20.6.2024 | Svátek má Květa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 27.2.2011 9:00

Re: A jeste na jednu vec cekame, pane Neffe.

Omlouvám se za opominutí hlavního vašeho tématu. Reagoval jsem pouze na vaši poznámku a přání " . . . v elektrickem autu do Trebone . . ."

P. Fiala 27.2.2011 8:54

Testy inteligence za vyšších čísel

Obvykle uvažujeme s jedním člověkem a jedním "strojem s "inteligencí"". Zajímavý by mohl být test mezi asi tak milionem lidí a jedním "strojem". Dal by se uplatnit výsledek 1000000:1? Nebo stále jen 1:1? Jaký by byl výsledek reálného testu?

P. Sulc 25.2.2011 19:54

Re: A jeste na jednu vec cekame, pane Neffe.

Ja o voze, vy o koze. Ja o prorokovanych palivovych clancich uz pred 50 lety, vy o elektromobilech, ktere , jak znamo uz pred vice jak sto lety stavel Ferda Porsche. Slunecni panely nedaji vykon, ale o tech jsem snad nepsal, ne? Tak hergot mluvte k veci. Jake mate asi IQ ? Asi ne prehnane vysoke, spise naopak

P. Fiala 25.2.2011 9:57

Re: A jeste na jednu vec cekame, pane Neffe.

Pokud máte dosti Kč můžete si pořídit elektroautomobil třeba v Německu a též si můžete pořídit "sluneční" panely na bázi  FotoVoltaiky a můžete tak dokonce jezdit zadarmo (ovšem bez započtení investičních nákladů). Siemens již okupuje Mohelnici, kde se chystá hromadná výroba komponent pro elektroautomobily pro EU.

P. Sulc 25.2.2011 2:52

A jeste na jednu vec cekame, pane Neffe.

Uz zacatkem 60 let jsem citaval, jak zvitezi elektromobily a co maji vyhod. Jen nepatrnych 10, pri nejhorsim 20 let a uz se budou prodavat palivove clanky jako houska na krame. Budou fungovat na benzin a brat vzdusnej kyslik, radost pohledet jak auta budou potichu frcet a nesmrdet, ci jen malo. A kde jsou prakticke palivove clanky dnes, po padesati letech? V riti, stale jeste v riti, t.j. v nedohlednu.A vyreseni by melo mnohem vetsi impakt na nas zivot, nez tajemstvi cizich galaxiji, cernych der, vybuchu nov, slunecnich skvrn ci planet nekde milion svetelnych let vzdalenych. Prece jen bych radeji jel o weekende v elektrickem autu do Trebone na kapra, nez jel zkoupat na miste cernou diru, odkud neni navratu.

P. Sulc 25.2.2011 2:42

Re: Když nic jiného,

Janysko,ucenec vaseho kalibru jiste dobre vi, ze abstraktni pojmy nelze definovat. Daji se jen vice ci lepe popsat, ale ne definovat. Deset knih o umeni vam napise k cemu je umeni dobre, jak slouzi lidem a co je kyc Ale navzajem se neshodnou a  definice neni. A za padesat let, to co byl kyc, bude umeni.

A muzete me, nevzdelanci, vysvetlit co to je DZP a proc to stale uvadite ?

M. Hanko 24.2.2011 14:50

Re: Nic takového, jako vyšší umělá inteligence, než ona lidská, vzniknout nemůže ! Inteligence je produktem obchodu a ten jak známo, stroje provozovat nedovedou a nikdy umět nebudou ! Chybí jim to hlavní ! Sebeuvědoměmí, tedy subjekt ! Dzp.

Inteligence je produktem obchodu? A to je výsledek Vašeho vlastního bádání, pane Janyško? Velice bych se totiž divil, kdyby tento nesmysl zastávala i nějaká autorita... vsadil bych si na to, že žádná taková není ;)

K. Kužel 24.2.2011 14:47

Re: Když nic jiného,

Když pětileté děcko náhodně uvidí rodiče při manželských hrátkách, pořád ještě neví nic o sexu. Aspoň doufám.

K. Janyška 24.2.2011 14:44

Re: Když nic jiného,

Ano, jsem velmi mladý !  Znám však kompozitivní teorii mistra Hayeka a dalších ! To už byli, ale lidé dospělí ! Dzp.

V. Novák 24.2.2011 13:09

Turingův test nebyl postaven na mluvení

a porozumění řeči. Tak daleko ani Turing neviděl. Tomu stačio, aby člověk v jedné místnosti u dálnopisu (tehdejší podoba terminálů) psal a dostával písemné odpovědi. Naboural ho program ELISA, který se dokázal poměrně dlouho vydávat za psychiatra nebo psychoanalytika.

Obávám se, že to svědčí více o psychocokoli a jejich pacientech než o inteligenci umělé nebo přirozené.

S AI je to tak, že vše, co bylo kdysi považováno za aplikaci AI - a podařilo se realizovat - bylo promptně z inteligentní činnosti vyloučeno.

M. Pivoda 24.2.2011 12:19

Odkazy na již publikované články

https://sites.google.com/a/miroslav-pivoda.com/www/poprava%C4%8Desk%C3%A9v%C4%9Bdyrukamaodborn%C3%ADk%C5%AF-p%C5%99%C3%ADpadsy

https://sites.google.com/a/miroslav-pivoda.com/www/p%C5%99%C3%ADpadsyst%C3%A9muols%E2%80%93%C4%8D%C3%A1st2

https://sites.google.com/a/miroslav-pivoda.com/www/kdojenchv%C3%ADlist%C3%A1l,dnesu%C5%BEstoj%C3%ADopod%C3%A1l!

M. Pivoda 24.2.2011 12:18

O co jsme v Česku přišli

Ondřej Neff napsal něco, co si zaslouží hlubší komentář. Další aplikace počítače Watson od firmy IBM bude v lékařství (samozřejmě kromě vojenství). To je v podstatě ten přístup (tj. lingvistický přístup k umělé inteligenci s porozuměním počítače vlastní bázi znalostí), na kterém jsem pracoval s doc. Václavem Polákem asi pět let. Již v posledních letech socialismu (od roku 1988) jsem s Polákem připravoval jednu možnou aplikaci: koncepci experta na podnikatelské strategie na bázi systému umělé inteligence OLS (viz odkazy níže). Tento sečtělý počítačový expert (s porozumění obsahu své báze znalostí) by informoval manažera a podnikatele, co se o dané problematice již ví (nikoliv, že by činil za člověka rozhodnutí - to by byl až další krok). Uvažuji se smutkem v duši, kde jsme v Česku mohli být dnes, kdyby nebyl býval tento projekt udušen a pokračoval do dnešních dnů.

Na stránkách Neviditelného psa bude ale asi zajímavější popsat, jak byla Polákova umělá inteligence pokálena nízkou inteligencí a arogancí českých posuzovatelů ambiciózního Polákova projektu. Těmito jmény jsou Jiří Zlatuška (bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně) a Karel Rais (současný rektor VUT Brno). A je asi vhodné i připomenout, jak se bývalý předseda Akademie Věd ČR, profesor Pačes, před časem zalykal štěstím, a chválil, jak vynikající odborníci (včetně Zlatušky a Raise) jsou dnes v komisi, která rozhoduje o přidělování peněz na výzkum v Česku.

K. Kužel 24.2.2011 10:50

Re: Když nic jiného,

Zřejmě jste člověk hodně mladý a netrpělivý. Já si potrpím na zvládnutelný projekt, mající nějaký rozumný základ, od kterého se dá odpíchnout. Takže napřed si počkám na tu definici myšlení, když dovolíte. Obávám se, že ji sám nevymyslím. Třeba mi pomůžete? Nebo někdo jiný?

K. Janyška 24.2.2011 10:41

Re: Když nic jiného,

Zpd, a co je to myšlení ? A co je to kulturní evoluce ? A co je to soukromé právo ? A co je to SŘLI ? A co je to abstrakce ? A co je to civilizace ? A co je to člověk a jeho mozek ?  Už vím - potrava ! Dzp.

K. Kužel 24.2.2011 10:27

Re: Když nic jiného,

Jistě. Ale položil bych ji asi až budu mít nějakou rozumnou definici říkající, co to myšlení vlastně je. Zpd.

K. Janyška 24.2.2011 10:08

Re: Když nic jiného,

Ale kde se vzalo myšlení ! To je dobrá otázka, ne ? Dzp.

K. Kužel 24.2.2011 10:02

Když nic jiného,

tak nás rozvoj umělé inteligence donutí předefinovat, co je myšlení. Soudruh Marxengels řekl kdysi, že nemyslí ten, kdo pracuje s integrály a diferenciálními rovnicemi, ale ten, kdo infinitesimální počet vynalezl, tedy Newton/Leibniz. No, asi na tom něco bude.

Zrovna tak nás možná donutí k zamyšlení biologické výzkumy, které dokazují, že mezi myšlením lidí a dušení činností zvířat není taková propast, jak by se zdálo. A co citový život? Lidé, kteří znají nejen domácí mazlíčky, ale i zvířata v přirozeném prostředí, mohou vypravovat historky, které naší "jedinečností"i v této oblasti mohou docela otřást.

www.karelkuzel.cz

K. Janyška 24.2.2011 8:04

Nic takového, jako vyšší umělá inteligence, než ona lidská, vzniknout nemůže ! Inteligence je produktem obchodu a ten jak známo, stroje provozovat nedovedou a nikdy umět nebudou ! Chybí jim to hlavní ! Sebeuvědoměmí, tedy subjekt ! Dzp.