29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V 24.6.2009 7:15

historie se jen opakuje

<<...předsudky vůči jaderné energii a nedostatečnému pochopení nevyhnutelnosti jaderné éry. >>

Kdysi se rozbijely tkalcovske stavy a podobne, dnes se pokroku brani odporem proti elektrarnam, protoze zvlast ty jaderne jsou pro dalsi rozvoj lidstva klicove.

Uz od zacatku devadesatych let jsem rikal, ze zeleni pouzivaji ochranu zivotniho prostredi jen jako zasterku pro zastaveni pokroku, protoze to je to oc jim jde. Bohuzel, stejne jako kdysi komunistum na jejich zvasty o spravedlive spolecnosti na to skocilo plno dobre to myslicich lidi a porad nevidi svuj omyl. Pokrok se sice nakonec dostavi, ale bude to jen pozdeji, ovsem dostavi se nakonec tak jako tak, stejne jako nesmyslne rozbijeni tech tkalcovskych stavu nic nezastavilo. Dnes jsme ale pred delsim intervalem, nez vetsina lidi ten zeleny blud prokoukne, ale to uz vetsina z nas bude nejspis mrtva.

para 24.6.2009 12:52

Re: historie se jen opakuje....

...To teda jo! Opakuje se ale na jakési spirále - proto se znovu ptám na odpověd na včerejší příspěvek: v 18:48 na vydávání kvalitní literatury.... K tomu jen opět dodávám, že problém není jen u tzv "zelených" i když tam je pojmenovatelný a doložitelný citací vládního prohlášení. Ani jiné státy na světě se do JE s řady dalších důvodů - především ekonomických - moc nehrnou. Od Německa řes USA až po Čínu která má dnes 2% energie z jádra a v roce 2020 plánuje 5%. Typuji, že právě tyto aspekty by bylo praktičté umět si  vysvětlit. Předsudky a nepochopení podstaty jsou opravdu velmi škodlivé.;-)

Stoura 24.6.2009 14:50

Re: historie se jen opakuje....

Otázkou je, jestli ta energie je uvedena jako výrovba, nebo instalovaný výkon. Máte na to nějaké zdroje pro kontrolu uvedených informací? není dobré čerpat jen z jednoho článku.

para 24.6.2009 17:46

Re: historie se jen opakuje....

Ano Stouro v tom co se vše zahrnuje do výpočtu ERoEI jsou nejasnosti dané posouváním hranicí co vše uvažovat.  Souhlas i s tím, že není možné vycházet s jednoho článku ale ten Hallův byl jeden s prvých. Pozoruhodné je i to stanovení hranice kde pro civilizaci byt primitivní musí být návratnost alespon 5x.  Kašík u Halla prý nějakou dobu pracoval a jeho náhled je ve Vesmíru 9/2008. Vem to jako další zdroj. Ta podsta té teorie tkví v oné myšlence, že k tomu abychom měli vysokou životní úroven musíme mít celkový zdroj energie s velkou efektivitou při těžbě a musíme ho umět s vysokou efektivitou využívat. Celková energie pak jen může odpovídat četnosti či mohutnosti jedinců v systému nikoli "kvalitativním" možnostem souboru. Rozvoj tohoto konceptu je o té termodynamice v živých systémech o které se zmunuje Cílek. To jsou úvahy které mě  vrtají hlavou, Hledám jejich slabiny a přednosti a popravdě řečeno až jejich aplikací jsem schopen si vysvětlit proč vznikaly sílily či kolabovaly nejen dřívější civilizace ale proč toto lze pozorovat i obecně v říši živočišné i rostliné /kobylky, invazní rostliny.../. Co jsem slyšel od vědátorů, je to dnes oblíbené téma disertačních a doktorandských prací v řadě oborů - jen se k výsledkům dostat - zkus hledat také tam.;-)

para 24.6.2009 18:13

Re: historie se jen opakuje....

K té Čínské JE jsem zdoje uvedl dva různé s letošního a lonského roku:

Stoura 24.6.2009 21:29

Re: historie se jen opakuje....

no - podle mne je predevsim spatne vsadit vse na jediny parametr - ERoEI. POdstatne je to, kolik casu musi lide venovat na to aby prezili. Do toho patri predevsim ziskavani energie a zemedelstvi. Zbytek je IMHO nadstavba. Takze pokud budeme mit hospodarstvi, ve kterem se ziskavani potravin a ziskavani energie bude dohromady venovat treba 10-20% pracujiciho obyvatelstva, bude to vporadku. Pokud to bude muset byt 70%, jsme na prelomu stredoveku a novoveku.  Je uplne jedno, jestli se poradi s takovymhle lidskym nasazenim ziskavat energii z obnovitelnych, fosilnich nebo jadernych zdroju (pokud to zprostredkovane nebude tahat prostredky odjinud - napriklad ze zemedelsvi) Proto se vzdy desim toho, ze nova technologie prinasi vyssi zamestnanost nez predchozi pri stejnem produktu. To je spatne.