28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Psi z Černobylu

Když byla oblast kolem černobylské elektrárny v dubnu 1986 evakuována, domácí mazlíčci s nimi nesměli. Co se s nimi stalo? Jak se dařilo psům, kteří žijí sami v zamořeném prostředí už 36 let? Překvapivě dobře!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 2.2.2023 10:29

Článek zdaleka tolik není o Přírodě a její "logice" - naopak ledacos vypovídá o lidské "stupiditě". Stupidita přitom není pejorativnost o ztrátě inteligence ale vypovídá o poruše reflexe a ulpívání na schematech které bývá nejvíce problematické ve vyvíjející se situaci (porucha zpětné vazby..).

Autor zřejmě mimo jiné (nejspíše podle svých středoevropských zkušeností s minimem výskytu toulavých psů) mylně (stupidně) předpokládá, že psy v praxi relativně volně žijící od Asie až po Balkán nemigrují, nepáří se, nemutují, neumírají a nemnoží se .... podle celé komplexnosti vlivů "PŘÍRODY".

S takto vyumělkovaných předpokladů dělá pak navíc líbivý závěr pro "psího" posluchače českého i pan Zinga který si také uměle racionalizuje živou "PŘÍRODU" jako všemocnou všeléčitelku dokonce lidských povah, omylů.... Projevem toho všeho je i tento překlad.

M. Malovec 2.2.2023 9:57

Bezpečné napětí a bezpečný proud jsou hodnoty definované podle prostředí, kde ke kontaktu dojde. Jiné jsou v prostorách bezpečných, nebezpečných a zvlášt nebezpečných. O tom hovoří norma.

M. Malovec 2.2.2023 9:49

Prokázáno prý byl, že přežijí krysy, jelikož se rozmnoží rychleji, než chcípnou.

K. Křivan 2.2.2023 9:40

Ten, kdo umí německy. Naše babičky to ješté umély.

K. Křivan 2.2.2023 9:39

Černobyl nebyla elektrárna, ale fabrika na Plutonium, material pro atomové zbrané, s přidruženou výrobou elektřiny.

M. Jarausch 2.2.2023 9:35

Kdo ty knihy přeloží z němčiny?

J. Bricklayer 2.2.2023 8:50

*Darwin

J. Bricklayer 2.2.2023 8:49

Přirozený ( přírodní ) výběr - Charles Darvin.

F. Navrátil 2.2.2023 8:36

Kde není člověk, příroda prosperuje.

O. Vašíček 2.2.2023 8:10

Záleží právě na tom napětí. Pokud si strčíte 12V z autobaterie do "huby" tak Vás to pěkně popálí. V "hubě" bude velmi malý odpor = ohmův zákon = proteče velký proud. Pokud, ale stejné napětí chytnete suchýma rukama, tak už se nic hrozného nestane. Odpor suché pokožky je kolem 100k ohmů. I=U/R 12/100000=0,12mA. To nikomu neublíží.

A k článku. Daná oblast je vědecky velice zajímavá. Očekávala se radioaktivní monstra jako z hororu, ale našla se jen "panenská" příroda a "zdravá" populace zvěře. Příroda si se zamořením, čímkoli, většinou poradí. Dříve nebo později. Největší "škůdce" je tedy přímo člověk. :-) To, že se tam fauně tak "dobře" vede je možná důsledkem většího "tlaku" na přežití. Jakákoli oslabující změna nedovolí přežití a nebude se dále šířit. To co tam dnes potkáváme, je výběr toho "nejlepšího".

Z. Lapil 2.2.2023 7:16

Já bych to měl za přijatelné zjednodušení. Podrobnější výklad by jen zkomplikoval článek, který je o něčem jiném.

M. Černý 2.2.2023 7:00

On to zase až tak velký blábol není. Pro většinu lidí je elektrický proud poněkud obtížně představitelná veličina. Ještě tak snad pojistky jsou dimenzovány na proud.

Ovšem pokud nezapomenete Ohmův zákon. Průměrný odpor suché lidské pokožky je něco mezi 50 až 100 kiloohmy. Pak už na napětí záleží, a to velmi. Napětí 230V v rozvodné síti nebylo zvolené náhodně, při tomto napětí, z předpokladu oné suché pokožky ovšem, neprojde lidským tělem život ohrožující proud. Většinou. Ani 12V nebylo zvoleno zcela náhodně, při něm by za žádných okolností neměl lidským tělem projít smrtelný proud.

J. Kasl 2.2.2023 6:09

Panebože, to je zase blábol... Za všechny blbosti jen jednu - u elektřiny její nebezpečnost nezáleží na napětí, ale na proudu, mělo by to vědět každé dítě školou povinné. Milion voltů vám klidně může jen zježit vlasy, ale jinak vůbec neublížit. Ale zkuste si do huby strčit 12V jen z blbé z autobaterie...