26.9.2023 | Svátek má Andrea


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašek 6.4.2011 9:40

Jak je jedovaté?

O maximální jedovatosti plutonia se stále píše, ale nikde jsem se nedočetl, v čem ta jedovatost spočívá. Podobně jako u polonia. Osobně se domnívám, že se nejedná o chemickou toxicitu, ale o poškození paprsky alfa, které jsou velmi účinné, ale jen při přímém kontaktu s tkáněmi. To by také odpovídalo značně drahé vraždě Alexandra Litviněnka. Polonium ani jeho výsledný produkt jiné paprsky nevydává, alfa zářič v těle nelze běžnými detektory odhalit a lacinější jedy jako alkaloidy by nebyly tak psychologicky účinné.

Kdysi se mi dostala do ruky učebnice průmyslové toxikologie. Všechny možné látky tam byly roztříděny podle dvou kritérií (akutní a chronické) do devíti kategorií. Plutonium bylo zažazeno do té nejvyšší chronické s tím, že je nedefinovatelná minimální bezpečná dávka. A do téže kategorie byly zařazeny luminofory zářivek. Kontrolní otázka: Čeho se dostalo do našeho prostředí víc?

P. Rada 6.4.2011 18:53

Re: Jak je jedovaté?

Typuji, že u Litviněnka byla vražda zkalkulována aby měla efekt - slovo drahá mi tam vůbec nesedí - odhaduji, že znal ještě něco podstatně cennějšího jak hodnota dávky jemu určeného polonia. - pak náklady na odstranění byly nízké - někoho to vyšlo zatím "levně".

Kontrolní otázka k poloniu: kdo asi tak má k takovým materiálům přístup aby na jejich zmizení nikdo nepřišel?

Kontrolní otázka Vaškovi: Záleží víc na množství rozptýleného nebo na metabolické výměně v prostředí, která je schopna ono rozptýlené znovu v potravních řetězcích koncentrovat?

I. Vitula 6.4.2011 20:52

Re: Jak je jedovaté?

Plutonium je toxické jak radioaktivitou, tak jako kov - což ovšem není nic neobvyklého. Marhold uvádí DL50 pro psa Pu v podobě citrátu i.v. 0,3mg/kg, ale p.o. u myši 1700mg/kg. Takže nic moc. Nebezpečná je depozice v kostech, kde může dlouhodobě působit jako zářič.

Polonium, kterým byl otráven Litviněnko je ovšem něco zcela jiného, jeho radioaktivita je nesrovnatelně větší, než u Pu.