18.5.2021 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

TECHNIKA: Telefon

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 15.4.2021 13:18

Nedávno v tv byl pořad o tom, jak se PC samy, bez vnějšího podnětu zdokonalují a jsou schopny vlastního vývoje. Ještě malou chvíli a ajťáků už nebude potřeba. A potom i lidí.

V. Kolman 14.4.2021 19:33

Malá "telefonní" zajímavost:

Klasický telefon "po drátu" je jediné telekomunikační zařízení, u kterého byla svého času před mnoha lety změněna digitální technika volby volaného účastníka (sady 1 - 10 impulsů) na analogovou (tónovou) volbu!

V současné "digitální" době je to už jenom vzpomínka na časy minulé;-(;-(;-(

Z. Lapil 14.4.2021 12:53

Jukněte na odkaz. Za tu chvilku to stojí :-).

Těch drátů bylo opravdu dost. Je to ještě dobře vidět na poště v Karlových Varech (t. G. Masaryka 1), a když se dobře podíváte, tak najdete i "památkářsky neškodnou" modernizaci:

http://www.gsmweb.cz/foto.php?op=paegas&cid=29657&okres=KV

H. Rybnická 14.4.2021 10:55

Někdy v padesátých letech musela máma naléhavě hovořit se svojí mámou, tato žila tenkrát v zahraničí. Hovor se musel přihlásit na hlavní poště několik hodin předem a v poštou zadaný čas se uskutečnil v telefonní budce pošty, i já jako děcko jsem směla říct pár slov. Co ten kumšt stál, nevím, ale docela jistě byl někde odposloucháván.

J. Ticháček 14.4.2021 9:27

Technická

S tou satelitní telefonií je to trochu jinak. Iridium dále funguje, "zkrachoval" původní provozovatel. Dále existují minimálně tři další sítě satelitní telefonie. To, že se moc nerozšířila je z jiných důvodů. K základové stanici je to dost daleko. Takže je potřeba podstatně vyšší vysílací výkon, kmitočtové pásmo musí být takové, aby signál prolezl nahoru a dokupy z toho leze malý datový tok. Takže jakýs takys hovor a SMS. Chcete-li poslat data, tak potřebujete výkonnou základovou stanici s parabolou. Ve výsledku je to použitelné jen tam, kde to opravdu nutně potřebujete. Sibiř, Aljaška, Himálaje a moře.

J. Basler 14.4.2021 3:49

Hezké shrnutí, moc ale nevím jaký účel toho článku? Edukativní nebo je to o poslední větě s digitální demencí? Možnost komunikovat, mít k dispozici potřebné informace atp. není přece součást digitální demence, naopak je k tomu důležitá schopnost tyhle dostupné informace zpracovat, když už si umím vyhledat.

Co je teď jednodušší než v minulosti, je možnost telefon taky vypnout, totálně ztlumit a naučit své okolí, že telefon se nezvedá vždy (na hovor) když zazvoní, ale celá příchozí komunikace může třeba počkat. A mám ji kdykoliv, kdy mám čas, k dispozici. Na tohle byly záznamníky, teď těch možností je více.

J. Jurax 14.4.2021 13:14

No, digitální demence je postoj "nic se nemusím učit, nic nemusím vědět, všechno je v mobilu" dotažený do praxe.

Takže když selže aplikace, je hledání v jízdním řádu nepřekonatelný problém. A při dotazu na druhou odmocninu ze sta jste bez kalkulačky v mobilu ztracen. A když vypadne mapová aplikace s navigací, beznadějně zabloudíte v lese za sídlištěm dokonce i tehdy, když máte mapu a kompas.

V. Kolman 14.4.2021 19:37

Úplně stačí, když v nejnevhodnějším okamžiku "klekne baterka":-):-):-)