1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lubomir 24.1.2007 10:55

Re: Re: elementární částice

Tak pravil soudruh Lenin!

sKoba 23.1.2007 14:17

Mňo....udělal mi v tom jasno .....

;-D

ChaoszTT 23.1.2007 13:48

Energie

Hmota je jen jedním ze stavů uspořádání energie. Nic víc, nic míň. Když platí E=m*c*c, zároveň platí m=E/c*c. Matematika prvního stupně ZŠ :-D

jarda 23.1.2007 15:37

Re: Energie

Hmota je nejen "jedním" ze stavů uspořádání energie, ale "každým". Každá energie je hmota, přesně podle toho vzorce (a lze ji zvážit). Mám samozřejmě na mysli fyzikální hmotu.

Gandalf 23.1.2007 13:09

Ještě přidejte

Je to opravdu poučný článek. Ale ještě byste mohl přidat tu o Červené Karkulce. A případně byste nám mohl sdělit, kolik andělů se vejde na špičku jehly.

Šedovous 23.1.2007 12:41

Pane Vašíčku myslíte to dobře,

přesto si udělejte v hlavince pořádek, místa v ní máte dost, že byste tam mohl šíbovat kredence po všech prababičkách.Hlavně se naučte rozlišovat mezi hmotou filosofů, fyziků a kecálistů na čoklovi.Přeji mnoho zdaru v tomto usilí. Kdyby se zadařilo, zkuste podumat na rozdílem slova Vesmír u filosofa, fizika a zdejšího kecálisty, neboť Vesmír zdejších hlubokomodrých kecálistů stvořili a řídí Klaus s Topolánkem.Pa.

D. 23.1.2007 16:44

Re: Pane Vašíčku myslíte to dobře,

tak tomu se říká inteligentní reakce:)))))))

Milan Dřevojánek 23.1.2007 12:29

Pěkný článek

Pan Vašíček píše ve svých článcích v poslední době v podstatě o tom, jak takříkajíc "substancí" reality není jev, fenomén, nýbrž informace - noumenum, jak by řekl Kant. Není divu, že se mu za to netleská, neboť toto přijmout není schopna ani většina jinak zajisté vzdělaných lidí, jak vyplývá i z diskusních příspěvků. Já však tleskám a autorovi děkuji za další pěkný a hluboce pravdivý článek.

 

Ojebavac Marxe 23.1.2007 13:42

Re: Pěkný článek

Voni se hledali az se nasli ;-)

sKoba 23.1.2007 14:18

Re: Pěkný článek

Že si takhle, chlapci, hezky pokecáte ... ;-D

L8M 23.1.2007 15:23

A ještě lepší fór

:-D:-D:-D:-D

Minipes Fik 23.1.2007 11:12

Chybna rubrika

Nelibi se mi, ze clanek je publikovan v rubrice "veda", protoze ocividne patri do rubriky "nazory". Ve stavajici rubrice dela vede medvedi sluzbu.

jarda 23.1.2007 15:39

Re: Chybna rubrika

Přesněji "šílené názory"

Pytel 23.1.2007 10:55

já myslím, že to autor

Já myslím, že autor trefil hřebíček na hlavičku.

V jeho poznámce je čitelná dialektická jednota gnoseologické skepse a euforie z nově poznaného, která jeho nohy drží pevně na zemi, avšak jeho hlavu katapultuje do takových výšin, že už ji nikdy nikdo nenajde.

dvd 23.1.2007 15:10

Aby to nebylo

hlavičkou na hřebíček!

vita 23.1.2007 15:20

Re: Aby to nebylo

hřebíčkem do hlavičky?

JN 25.1.2007 15:35

Re: já myslím, že to autor

všechno spěje k tomu, že hmota ( elementy na Planckových škálách ) je "vyrobek" realizovaný vlnobalíčkováním-vnokroucením a kompaktifikováním dimenzí samotného časoprostoru, viz výklad zde

http://www.hypothesis-of-universe.com/documents/n/n08.doc

Radek 23.1.2007 8:22

Autor asi chtěl říci

že gravitace je zde furt, tj. pořád, ale zapomněl dodat, že je jen jedna ze čtyřech dosud známých interakcí, tj. ještě elektromagnetické síly, slabé a silné interakce.

Gravitace má tu vlastnost, že je univerzální a závisí pouze na hmotnosti, ale klesá s kvadrátem vzdálenosti.

Od minulého století je zde problém kvantové gravitace, který dokud nebude vyřešen, nelze gravitaci přesněji definovat, protože v podstatě je to zakřivení prostoročasu.

Dalším problémem je rozpor mezi naměřenými a vypočtenými hodnotami kosmologické konstanty, který některé teorie vysvětlují jako pátou intereakci, jiné ji zahrnují do kvantové gravitace.

Problém je velmi široký a článek určitě nepatří do rubriky věda, protože jeho informační hodnota je nulová a jen zmate náhodného čtenáře.

Ivo Vašíček 23.1.2007 9:12

vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

Smyslem článku je zpochybnit slepou víru v jednoduché hmotové uspořádání. Jiné interakce v článku zmiňuji neustále. Nevyjmenovávám je z prostého důvodu - v současnosti probíhá diskuse v rámci teorie sjednocení, což jistě víte, když uvádíte pátou interakci. Jistě také víte (když problém zmiňujete), že z kvantového hlediska je gravitace interpretována jako zakřivení časoprostoru, tím však opravdu nechci nikoho mást. Jednoduché úvahy důsledků "klasického" gravitačního působení, které kdyby existovalo pouze samo o sobě muselo by vést ke shromáždění veškeré hmoty do jediného bodu je schopný i laik. (Pro jistotu když F=k*m1*m2/r*r, tak se nutně r zmenšuje a nezabráníli tomu jiná interakce zmenší se až na r=0). Nepodceňujte náhodné čtenáře, ne všichni potřebují mít jistotu v nevědomosti a raději budou zmateni z toho, že si uvědomují, že vlastně přesně nevíme. Ty, kteří mají už ve všem jasno to nezmate, pro ně je přemýšlení únavné a tak si raději zanadávají a uleví si.

Maxipes Fik 23.1.2007 9:55

Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

Kdybyste opsal par stranek stredoskolske ucebnice fyziky melo by to vetsi informacni hodnotu. Nikdy nebudeme vsechno vedet;  'vim ze nic nevim' uz kdosi kdysi rekl a nemel nastesti zapotrebi psat blaboly  "Setrvačnost v podstatě vyjadřuje pouze energii, kterou je nutné vynaložit k tomu, aby se hmota dostala do gravitací požadovaného stavu, tedy shromáždila se v jediném bodě." 

Jinak, neni nic takoveho jako "setrvacna energie" , ale setrvacna hmotnost nebo kineticka energie.

Ivo Vašíček 23.1.2007 10:50

zjednodušuji

Nemám v úmyslu zde vysvětlovat základy teorie relativity, jen ji touto větou připomínám. Je pravdou, že mnoho lidí považuje teorii relativity za blábol a je to váš názor. Pravda, na střední škole se neučí že hmotnost protonu je 938 MeV a většina jeho hmotnosti pochází z kinetické energie jeho kvarkových komponent. To by možná opravdu mátlo.

Maxipes Fik 23.1.2007 12:22

Re: zjednodušuji

Budte tak laskav a nevkladejte do mych ust co jsem nerekl.

Ivo Vašíček 23.1.2007 12:49

pardon

Proč však píšete, že cituji bláboly.

sKoba 23.1.2007 14:21

Na střední škole se to fakt neučí?

Hrome, a já myslel, že to brali tehdy, když jsem měl tu chřipku! ;-D

jarda 23.1.2007 15:52

Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

"z kvantového hlediska je gravitace interpretována jako zakřivení časoprostoru"

Nikoliv! Jako zakřivení prostoru je gravitace interpretována klasicky. Z kvantového hlediska je otázka křivosti prostoru těžko definovatelná. Prostor (časoprostor) patrně není vlastností objektů (částic), ale je vlastností událostí. Událost je to, o čem má smysl říkat, že je někdy a někde. Částice tuto vlastnost nemá. Pouze zůčastní-li se interakce s jinou částicí (srazí se s ní), má smysl mluvit o její lokalizaci v prostoru (ta srážka je totiž událostí, která nastala někdy a někde). Mimo interakce mají částice třeba energii (hmotu), impuls a pod., ale jejich poloha je zcela neurčitá (neexistuje).

"když F=k*m1*m2/r*r "

Uvedený vzorec platí jen v klasické, nerelativistické a nekvantové fyzice. Neplatí na úrovni velmi malých a velmi velkých vzdáleností, v silných gravitačních polích (třeba v blízkosti černé díry) a při vysokých rychlostech, kde se uplatní dynamické gravitační síly, podobné magnetickým (vírová pole). Při velkých vzdálenostech může být gravitace i odpudivá (což je možná příčinou rostoucí rychlosti rozpínání vesmíru). Záleží na kosmologické konstantě.

Ivo Vašíček 23.1.2007 16:34

jistě, to jsem se upsal

:-(

Sokrates 27.1.2007 20:41

Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

// V důsledku lze napsat, že hmota usiluje o zmenšení prostoru //

 Já bych to spíš definoval tak, že hmotné struktury, zdroje gravitace,  „usilují“ o sblížení. Mají k tomu docela prozaický důvod: zbavit se vnější hmotnosti.  Samotný prostor se tím nezmenšuje, jenom se snižuje stupeň jeho gravitační excitace, ( to je ta vnější hmotnost), která je tou primární příčinou dostředného pohybu struktur..

 

Sokrates 27.1.2007 20:51

Re: Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

//Gravitace k sobě hmotu přtahuje neomezeně a nashromáždění veškeré hmoty do jediného bodu brání jen jiné typy interakcí,. //

Pane Vašíčku, slyšel jste něco o nasycení gravitační vazby? Právě toto nasycení zastaví další dostředný pohyb hm. struktur. Je to v principu obdobné nasycení jaderné vazby. Pro kulová tělesa je hranicí nasycení grav. vazby  poloměr Rg/2, tedy polovina gravitačního poloměru. Na další dostředné stlačení hm. struktur musíte dodat energii.

 

Sokrates 27.1.2007 20:58

Re: Re: Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

//. Lidé mají často představu, že při nějaké malé hodnotě „r“ přestává gravitace působit, není k tomu však žádný důvod.//

 Důvod je ten, že hm. struktury nacházející se pod poloměrem Rg/2 ztrácejí celou svoji vnější hmotnost, tj. gravitační excitace prostoru nad Rg/2 je nulová. A to je cíl „snažení“ všech hmotných struktur, co jich na nebi je.

maja 27.1.2007 23:37

Re: Re: Re: Re: vy tomu říkáte zmást, já vyprovokovat k přemýšlení

V principu - úmyslem života je existence a jestli  nulový stav je smrt, tak je to proti úmyslu a z tohoto důvodu souhlasím s možností, že gravitace působí i při minimální hodnotě "r".;-)