem a ukazují nové možnosti pro směřování tohoto výzkumu. Zpětná vazba je potřeba. Mimochodem, finanční podpora od státu je směšná.

Problém nastává zde: humanitní vs. technické vědy. Jedná se o dva rozdílné proudy přístupu ke vědě. Problém je, že stát a společnost obecně podporuje technické vědce a ty humanitní nechává na pospas jejich osudu.

Od věd technických se očekává, přiznejme si to, že budou sloužit člověku k jeho naprosté pohodlnosti, tedy aby mohl co nejčastěji aplikovat lenost. A po tom je poptávka: mobilní automobily, telefony, televizory, počítače... To jsou všechno extrémně sofistikované vynálezy, které lidem podlézají. Málokdo si při telefonování během jízdy po dálnici pomocí hands free ještě uvědomuje, jakou vší technikou se nechal obklopit. No řekněte, přemýšleli jste někdy o tom, jak složitá je procedura roamingu, když se váš hovor "nenápadně" přepojuje mezi vysílači zatímco vy jste v pohybu? A zneužitelnost takových technologií vždy nese značná rizika.

Humanitní vědy by naopak měly sloužit k obohacení lidstva na duchu. A jak víme, o to dnes se většinové společnosti zájem není. Mravy upadají, o poučeních z minulosti lidé nechtějí slyšet ani slovo, společnost je v rozkladu a bez cíle. Myslím, že klika vládnoucí v této zemi má zájem humanitní vědce spíše eliminovat. Přitom právě krize na duchovní úrovni je dnes největším problémem. Z veřejného povědomí jsou zcela eliminovány výsledky sociologické, které by myslím naopak měly být podkladem pro veřejnou diskuzi. Humanitním vědám přeji překonání krize a doufám, že kultura ducha bude jednoho dne opět dominantní.