29.11.2020 | Svátek má Zina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Negar 27.10.2009 5:27

Re: no, víte, tohle je asi

Nečilte se, Bereniko, nikdo není dokonalý, jak víme od autorit.

1.Čárka před zmíněným -a- být může, neboť jde podle smyslu o důsledkový poměr obou vět.

2.Vámi uvedený překlep je sice překlep, leč nikoli ve vámi uvedeném smyslu: kdyby bylo zamýšleno -toť-, nenásledovalo by sloveso -je-. Je to jednodušší, zakutálelo se mi závěrečné o. Tím jsem si zametl před vlastním prahem, to opravdu neškodí.

3.Nekritizuji vaši češtinu. Opravuji jednu chybu, navíc v obratu, který není v současném hovorovém jazyce standardní. Měla byste být ráda, že vám to někdo vysvětlil, a tím (důsledek!) obohatil vaše vyjadřovací schopnosti. Podrážděně se ohánět je pošetilé.

4.Ostatním se opravdu omlouvám za OT.

V 27.10.2009 3:04

Re: no, víte, tohle je asi

ten argument s temi simpanzi prijimam, sam kdyz se zamyslim mam jakesi poneti ze by to asi neslo a kdyz rikate ze ne, tak se necham lehce presvedcit

Tu druhou hypotezu zakladam na skutecnostech, ze napriklad mozek cloveka se vyvinul z ptaciho mozku (krome jineho) a ten ptaci nam dodnes zustal v nejake rozpoznatelne podobe dodnes a na nem je postaveny nas soucasny mozek, v jinych castech tela mame zase ruzne zakrnele vyrustky jako dedictvi z minulych vyvojovych forem atd.

druhy vstup je skutecnost, ze jesterum dokaze dorost treba cela koncetina, nebo aspon urcite casti tela, geny dokazi uzasne veci jako tohle, a tak si dovedu predstavit, ze se muze stat, ze nejakym zpusobem veci, tedy geny vezmou spatnou cestu a nektere z tech vyvojovych clanku, dnes normalne zakrnelych, muze byt privedeno zpet k rustu vice mene do puvodni podoby a tak mohou cloveku treba vyrust nejake kosti typicke pro jeho predky, ale v soucasnsti jiz zpravidla zakrnele az zmizele.

Vubec by me neprekvapilo, kdyby nase geny obsahovaly vsechny 'kody' na rust vcetne vsech nasich vyvojovych predku, ktere jsou dnes nepouzivane, ale jsou tam a za urcitych podminek (nejake velke mutace) muze byt mozne je 'probudit k praci', ci mozna jednou v budoucnu takove probuzeni za kontrolovanych podminek vyvolat a tak studovat nasi vyvojovu linii.

Ja vim spis neco o fyzice, v biologii jsem amater a tak jen davam do placu napady jako treba tento. Jsem rad ze se vam libi, i kdyz to samozrejme neberu jako nejake potvrzeni, na druhou stranu je treba davat na place vselicos a mozna se neco jednou castecne 'ujme'.

autor 27.10.2009 1:01

Re: no, víte, tohle je asi

Ta první možnost je zcela vyloučená. I když jsou nám šimpanzi velmi blízcí, tak jsou natolik vzdálení, že křížení není možné (už jen pro jiný počet chromozómů).

Zaujala mne však Vaše druhá hypotéza. Bezesporu je dost argumentů ji odmítnout, ale určité regulační geny, řídící vývoj zárodku (např. tzv. HOX geny), mají velmi široký dopad, takže si lze (v rovině sci-fi) představovat, jak změna takového genu způsobí mnoho efektů (obdobně jako v kulečníku snooker úder jednou koulí rozptýlí z výchozího postavení více koulí všemi směry). Děkuji za zamyšlení.

Bereniké 27.10.2009 0:02

Re: no, víte, tohle je asi

Když už kritizujete moji češtinu, proč používáte sám před spojkou "a" čárku? Ve vámi uvedeném souvětí rozhodně být nemá. Chybějící háček ve slově "toť" lze považovat za překlep, to uznávám.

Prostě a jednoduše - zameťte si před vlastním prahem.

V 26.10.2009 19:21

Re: záhada

vypada to tak

http://en.wikipedia.org/wiki/Early_human_migrations

V 26.10.2009 19:11

Re: no, víte, tohle je asi

tohle me privedlo na myslenku, co takhle 'klesly vyvoj' zpusobeny krizenim cloveka a simpanze, tedy co kdyby nejaky starodoby Tarzan se dostal nejak na ten ostrov a tam ziv s opicemi a zkrizil by se s nimi a vysledek by byl homo florensis

jina teorie by mohla byt genova mutace, presneji receno 'probuzeni' jiste genove dedicnosti, coz by mohlo zpusobit vyvojovou nesourodost tech kostnich nalezu, prece v genech mame asi dodnes 'zanesene' i ty nejcasnejsi vyvojove kroky a u tohoto cloveka se geny nejak pomatly a vznikla smes starsich a soucasnych vyvojovych forem, ovsem to je spis asi sci-fi

Negar 26.10.2009 17:38

Re: no, víte, tohle je asi

Musím vás, milá Bereniko, upozornit, že archaický tvar páně, když už ho někdo chce používat, aby jím ozvláštnil svůj text, se pojí nikoli s podstatným jménem, nýbrž zásadně s přídavným jménem přivlastňovacím. Tedy: ...namísto perel páně Křečkových...

Klesá jazyková a literární vzdělanost, a některé chyby se objevují stále častěji; tot je jedna z nich.

JaS 26.10.2009 17:12

Re: záhada

Anebo si Pánbůh prdl několikrát - někde míň, někde víc ;-P

Petr Brodský, eurofederalista 26.10.2009 14:13

Re: A co Pygmejové ?

Pygmejové jsou obyčejní sapienti.

Petr Brodský, eurofederalista 26.10.2009 14:12

Re: záhada

Říká se(alespoň se psalo tak před dvěma roky v populární literatuře), že sapienti se rozšířili z Afriky podél jižního asijského pobřeží do Austrálie asi před 60 tisíci lety. To znamená na počátku druhé velké invaze z Afriky. K té první invazi na přední východ mělo dojít již někdy okolo roku sto tisíc a zdá se, že ji neandertálci asi po dvaceti tisících letech odrazili.

Ludva 26.10.2009 10:33

A co Pygmejové ?

To taky nejsou zrovna velikáni. A žijí dodnes.

vtipoň 26.10.2009 10:31

Vtípek ilustrátora

Ten hominid na obrázku drží v ruce zbraň z knih Harry Harrisona (Na západ od ráje + dvě další pokračování). ;-D

X 26.10.2009 10:02

Děkuji za článek

Těžko vášnivě diskutovat tak odborné téma :-). Tak chci jen poděkovat autorovi za zajímavý text.

Ostatně pohádky o trpaslících či obrech jsou skoro všude. A vysvětlovat je jako vzpomínky na dávná setkávání s příbuznými je jen logické.

Bereniké 26.10.2009 9:31

Re: záhada

S tou Austrálií je to pravda? Nikdy jsem o tom neslyšela, pokaždé jen to, že se z Afriky postupoval člověk do Asie a do Evropy. Jak staré by mělo tedy být australské osídlení? Nemůže být třeba starší, než když došlo dle teorií k velkému vyhynutí lidí a k jejich opětovnému rozšíření z Afriky?

čtenář zdrojů 26.10.2009 8:48

záhada

Každopádně je záhadou, kde se na ostrově Flores vzali lidé, kteří se patrně oddělili od afrického Hoho Rudolfensis. Na celém světě zatím něco podobného, i když ne tak trpasličího, našli jen Gruzii. Gruziňský nález je ale starý okolo 2 milionů let a možná patří ke druhu Homo Ergaster.

Podobně záhadné je i to, že moderní Homo sapiens se mimo afriku objevil poprve v Austrálii, zacímco v Asii a Evropěe se objevil až později.

Bereniké 26.10.2009 6:54

Re: no, víte, tohle je asi

Článek je to zajímavý, určitě se tu ale nedočkáme vášnivé diskuze :-). Takových by tu mohlo být víc, například místo perel páně Křečka nebo paní Rakušanové (narážím na ten víkendový blábol).

www racek 26.10.2009 2:38

no, víte, tohle je asi

nejzajímavější článek dnešního psa, i když samozřrjmě velmi populární formou bastaven ... no, to víte, důchodce si chce užívat, zrovna jsem našel jeden vejlet cestovkou na ostrov flores a komodo s jeho draky ... hergott, to by bylo něco ... vážně pouvažuji ...:-D