7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

VĚDA: He Too

Přiznám se, že nevím, jak to mají jinde, ale zdá se mi, že český hon na plagiátory začíná nabývat absurdních rozměrů srovnatelných s americkým sebetrápením MeToo. Vybavuje se mi přitom seminář o tom, jak psát disertační práci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dona 24.1.2019 8:01

Re: Souhlas

Nejen plagiátorem, ale i zloděj. Když největšímu géniovi elektrotechniky Nikola Teslovi ukradl jeho první vynález a Tesla protestoval řekl mu: "Vítej v Americe Teslo". Nakonec ho Tesla porazil střídavým proudem, díky němuž můžeme prakticky el. energii využívat, ale stejně mu to nebylo moc platné. Edison měl zvláštní dar, přivlastňovat si nápady a práci jiných. Tolik k té "bižuterii". Dnes už Edison není modla ani v USA.

A. Hrbek 24.1.2019 7:47

Vědecká, technická a ekonomická

úroveň je v určité době "zralá" na vznik nějakého objevu nebo řešení. To bohužel nestačí, protože pak je nutno, často dlouho a nákladně, uvést objev nebo řešení do společenské praxe. A to závisí na mnoha faktorech. Takže ano - morálně ocenit původce nebo více původců, finančně ocenit původce dle případného patentu, ale rozhodně nevyvolávat zbytečné osobní, často nacionalistické debaty.

Dalším problémem je explose "vědeckých" řešení a la "je vědecky dokázáno, že..",která se neustále objevují v nejrůznějších médiích. Zažili jsme již mnohokrát, že něco nám bylo důrazně doporučováno a pak po krátké době nám byl důrazně vnucován opačný názor. Např. mléko, vajíčka, rajčata a další potraviny byly nejprve prohlašovány za škodlivé a za nějakou dobu za prospěšné a za nějakou dobu zase za škodlivé. I když třeba byly příslušné studie publikovány solidními vědci v solidních časopisech, i když třeba prošly redakčním hodnocením, jde velmi často jen o dílčí studie, nota bene horečně rychle publikované, bez prověření širokou společenskou praxí. Tragickým případem byl například Contergan.

Nejhorší jsou ovšem masové mediální komerční publikace, které se pod "vědeckou rouškou" snaží ovlivnit konsumenta směrem k co největšímu nákupu určitého produktu. Tam jsou všechny prostředky dobré. Fake news pokrývají stále větší a větší prostor a není proti nim účinná ochrana. Za určitou částku, případně při koupi média, lze publikovat skoro vše. O všem a o komkoliv.

Z. Lapil 24.1.2019 6:57

Re: Teď čtu vedle reklamu na film Psí domov.

Není. To by si Bellu musel adoptovat Sebastián :-).

Vážněji: v kumštu, i tom nekomerčnějším a nebrakovějším, je použitelné jen konečné množství příběhů. Fakt je, že jsem četl scifistickou variaci na Romea a Julii ("Může mata milovat agra?" Budoucí názvy matematiků a zemědělců.)

Fakt je, že občas autoři ty příběhy ždímou jak mizerně vyprané ponožky. Nebo geniální JIránkův obrázek z 90. let. Netřeba popisovat, stačí text: "Mám úžasnej námět na filmovej trhák: on je z ODS, ona z Levýho bloku, a strany nepřejou jejich lásce"

F. Houžňák 24.1.2019 6:52

Bodejť že jo, a je ho za to třeba

přísně odsoudit a vymazat z dějin.

F. Houžňák 24.1.2019 6:51

Dokonce

dvojitý, že ano.

F. Houžňák 24.1.2019 6:50

Ano, i já jsem za studentských let objevil

v jakémsi žurnálu výsledky a doslovný text mé studentské práce coby pomvěd, pod článkem byl ovšem podepsaný asistent a moje práce nebyla zmíněna. Nakonec i ten Mozart opisoval, že ano.

P. Dvořák 24.1.2019 4:31

Teď čtu vedle reklamu na film Psí domov.

"Dobrodružný rodinný film od autora knižního bestselleru Psí poslání.

Když si Lucas Bellu adoptoval, byla ještě malé štěně. Od té doby se stali nejlepšími přáteli. Jednoho dne však Bella zmizí a ocitne se více jak 600 km od svého pána. Láska k páníčkovi je však silnější než nepřízeň osudu a Bella se rozhodne vrátit se domů. Cestou ji čeká mnoho dobrodružství, noví přátelé, ale i nebezpečí a nástrahy velkého neznámého světa..."

Sice nevědecký, ale i tak. Není to náhodou plagiát jako prase???!!!

V. Kolman 24.1.2019 3:13

Souhlas

Ani Edison nevynalezl žárovku. "Žárovka" s platinovým vláknem byla patentována německým emigrantem, hodinářem Gabelem už řadu let před Edisonem a pracovali na ní i další vynálezci (Starr, Hiram Maxim a mnoho dalších). Edison "pouze" skoupil stávající patenty, měl trpělivost dotáhnout životnost žárovky do použitelného času a hlavně!!! Vymyslet "bižuterii", to jest vypínače, pojistky, rozvody el. energie, snad i elektroměry, opatřit žárovku závitem (dodnes používaným a po Edisonovi pojmenovaným - viz nejpoužívanější "E27") - kvůli snadné výměně, postavit a uvést do provozu elektrárnu.....

Zkrátka změnit zajímavý laboratorní exponát v předmět denní spotřeby tím, že nabídl nový zdroj osvětlení "na klíč". V tom je hlavní přínos T.A.Edisona.

Byl Edison plagiátorem???