16.10.2021 | Svátek má Havel


Diskuse k článku

VĚDA: ELI

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kubelka 30.4.2011 6:52

Nebude to tak horké

Když se podíváme na mezinárodní stránky ELI (www.extreme-light-infrastructure.eu) tak se dozvíme, že projekt ELI bude mít 4 pilíře. Jeden u Prahy, druhý v Maďarsku, třetí v Rumunsku. Ten 200 petawattový laser se se nyní dostal do pilíře číslo 4, což je pilíř o jehož realizaci se bude v roce 2012 teprve jednat. (200 petawatt v roce 2015 v Dolních Břežanech je nereálný sen).

Ale spíš by mně zajímalo, jak hodlá ČR financovat a rozvíjet své centrum po roce 2015, až skončí evropské dotace.

D. Stys 1.5.2011 7:04

Bude to horké

Až se ukáže, že není na provoz ničeho jiného  jiného než nových center k nemuž se vláda zavázala. Kterého .... napadlo dávat ty peníze na cokoliv jiného než rekonstrukce a vybavení stávajících ústavů, maximálně na jejich přesunutí do nových budov spojené s prodejem stávajících nemovitostí. 

(Mimochodem, argumentem ve většině projektů byly kafemlejnkové výkony a z nich odvozené finncování. Kafemlejnek forewer...)

J. Kubelka 1.5.2011 7:51

Re: Bude to horké

Akademie se zkrátka rozhodla spáchat sebevraždu. Ona ovšem v Evropě začíná být taková nouze o peníze, že i těch 7 miliard se možná bude postupně ořezávat. Takže to centrum by mohlo být menší, nežli se dnes v novinách píše.

J. Blažej 10.5.2011 15:19

Re: Nebude to tak horké

Ekonomický pohled je jedna věc, ale jde tu i o něco, o čem věda dosud neví a co může zlikvidovat budovu s laserem i fyzicky, i s lidmi uvnitř. Prostor totiž není prázdný, ale je tvořen strukturou neutrin. Pokud přenosovou strukturu přetížíme, dojde k anihilaci neutrin (neutrino = rotace e+p) v zasaženém objemu. Nejen to - energie pulsu se navíc odrazí od zasaženého prostoru a přidá se k energii výbuchu. Na budovu to bude stačit. /více v knize Tajemství VESMÍRU odhaleno! - zadat do vyhledávače/