26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Máme se bát?

Koronová situace se vyvíjí podobně v Česku i v Izraeli, kde žiji. V obou zemích je podobně obyvatel, i podobně identifikovaných nemocných, v obou zemích byly zavřeny školy a restaurace a byl vyhlášen zákaz zbytečného vycházení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 23.3.2020 11:36

Ti hysteričtí političtí žvanilové, určení k rozhodování, dle haška, zdárně vyvolali hysterii. Hašku, ty ani nepotřebuješ roušku, tobě stačí burešova prdeI.

F. De Winter 23.3.2020 11:22

1*

R. Benýšek 23.3.2020 11:10

Tady jsem jen neposlouchal Prymulu na vlastní ucho (ano, to co píšete, tam řekl), ale i četl na teletextu ČT (pokud to tam zkreslili, tak se omlouvám za tedy nepřesnost - jak jsem koupil, tak prodávám), kde ho citovali, že některá opatření by se mohla začít uvolňovat v půlce dubna (pozdější odhad byl 12.4.), "protože dusí ekonomiku" (konec citace). A ta inkriminovaná část mého příspěvku už se netýkala reakce na OVM, ale byla obecnějším rozšířením. Pokud to z toho nemuselo být jasné (a asi nemuselo, páč ke konci jsem se zase vrátil k OVM), tak mea culpa.

R. Vacek 23.3.2020 11:06

Je potřeba

test na protilátky v krvi. Pak teprve bude jasné, kolik lidí už infekci

(bezpříznakově) prodělalo, jsou imunní a tedy jestli je možné rušit karanténní

opatření. Snad se takový test rychle objeví.

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/new-blood-tests-antibodies-could-show-true-scale-coronavirus-pandemic

M. Šejna 23.3.2020 10:46

Dále Vám unikol, že o tom zemřelém včera večer mluvil v TV Prymula, a řekl, že ten člověk nezemřel na následky koronaviru, ale na následky srdeční nedostatečnosti, protože měl kromě jiných neduhů i kardiostimulátor.

Zaroveň sdělil, že z hlediska statistiky WMO museli toto úmrtí započítat do obětí koronaviru, protože ten člověk v sobě virus koronaviru měl.

D. Polanský 23.3.2020 10:44

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová dala vyvěsit v Bratislavě na sídlo prezidenta (Letní arcibiskupský palác) veliký nápis Zvládneme to. Jistě, většina určitě, akorát to nezvládnou ti, co na COVID-19 již zemřeli nebo ještě zemřou. Hloupé heslo. Spíš spoléhám na SARS-CoV-2, že vyčerpá svůj potenciál k šíření. A my všichni zodpovědným přístupem mu k tomu můžeme nápomoci, ale nevykřikujme hesla typu Zvládneme to! Křesťanství je založeno především na pokoře a úctě a lásce člověka k člověku. Nabubřelá hesla moc nemusí.

M. Šejna 23.3.2020 10:43

Prymula mluvil o uvolnění restrikcí v souvislosti s tím, že počet nakažených už neroste exponenciálně a začíná mírně klesat.

Tahle dost zasadní věc Vám unikla, abyste mohl všechno a všechny zkritizovat.

R. Benýšek 23.3.2020 10:37

Navíc, ani Prymula už neskrývá, že to zatím jen lehce ohlašované zmírňování opatření bude z důvodů ekonomických (a nikoli tedy epidemiologických). Čili už to není novodobý mor či dokonce jedovaté miasma ve vzduchu, ale vracíme se nenápadně k nebezpečnosti na úrovní chřipky? A už i jim začíná docházet, těm generálům při bitvě, že princip předběžné opatrnosti musí mít své rozumné meze, nejen zdravého rozumu (kdybychom úplně zakázali koupaní, spolehlivě by se nikdo neutopil), ale i ekonomické. A to bylo jen něco málo z jediných OVM. Zdrojů informací k přemýšlení pro ty, co mají i vlastní hlavu, je spousta.

Třeba zase namátkou: Kouzlení se slovy ohledně prvního zemřelého v ČR, který podle Prymuly tedy zemřel nikoli na koronavirus, ale s koronavirem, je taky majstrštyk. Dosud to v médiích vypadalo, že první zemřelý bude prohra pro nás všechny (a skoro jsme soutěžili o světový rekord v tom, kde nejpozději), a teď, když zemřel v opravdu požehnaném věku člověk, který statisticky měl být už mnoho let po smrti (srovnej s průměrnou délkou dožití nejen mužů u nás), tak se vlastně nic mimořádného nestalo (samozřejmě, že nestalo, o tom mimo jiné píše pan Guttmann).

R. Benýšek 23.3.2020 10:36

Děkuji pane Guttmanne, za opět hlas rozumu v tom chaosu nesmyslů. Pište dál, ať se z toho všeho lidi mého typu nezblázníme.

A pro ty, co nesouhlasí, tak namátkou třeba takové včerejší OVM byly velmi poučné: 1) Seděli tam 4 borci dokola ani ne metr vedle sebe, a každý bez obav mluvili do svých roušek. Nevím, možná jim křivdím (neviděl jsem to úplně celé), a možná si šli každý po nejvýše 40 minutách (rouška vlhne dříve při mluvení a prskání nebo při jen klidném dýchaní nosem?) roušku vyměnit, či dokonce přeprat či přežehlit (anebo to pravidlo o 40 minutách už neplatí, jak se fyziologické vlastnosti roušek mění podle toho, kolik jich je zrovna k sehnání?). Ale pokud ne, tak se evidentně nebáli, že by jeden druhého nakazili. Buď si jsou 100% jistí, že ani jeden v těle virus nemají (kde by takovou jistotu vzali, s ohledem na to, s jak mnoha lidmi se každý potkávají?), nebo se té nemoci osobně vlastně nebojí, anebo (svým způsobem nejhorší možnost) si ani neuvědomují, že kážou lidem vodu, zatímco sami pijí víno. 2) Virolog Hirsch už se nerozpakoval (Overtonovo okno se nám mění?) brát COVID-19 jakože zcela srovnatelnou se sezónní chřipkou, a to dokonce i v té proklaté Itálii v počtu zemřelých. 3) Což nejvyšší generál při bitvě Prymula nerozporoval, a jen dodal, že ta opatření jsou proto, že se neví, co bude s tou nemocí dál, a zda sezónně skončí či ne (čili jakoby řekl, že pokud by se to statisticky chovalo jako jen chřipka, což se dosud chová, tak těchto tvrdých opatření netřeba). 4) Také prý nečekal, že automobilky zastaví výrobu – asi nechápe, že automobilky nevyrábějí auta proto, aby měli jejich zaměstnanci práci, ale aby je se ziskem prodali, a když není odbyt (kvůli či díky těm vládním opatřením – vyberte si), nemá smysl vyrábět.

M. Šejna 23.3.2020 10:17

Každý rok umře v Česku asi 113 tisíc lidí. Letos to bude asi podobné a koronavirus v tom moc velkou roli mít nebude.

Je ale potřeba zmínit, že koronavirus se v úmrtí moc neprojeví díky drastickým opatřením vlády, která bude stát rozpočet asi 150 mld. Kč a pokles HDP o nějaké to procento.

V této souvislosti dala vláda jasně přednost lidskému zdraví před ekonomickými důsledky.

J. Krásenský 23.3.2020 9:50

A že je Váš příklad pravdivý dokazuje skutečnost, že nás žádní mimozemšťané neobtěžují.

Š. Hašek 23.3.2020 9:40

Velice přesné!

J. John 23.3.2020 9:38

Autor je demagog. Měl by článek pravidelně aktualizovat na základě italské zkušenosti.

L. Liška 23.3.2020 9:21

Český statistický úřad: V průběhu roku 2018 podle předběžných údajů zemřelo 112,9 tisíce obyvatel Česka...

P. Lenc 23.3.2020 9:08

Předběhl jste mně, pan Wágner má opravdu problém chápat psaný text.

P. Lenc 23.3.2020 9:07

Bohužel, to bylo, je a bude, co budou lídé lidmi.Stačí si přečíst prvorepublikové časopisy a noviny a člověk s úžasem zjistí, že naši dědové a pradědové byli také pěkná čeládka.

Š. Hašek 23.3.2020 9:04

Přesné.

Š. Hašek 23.3.2020 9:03

Pane Guttmanne,

Vy se bojte čeho, koho chcete.

Jsou politici rozhodní, určení k rozhodování výběrem (volbou) občanů. Zákonem. Rozhodli zdárně, viz čísla.

Jsou politici ...... ehm ..... kecalové. Ti vědí všechno, naštěstí takřka nikdo z nich nebyl vybrán k rozhodování v mimořádné situaci.

M. Matura 23.3.2020 9:02

Ti třetí mají navíc tu výhodu, že i v případě zvládnutí situace mohou vykřikovat, že použitá opatření byla příliš tvrdá a udělala více škod než užitku, když se vlastně tak moc nestalo. A proti tomu není obrana, alternativní historie k porovnání obvykle neexistuje.

Z. Lapil 23.3.2020 8:57

Zrovna od vás bych nečekal, že přehlídnete pokračování oné věty, a sice že z té stovky tisíc mrtvol zemře na koronavirus "několik".

Uvědomte si, že ročně se v ČR narodí kolem 100 000 dětí a počet obyvatel zůstává zhruba stejný.

Taky si uvědomte, že 100 000 z deseti miliónů je 1%, což odpovídá "průměrnému věku mrtvých" 100 let. Takže když to převedu na správnější odhad 80 let a přihodím nějakou imigraci (ať si EU co chce říká, je u nás dost podstatná), vyjde mi mrtvých mezi dneškem a 22. březnem 2021 těch mrtvých spíš ke 150 000.

M. Fleishman 23.3.2020 8:56

Pane Guttmann, skvěle napsané, tak jako vždy. Shalom, Fleishman.

M. Rohovský 23.3.2020 8:53

Pane K.Wágnere,

aby se údaj o smrti cca. 100 000 občanů ČR v následujících 12 měsících stal hoaxem, musela by paní Gilbertová pracovat na léku proti smrti a ne na vakcíně proti jednomu z virů. Víte, není to tak, že autor šíří poplašnou zprávu, ale Vy zde šíříte zprávu o své neschopnosti chápat psaný text. A jen tak mimochodem, na základě historických konotací bych ne úplně chtěl, aby na mě někdo zkoušel cokoliv, co pochází z Porton Down.

F. Navrátil 23.3.2020 8:48

V době krize se formují tři skupiny lidí. Ti první se snaží pomáhat, ti druzí nedělají nic, ti třetí se snaží využít situace ve svůj prospěch. Zdá se mi, že některá média a politici by si přáli, aby krize byla co nejhlubší, a to jen proto, aby mohli troubit: "Já to říkal!"

K. Wágner 23.3.2020 8:46

Máte pravdu, ale některým lidem to prostě nevysvětlíte...

K. Wágner 23.3.2020 8:41

V příštích 12 měsících zemře v Česku více než 100 000 lidí?? Šíříte tu poplašnou zprávu a docela obyčejný hoax !

Ve Velké Británii pokročily práce na vývoji vakcíny ChAdOx1 proti nemoci Covid-19, na které pracuje tým z Oxfordské univerzity pod vedením Sarah Gilbertové. Testy na zvířatech by měly začít už příští týden a testy na lidech na počátku dubna v laboratoři v Porton Down u Salisbury. Snaha je testy uspíšit tak, aby se mohly první testy na lidech z fáze 2 konat ještě před tím, než se ukončí testy na zvířatech. Protože podobné vakcíny proti jiným nemocem byly bezpečné, může se proces urychlit natolik, že bude vakcína k dispozici už v červnu nebo v červenci, kdy se očekává nejvíce mrtvých, jak uvedl profesor Adrian Hill, ředitel Jennerova institutu v Oxfordu.

V. Braun 23.3.2020 8:24

Zase si vzpomenu na scénu z filmu Muži v černém, kde ten kdo zůstane v klidu a ptá se po smyslu zkoušek (opatreni) tak ukáže, že je ten pravý kandidát.:-)

J. Krásenský 23.3.2020 6:20

Jeden z Murphyho zákonů zní: "Zůstáváš-li klidný, zatímco ostatní propadají panice, znamená to, že jsi něco nepochopil."

P. Dvořák 23.3.2020 5:09

Kolik může dostat do kapsy za větu: " . . . předseda krizového štábu Roman Prymula, který v době čínské korony věří na tradiční čínské léčitelství . . . "

Tím myslí ta letadla naložená tunami zdravotnického materiálu, který se právě vykládá a rozváží?

A když tak koho místo něho? Fialu, Kalouska nebo rovnou Nečase na obojku?

A. Hrbek 23.3.2020 3:56

Současná společenská krize v ČR byla předvídána již v roce 2016 na období 11/2019 až 12/20 ve dvou vlnách 11/19-8/20 a 9/20-12/20 (Co nás čeká do roku 2020, Grada). Bohužel došlo k souběhu dvou krizí a to ekonomické a zdravotní. Ani jedna z nich ale není nějakou novinkou a rozumné vedení společnosti si preventivně vytváří finanční a materiální rezervy a na jejich překonání. Obojí se ale v ČR nestalo. I když se nebude někomu ledacos líbit, každý musí především hájit své zájmy. V panujícím chaosu je třeba nalézt něco pevného, nějaké rozumné východisko. A to nebude jednoduché. Skoro každý bude muset toho hodně obětovat bude muset vynaložit hodně trpělivé, zodpovědné i naprosto disciplinované práce. Vzniklé potíže nejde zamést pod koberec, ale je nutno je brát naprosto vážně. Ale na každou nemoc je alespoň jeden lék a každá rána se ve zdravém organismu zahojí.

L. Písařík 23.3.2020 3:44

Ano, život je jeden z nejtěžších.