5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VL 9.9.2009 6:24

Re: pekne, jen....

Jediná spolehlivá šifra je použití substituce za pomoci řady náhodných čísel, délkou odpovídající zprávě. Řada náhodných čísel se přitom smí použít pouze jednou a poté ji odesílající zničí. Tímto způsobem byly běžně v ČSLA zasílány informace o počtech lidí momentálně u jednotky, na dovolené, ve vězení, počty techniky atd. Cokoli jiného lze dnes rozluštit "hrubou silou" počítačové techniky, záleží jenom na tom, za jakou dobu.

Knižní šifry jsou bezpečné pouze do té doby, dokud ze zadrženého agenta nevymlátíte o jakou knihu se jedná.

U počítačových šifer lze očekávat, že v nich jsou "zadní vrátka", která do nich vpašovaly příslušné státní organizace, jako je například NSI nebo nástupnické organizace KGB nebo GRU v Rusku.

Baghíra 9.9.2009 7:08

Re: pekne, jen....

kdybych měl za nějaké války tipnout, na které knize je založen ruský knižní kód, sáhl bych právě po Vojně a míru. Jenže Britové holt nejsou Slovani, tak je jim ruské myšlení cizí. Řeší to jakoHawthorne v Našem člověku v Havaně, vyberou Povídky ze Shakespeara, "protože to byla jediná kniha, kterou tam měli dvakrát."

Šerlok Homeless 9.9.2009 21:31

Re: pekne, jen....

Teď se používá hlavně RSA (Rivest - Shamir Adleman) algoritmus s dulálním klíčem tajným a veřejným. Musí být dostatečně dlouhé.

Šerlok Homeless 9.9.2009 21:32

Re: pekne, jen....

Rivest , Shamir,  Adleman.

Šerlok Homeless 9.9.2009 21:40

Re: pekne, jen....

http://cs.wikipedia.org/wiki/RSA

Karel 9.9.2009 9:01

Re: pekne, jen....

Myslím, že se v řadě věcí mýlíte. Ohledne Enigmy odkazuji třeba na Wikipedii, http://en.wikipedia.org/wiki/Enigma_machine. Průlom Poláků spočíval v nasazení exaktních matematických metod na luštění. Jejich původní postupy však poté, co Němci šifrování podstatně zkvalitnili, už nebyly použitelné. Na luštění se používaly speciálně zkonstruované stroje, později fakticky počítače (Colossus)

Venona není sovětská šifrovací metoda, ale naopak projekt protistrany, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Venona_project. Sověti ovšem jako kódovou knihu nepoužívali Vojnu a mír, tak naivní (na rozdíl od našeho londýnského zpravodajského exilu) opravdu nebyli, nýbrž speciální kódové knihy. To by zajišťovalo dobré bezpečí za předpokladu, že by nebyly stránky používány opakovaně, k čemuž v některých případech došlo.