26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Větrníky mají smysl na pětině území

Opravdu velké množství „větrníků“ by mohlo ovlivňovat počasí. V rámci rozumného rozvoje větrné energetiky – což je zhruba o řád méně než extrémní scénáře – by to však z hlediska běžných lidských činností nemělo mít podle Davida Hansliana z Ústavu fyziky atmosféry závažnější důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 12.11.2019 15:41

Tak tak. Mimochodem, v některých výjimečných případech by drak s generátorem mohl dávat i smysl. ;-)

Z. Lapil 12.11.2019 15:50

Zapřáhnout za loď a lítat nad jezerem? To by z hlediska zlepšení čerpání dotací i dávalo smysl, vodní nádrže jsou teď v módě.

V. Kolman 12.11.2019 9:26

Bezdrátový přenos energie už před vámi pane Dvořáku vymysleli jiní.

Pomineme-li geniálního Teslu, pak je na stole idea solární elektrárny "zaparkované" na geostacionární dráze (cca 36000km nad zemským povrchem). Vyrobená el. energie by se na Zemi přepravovala úzkým svazkem mikrovln. Na Zemi by pak bylo pole anten, které by tu mikrovlnnou energii konvertovaly na použitelný střídavý proud 50 (60) Hz.

Otázkou je cena, technická proveditelnost a v neposlední ředě i bezpečnost.

P. Dvořák 12.11.2019 9:37

Jules Verne, Stanislaw Lem a další by z vás měli radost. Ovšem zatím to spíš vypadá na pokračování v duchu románu Aldouse Huxleyho Konec civiliace.

Z. Lapil 12.11.2019 16:17

Tohle je tuším Asimov - Já, robot. "Je jen jediný bůh, a chytroušek je jeho prorok".

Viz https://nicehoseneboj.cz/domains/nicehoseneboj.cz/wp-content/uploads/2018/05/Asimov-Ja-robot.pdf, povídka č. 3 Rozum. Ale upřímně, bomba to nejspíš byla, když to bylo čerstvé.

R. Langer 12.11.2019 15:42

Ano, ve sci-fi se toho vymyslelo. Ale ten Star Trek tady fakt ještě nemáme. ;-D

J. Jurax 12.11.2019 19:29

Ovšem ten svazek mikrovln by byl výtečná zbraň, stačilo by jen ten svazek zamířit na vhodný cíl. Podle stávajících dohod ovšem zbraně na oběžnou dráhu nesmí.

P. Zinga 12.11.2019 7:39

Jak to řekl Bismarck?"Ani největší vesnický prosťáček nedokáže vyslovit to, co ideologií zblblý inteligent."

Důkaz:." Cílem ale není stabilní výroba, tím je rovnováha výroby a spotřeby. A té lze dosáhnout i s vyšším podílem zdrojů závislých na počasí (či jiných okolnostech) ve spojení s vyšší flexibilitou na straně výroby, spotřeby či skladování energie. „Základní zatížení“ může poskytovat i virtuální elektrárna, která kombinuje (v rámci možností elektrické sítě) různé typy zdrojů, případně též akumulaci a řízenou spotřebu. Větrníky mají vždy roli zdroje poskytujícího objem elektřiny, flexibilitu..."

Pominu-li bagatelizaci vlivu na faunu, zcela byl v rozhovoru pominut negativní vliv na člověka. Bůh nás chraň před takovými "vědci".

M. Prokop 12.11.2019 10:10

To je celkem vzato pravdivý výrok. Chybí mu ovšem dotažení technické i ekonomické stránky věci. Mohlo by to tak fungovat při vyšší míře propojení (té opět brání melouni) a vyšší technické schopnosti akumulace přebytečné energie (na čemž se pracuje, ale dosavadní úroveň není dostačující).

J. Jurax 12.11.2019 19:33

Mno ... nejvíc se mi líbí ta flexibilita spotřeby. Že by se zase zavedly regulační stupně a vypínaly fabriky

P. Dvořák 12.11.2019 7:18

Komunisticko-budovatelská teze: Poručíme větru, dešti.

Neomarxistická teze: Poručíme větru, slunci.

Gretenistická teze: Za vaše prachy poručíme vám všem, co se nám zamane!

J. Nevrkla 12.11.2019 9:05

Tak to je výstižné!

K. Kubů 12.11.2019 7:16

A zase ta zvláštní myšlenka, že "základní zatížení" je jakýsi komplot výrobců elektřiny, aby jejich elektrárny mohly běžet na plný vykon. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Protože v síti existuje základní zatížení, vyplatí se stavět zdroje, které dokážou toto zatížení pokrýt výrobou v maximálně efektivním režimu a s maximální spolehlivostí. Pokud tyto zdroje v síti nejsou, je nutné je nahradit velmi nákladnými prostředky akumulace ve spojení s "flexibilitou spotřeby", jak zmiňuje dotazovaný vědec. Ta ale neznamená v konečném důsledku nic jiného, než že v období kdy nesvítí a nefouká si večeři musíte opéct na ohni a umýt se v potoce. Potmě.

K. Salajka 12.11.2019 6:53

Větrník je trifidí zrůda a hyzdí krajinu. Doporučuji zájemcům o rozšíření tohoto zdroje exkurzi do Dolního Rakouska - Marchegg a do Burgerlandu. Prodejcům komponent to samozřejmě nevadí, ale lidem, kteří mají žít v blízkosti monster ano (jednak estetika, jednal hluk).

A. Bocek 12.11.2019 7:03

Jediný argument proti VE, který určitě zabírá je snížení prodejní ceny nemovitostí na dohled od větrných elektráren. Britské zdroje uvádějí pokles ceny o 25% do 5 km od VE.

V. Kolman 12.11.2019 7:24

Máte recht pane Salajko!

O co krásnější jsou "voňavé" velké plochy povrchových dolů s futuristickými velkorypadly, úložiště popílku, krásné štíhlé siluety kondensačních věží tepelných elektráren a až do nebe se topořících dýmajících komínů.

Zemský ráj to na pohled.

M. Stanovský 12.11.2019 9:17

Každá větrná a solární elektrárna (v podstatě každá elektrárna) potřebuje "horkou" zálohu, kdyby vypadla. Stabilní zdroje - uhelná + jaderná jsou sázkou na jistotu. U jaderky se ale výkon dá regulovat velmi pomalu. Nestabilní OZE zdroje se bez tepelných elektráren neobejdou. Bohužel to vyžaduje, aby čmoudily i když zrovna potřeba nejsou, protože co kdyby...

Někdo by řekl, že i ta uhelná elektrárna potřebuje zálohu. Jenomže mnohem méně, než OZE. Je to jenom o diverzifikaci zdrojů.

Paradoxně větší problém není s tím, že přestane foukat, ale že když najednou zafouká moc, elektriky je pak takový přebytek, že to dokáže rozhodit energetickou síť a potažmo způsobit blackout. Žádný provozovatel OZE nebude chtít své zařízení vypnout v okamžiku, kdy začne snášet zlatá vajíčka.

Přesto, podívejte se, kolik větrníků je vypnuto když hodně fouká.

Jako řešení mě napadá jedině akumulace energie, ale to moc neumíme, dobře vypadají bloky lithiových baterií (v Austrálii tuhle jeden kontejner plný baterií zásoboval cca desetinu země a odvrátil blackout), jenomže ta výroba lithiových baterií je ekologická katastrofa. Notabene, lithium dochází.

P. Götze 12.11.2019 10:55

Zkusil jste si to nekdy proporcne spocitat? Kolik takovych rypadel a kondenzacnich kominu je oproti poctu vetrniku, ktere stoji nebo by musely stat, aby to podavalo podobny vykon? K jakym proporcim jste dosel?

V. Kolman 12.11.2019 14:00

Nic jsem pane Gotzi nepočítal. Reagoval na skutečnost, že ani větrníky/"slunečníky", ale ani povrchové doly neoplývají krásou. Ta "ošklivost" (související se všemi zdroji energií) je daní za náš komfortní a pohodlný způsob života.

Ostatně, fosilní paliva tak jako tak v dohledné době (relativní pojem) dojdou. Slunce a vítr tady budou "navěky" až do doby, nežli se lidstvo samo vyhubí, zdegeneruje, či zahyne v důsledku kosmické katastrofy jako zahynuli dinosauři. Ale to už je zase o něčem jiném.

R. Langer 12.11.2019 15:46

Ale ty větrníky nepřináší ani výkon, ani komfortní a pohodlný způsob získávání energie, takže jste zcela vedle. :-P

J. Jurax 12.11.2019 19:40

No, výměnou za stovky fofrníků a pole pokryta panely nějaký ten komín, natož chladící věž snesu.

Navíc mi ty komíny i chladicí věže zajistí stabilní dodávku elektřiny víceméně furt, což fofrníky ani fotovoltaika bez extrémně nákladných úložišť energie nezajistí ani náhodou.

K. Salajka 12.11.2019 20:45

Jsem stoupenec jaderné energie. Povrchové lomy nejsou hezké a měly by se uzavřít. Jejich nahrazení větrníky je nereálné a to ani v kombinaci s fotovoltaikou a biomasou. Výkon tepelných elektráren nic než jaderky nenahradí .

R. Vacek 12.11.2019 6:26

Prostě elektřina z větru je v Česku nesmysl, protože tady nefouká. Vítr dodává méně než 1% elektřiny. Stejně tak solár s necelými třemi procenty je nesmysl. Oba zdroje navíc degradují velkoplošně krajinu a zvyšují cenu elektřiny.:-/

A. Bocek 12.11.2019 7:05

Roční koeficient využití instalovaného výkonu je do 14%. VE a FVE mají denní diagram dodávky jak ústa přestárlé indiánky.

J. Pokoutný 12.11.2019 10:46

Reakčníku! Tak jako Shakespeare kdysi popsal Bohemii jako přímořskou zemi, vidím já krásné, lesknoucí se moře fotovoltaiky, z nějž vystupují věže větrníků, navržené těmi nejlepšími českými, moravskými a slezskými architekty. Ach, jen se dožít té nádhery! :-P