15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Epidemie

Epidemie mohou být různé s tím, že jiný postup bude u infekce méně virulentní a více zhoubné, přičemž jejím cílem bude zabránit šíření za každou cenu, kdežto u infekce více virulentní a méně zhoubné bude postup takový, že je nutné dosáhnout co nejdříve kolektivní imunity a chránit rizikové skupiny, zejména zdravotníky s hrozbou masivní nákazy a pak osoby s oslabenou imunitou či jinak vážněji nemocné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 6.4.2020 7:53

Pan Payne ani pan Babiš jsou jenom lidé chybující. Pokud je nutné nějaký problém řešit za pochodu, ta se ex post najde dost věcí, které bychom udělali jinak, možná lepší nebo také horší. Pisatel tohoto úvodníku má pravdu v tom, že pokud nebude mít protilátky většina našich spoluobčanů, tak nebezpečí epidemie tady bude stále. Ukazuje se, že agresivita tohoto vir je velmi vysoká a přenáší se velmi lehce.

"Smrt se nejčastěji objevuje po osmdesátém roce a u osob s významnými zdravotními problémy: smrtnost je u osob ve věku nad devadesát let 14,3 procenta, 8,2 procent u osob ve věku mezi osmdesáti a devětaosmdesáti lety, 4 procenta u lidí ve věku mezi sedmdesáti a devětasedmdesáti lety, 1,4 procenta u šedesáti- až devětašedesátiletých a 0,1 procenta u lidí mezi padesátkou a devětapadesáti lety.“ V této zkoumané skupině nebylo zaznamenáno jediné úmrtí u lidí ve věku pod padesát let."

"Výsledky ukázaly, že pravděpodobnost úmrtí na koronavirus ve věku do 39 let je téměř nulová, ve věku 40–49 let tvoří 0,2 procenta, 50–59 let - 0,6 procenta, 60–69 let - necelá dvě procenta.“ „"Zajímavost pro kontext k Itálii: V chřipkových sezónách 2013/14 až 2016/17 zabil virus influenza v Itálii 68,000 lidí. .............Pro srovnání - u nás chřipka ročně zabije 2000-2500 osob.

Pokud má víc jak 70% populace protilátky, je pravděpodobnost vzniku hromadného onemocnění velmi nízká. Co víme je to, že nákaza je smrtelná zejména pro lidi nad 60 let věku s oslabenou imunitou.

M. Košařová 6.4.2020 7:52

Pane Wagnere, velmi mne zaujal Váš popis vytváření protilátek u Coronaviru. Mohl byste sem prosím, dát nějaký odkaz, kde je o tom více informací? Ráda bych se o tom dověděla víc.

V. Vérosta 6.4.2020 7:49

Avh jo, člověk chodí na Psa, aby si něco hodnotného přečetl a oni tam dají tohle pejno. To už je lepší číst idnes! :-((

V. Církva 6.4.2020 7:49

"koronavirus sars-2 covid-19 má průběh v naprosté většině případů s příznaky mírné chřipky". Přežitý názor.

Ne že by neměl Payne vůbec pravdu, ale sám ví, že oddělit důchodce a citlivé lidi se nám nedaří. Ať se podívá do italských a španělských márnic a statistik, ne mrtvých na COVID19 ale prostě mrtvých v posledním měsíci na severu Itálie. Ať se jde pan Payne imunizovat do italských nemocnic, kde už doktoři a sestry melou z posledního. Naše zdravotnictví je podfinancované. Samozřejmě se můžeme bavit o nějaké iminizaci obyvatelstva a postupném uvolňování. Itálie a Španělsko ale ukazují, že takhle ne!

K. Wágner 6.4.2020 7:42

To, co říká o protilátkách pan Payne, není podstatné. Podstatné je to, co říká prof. Prymula: „Ale to, co je na této nemoci velmi složité je a pro klasické lékaře skoro ne-pochopitelné, že má dvoufázový průběh. V první fázi běžné infekce se nám tvoří protilátky třídy M, ty postupně narostou a to je známka, že ta infekce tam je. Pak jsou nahrazovány protlátkami třídy G, což znamená, že jsme již nemoc překonali. U tohoto onemocnění je to jinak. Po určitě době všechny protilátky klesnou, my si myslíme, že jsme uzdravení a najednou nastoupí druhá fáze. Začnou znovu narůstat protilátky M jakoby byl člověk znovu nakažen, proto byly i případy, kdy si lidé mysleli, že se nakazili znovu. A pak to znovu přejde do té fáze, kdy se tvoří protlátky typu G ale ta nemoc je v této fázi mnohem agresivnější. To je obrovsky nebezpečné.“

A. Hrbek 6.4.2020 6:51

Konečně pozitivní zpráva!

Denní počet nových onemocnění se v průměru začíná stabilizovat, takže celkový počet onemocnění se pomalu mění z kvadratického průběhu na průběh lineární. Takže se začínáme

nadějně blížit k vyvrcholení epidemie. Zatím ale nelze spolehlivě určit kdy nastane - rozhodujícím obdobím budou velikonoce.

T. Kubín 6.4.2020 6:34

Už aby byl konec a Payne mohl ven a dělat něco jiného, než psát takové nesmysly.

J. Nevrkla 6.4.2020 6:11

Nějak mi unikly ty zásluhy neziskové v čele. Jaké?

P. Zinga 6.4.2020 5:56

Payne, největší epidemiolog. Že už není v New Yorku (OSN), I pro nás by to bylo lepší.

R. Vacek 6.4.2020 5:39

Možná právě ty kritizované roušky vedou k tomu, že valná část nákazy u nás probíhá s mírnými příznaky. U infekce rozeznáváme

1. infekční dávka - počet virů, který již způsobí nemoc

2. smrtelná dávka - počet virů, který způsobí smrt.

A používání roušek vede k tomu, že obdržíme menší počet virů - tedy budeme dále od smrtelné dávky. Proto lékaři od doby co o infekcích něco vědí, nosí roušky - aby nenakazili pacienta.

R. Langer 6.4.2020 5:29

Další chytrý co by kdyby. Takových je, a ještě bude...

P. Victorin 6.4.2020 5:18

Kdyby Jan Payne, místo zdlouhavého, rádoby vysoce odborného analyzování situace ohledně probíhající koronavirové pandemie, zdejším čtenářům pouze sdělil, že nemá rád Andreje Babiše, bylo by to k nám všem zde ohleduplnější...

V. Zadák 6.4.2020 3:56

Další rozumprd. Více slov netřeba.

P. Han 6.4.2020 2:46

Ať si pan Payne počká, až bude po bitvě, pak bude moci být generálem. "Ve všech těchto krocích vláda naprosto selhává. Zpočátku posílala roušky zdarma do Číny a pak je z Číny za miliardy nakupovala." Ano, ale Payne zapomněl dopovědět, že Babiš napřed roušky do Číny odeslat odmítl s tím, že je budeme potřebovat doma. Povolil až poté, co se zdvihl řev - právě oné "občanské společnosti". Takže se vymetly zásoby a pak už jaksi nebylo z čeho brát. Babiš má na té situaci samozřejmě obrovský podíl, řízení bylo zpočátku zcela chaotické (je dosud, ale už výrazně méně). Babiš se tvářil, že to dokáže ukočírovat sám, což by možná dokázal starosta malé obce, ale už ne šéf Agrofertu pro svou firmu, i tam by musel vytvořit štáb odborníků. A jako premiér ČR? Krizový štáb vytvořil pozdě, protože se přetahuje s Hamáčkem. Prymula to sice na chvíli zachránil, ale expert nemůže být současně vedoucí. Krizový štáb potřebuje politické vedení a to je právě z titulu své funkce Hamáček. Nikoliv Prymula, nikoliv Bureš. Což píšu přesto, že Bureše ani Hamáčka jsem nikdy nevolil a volit nebudu. Ale když už tam jsou, mají plnit své ústavní role. - No a Payne a spol.? Plní své role dokonale. Neposlat roušky? Špatné, nedostatek solidarity. Poslat roušky? Zase špatné, nedostatek roušek. Pouze občanská společnost pod vedením neziskovek zajistí všechno každému, aniž by ty zdroje ubývaly.

J. Brunner 6.4.2020 1:57

Cokoliv tento "špína chlap" napíše, je jen blbost intelektuála.

J. Kříž 6.4.2020 0:46

Tak, tak - s neziskovkami v čele za lepšími zítřky. A čím více jich bude, tím se ostatní ziskuchtivé občanstvo bude mít lépe v onom novém, neziskovkami dirigovaném světě. Aúúúúúúú:-((

J. Novak 6.4.2020 0:41

Tak určitě, Payne :-) Hlavně ty neziskovky, ty jsou "nejužitečnější". Bože, do čeho jsi duši vložil ..

J. Kříž 6.4.2020 0:40

Autor praví zcela autoritativně:...v případě dostatečné kapacity případné léčby zejména na jednotkách intenzivní péče je třeba karanténu naopak uvolnit co nejvíc a co nejrychleji tak, aby si populace vytvořila protilátky. Promoření zhruba poloviny obyvatelstva již zabrání dalšímu šíření.

Jenže dosud nikdo přesně neví (a ani nepřesně), jaká forma a intenzita tvorby kterých protilátek na coronavirus v lidském těle existuje a tudíž zda vůbec nějaká imunizace obyvatelstva probíhá čili nic.

S hraběcími radami si autor může trhnout nohou - zvláště když je nelze osvědčit v praxi nebo podložit releventními důkazy. Riziko tzv. metody promoření asi brzy uvidíme u zemí, které ji z nejrůznějších důvodů a v různé době od vypuknutí pandemie praktikují. Já bych v žádné z nich bydlet nechtěl. Třeba by to měl autor zkusit a zalíbilo by se mu být součástí promořené společnosti včetně těch těžkých předem neodhadnutelných důsledků.

J. Čáslava 6.4.2020 0:27

Odborně proti autorovi argumentovat nemůžu. Ale lidsky - myslím, že šlápl do kravince. Vláda přece neselhává úplně naprosto a neziskovky určitě nemají hlavní zásluhu. A ty roušky ? Když někdo žije sám, pak má pochopitelně strach. A každý měsíc navíc, kdy se pracuje na vakcíně, je pro něj důležitý.