Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PRŮZKUM: Studenti a umělá inteligence

Na téma využívání umělé inteligence, jejích výhod i nevýhod bylo v poslední době napsáno velké množství různých článků. Já bych se v tomto kontextu chtěl pozastavit u etického rozměru využívání umělé inteligence (konkrétně nástroje na generování textů ChatGPT) studentů ekonomických vysokých škol, neboť jsem si začátkem léta v této oblasti provedl malý průzkum.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BH

Základní problém jste popsal:

Pokud je zároveň kontrola prací studentů povrchní a nedbalá, nemusí si vyučující ani všimnout, že se jedná o práci vygenerovanou umělou inteligencí.

Pokud učitel zná studenty, pak ví co jsou schopni a je možné chtít podrobné vysvětlení.

0 0
možnosti
MP

Cituji (ze spolehlivého informačního zdroje): Koncem května se zdálo, že Pentagon hoří. O několik kilometrů dál se poradci a reportéři Bílého domu snažili zjistit, zda je virální online obrázek explodující budovy skutečně skutečný. Nebyl. Bylo to generováno umělou inteligenci, AI. Přesto to ale mělo skutečný dopad: způsobilo to nejen paniku a zmatek, ale vedlo to k propadu finančních trhů.

In late May, the Pentagon appeared to be on fire. A few miles away, White House aides and reporters scrambled to figure out whether a viral online image of the exploding building was in fact real. It wasn’t. It was AI-generated. Yet it had real impact: it not only caused panic and confusion but led to a dip in financial markets.

0 0
možnosti
VK

Byly doby kdy školy zakazovaly kalkulačky, na jedné to vyřešily jednoduše, buďto všichni nebo nikdo.

0 0
možnosti
ZL

Je pravda, že ani u toho nejlepšího a nejspolehlivějšího programu nechybí douška, že autor programu rozhodně nikdy a za nic neruší.

Opakuju se, ale neodolám: když Vrchní Ďábel dostal do ruky licenční podmínky k (?)Windows, obratem je přeposlal do oddělení úpisů duší s poznámkou "Učte se, hoši". T. Pratchett, https://www.databazeknih.cz/knihy/dobra-znameni-15681

0 0
možnosti
OV

AI nikdy nebude autor a ani spoluautor. Je to trochu "lepší" MS Word. A ten taky nikdo neuvádí jako spoluautora práce. Přitom generuje obsah, kontroluje pravopis a syntaxi, případně může upravovat vzhled textu.

No a ChatGPT vygeneruje přímo text na základě nějakých vstupních parametrů. Ale zodpovědnost za správnost má zadavatel. (A taky povinnost znát, co si nechal vygenerovat. :-))

Takže kontrola typu: "Zdůvodněte mi Vaše tvrzení ze strany 8 odstavec 3" může být velmi rychlá. ;-)

Je to další nástroj na zpracování enormního množství informací, které se kolem nás neustále objevují. Řešit vše jen jednoduchým googlováním není dostatečně efektivní. A tento "průlom" se dal čekat. Nemá cenu se rozčilovat nebo to dokonce zakazovat. Jako se vším, naučme se s tím žít a využívat ty dobré stránky, které to nabízí. Velmi rychlé shrnutí hledání do nějakého souvislého výsledku. Jen nesmíme zanedbat sebekontrolu a tyto výsledky překontrolovat (a nastudovat).

0 0
možnosti
ZL

Asi tak R^.

Předstírat, že něco neexistuje, se obvykle ukáže jako krok stranou.

0 0
možnosti
ET

AI nemůže být nikdy spoluautorem kvalifikační práce. Tím bude vždy jen student, který jediný ponese odpovědnost za všechny nedostatky v práci bez ohledu na to, zda chyby udělal on, nebo AI.

0 0
možnosti
VC

Celé je to čirá absurdita jen addendum k jiným absurditám naší pokleslé doby. Pravděpodobně vítána transgenderem...

0 0
možnosti
ZL

Mě vrtá hlavou - dá chatGTP na stejné zadání stejnou odpověď?

Jinak mi to připomnělo příhodu z matfyz. Studentici dostali za úkol spočítat nějaký integrál nebo kýho čerta, i pravil, že se nebudou obtěžovat a zavolali na informace. Za pár dní přišel pan profesor se stejným příkladem, že prý Pánové, spočítejte mi to, nejakycdebil volal na informace a já nemám náladu se s tím obtěžovat.

0 0
možnosti
RD

Mně vrtalo taky. Nedá. Čím větší je časový odstup mezi dvojím položením stejné otázky, tím jsou odpovědi rozdílnější. Ono se to totiž pořád učí.

0 0
možnosti
MP

Ať už je názor studentů (zjištěný v průzkumu) jakýkoliv, jisté je to, že školství i reklama se radiální změně nevyhnou.

Dnes dominantní směr oboru umělé inteligence, AI, strojové učení, sice sama neumí nic spočítat (například má velký problém s prvočísly), ale už tím, že tato AI na vás vyplivne to, co si někde rozsáhlé jazykové modely (LLaMa) přečetly, stačí na revoluční změny ve školství a v reklamě. Musí přijít. Můžete na to vsadit majlant (z německého Mailand, což je exonymum pro italský Milán/Milano (z latinského Mediolanum)).

A studenti? Výuka etiky podnikání (americkým psychologem začátkem 90. let) ukázala, že více než polovina studentů v závěrečných testech kurzu etiky podnikání podváděla.

0 0
možnosti
MG

Etika podnikání je šaškárna. Nevím, proč se to vůbec učí.

0 0
možnosti
MK

Umělá inteligence je možná schopná vytvořit kvalitní kompilát a zpracovat již známé informace novým způsobem, ale originální a tedy přínosnou práci těžko. Otázka ovšem je, kolik to dokáže studentů a jestli se právě kompiláty bez vlastního přínosu nestaly normou už před UI.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz