8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Pochybnosti o číslech

Čísla ze severoitalských obcí zpochyňují současné statistiky nemoci Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 30.3.2020 16:54

Nebo bude zahrnut do statistiky

J. Ganaur 30.3.2020 16:52

Nepleďte matematiku do humanitního vzdělání.0,6% by znamenalo délku dožití 166let.Vám to vychází, protože máte buď vzdělání technické nebo zdravý rozum.

V. Šedivý 30.3.2020 15:18

Dost zásadní problém je v tom, že zatímco se dozvídáte o naprosto všech mrtvých (zda je správně zatřídíte je jiná věc), o většině nemocných nemáte ani tušení.

J. Strakoš 30.3.2020 15:03

Čísla v článku je možné interpretovat různě: Buď je úmrtnost 1-2 procenta a pak je počet nakažených vyšší (což lze očekávat). Nebo je úmrtnost vyšší (a lidé se nedostávají do statistik). A nebo omezení a vyčerpaní zdravotnictví způsobuje větší škody než sám virus.

Jedna možnost lepší než druhá.

J. Jurax 30.3.2020 14:31

Uvážíme-li poměr počtu obyvatel Číny a ČR, vyjde na Vás něco přes stovku žlutých palic k omlácení šnuptychly. A pozor - některé žluté palice ovládají kung-fu! Máte na to fyzičku?

R. Benýšek 30.3.2020 13:59

Naopak, lepší. Zlé je jen to, když zdraví lékaři nesmějí léčit, jelikož mušejí být kvůli panikářům v karanténě. A když někdo zištně přiživuje paniku - nejen nutně kvůli finančnímu zisku (na lidském strachu se vždy báječně vydělávalo), ale i aby obhájil opatření ničící ekonomiku a rušící občanské svobody, za která by bez náležitého ́válečného ́ zdůvodnění jinak měl jít někdo do vězení.

Šejno, přestaň blbnout, nebo si začnu mystet, že jsi troll.

A to jsem Tě dosud považoval za z nás identifikačně nejpoctivějího, jelikož tu máš i fotku.

A z hlediska věcnosti a důsledné logiky jsem Tě považoval ve Vašich vzájemných diskuzích za někdy i poctivějšího nežli Tvého tradičního oponenta Milana Prokopa Staronového, k němuž mám jinak ideologicky blíže, a souhlasím s ním skoro vždy.

(aby nedošlo k nedorozumění - tímto souběžně nevyčítám misterovi Staronovmu tu změnu jména - pro tu mám po jeho vysvětlení pochopení. Tahle dvě témata jsem uvedl po sobě ne takto cíleně, ale prostě se obě pro mne významně týkají mistera Šejny).

I. Polák 30.3.2020 13:47

Prosil bych taky revizi pojmů "téměř" a "necelých". Vždycky TV hlásí téměř n-tisíc nakažených, téměř n-tisíc vyléčených, mrtvých -bez téměř, zaplaťbůh-, a pak "téměř" 34 tisíc testů -- to vždycky nadskočím. Proboha JEN tak málo?!!!!

Hlavně testovat, testovat, testovat! Jenže čím...

R. Benýšek 30.3.2020 13:36

No, konečně i Marianovi Kechlibarovi (s nímž jsem v minulých týdnech poprvé jako jeho již mnoho let věrný čtenář nesouhlasil) se začíná vracet předchozí rozum, a předtím u něj typické nejen poctivé (to je u něj vždy), ale i věcné a střízlivé hodnocení situace.

K. Wágner 30.3.2020 12:31

Revoluce v testování! Rychlý test, vytvořený americkou společností Abbott Laboratoriem, je přenosný a lze jej použít i v ordinacích lékařů. Jak společnost oznámila, do 1. dubna bude schopna rozjet plně tovární výrobu a dodávat 50 000 testů denně. Jejich koronavirový test bude spuštěn na platformě „ID NOW“, která se ve Spojených státech již používá pro rychlou diagnostiku pacientů, kteří onemocněli chřipkou či streptokokem. Test hledá fragmenty genomu coronaviru ve vzorcích, odebraných pomocí výtěru z krku nebo nosu. Může přinést pozitivní výsledky za pouhých pět minut a negativní výsledky za 13 minut. Tester má velikost toustovače, celé toto zařízení váží méně než 7 liber.

Ś. Svobodová 30.3.2020 12:18

Možná že někteří v důsledku paniky i zemřeli. Mohli se léčit doma nebo v důchoďáku, ale v panice byli nacpáni do nemocnice, kde se jim možnost přežití podstatně umenšila. Navíc ten vyspělý kout nemá úplně vyspělé zdravotnictví. Na chřipku tam např. v r. 16/17 umřelo cca 25tis. lidí.

Ś. Svobodová 30.3.2020 12:10

Vidím to podobně.

Z. Lapil 30.3.2020 12:08

Má pravdu, pan Vintr. Asi obrácená hodnota, že :-)?

J. Vintr 30.3.2020 11:58

Kdyby byla úmrtnost pod jedním procentem, tak by lidí neustále hodně přibývalo. Jeden populační ročník je v ustálené populaci cca 1,3 až 1,4 procenta. V Evropě, která všeobecně stárne, budou starší populační ročníky, které "jsou na řadě", ještě početnější.

J. Vintr 30.3.2020 11:24

Proč se děsit? Stejně všichni dojdeme na konec cesty a v podstatě je jedno, kdy to bude. Protože v tom okamžiku nám bude určitě úplně jedno, co bylo před tím.

V. Šedivý 30.3.2020 11:13

Takže Vás teďka z té hrůzy klepne a další týdny strávíte v iktovém centru (snad budou mít čas).

O. Mayer 30.3.2020 11:00

pan Guttman bohužel nevysvětluje kde se vzalo najednou (v průběhu 2 měsíců)v jednom z nejvyspělejších koutů světa tolik mrtvol, a řekl bych, že panikou nezemřeli.

O. Mayer 30.3.2020 10:54

.. maje pochybné potěšení vidět řadu výsledků s těchto rychlotesterů, můžu vám prozradit podpultovou informaci, že jsou úplně na nic. Samozřejmě, znát hladinu protilátek u vyléčených je užitečná informace, ale bude se k tomu muset používat adekvátní metodika (tj obvyklé stanovení v laboratoři metodikou ELISA). Ty rychlotestery bohužel náležitou senzitivitu prostě nemají.

O. Mayer 30.3.2020 10:49

ono je to poměrně jednoduché, standardizovaná úmrtnost se v Evropě (tedy mimo býv SSSR) pohybuje někde mezi 0,6 a 0,9% ročně, cokoliv nad toto číslo je excesem (čili několik stovek mrtvých je mnohonásobným zvýšením tohoto tzv sekulárního trendu).

Jinak jenom drobné vysvětlení, atypická pneumonie (zápal plic) je název oficiální název té choroby (diagnoza), kterou trpí pacient s infekcí COVID-19 (a i jinými, převážně virovými původci) - čili bych v tom snahu něco zamaskovat nehledal.

J. Vintr 30.3.2020 10:34

Objektivně se ta čísla dají porovnat až z většího časového odstupu. Je docela pravděpodobné, že v současnosti umírá hodně lidí, kteří by normálně zemřeli z jiných důvodů v průběhu příštích několika měsíců. Takže je možné, že v příštích měsících budou zase počty zemřelých o dost nižší, než je průměr z minulých let. Jinak na úmrtnost má určitě vliv to, že nacpou spoustu lidí současně do nemocnic. Pro staršího člověka je pobyt v nemocnici i normálně rizikový a v současné situaci, kdy se tam na jedné straně koncentruje mnoho lidí s nakažlivou nemocí a kde na druhé straně je zdravotnický personál enormně přetížený, takže nestíhá ani běžnou péči o pacienty, je pobyt v nemocnici rizikovější několikanásobně.

M. Šejna 30.3.2020 10:34

Ťenhle článek mě docela vyděsil. Takže pandemie je ještě horší, než se oficiálně uvádí.

M. Šejna 30.3.2020 10:33

Odkdy se údaje od starostů italských měst považují za čísla z Číny?

V Itálii je totalita?

Ty čínské údajně nefunkční testy jsou určený pro lidi, kterým končí karanténa. Testery totiž prokazují protilátky na virus, a ty se vytvoří jen tehdy, když už je pacient několi dnů nakažený.

V Česku se proto rozhodlo, že testery z Číny budou použity u lidí, kterým končí karanténa. Tedy hlavně u českých lyžařů, kteří se vrátili z Itálie a Rakouska.

P. Lenc 30.3.2020 10:17

Jako takřka vždy, dík za článek.

J. Kalina 30.3.2020 9:43

neboť

J. Kalina 30.3.2020 9:42

Co píše a cituje autor má hlavu a patu. Prostě se v daném měsíci "nějakou metodou" určí na co konkrétního dotyčný zemřel a zbývající mrtví v tom měsíci se označí "nezjištěno". Pokud by celkový počet výrazně převyšoval údaje za uplynulých pár roků dá se jistě usoudit, že to má na svědomí epidemie i když i mezi neurčenými budou obvyklé příčiny.

Co bude zajímavé, je roční srovnání, vývoj po měsících. Mohlo by se ukázat, že v ročním srovnání to nebude tak "hrozné" nebo někteří chudáci zemřou "jen" o pár měsíců dříve s Covidem než by zemřeli normálně. Také bude možná statisticky zachytitelný údaj o průměrné délce života, dožití.

D. Píšťala 30.3.2020 9:22

Stejně jim to svinstvo uteklo z laboratoře číňanům zatracenejm! Omlátil bych jim ty šnuptychle co nám posílaj za deset milionů jeden náklad o tu žlutou palici!

P. Grigar 30.3.2020 9:09

.. kdo je připraven, není překvapen. Ve Švédsku zase chystají mobilní chladicí kontejnery(potravinářské..).

P. Grigar 30.3.2020 9:06

..stačí jen třikrát fakturovat. To je potom vejvar..

P. Grigar 30.3.2020 9:05

..takže si budeme muset počkat až na konečnou bilanci ve znění: V době od.. do.. zemřelo ve sledované oblasti... osob, z toho u ... osob byla příčinou úmrtí nemoc Covid-19.

P. Dostál 30.3.2020 8:49

Omlouvám se, ale pan Kechlibar (ani italští starostové) zde nepřichází s ničím novým. Když čtěte, že Covid19 je jenom chřipka, autoři takových výroků většinou tvrdí, že chřipka má jen u nás také také až dva tisíce obětí ročně (většinou kolem 1500). Nicméně to jsou čísla z úmrtnostních tabulek, určená uvedeným způsobem. Lékařsky potvrzených úmrtí na chřipku je do stovky ročně. Poměr v civilizované zemi se slušným zdravotnictvím a téměř německou posedlostí tabulkami je tedy řádově 1 ku 15. Pochopitelně v tomto období je kontrola větší, ale nikdo nemůže očekávat, ze bude 100%, natož v Itálii. Skutečná čísla se vždy dozvíme až zpětně a každý epidemiolog to na počátku epidemie říkal, teď se jen nechtějí opakovat, proto to už tak často neslyšíme. Dokud oficiální počty úmrtí jsou úměrné těm skutečným (což by měly být, pokud zdravotní systém stíhá a cíleně nelže), jejich dynamika popisuje realitu správně, i když čísla správná nejsou.

V. Novák 30.3.2020 8:11

... jo - a třikrát ho spalujou...