6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Zase jsme přežili Den Země (a uklízeli)

Den Země se slaví od roku 1970 dne 22. dubna. Prvními organizátory byli Denis Hayes (graduovaný historik, který se však věnuje organizaci a právním aspektům v životním prostředí) a americký senátor Gaylord Nelson. Tedy žádní vědci z oboru geověd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 25.4.2016 16:23

Zhruna v roce 1890

probíhala na magistrátu New Yorku vzrušená debata ohledně životního prostředí v ulicích města. Prognózy na rok 1900 ukazovaly, že doprava kočáry taženými koňmi se úplně zastaví kvůki hromadám neukliditelného hnoje.

Pak přišly automobily.

Teď přijde ...

P. Rada 25.4.2016 18:49

Re: Zhruna v roce 1890

Kdo ví co a s jakou pravděpodobností přijde v komplexním systému a kdy...? Někde nečekaně kvete cyklistika, jinde ještě vládnou fosily ... Holanděni a Norové už ale uvažují zakázat spalovací motory: http://techbox.dennikn.sk/holandania-nori-chcu-zakazat-spalovaky/?ref=mpm

Fakt je, že koně dnešního typu dokázali žít "trvale udržitelně" už před příchodem druhu homo s.s. dokonce po několik milionů let. Pak je náhle pára, auta ... na zatím relativně nicotný zlomeček oproti jejich éře vytlačila do ústraní. Přesto jsou ještě dnes oblasti kde mají navrch - třeba přibližování dřeva v lese, doprava v jinak nepřístupných oblastech atd. Osobně bych nerad aby zas lidem tito úžasní tvorové především otročili. Za to, že lidstvo opakovaně vytáhli s potíží se adekvátní úcty nedočkali.

Techchnicky vzato hodně rozhodne komplexně a do všech důsledků pojatá míra efektivity přeměn energií + lidský faktor. Některá auta na elektřinu dokázala už objet svět a tak taky bude záležet na oblasti použití a vývoji lidské mentality. Dnes nám vládne dogma síly v stresovém prostředí. S principu vzniku lidského uspokojení tomu tak nemusí být. Záleží víc na tom kam či do čeho se "zahledíme": http://www.hybrid.cz/tagy/solar-taxi

Můj "kamad" Xi" zvládl oproti bílým lidem vše s nadhledem a pěšky - třeba i na to dojde :-D

https://www.youtube.com/watch?v=nwIhwKCwm4s

M. Prokop 25.4.2016 21:26

Re: Zhruna v roce 1890

Pozoruhodné ovšem je, že ty koně žádný zelený ekoterorista nezakázal. Auta je nahradila zcela přirozeně.

A. Alda 25.4.2016 11:32

Předpověď z roku 1971:

Časopis ABC mladých techniků a přírodovědců tehdy napsal, že do roku 2005 stoupně hladina oceánů o 100 metrů. To by tedy znamenalo, že z Krkonoš bude vidět na mořský břeh. Jel jsem se tam v roce 2005 podívat a žádné vlny ani gejzíry velryb jsem neviděl, jen úrodné Slezsko.

P. Rada 25.4.2016 12:48

Re: Předpověď z roku 2016

Pokud budete své vědomosti průběžně opírat o mládežnickou literatůru s totalitních dob tak se Vám dostanete adekvátních výsledků. Je od Vás ale seriozní, že své zdroje uvádíte.

Co se týká klimatu a hladin oceánů nabízím aktuálnější s výhledem na desetitisíciletí:

http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n4/full/nclimate2923.html

Pro pohodlí pak i překlad do slovenštiny:

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

O. Uživatel 25.4.2016 14:04

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 25.4.2016 16:10

pane Rys

mám pocit, že píšete nesmysly.

Já jsem ABC tehdy kupoval a nevzpomínám si, že by se tam tehdy psalo o vzrůstu hladiny oceánů o 100 metrů po roce 2000.

Pokud jde o předpovědi klimatu, tak ty se týkají výhledu na nějakých 100 let dopředu a nikoli 10 tisíc let, jak tady tvrdíte Vy. Navíc je to předpověď klimatu a nikoli předpověď počásí.

To znamená, že klimatologové dokážou předpověďět jaké mohou být v budoucnu zimy nebo léta, ale nikdy nebudou schopni předpovědět, jaké bude počasí dne 23.listopadu 2064.

Až pochopíte rozdíl mezi klimatem a počasím, možná se se tady přestanete znemožňovat psaním nesmyslů.

M. Prokop 25.4.2016 21:28

Re: pane Rys

Nesmysly píše (hlavně) Rada a vy. Na sto let dopředu nikdo neodhadne ani klima, ani počasí. Zatím se jim to nedaří ani na nějakých 10 let.

P. Vaňura 25.4.2016 14:13

Vraťme se do historie, Hernán Cortéz obléhá Tenochtitlan

Kněží lidožroutského kultu rozšířili mezi jeho indiánskými spojenci fámu, že jejich bohové Cortézovu armádu do osmi dní zničí, spojenci se ze strachu vrátili domů a Španělé zůstali sami. Jenže, když se za těch osm dní nic nestalo, indiánští spojenci se vrátili a Tenochtitlan nakonec padl.

Když naši zelení předvídají, co bude za 20000 let, moudře činí. Současníci nebudou mít možnost si to ověřit a budoucí generace do té doby dávno na jejich předpovědi zapomenou...

M. Šejna 25.4.2016 11:00

prof.Kutílek zapomněl ...

Prof. Kutílek zapomněl na své vlastní předpovědi. Například tvrdí, že současné globální oteplování není způsobeno skleníkovými plyny. Jenže jaksi nám nesdělil, proč se tedy otepluje, když za to skleníkové plyny nemohou. Ale jeho předpověď, že se otepluje bez skleníkových plynů, možná jednou bude oceněna "Bludným balvanem".

V roce 2012 tady na Psu prof. Kutílek tvrdil, že globální oteplování lze spolehlivě naměřit jen pomocí satelitů a že podle satelitů žádné oteplování neexistuje. Takže uvádím tu satelitní teplotní řadu, a zajímalo by mě, jak na ní profesor Kutílek zjistil, že se neoteluje:

www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_March_2016_v6-1.jpg

B. Rybák 25.4.2016 11:48

Re: prof.Kutílek zapomněl ...

K vysvětlení oteplování severní polokoule úplně postačí změna jejího albeda na níž má samozřejmě značný podíl lidstvo (zemědělstvím, zaprášením ledových ploch, zvětšujícími se tepelnými ostrovy..). Bludný balvan by měli proto dostat strašitelé lidstvem vyprodukovaným CO2, protože ten pohnojí celou "zelenou" planetu a jeho skleníkový efekt je zanedbatelný proti skleníkovému efektu vodních par a jejich vlivu na zemské albedo!

P. Rada 25.4.2016 13:00

Re: prof.Kutílek zapomněl ...

Ano při běžné teplotě tady při zemi a u nás v česku je CO2 podstatně méně významějším skleníkovým plynem jak vodní pára. To samo o sobě ale nestačí.

Jaksi jste totiž pozapoměl, že s atmosféry může vodní pára v běžné situaci až vymrznout a nebýt CO2 a jemu podobných pak by tato paneta pak měla průměrnou teplotu o zhruba tři desítky stupnů nižší a její bíle ojíněnný povrch by skrze albedo dál teplotu srazil tak, že by zůstala natrvalo sněhovou koulí. To se právě už v geologické minulosti skoro stalo.

Za to, že zde jsme ale vděčíme živému jádru planety a s ním spojené sopečné činnosti která vymrzlou atmosféru tak dlouho sytila skleníkovým plynem dokud nedošlo zas ke zvratu.

O. Uživatel 25.4.2016 14:07

Uživatel požádal o vymazání
B. Rybák 25.4.2016 17:32

Re: prof.Kutílek zapomněl ...

Jenomže ten CO2 bránící zmrznutí Země od počátku v její atmosféře byl. Protože kyslík se do atmosféry dostal jeho asimilací, bylo ho v ní objemově nejméně tolik, kolik je dnes O2 (cca 10^15 tun!) za vzniku téměř stejně hmotné masy organicky vázaného CO2!

Její rostoucí hmotnost rozlámala zemskou kůru na kry! Stykem se zemským žárem se rozkládala a vytvářela trvalou sopečnou činnost a trvalé posouvání zemských ker (na rozdíl od Venuše, která nemá ochlazující sopečnou činnost a její povrch proto rozžhavený).

Země je doslova (i mnoha svými geologickými jevy a proměnlivým albedem) živou planetou kterou CO2 pomáhá udržovat při teplotách, v nichž jak správně uvádíte je nejvýznamnějším skleníkovým plynem vodní pára!

P.S. Země prý byla nejméně jednou "sněhovou koulí" (nejspíš proto, že první exploze asimilaci zvládajícího jednobuněčného života spotřebovala CO2 v tehdejší atmosféře)!

P. Rada 25.4.2016 18:13

Re: prof.Kutílek zapomněl ...

Zkuste začít třeba zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_sn%C4%9Bhov%C3%A9_koule

http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/portal/_zprava/75082

http://newsroom.ucr.edu/news_item.html?action=page&id=2447

B. Rybák 25.4.2016 22:45

Re: prof.Kutílek zapomněl ...

Z prvního odkazu jsem se nedověděl nic nového. Na druhém je teorie, že tou sněhovou koulí se Země stala díky tomu, že (sluncem rozpálené) pevniny byly umístěny blízko rovníku, což je velmi nepřesvědčivé. Jeho závěr, že nás čeká bůhvíkdy další doba ledová mě trochu potěšil!

Teorie o tom, že se před přeměnou Země na "sněhovou kouli" vylouhoval z jejího povrchu fosfor (na což měla Země dost času už pár miliard let před tím) vůbec nevysvětluje, proč se Země na tu sněhovou kouli změnila (přečtěte si znova a lépe mnou uvedenou teorii)!

M. Šejna 25.4.2016 15:57

pane Rybáku

aby vodní pára byla viníkem globálního oteplování, pak by jí muselo v atmosfeře příbývat. Jenže vodní páry je v atmosfeře tak nějak furt stejně. Takže netuším, proč se tou vodní párou tady oháníte.

Nejméně vodní páry v atmosfeře je v polárních oblastech. A jako na potvoru se polární oblasti oteplují nejrychlejí. Záhada, že?

Změna albeda lidstvem určitě má vliv na globální teplotu. Je otázkou, zda ten vliv je záporný nebo kladný. Ve městech je ten vliv určitě kladný (telené ostrovy), ale v otevřené krajině je tomu naopak. Lány obilí jsou oproti lesním plochám hodně světlé, takže albedo zvyšují a tedy ochlazují amosferu.

B. Rybák 25.4.2016 17:49

Re: pane Rybáku

Tepelné ostrovy se na severní polokouli ustavičně zvětšují (postupně se slévají), krajina je stále více protkaná sítí "rozžhavených" silnic a zorané lány jsou proti lesním plochám velmi tmavé!

Antarktida se neotepluje (kromě míst ohřátých sopečnou činností). Její ledovec mohutně narůstá! Takže žádnou záhada v tom není!

P. Hlosta 25.4.2016 10:01

Vymírá ovšem Evropa ;-)

Dle všech EU podávaných informací Evropa vymírá a proto je třeba okamžitě pozvat všechny miliony lidí třetího světa, aby Evropu před vymřením zachránili. Pochopili to zpravidla tak, ti kteří už došli až do Němec, že okamžitě je třeba začít oplodňovat a makat zatím mají ti Evropané, protože stejně vymřou. Vrhnutí se na bílé samice člověka považují za své Božské poslání, posvěcené Matinkou Merkel. I právo na bezpracnou obživu považují za vůli Božskou.

Tohle sice není o dřívějším alarmistickém třeštění, ale silně to připomíná. Ekonomické důsledky už nejen pociťujeme, ač se čísla oficiálně neuvádí, ale prožíváme je hlouběji, než alarmismus dřívější. Kéž by tohle třeštění bylo jen o podvodných číslech jako u alarmismu minulé doby.

K. Janyška 25.4.2016 10:51

Re: Vymírá ovšem Evropa ;-)

Jak to víte, vy hloupí vymírači ? To spontánní řád lidského světa svojí fukncí kalkulace v životech určuje množství lidí na Zemi, ne vy... Dzp.

P. Vaňura 25.4.2016 14:06

Myslím, že diktátoři jako Stalin, Hitler, Mao a Pol Pot

"úspěšně" dokázali, že spontánní řád lidské interakce lze ZMĚNIT a dokonce zorganizovat změny v rozložení obyvatelstva, které SŘLI nedokáže zvrátit!

K. Janyška 25.4.2016 17:22

Re: Myslím, že diktátoři jako Stalin, Hitler, Mao a Pol Pot

Mýlíte se... Dzp.

J. Kavalír 25.4.2016 9:31

Předpovědi (naštěstí) nevyšly

Pan Kutílek se podivuje nad tím, že spousta katastrofických předpovědí v minulosti nevyšla a vyvozuje z toho, že nevyjdou ani prognózy do budoucna. Prognózy se ale dělají právě proto, aby "nevyšly", ale upotornily na problém, který je nutné řešit. Kdyby se nezměnil způsob vytápění a auta nebyla vybavena katalizátory, jistě bychom již dávno museli chodit ve velkých městech v plynových maskách. Možná bychom se dočkali i toho globálního ochlazování navzdory rostoucímu skleníkovému efektu, kdyby se nezavedlo odsiřování a odprašování na velkých zdrojích znečištění. Výroba potravin (zatím) roste, ale za cenu devastace půdy, ve které chybí organická hmota. Krávy dojí několikanásobně více, než před 50 lety, ale hnoje vyprodukují stejně, tak se přebytečná sláma "zpeněží" prodejem do spaloven.

P. Rada 25.4.2016 10:31

Re: Předpovědi (naštěstí) nevyšly

Souhlas. Jen k té výrobě potravin doplnuji, že aby rostla bylo nutné zavést syntetickou výrobu dusíkatých hnojiv + genetické šlechtění. Tím se už do planetárního oběhu dostalo dvojnásobek aktivního dusíku (dusičnanů...) než kolik jich kdy na planetě bylo. Turisté se s dopady tohoto setkávají při přímořské rekreaci kterou ohrožují medůzovití a rybáři při poklesu úlovků kterým naopak chybí zdoj potravy tedy korýšovití.

Ještě vážnějším aspektem rostoucí spotřeby potravin kryté s intenzifikace produkce s jednotky plochy je ale následně nedostatek fosforu (hnojíme NPK...). Ten se však nedá vyrobit/získat ze vzduchu ale musí se těžit jako nerost. Většinu světových zásob v Maroku ale už zkoupila Čína a vybudovala si tam infrastruktůru.

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

Profesí autora je přitom paradoxně pedologie. Pokládám proto za velmi smutné, že poznání zdrojových limitů půdy tento obratný spisovatel pravidelně ke škodě serioznosti informací ignoruje.

B. Rybák 25.4.2016 10:38

Re: Předpovědi (naštěstí) nevyšly

Z historie proroctví limitů plyne nezvratné poučení, že žádné nezměnitelné (současníky poznatelné) limity neexistují, protože neexistují limity pro vědu a technologie!

P. Rada 25.4.2016 12:39

Re: Předpovědi (naštěstí) zatím nevyšly

Zejména to, že neexistují limity pro technologie by jste měl umět vědecky dokázat - nejenom suveréně tvrdit.

Limity platné pro vědu jsou pak přeci běžně známé fyzikální zákony a pro přírodu zákonitosti.

Např leckterý konstruktér fůzních JE by vám za celé lidstvo poděkoval pokud by jste mu předvedlo materiál odolný dlouhodobě teplotám deseti či dokonce statisíce stupnů.

Nebo.Zásadní problém všech dnešních energetických technologií tkví v prakticky už století klesající efektivitě těžby energií (EROEI). /hrnem těží dnešní lidstvo sice energie více ale stále více jí také musí vynakládat na to aby vůbec nějakou získalo a to vede k zásadnímu civilizačnímu limitu. Výsledek je už dnes ten, že úspory se stávají nutností která brání k expanzi do vesmíru a systém planety Země se nám tím uzavírá. Okleštuje to ale i možnosti kulturní, recyklační atd. Jak to tak vypadá bude situace čím dál tím obtížnější. Právě toto ale říká věda.... http://www.novinky.cz/veda-skoly/333168-nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci.html

Ta věda, která už před stoletím prakticky naplnila periodickou soustavu prvků atd. Snad jen informatika, elektronika a nanotechnologie a jejich aplikace doposud přinášejí praktické inovace. Koupíteli-si tedy zítra ještě tenčí, rychlejší a líbivější mobil - ještě to neznamená, že se DNA vašeho organismu časem dokáže obejít bez fosforu atd.

O. Uživatel 25.4.2016 14:13

Uživatel požádal o vymazání
B. Rybák 25.4.2016 18:17

Re: Předpovědi (naštěstí) zatím nevyšly

V těch fúzních JE se používají "magnetické stěny" o jejichž budoucí účinnosti nic nevíme! Nárůst energie potřebné na získání energie je jenom dočasný, důležité je, že vývojem technologií klesá a klesá i množství lidské práce potřebné na její vytvoření! Zatím jsme získali jenom nepatrný zlomek existujících "fosilních paliv". Pokles jejich cen opravdu nenasvědčuje tomu, že by se blížil jejich nedostatek!

Ten fosfor na Zemi zůstává a jeho (nyní nepotřebné) získání je možné už dnešními technologiemi! Pokud se nestaneme obětí environmentálního aktivizmu, nic nám ve využívání "blízkého" vesmíru nezabrání!

B. Rybák 25.4.2016 10:31

Re: Předpovědi (naštěstí) nevyšly

Katastrofické předpovědi (o hladu, vymírání lidstva, prudkém ochlazování či oteplování...) nevyšly, protože byly hloupé (ignorovaly rozvoj vědy a technologií). Nemohly se proto naplnit a už vůbec ne v demokratickém systému, protože ten nemůže ignorovat zájmy občanů!

P. Rada 25.4.2016 13:04

Re: Předpovědi (naštěstí) nevyšly

Zájmy občanů nemůže možná ignorovat Vaše fantazie o "demokratickém systému".

Docela určitě zájmy občanů ale ignorují přírodní zákony.