11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

VĚDA: Až na dno

Sám, v útrobách plavidla jménem Deepsea Challenger, James Cameron dosáhl právě před týdnem dno Mariánského příkopu. Když se mu to podařilo, měl nad sebou jedenáct kilometrů k hladině Tichého oceánu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 4.4.2012 9:39

Myslím, že je obrovský rozdíl mezi počinem pana Camerona

a hračičkami třeba Steva Fossetta - tohle je čin, který otevírá (nebo může otevírat) cestu k něčemu novému.

Fossett "jen" zopakoval to, co se jinak dělá běžně a komerčně - ovšem za uměle ztížených podmínek. Jaký smysl má obletět svět sám ve speciálním letadle, když to zvládne kdokoli, kdo má dost peněz na letenky? Ne sám - zato mnohem pohodlněji. A proč oblétat svět v balónu, když - viz výše?

Předpokládm, že Cameronův batyskaf nebyl určen k jedné akci, po níž se dostane leda do muzea, ale sestupy budou pokračovat, budou pokračovat výzkumy, příště tam třeba nepojede na čumendu režisér, ale přírodovědec - a třeba někdo využije zkušeností s jednomístným batyskafem na pár hodin provozu k sestrojení něčeho většího, atd...

Když jsem si dovolil před léty vyjádřit nenadšenost Fossettovými rekordy pro rekordy, bylo mi spíláno a předhazováni bří Wrightové. Fossetovy rekordy nebyly nic wrightovského, nic co by otvíralo nové možnosti - Cameronův ponor wrightovský počin je.

J. Jurax 4.4.2012 21:04

Re: Myslím, že je obrovský rozdíl mezi počinem pana Camerona

No, ono v tom roce 1903 to nevypadalo, že by bratří Wrightové otvírali nějaké nové možnosti - vždyť vedle třeba parní lokomotivy nebo zaoceánského parníku vypadal jejich křehký aparát z latěk, plátna a drátů schopný pársetmetrových "letů" směšně. To i tehdejší vzducholodi vypadaly perspektivněji ... až teď jsme chytří, když známe, kudy se vývoj ubíral ...

P. Pruner 4.4.2012 7:45

správné upozornění

Správně poukazujete na skutečnost, že člověk věnuje spoustu energie výzkumu vesmíru včetně letů na oběžnou dráhu Země a na Měsíc. Naproti tomu chodíme po zemi, kterou máme provrtanou jen do pár kilometrů a nejhlubší místa oceánů vlastně lákají jen amatéry typu pana Camerona.

P. Košíček 4.4.2012 0:47

Tak i pan Cameron se uz zaradil k tem, kteri mohou rict, ze si sahli na same dno :-)