1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč jsme si tak zasedli na chemii?

Žádný jiný obor nemusel v poslední době strpět tolik ústrků a napadání v médiích jako chemie. A nebylo tomu tak vždy. Chemie byla svého času podobně oslavována jako dnes elektronika či biotechnologie. Proč se to stalo a zaslouží si to chemie vůbec?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 16.4.2019 10:21

Jen nechte bejt,

chemikálie, které nejsou pod kontrolou, nejsou žádná sranda: http://www.zradielko.sk/2013/09/dihydrogen-monoxid-a-jeho-ne-bezpecnost/

Počítám, že to mnozí znají, tak přidám mnou oblíbenější fakt: Polovina lidí, kteří v dětství jedli chleba, má podprůměrnou inteligenci.

J. Dostál 16.4.2019 11:58

Re: Jen nechte bejt,

Pro nedovtipné: ta druhá polovina má nadprůměrnou inteligenci ... nebo jen průměrnou? Náhle si nejsem jistý ... to bude tím chlebem ...

Z. Lapil 16.4.2019 12:06

Re: Jen nechte bejt,

Nadprůměrnou. Počet průměrně inteligentních je 0 až n, záleží na zaokrouhlení :-).

V. Sádovský 16.4.2019 9:46

Výstižné

Výborně jsi to Vráťo popsal. Zajímavý rozbor toho, jak se chemie prolíná naší společností. Popis příčiny nelibosti vůči chemii rovněž výstižný a platí i pro jiné obory. Je to neznalost, jak jsi lépe vyjádřil "nedovzdělanost" některých lidí, kteří mají šanci ovlivňovat veřejné mínění a mnohdy i veřejnou správu.

J. Jelínek 16.4.2019 10:14

Re: Výstižné

Není to jen nedovzdělanost, ale naprostá a úplná nevzdělanost. Dobře "nedovzdělaný" jedinec si je vědom svých limitů a ve složitých problémech zachovává alespoň "filozofické mlčení". Pokud tak nečiní, je to prachobyčejný blbec. A že jich je.

Z. Lapil 16.4.2019 10:27

Re: Výstižné

Možná bych byl ještě tvrdší: je to ignorance. Normální nevzdělanec ví, že nic neví, i když o Sokratovi v životě neslyšel. Ignorantovi stačí znát pár izolovaných faktů (NaCl škodí lidskému zdraví) a ve své ignoranci to považuje za veškeré vědění. A co horšího - vyvozuje z toho dalekosáhlé důsledky.

R. Gramblička 16.4.2019 9:30

HEZKÝ ČLÁNEK

a potřebný, díky

P. Lenc 16.4.2019 10:22

Re: HEZKÝ ČLÁNEK

Dovolím se připojit, dík!

R. Gramblička 16.4.2019 10:40

Re: HEZKÝ ČLÁNEK

To jste si tedy dovolil hodně, ale že jste to vy ;-)

P. Lenc 16.4.2019 10:57

Re: HEZKÝ ČLÁNEK

Děkuji sáhibe...keep smiling.

M. Mikulec 16.4.2019 9:28

Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

Casto i pavědy. Více než na chemii jsme si zasedli na chemikálie, které se v našem životě vyskytují zcela nadbytečně. Zejména v potravinách: zákazník ma byt ohlupováni hezkou syntetickou vůni a ještě hezčí syntetickou barvou, aby bylo zboží prodejné. Spotřebuje do: 2021. Vlasy mi vstávají hrůzou, jaké chemikálie nacházím v potravinách, protože čtu obaly. Manžel mi říká: “Nečti to, nebo to nebudeš jist. “ Má pravdu. Kdo by do sebe dobrovolně dostával ty odporné látky, které si pamatuje jen z chemických laboratoři ? Pak se odborníci diví, ze nejsme zdravější než v minulém století. Doktori totiž zamlčují či ignorují jeden fakt: ze potrava i léky putují stejným trávicím traktem, a přes žaludek a střevo skončí v krevním oběhu. Doktori predstiraji, ze jsme asi vetřelci s jedním trávením pro jídlo a jiným pro léky. Nezajímá je, co jíme, ale abychom polykali prášky. Když si ale pečlivě zvolíme potravu, nemusí na ty prášky vůbec dojít.

R. Gramblička 16.4.2019 10:03

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

vy to zas patláte, jak pejsek s kočičkou. To vám odporné, odpudivé slovíčko chemikálie je jen jiný výraz pro chemickou sloučeninu používanou v praxi. Voda, glukóza či pektin jsou z podstaty taky jen chemikálie. A zda odporné? Nu, kdyby vám někdo nutil spolknout lžíci kuchyňské soli, blahem byste asi nemlaskala, přestože ji používáte denně a tak je to s většinou chemických sloučenin. Poživatelné či dokonce chutné jsou jen jejich určité kombinace a jejich nezávadnost je vždy jen otázkou jak množství, tak kombinace s dalšími složkami.

A to že polknutý lék putuje stejnou cestou jako jídlo vám žádný lékař tajit nepotřebuje, to napadne každého absolventa základní školy. A pokud budete mít zánět kloubu, choleru či rakovinu, tak můžete jíst cokoliv od extra bio jablíček až po lanýže či kaviár a bude vám to stejně houby platné.

Co se nabízených potravin týče, máte svobodnou vůli výběru, nikdo vám nic nenutí

M. Mikulec 16.4.2019 10:17

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

Kdybyste zpomalil v rychlocetbe, zjistil byste, ze píšu o nadbytečných chemikáliích. Tu svou glukozu si nechte do jogurtu.

R. Gramblička 16.4.2019 10:42

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

nadbytečnost je zde věcí úhlu pohledu.

M. Mikulec 16.4.2019 10:46

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

Těžko ignorovat, ze se potravinářský průmysl změnil v chemický. Potraviny kupujeme všichni. Můžeme tu třeba filosofovat o tom, proč v ekologicky hysterické době lze tak těžce sehnat biologicky odbouratelny praci prášek. :-)

J. Lepka 16.4.2019 11:08

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

Kupte si mýdlo s jelenem a struhadlo a můžete biologicky odbourávat až do krvavých kloubů.

R. Gramblička 16.4.2019 11:15

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

:-D

R. Gramblička 16.4.2019 11:14

Re: Dnes jsou v kurzu humanitní vedy

Buď o něj není dostatečný zájem anebo jeho produkci blokují státní regulace.

Jistě, těžko to ignorovat, ale z mé strany díky za to. Počet druhů potravin je dnes nesrovnatelně větší, zvýšila se i jejich kvalita a zdravotní nezávadnost a zejména dostupnost. Taky už zdaleka nejsou tak závislé na výkyvech produkce plodin. Když se neurodí bandurky či švestky, dovezou se odjinud, byť za větší peníz

K. Janyška 16.4.2019 9:07

Chemie je pouhým oborem lidského poznání a

velmi, velmi smutné je, že vědecká kompozitivní, tedy skladná, teorie, vysvětlující lidskou situaci výhradně na vědecké bázi, která ji používá jen pro potvrzení správnosti koridoru všech svých , vzájemně propojených a neodporujících si vědeckých informací, není známa a vyučována... Dzp.

J. Lepka 16.4.2019 11:12

Re: Chemie je pouhým oborem lidského poznání a

Držte se svých pseudovědeckých blábolů a nepleťte se do věd exaktních, těm evidentně nerozumíte.

K. Janyška 16.4.2019 19:22

Re: Chemie je pouhým oborem lidského poznání a

Přírodní věda je daleko jednodušší společenské. Ta první je o vážení a meřžení, ta drihá o lidské mysli. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od mistra Hayeka... Dzp.

V. Braun 16.4.2019 9:00

Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Nějak jsem obecné útoky na chemii nezaznamenal. Občas čtu články o škodlivosti toho nebo onoho, případně že firmy o tom věděly, viz nyní např. hodně článků o opiátech, ale nikdy jsem neviděl žádné obecné odsouzení chemie jako takové.

R. Gramblička 16.4.2019 10:09

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Mno, záleží, co čtete. Já sleduji politicky alternativní média a tam se to bohužel hemží i alternativními hypotézami ve vědě. To se pak jeden nestačí divit: očkování-autismus, chemtrails, GMO, glutamát, plochá země a já nevím co ještě.

Mnozí mají jednoduchou představu, že pokud jim lžou politici a média o politice a společenských tématech, musejí určitě lhát i zlotřili vědátoři, všichni určitě v žoldu kdejaké korporace

V. Braun 16.4.2019 10:58

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Tak alternativní média nečtu (pes je výjimkou) protože raději hledám skutečná fakta, nikoli ta alternativní. A hlavně si nechci ničit duševní zdraví dle hesla "rozčilovati se znamená ničiti si duševní zdraví pro blbost jiných". Proto vám přeji ať to čtení přežijete ve zdraví. Pěkný den.

R. Gramblička 16.4.2019 11:17

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Díky, vám taky. Beru to s nadhledem, takže to přežiju

M. Mikulec 16.4.2019 11:21

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Stačí ze vedatori mlci: o chromozómech, o emisních limitech, které nelze splnit...nepotřebujeme konspirační teorie: proste i vedatori mají svou cenu, ze...

R. Gramblička 16.4.2019 11:56

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

To bez debaty a řada z nich se zaprodá za mrzký peníz, nicméně shazovat kvůli nim vědu jako takovou by byla chyba. Že vědci mlčí je buď tým, že nemají zapotřebí se takhle veřejně prezentovat nebo tím, že se jejich hlasy do médii nedostanou (není to atraktivní, či ideologicky vyhovující) anebo tím, že jsou různými lobbystickými skupinami nátlakem umlčováni. Kdo třeba zná oregonskou petici? Málokdo, ale alarmisté, ti jsou slyšet pořád, třebaže jich je méně

J. Dostál 16.4.2019 12:07

Re: Slyším prvně, že jsme si zasedli na chemii.

Ano, zaprodají se, a to ještě není nic proti voličům, někteří se zaprodají už za 30 korun poplatku u lékaře, nebo dokonce koblihu, u které je obsah chemikálií pečlivě utajen. To jsou ty paradoxy ...

J. Roškota 16.4.2019 8:47

chemie

na chemii si nelze zasednout, tak jako nelze nic namítat proti geometrii, historii či aritmetice. Oprávněné námitky lze mít proti neodpovědnému využití našich znalostí v praxi. To se týká stejně tak sociologie, či ekonomie.

To že nás obklopuje čím dál více produktů chemického průmyslu u kterých často neznáme jejich dopad na naše životní prostředí, ale alarmující je. Obsedantní opatrnost je na místě. Stále se zvyšuje spotřeba léků, plastických hmot, biocidních přípravků, hnojiv, barev, paliv ...

J. Lukavsky 16.4.2019 8:46

dobrodinci na cizí účet

"I když mnozí zelení by to asi přivítali." ovšem za podmínky, že by s tím prádlem o kámen mlátil někdo jiný! Na malárii umírá snad 1 milion lidí ročně, takže úplný zákaz DDT by zlikvidoval víc lidí nežli obě světové války dohromady. Ale jak známo: "lidí je jako ..."

J.L.

end