2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan Cháb 20.7.2009 21:16

Akademie ano - nebo ne?

Debata o ČAV připomíná málo informovanému čtenáři otvírání dveří do prázdné komnaty. Kde nic tu nic. Tak vážná věc, jako je výrazné snížení rozpočtu ČAV,by měla provázet listina, kde by byla jednotlivé mínusové položky konkretizovány a seřazeny jedna za druhou s patřičným odůvodněním. Protistrany, tj. ČAV by měla být vyzvána, aby předložila podobný seznam, odůvodňující potřebu zachovat dosavadní stav nebo jej změnit jen velmi mírně. nad těmito dvěma registry by se měla vést věcná diskuse. Nic takového se zřejmě neděje. Nerozhodnuté ouřední rozhodnutí je zřejmě nepodložené a odpor proti němu také nevypadá dostatečně podložený. Prosím, usedněte k jednacímu stolu. Škrtnout se dají i peníze na zdravotnictví. Ale co pak?

QQQ 18.7.2009 18:31

Cui bono?

Ono se lehce zapomíná, že první tvurci kafemlejnku pocházejí z AV a jejch mluvčím byl Hořejší. Ve sloupci J - publikace se počítá téměř přesně podle jejich tehdejšího návrhu. Pozdě plakat - ale je vůbec třeba plakat. Mám dobré informace o iniciativě mladších vědců k zefektivnění AV a mezi nimi je celá řada těch, kteří tvrdí, že každá metoda je leppší než česká bafuńářská mafie. A uvádějí řadu konkrétních ověřitelných důkazů.

Předpověď: Kafemlejnek nám zbyde s ním řada mladých vědců na univerzitách.  A konec AV mimo 10 elitních přírodovědných a 5 humanitních ústavů podporovaných přímo státním rozpočtem.

bubo bubo 13.7.2009 11:32

peníze je oč tu běží

Základní otázka prodpory výzkumu není to, zda má nebo nemá existovat Akademie věd ,ale zda je únosné, aby cca 25 mld Kč z peněz daňových poplatníků bylo investováno do výzkumu, jehož výsledky jen ztěží mohou zužitkovat české subjekty a základní prospěch mají firmy  se placením daní mimo ČR.

Je skutečně tak nutné aby prezidium Akademie věd financované z peněz daňových poplatníků sídlilo na jedné z nejluktativnějších adres v ČR?

Zatímní obhajoba výsledků výzkumu z ústavů se nese v duchu "likvidace vědy", lobistů podnikatelských subjektů, které se jen třesou na alespoň část ze zmíněných peněz pro Akademii věd (sušárenská loby zmíněná v rozhovoru s prezidentem Akademie věd, která zabránila relizaci výsledků výzkumu samotného pana prezidenta AV) a prestiží republiky.

Je tedy skutečně politický konsenzus na tom, že Česká republika si za 25 mld Kč ročně musí kupovat prestiž ve světě a financovat poznání, jehož praktická relizace přinese výnos z daní někomu jinému viz. výsledky výzkumů Dr. Holého, které z naprosto objektivních důvorů nelze zrealizovat v ČR a jsou relizovány zcela bez výnosů daní z těchto výsledů v ČR?

Jan 13.7.2009 19:48

Re: peníze je oč tu běží

Ad "Základní otázka": dělají to tak všechny alespoň trochu vyspělé země světa, snaží se o to i země rozvojové. Kam chceme patřit my? Samozřejmě, že důvod proč to dělat také tak není v tom, že to tak dělají ostatní. Základní výzkum a značná část aplikovaného je vesměs výzkumem veřejným (t.j. s výsledky publikovanými a zdarma dostupnými) prostě proto, že je příliš riskantní a nákladný, než aby se do něj pouštěly firmy samotné (a to i ty velké). Vyplatí se jen tehdy, jestliže z jeho výsledků má prospěch mnoho jiných subjektů, včetně soukromých firem. Pak ale musí být financován z veřejných zdrojů, podobně jako třeba dopravní infrastruktura. Navíc - zkuste se podívat na konec nějaké vědecké publikace, sekce references. Zjistíte, že vychází z výsledků výzkumu mnoha jiných týmů, které by autor nemohl využít, kdyby nebyly veřejně dostupné. Dělat základní výzkum za své a na vlastním písečku prostě není možné, bylo by to neúměrně drahé a žádný stát by si to nemohl dovolit, nejméně ze všeho ty malé.

A propos, těch 5 mld na celou AVČR je skoro přesně rozpočet jediného excelentního švýcarského výzkumného ústavu, Paul Scherrer Institut (http://www.psi.ch), který má ovšem jen 1/6 zaměstnanců ve srovnání s AVČR. To mimochodem pěkně ilustruje míru podfinancování výzkumu v ČR. Podotýkám, že poměr mzdových a věcných nákladů je všude zhruba stejný, takže to není jen o švýcarských platech. Jak zjistíte z výroční zprávy, PSI je financován z naprosté většiny z veřejných zdrojů, "jen" cca 9% přichází z průmyslu. Podobných příkladů najdete v EU i USA celou řadu. Z tohoto pohledu AVCR zas tak drahá není.

the_miracle 12.7.2009 20:19

Pomožte AV

Prosím i Vy můžete přispět k záchraně AV a tím pomoci české vědě:

http://academy3.avcr.cz/petice/

L 12.7.2009 21:08

Pomožte zrusit AV

Kde se nachazi adresa petice pro zruseni teto Akademie vyzirku?

kerim 11.7.2009 21:07

Nuže pane Bartoni,

kolik máte doktorátů, publikací, citací? Je  děsné sledovat, jak se naprosté nuly vyjadřují k věcem, o nichž nemají páru. Podobní blbci zřejmě sedí i v oné komisi.  Bůh nás ochraňuj před tímhle výronem závisti a žárlivosti průměrných a spíše podprůměrných.

Libor 12.7.2009 16:19

Re: Nuže pane Bartoni,

Přsně. A s tou budouvou na Národní třídě, tomu věřím. Nějaká banka si na ní brousí zuby a Dalík už rozjel lobing.!!

bubo bubo 11.7.2009 12:08

peníze je oč tu běží

Základní otázka prodpory výzkumu není to, zda má nebo nemá existovat Akademie věd ,al zda je únosné, aby cca 25 mld Kč z peněz daňových poplatníků bylo investováno do výzkumu, jehož výsledky jen ztěží mohou zužitkovat české subjekty a základní prospěch mají firmy  se placením daní mimo ČR.

Je skutečně tak nutné aby prezidium Akademie věd financované z peněz daňových poplatníků sídlilo na jedné z nejluktativnějších adres v ČR?

Zatímní obhajoba výsledků výzkumu z ústavů se nese v duchu "likvidace vědy", lobistů podnikatelských subjektů, které se jen třesou na alespoň část ze zmíněných peněz pro Akademii věd (sušárenská loby zmíněná v rozhovoru s prezidentem Akademie věd, která zabránila relizaci výsledků výzkumu samotného pana prezidenta AV) a prestiží republiky.

Je tedy skutečně politický konsenzus na tom, že Česká republika si za 25 mld Kč musí kupovat prestiž ve světě a financovat poznání, jehož praktická relizace přinese výnos z daní někomu jinému viz. výsledky výzkumů Dr. Holého, které z naprosto objektivních důvorů nelze zrealizovat v ČR a jsou relizovány zcela bez výnosů daní z těchto výsledů v ČR?

Svatopluk 10.7.2009 21:19

Názor největšího hlupáka z NP

Těžko přehlédnutená nenávist ke všemu, co jej přesahuje.

vicenzo 10.7.2009 22:05

Re: Názor největšího hlupáka z NP

Von je prej inženýr, tak je pak jasný, že akademiky nemůže vystát. 8-o

ferda 10.7.2009 20:20

autorům

kdo tohoto blba financuje a propaguje-co článek to neuvěřitelná plejáda polopravd a lží

Slapsky Proud 10.7.2009 15:47

Veda

V AV jsem nikdy nepusobil a tak moc nevim jak to tam chodi, co ale vim je ze veda a badani je jedna  z nejdulezitejsich cinnosti kterym se dnes clovek venuje. V techto pripadech by penize nemeli hrat hlavni roli ponevadz hodnota noveho poznani ci objevu je takrka  nevycislitelna. Co jsem tim asi chtel rici si preberte sami..

Q 10.7.2009 15:26

Nepochopení

Někteří lidé nadávají na komunisty a přitom mají jejich myšlení. Nápady nelze plánovat, lze jim jen vytvářet podmínky. Nápady, které vznikly v Československu ovlivnily celý svět. I v nejzapadlejší části světa se najde něco (výrobek), co má souvislost s Československem. Kromě kontakních čoček, bot, to mohou být řešení v oblasti pletacích strojů. Ale neměli bychom žít ze slávy bývalého Československa, dnes žijeme v Česku.

Ivan Nový 10.7.2009 15:34

Re: Nepochopení

silon, kontaktní čočky, boty, pletací stroje to je aplikovaný výzkum, normální inovace výrobního programu. A dnes je to třeba Nanospider.

certik 10.7.2009 21:04

Re: Nepochopení

Jiste, a dnes je to taky zpusob jak obejit evropske zakony a dotovat soukrome firmy platbami za cinnost, ktera je vyzkumem jenom nazvem.

Spirit 10.7.2009 15:12

Ing. Bartoň, CSc.

z druhořadého výzkumníka politizující podnikatel a vševěd, je typický obraz proměny české inteligence v posledních desítiletích. Vtělení úpadku naší země. NEČTĚTE BARTONĚ!

L 10.7.2009 14:28

Opakovane tady vidim slavna jmena

Opakovane tady vidim argumentaci pomoci slavnych jmen a co objevili? Newton, Leibnitz, Edison, Einstein. Proc neargumentujete jmeny z Akademie ved CR. Cozpak nejsou? Jsou. Co takhle Wichterle a jeho vynalez kontaktnich cocek? Prvni kontaktni cocky vyrabel na zarizeni, ktere si zhotovil ze stavebnice Merkur, kterou si koupil za vlastni penize. Nakonec ho s te Akademie stejne vyhodili. Toento priklad je velmi ilustrativni a takhle to opravdu chodi na te Akademii. Takhle vypada ten jejich vyzkum zakladni a aplikovany.

Pete Brich 10.7.2009 14:40

Re: Opakovane tady vidim slavna jmena

L, teď jste to rozčísl. Stavebnice Merkur do každého ústavu AV (ať se na ní složí, když jim na to plat nebude stačit!), a ČR vyžije jen z Nobelovek!!

PB

L 10.7.2009 15:01

Re: Opakovane tady vidim slavna jmena

Mozna to vidite jinak nez ja. Na Akedemii je to tak, ze kdyz nekdo prijde s takovym vynalezem jako kontaktni cocky, i tu stavebnici Merkur si musi koupit za sve kapesne. Jaky meli rozpocet v te dobe a jake napady akademika Lysenka tam tenkrat zkoumali? Rozdojeni kozla, vetevnatou psenici na bazi pyru, kravu dojici 14 litru mleka denne a podobne nesmysly.

Apea 10.7.2009 15:06

Re: Opakovane tady vidim slavna jmena

Kupodivu Wichterleho nevyhodili. Normalizační režim se v této oblasti dopouštěl represe dosti pokoutně - proto bylo možné, aby se Wichterle stal po roce 1989 jejím předsedou a zaštítil tehdejší změny svým jménem.

MZ 10.7.2009 18:01

Re: Opakovane tady vidim slavna jmena

Už  níže jsem vám psala, že o Wichterleho vyhazovu máte špatnou informaci, teď to Apea zopakovala (děkuji). Snad vám to konečně dojde., opakování je matka moudrosti.

A proč pořád argumentujete událostmi z 50. a 60. let ? Akademie je dnes opravdu něco jiného. Začínám mít pocit, že jste jeden z těch, kteří byli po revoluci nuceni odejít, neboť kromě zpěvu Pochodu padlých revolucionářů neuměli nic a své místo získali na základě jisté legitimace.

Pete Brich 10.7.2009 18:07

Re: Opakovane tady vidim slavna jmena

R^PB

L 12.7.2009 18:58

Proc se mluvi o minulosti

O minulosti se mluvi proto, ze na te vasi Akademii zkoumaji kdo vi co a jedinou obhajobou je jejich kecani o budoucnosti. Kdyz kdysi zkoumali vetevnatou psenici na bazi pyru, tak slibovali, ze psenice poroste sama jako pyr a navic nebude mit jen jeden klas, bude se dokonce vetvit.

Pete Brich 10.7.2009 18:21

Jistě, L, stačí když se sejdou vědci z G8 na žranici a hned nepřipustíme oteplení planety o víc než 2 st. C.

;-D;-D;-DPB

Johny 10.7.2009 14:05

Jak to jde jinde

Mohu prispet do diskuse podobenstvim sveho druhu. Bejvalka delala PhD. vyzkumem na vedeckem pracovisti v Australii. Zkoumala nejaky nove objeveny hormon, ktery muze nebo nemusi mit vliv na predcasne porody nebo na jine veci. Hned, jakmile zacala PhD. delat, tak na ni a na jejiho profesora zaregistrovali patent na myslenku, ze ten hormon zpusobuje predcasne porody, protoze co kdyby se to nahodou prokazalo. Taky do pul roku musela predbezne (hodne predbezne) vysledky publikovat v Lancetu, coz je docela prestizni casopis.

Jde o pristup. Pokud budou cesti vedci badat pro badani a nikomu o tom nerikat, pak je jasne, ze budou prvni na rane, komu penize zkrouhnou. Pokud by se vsak akceptovala praxe patentovani i zakladniho vyzkumu a publikovani vsech vysledku, treba i negativnich, uz to bude tezsi.

tmoravec 10.7.2009 14:35

Re: Jak to jde jinde

Problem je, ze podat si patentovou prihlasku neco stoji a to zaplati jako kdo? V prostredi silne podfinancovane ceske vedy je zcela nerealne davat si patentovou aplikaci jen tak na neco do budoucna. Rovnez tak pravni servis neni uplne zadarmo, alepson z pohledu objemu penez, ktere jsou k dispozici na  takovem prumernem tuzemskem grantovem  projektu. Kazdopadne ted, kdyz  to rada vlady po vedcich pozaduje, da se predpokladat ze pocet petentu rapidne poroste, cesty se vzdy nejake najdou a je rozhodne jednodussi si podat patent nez protlacit clanek do prestizniho casopisu. Nicmene budou to prostredky zbuhdarma prelite z baliku "podpora vedy" do kapes ruznych pravnich kancelari a patentovych uradu v ruznych castech sveta.

Jeste za dalsi - pisete "Pokud budou cesti vedci badat pro badani a nikomu o tom nerikat" - pokud chcete svet rychle informovat o vysledcich sve prace, je podavani patentove prihlasky naopak dost podstatnou brzdou - nez je sepsana, prohlidnuta pravnikem a podana na prislusnych uradech prislusnych zemi, nesmite o svych vysledcich nikomu ani ceknout, jinak si prijmuti patentu sam sobe znemoznite.

JJ 10.7.2009 14:55

Re: Jak to jde jinde

Patent zaplati bud specializovana agentura statu, pripadne spolupracujici vetnture capital firma. Pripadne ta universita, pokud ma dobry management.

Pete Brich 10.7.2009 14:03

"Anebo, pánové akademici, hledejte nové sponzory vaší nadprůměrné vědecké činnosti. Pokud je skutečně vaše práce tak vynikající, nebude to žádný problém!"

Pane Bartoni, mamlase ze sebe děláte nebo jím opravdu jste?

PB

Katr 10.7.2009 11:57

Je to prosté

celá akademie podá přihlášku do správné strany.Za bolševika na to byla směrná čísla.;-D