22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SVĚT: Boření stereotypů stereotypy

Rozhovor s rektorkou Nerudovou mi připomíná snahu vysušit bažinu zaváděním vody z jiného potoka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 22.2.2021 11:21

Ty příklady stereotypů se Vám, Mariane povedly. Je potřeba je v dnešní době pořádně zdůrazňovat, když lidé díky pseudoinformacím mají stále zřetelnější tendence přijímat neotřelé "nové pohledy". Jedním z takových je i ta debata kolem záběrů chcípajícího ledního medvěda, kdy se vážně tvrdilo, že umírá kvůli klimatickým změnám. Jen proto, že reportér snad ještě neviděl, jak umírá přestárlý lední medvěd (lev, tygr...), kdy už nedokáže nic ulovit.

P. Milan 22.2.2021 11:04

Jenže, výcvik toho lučišníka byl celoživotní. Mušketýra šlo vycvičit snáze.

P. Milan 22.2.2021 11:02

Kechlibar tradičně 1***

Paní Nerudová zřejmě usilovně pečuje o svou popularitu, což je vidět i z toho, že se nechala naverbovat do Venezueliny komise pro "spravedlivé" důchody. Ty totiž budou možná vyšší, možná nižší, ale zaručeně nebudou spravedlivé. To by totiž bylo nespravedlivé k těm, kdo na ně v průběžném systému musí vydělávat.

Z. Lapil 22.2.2021 10:37

Zajímavé. Říkám si ale, že jistě nějaký čas fungovalo obojí.

Taky mohl mít vliv vývoj zbroje - kule z muškety bude nejspíš na oněch několik desítek metrů výrazně průraznější, než luk. A tak nějak tuším, že mušketa bude méně náročná na výcvik - mušketa je sice těžký krám, ale střílet z ní může každý, kdo se ji naučí naládovat, zatímco každých pár vteřin natáhnout dalekonosný luk - svaly mě bolí, a to o tom jen píšu :-).

J. Nový 22.2.2021 10:07

Dle mých zkušeností ze smíšených kolektivů jsou pořád ženy, které se snaží přehodit těžší práci na muže právě proto, že jsou "ženy" a domáhají se jakési galantnosti. Ovšem peníze za práci chtějí stejné, samozřejmě, protože jinak by to byla diskriminace. A tou těžší prací nemyslím přenášení 15kg břemen, ale třeba jen osmikilových :-)

J. Nový 22.2.2021 10:04

" by byly ve stejné pozici jako bojovník s lukem a šípy proti kulometu."

.

Proti kulometu je to samozřejmě nesmysl, ale když se přeorientovala anglická armáda z luků na muškety, byla to možná chyba. Angličtí lučištníci byli vyhlášenou a účinnou silou a proti sevřeným řadám většinou francouzských nepřátel, kdy už se ani nenosilo brnění by byli zkozonosnou silou.

"Angličtí lučištníci vystříleli při bitvě u Kresčaku až 72 000 šípů za minutu. Střelec byl schopen vyslat deset až dvanáct šípů za minutu1, tedy zhruba každých pět sekund jeden. Lučiště nebylo kruhové, ale mělo průřez ve tvaru písmene "D" rovnou stranou dovnitř. Ačkoli šíp donesl nepochybně ještě dál, účinný dostřel tohoto luku byl zpravidla kolem 200 m - mířený pak mezi 100-150m.

Muškety měly podobný účinný dostřel, ovšem jejich hladký vývrt zaručoval zasažení cíle jen na několik desítek metrů a počet výstřelů za minutu se zdaleka nedal s luky srovnat.

@page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } p.sdfootnote-western { direction: ltr; font-family: "Times New Roman", serif; font-size: 10pt; so-language: cs-CZ; text-align: left; orphans: 2; widows: 2; background: transparent } p.sdfootnote-cjk { direction: ltr; font-family: "Times New Roman Cyr"; font-size: 10pt; so-language: cs-CZ; text-align: left; orphans: 2; widows: 2; background: transparent } p.sdfootnote-ctl { direction: ltr; font-family: "Times New Roman Greek"; font-size: 12pt; text-align: left; orphans: 2; widows: 2; background: transparent } p { direction: ltr; text-align: justify; orphans: 2; widows: 2; background: transparent } p.western { font-family: "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; so-language: cs-CZ } p.cjk { font-family: "Times New Roman Cyr"; font-size: 12pt; so-language: cs-CZ } p.ctl { font-family: "Times New Roman Greek"; font-size: 12pt } a.sdfootnoteanc { font-size: 57% }

P. Lenc 22.2.2021 9:16

DĚKUJI!R^R^R^

J. Pokoutný 22.2.2021 8:58

Tedy pro mne je formativní tahle přednáška skvěle připravené a upravené vědkyně:

https://www.youtube.com/watch?v=Zr-Ji3om3lg

Hned na počátku přednášky o hře Kingdom Come: Deliverance přiznává, že ji nehrála.

M. Rohovský 22.2.2021 8:48

Scénka, jak Prajzák umývá siru Flemingovi Petriho misku je na úrovni skeče Monty Pythons. Určitě by stála za ztvárnění. Jinak velmi vtipně pojaté aktuální téma, bohužel se smutným závěrem. Jenom bych si dovolil drobnou korekci. Byť si to většinou neuvědomujeme, Španělsko je velmi hornatá země a mnoho jeho obyvatel má o sněhu a ledu značné povědomí. Tímto nechci shazovat Inuity.

P. Pepax 22.2.2021 8:42

Smíšené kolektivy maji jedinou výhodu - přijemněji se v nich pracuje. Zdaleka né všude je to možné, například na šachtě. 100 procentní v prácí a v rodině jsou jen prázdné slova rektorky. V praxi je těch 100 procentních hodně málo a vždy je to na úkor něčeho jiného. Když čtu slova jako diverzita, nebo rozmanitost, vždy si rychle uvědomuji. že je hloupé si proto rozbít televizi, nebo kvalitní PC monitor.

T. Kohout 22.2.2021 7:45

Jo, jo, na Floridě se ani nevrací ty pivní flašky za obvyklých 10 centů. Vzorový konzervativní stát.

J. Pankovic 22.2.2021 4:37

Vśak ono to panî Rybnickà uvede na pravou mîru :-)

R. Doubravský 22.2.2021 1:08

Skvěle sepsáno. Paní Nerudová, styďte se, plácáte kraviny.

L. Velisek 22.2.2021 1:00

Kromě teplého podnebí, nemá Florida daň z příjmu na státní úrovni (neplést s federální daní z příjmu).