Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KP

K. Pořická

11. 9. 2010 0:43
Sát se nemá na výzkumech co podílet,má udělovat licence

a úspěšná naleziště následně důsledně kontrolovat.Dnešní věda toho ve vztahu k archeologii zase tolik neumí,aby nestálo za to ,pokud nejde o záchranný průzkum,ponechat naleziště nedotčená příštím,či přespříštím  vědním generacím

0 0
možnosti
JV

J. Vozábalová

10. 9. 2010 14:33
K zákonné úpravě

Je samozřejmě otázkou, zda současně platná právní úprrava řeší archeologickou památkovou péči nejlepším možným způsobem, ovšem na druhou stranu si také nelze představit, alespoň podle mého mínění, že by provádění archeologických výzkumů bylo umožněno komukoli bez prokázání kvalifikace, pouze na základě skutečnosti, že je schopen financovat výzkum ze soukromých zdrojů. Archeologická naleziště, právě tak jako jakékoli jiné hmotné doklady  kulturně historikého vývoje společnosti, lze  zničit jen jednou.

Jako postatně horší lapsus současného zákona vnímám fakt, že ve smyslu archeologické památkové péče jsou chráněna "území s archeologickými nálezy", tedy krom jinak památkově chráněných území (rezervace, zóny, vlastní území kulturních památek) jen taková území, kde již byl archeologický nález učiněn - tedy paradoxně taková, která jsou již alespoň v nějakém rozsahu prozkoumána - pokud se tedy přísně držíme litery zákona. Archeologicky nedotčená území, která mohou skrývat netušené objevy, zůstávají téměř bez ochrany --zbývá zde jen povinnost archeologické nálezy hlásit, pokud jsou náhodně učiněny. A, řečeno s tetou Kateřinou, chtěla bych vidět toho smělce, který by se odvážil zastavit svému chlebodárci stavbu, když se mu cosi neobvyklého objeví pod lžící bagru.

Já vím, není to zcela k tématu článku, nicméně o nedokonalosti zákona se tam hovoří, tak jsem si dovolila takto reagovat.

0 0
možnosti
VH

V. Heidlerová

10. 9. 2010 12:58
Velká Morava

Čeští (moravští) archeologové nedokážou ani za peníze věnované výzkumu utnout hlavu pavědeckým výkladům slovenských historiků, kteří vykrádají naše dějiny . Viz Svetopluk - slovenský král, staroslověnština´slovenština atd.) Abychom se snad nedotkli nedejbože národnostního cítění Slováků. Taky by se mělo bádat, jaké to byly tábory (koncentrační) pro cigány  v Letech a Hodoníně na Kunštátsku , možná že by archeologické výzkumy prokázala, že to byla zařízení pro osoby práce se štítící a potulku provozující., kde měli možnost se vyučit i řemeslům. Stavět tam pomník za 70 milionů je předčasné.  

0 0
možnosti
AF

A. Fritscher

10. 9. 2010 12:45
Tentokrát

Je "bl*ec" sám pisatel článku, když si nepřečte ani svoji vlastní úvodní větu, kde se mluví o archeology západočeské university což asi zančí vědecké "učně".

A pro ty je něco takového, aby se naučili pracovat s lopatou, rýčem kolečkem a štětcem, přímo ukázkovou lokalitou a v podstatě i tematem. :o))

0 0
možnosti
JV

J. Vozábalová

10. 9. 2010 14:17
Re: Tentokrát

Nevím nic o konkrétně popisovaném výzkumu a z toto důvodu se opravdu neodvažuji jej zatracovat ani podporovat. Nicméně autor článku se rozhodně nemýlí v kvalifikaci pracoviště - archeologické pracoviště západočeské university je jedním z mála, které má oprávnění k provádění výzkumů na celém území republiky a rozhodně se tedy nejedná o "vědecké učně". Lze se samozřejmě domnívat, že popisovaný výzkum může být "cvičným výzkumem" pro studenty archerologie . to je ovšem ryzí spekulace.

0 0
možnosti
VN

V. Novák

10. 9. 2010 11:41
KAŽDÁ archeologie začínala v 19. století

prací amatérů. Však taky to bylo spíše hledání předmětů a "pokladů" - a podle toho taky většina tehdejší práce dopadla - jsou to povětšině jenom předměty bez souvislostí a tedy v podstatě bezcenné. Zdaleka nejen v Čechách a na Moravě. K metodické vědě se musela archeologie teprve dopracovat.

Jestli se studenti archeologie učí terénnímu výzkumu na něčem tak nepodstatném  a zbytném, jako je trampská osada, no tak ať se učí. Studenta restaurátorství taky nepustíte rovnou na Monu Lisu a medika z druhého ročníku na operaci mozku...

0 0
možnosti
PJ

P. Janoušek

10. 9. 2010 23:26
Re: KAŽDÁ archeologie začínala v 19. století

To zní rozumně.

0 0
možnosti
JP

J. Ptáček

10. 9. 2010 9:21
Jóó Plzeň

Jóó Plzeň, tam se dějou věci, tam chtějí vynikat ve vysokém školství, zejména v právech, v kultůře a jak vidím i v archeologii ...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz