4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hans. 30.4.2009 10:00

Množství elektrické energie okolo roku 2020.

Okolo roku 2020 dle prognozy mnoha odborníků bude výroba elektrické energie pro obyvatelstvo a průmysl zcela bez přebytků, čili jen tak tak. A to díky zastavení výstavby dvou jaderných bloků. A to ještě asi ubude původních zdrojů zemního plynu. Dle mého názoru bude lépe pracovat na dalších zdrojích elektrické energie, abychom ji mohli používat (postupně) v domácnostech místo zemního plynu, postupně elektrifikovat všechny železniční tratě, trolejbusy pro přepravu lidí mezi blízkými městy...Putování na Mars a jiné nebeské objekty přece jen ještě pár desetiletí počkají...

V 13.4.2009 5:43

jestli budeme dal

parchantet takovym tempem jako doposavad, tak zadny let na Mars nebude, protoze nelze zarucit stoprocentni zaruku za nic, ani za zivoty posadky a tak statni organizace nic takoveho nedovoli. Na takovy dlouhy let s padesati procentni zarukou preziti (a to nemluvime o preziti ve zdravi, posadka totiz po navratu stejne umre do par let, ci dekad na nejakou nemoc z ozareni).

Na takovou cestu by bylo potreba vyslat nejake takove tvrdaky, jako treba jsou nasi spickovi himalajsti horolezci, protoze to bude maso a to oni by zvladnout kdyz uz nekdo. Rekl bych ze nejake vysoke vedecke znalosti budou stejne druhorade pro takovy vylet. Nikdo tam na miste stejne nic zkoumat nebude, i tak ale udela za par dni vic prace nez nejaky robot za leta pojizdeni sem tam.

Proto bych vsadil v prve rade na psychickou 'tuhost', kterou horolezci znaji az moc dobre a pak teprve na vzdelani, nejaka ta technicka specializace se da behem par let dostudovat a nabrat v simulacnim treninku a nejake hlubsi vzdelani bude stejne k nicemu. Potrebujeme vyslat dobrodruhy, kteri budou ochotni riskovat zivot, nejspis v pomeru 20:80 kde zivot ma tu kratsi dvaceti procentni paku.

Stoura 13.4.2009 8:09

Re: jestli budeme dal

Pokud posádka zemře do pár dekád (třeba 45-letý kapitán po třech dekádách), nemusí to být nic strašného. Ozáření bude sice vysoké, ale bude rozloženo do dlouhé doby a pokud nebude erupce na Slunci, bude celková dávka hluboko pod smrtelnou (a to prozatím neuvažuji žádné stínění)

V 16.4.2009 9:31

Re: jestli budeme dal

nejspis mate pravdu, ale nejake to vlekle onemocneni a potize do konce zivota asi mit budou.

Je asi dost vysoka pravdepodobnost, ze k Marsu sice doleti, ale vysadek na povrch se mozna neuskutecni a po nejake dobe se vrati a pak skoro urcite preziji. Ale pokud bude vysadek na povrch, tak tam uz jsou sance na dostani se zpet na orbit mozna tak 50:50 nebo horsi, ja osobne bych se na povrchu Marsu asi budil zbroceny potem po nocni mure, protoze bych mel sny ze se neco maleho a klicoveho pro navrat na orbit poskodilo a ze se odtamtud nedostanu.

Stoura 16.4.2009 10:32

Re: jestli budeme dal

Proč vidíte ten start tak pesimisticky? Gravitační potenciál je na povrchu Marsu skoro 5x menší než na Zemi (úniková rychlost je méně než poloviční) a proto bude pro start stačit i patřičně menší a jednodušší raketa. Na start z povrchu Marsu by měla stačit raketa s vlastnostmi měsíčního přistávacího modulu Apolla (na start z Marsu je potřeba zhruba podobná energie, jako dohromady na start a přistání na Měsíci, při přistání na Marsu lze ale ušetřit při přistání palivo tím, že se modul aerodynamicky zbrzdí o atmosféru.).

Pesimista 22.4.2009 14:44

Re: jestli budeme dal

Dobrá otázka je: Proč tam mají letět a jaký to bude mít přínos?

Přínos to nebude mít žádný, protože sondy mohou dodat všechny potřebné informace.

Jediný důvod letu může být soutěžení mezi raketovými velmocemi, tak jak se to dělalo za studené války. A pak někdo může hrdě říct: My Američané jsme byli na Marsu první. Nebo to řeknou Číňané?

Libor 8.4.2009 15:05

Můžou hrát domino ale za chvíli z toho bolí oči.

honzak 6.4.2009 20:14

kolik je

dílů Červeného trpaslíka? Nějaký čas by to posádce mohlo vystačit na dlouhé meziplanetární večery.

Stoura 6.4.2009 21:37

Málo

To je tak na týden, pokud si nepustí víc než 3 hodiny denně.

J.G. Pašek 6.4.2009 16:15

Ten vejlet si plánuje EU s Rusákama . . .

Voni si poradí jak na to . . .

Předseda 6.4.2009 9:15

zrovna čtu

Runu Rider od Součka :-)

vtipoň 6.4.2009 8:44

Jak to - většinou falešné poplachy?

Každý znalec filmů přece ví, že je zcela nezbytná dramatická havárie, při níž hrdina musí vylézt ven a kapesním zapalovačem svařovat nebezpečnou trhlinu v plášti!

tojuska 6.4.2009 8:27

Let na Mars

je za současného stavu kosmické techniky podle mého názoru předčasný. Dokud nebudou k dispozici výkonnější rakety, které by to zvládly za dobu řádově týdnů, měl by se výzkum omezit na automatické sondy.

janni 6.4.2009 21:55

Re: Let na Mars

K výkonnějším raketám bych ještě přidal neexistenci stínění proti kosmickému záření, nejen během letu, ale i na Marsu. Za ten rok, či dva spolehlivě každý inkasuje smrtelnou dávku. Ani si neuvědomujeme, zač vděčíme "obyčejné" atmosféře.

Stoura 7.4.2009 0:22

Re: Let na Mars

Smrtelná dávka je ještě o něco vyšší a navíc by musela být jednorázová. Je ale fakt, že za ty dva roky by nechránění kosmonauti nachytali dvakrát víc, než člověk žijící v nížině za celý život. A asi stejně, kolik je horní limit pro pro kosmonauta za celou dobu jeho kariéry.

Libor 8.4.2009 15:09

Re: Let na Mars

Udělají ty kosmické lodě z olova a je to vyřešené Je zajímavé, že zrovna olovo to dokáže odstínt. Proč to třeba nedokáže jahodové dřevo, které je lehčí než malinové.

Stoura 16.4.2009 11:34

Re: Let na Mars

Z čeho usuzujete, že olovo je nejlepší? Dřevo v přepočtu na váhu stíní v mnoha případech (pro mnoho druhů záření) mnohem lépe než to olovo. Olovo vychází dobře pokud vezmete v potaz pouze potřebný objem materiálu a nikoliv jeho hmotnost.

ranbow 6.4.2009 8:00

teda šolich je to zajímavej

105 dní, přes tři měsíce se někde flákat ala Vyvolení, komunikovat s novináři,  občas něco "jako opravit"proč ne? Sice za to asi už nebude 11 milionová výhra, ale když je ta krize - najíst tam  dostanou, telkou jim pustěj, a těch 20 000 dolarů taky není k zahození.

Podstatné je co s těmi vědeckými výsledky , pokud se z toho dá něco objektivně vyčíst (tedy nikoliv pro ty konkrétní osoby - že by se už vybírala posádka?). Těko , vlastní let se plánuje (možná) za 10 let. A venkoncem, NASA provádí vlastní nábor, testy a zkoušky, týkající se třeba i vlivu letu na lidský organismsus..

  Do té doby se uždibují kousíčky rozpočtu na různé pseudoprojekty, které zase s vlastním letem nemusí mít nic společného. Když pominu tyhle Vyvolené v průhledné kleci, tak Ruští výzkumníci  zkoumají, zda by let nemohli na Mars letět opice, a před lety už se objevil vzor marťanského vozítka ala Béďa Trávníček...

Liberta 6.4.2009 0:55

Proč nuda?

Myslím, že ta "nuda" se přeceňuje. Cožpak dnešní moderní člověk nežije do značné míry velmi izolovaný život? Lidé vydrží hodiny, dny a týdny trčet u svých televizorů nebo počítačů, skutečnou živou komunikaci ani nepotřebují. Někteří se tak usalašili ve virtuální realitě, že už na tom "Marsu" vlastně jsou ;-P - Nebojte, ona se posádka nějak zabaví!

Jenda 6.4.2009 1:26

Re: Proč nuda?

Zije. Ale s tim, ze z nej muze kdykoli vystoupit. A i ten nejizolovanejsi se obcas musi zvednout od pocitace a prinejmensim si zajit nakoupit zakladni potraviny.

Ladislav N 6.4.2009 3:34

Re: Proč nuda?

Tak si představte, že "máte plnou lednici" a skleník k dispozici celý rok. Akorát se musíte krotit, abyste neztloustl... ;-)

S prodlevou 40+40 min to zase není tak hrozné, vždyť běžná e-mailová korespondence je založena právě na principu "píšu, když mám čas, odpovídám, když mám čas" a totéž se očekává od druhé strany. A pokud si tuhle zásadu představíte se zvukovým či videozáznamem odesílaným v "balíčcích", tak to je komunikace blízká té "z Marsu". :-)

Problémem bude rozhodně řešení nenadálých situací, pro jejichž řešení nemá odloučená posádka dostatek prostředků či znalostí. A pokud půjde o čas... nebude to rozhodně žádná legrace. Stačí nějaký prostorem letící šutr a poškození vesmírného komplexu.

Paul Sulc 6.4.2009 3:54

Re: Proč nuda?

Ale co sex, meli by tam mit alespon jednu ''hygienickou  zenu''  ,jak tomu rikali Hbsburkove

vtipoň 6.4.2009 8:45

Re: Proč nuda?

Do půl roku by se navzájem kvůli té ženské pomordovali ...

Libor 8.4.2009 15:19

Re: Proč nuda?

Pošlou registrované.

vtipoň 6.4.2009 8:46

Re: Proč nuda?

Zkus surfovat na internetu, když máš 40 min laag!

qwert 6.4.2009 11:07

Re: Proč nuda?

to není problém, před spaním spustíš offline stahovač všech webů, které tě zajímají a po probuzení prostě normálně surfuješ po staženém image. V tom bych problém neviděl.