3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Epidemie v Česku

Opatření proti epidemii v Česku nejen kvůli politikům úplně zkolabovala. Zároveň je možné i pro Českou republiku přímo porovnat vliv epidemie na počet úmrtí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 19.2.2021 8:42

Co se týká bodu 1) je pravda že Babiš zatrhl Maďarovi roušky ve školách a v srpnu a ještě i září tvrdili o lokálních nákazách, které prý nejsou problémem. Ale Babiš svou vinu částečně přiznal a ty informace šly od epidemiologů a hygieniků. I paní Peková pak tvrdila, že je po všem, takže jsme to podcenili všichni.

Já bych podtrhl bod 3. O našich úřednících a zdravotnictví si nedělám dávno iluze (ale za komunistů bylo trochu horší), to je vidět třeba na problémech s testováním.

Na vládu ale jde jednoznačně nedostatečné testování a pozdní nástup v září. No a papaláštví Prymuly nepřidá.

L. Hančar 19.2.2021 10:25

Babiš jasně naplňuje kategorie z psychiatrie: je to deprivant ( Dr. Koukolík ), jiným výrazem psychopat ( Dr. Honzák ). Jedinou účinnou strategijí, jak vyjít s tímto člověkem je útěk, jiné řešení nedává smysl. K defenestraci nenabádám, na podzim máme defenestrační volby.

Jestli si někdo ještě myslí, že vláda, v jejímž čele sedí ON, jedná ve sboru ( hlasuje se ), tak je pošetilý. Vše ze Strakovky jde skrz tu nemocnou hlavu!

V historii je pár příkladů, kdy hédonistická/zoufalá společnost nechala psychopata vládnout. Vždy to dopadlo stejně: průser.

A. Hrbek 19.2.2021 7:07

Potvrzené případy covidy 10.813, očekávané 140 - 170 zemřelých.

D. Stys 19.2.2021 7:36

Přesně tak. Kdyby opatření fungovala, mrtví navíc by nebyli - to už je taková vlastnost funkčních opatření. Příkladem jsou bezpečnostní pásy v automobilu.

Jelikož mrtví jsou, a to ve všech zemích světa, jaký je závěr? Opatření nefungují.

Otázka zní, zda máme jiné technické možnosti. Odpověď: Ano, respirátory, která chrání každého osobně a nikoliv roušky, které chrání jen před chřipkou. Jak doporučil Šmucler zubařům už na jaře a zubaři jsou zdraví.

V. Církva 19.2.2021 8:44

S respirátory souhlasím, od jara je používám. Jenže, je pravda, že nebyly a i to je jeden z důvodů proč nebyly nakázány.

D. Stys 19.2.2021 8:52

Od té doby už dávno mohly být. Stejně jako biohazard koše. Stálo by to zlomek toho zářezu do státního rozpočtu.

V. Církva 19.2.2021 9:42

To máte pravdu.

Od začátku se říkalo, že Covid19 se šíří vzduchem a je to převážně respirační onemocnění. Takže, určitě souhlas.

D. Stys 19.2.2021 6:30

Byl proveden krásný biologický pokus na celé populaci: Díky nošení roušek vymizela chřipka (bohudíky, ještě tu), ale nevymizely viry rýmy a SARS CoV2. Hlásí se z celého světa. Chřípka - pozitivní kontrola, rýma - negativní kontrola, SARS-Cov2 - negativní výsledek experimentu. Prosím o jiný vědecký závěr, má-li ho někdo.

Jaké je vysvětlení? Viry rýmy a SARS-COV2 mají stabilnější virové částice a na různých površích se udrží poměrně dlouho. Byl na to článek na oslu.cz, který citoval výsledky australského ústavu CSIRO. Neboli na roušce při dlouhodobém nošení si člověk viry nakultivuje a po sundání je omázne o první kliku. Ještě než si stihne umýt nebo dezinfikovat ruce.

Rouškou chráním ostatní, pokud ji nosím minimální potřebnou dobu a pak vyhodím do Biohazardu. (Kontrolní otázka: Kde jsou košen aBiohazard?) Jediná možnost - a zachytil jsem tuto informaci už v dubnu - je nosit respirátor FFP2 a chránit i sebe. Protože ostatní nosí roušky, nandávají a sundávají je opakovaně, a viry na nich zakoncentrovávají. Všichni zdraví zubaři, kteří to takto mají už od jara doporučeno od Stomatologické společnosti, mi jsou svědkem.

Inu, jako vždy u článků motivovaných vírou a ne poznáním, dostalo se nám v tomto článku věroučného poučení. Jenže pravda je jiná, kdybychom dávali FFP2 zdarma (současné Rakousko) a na vhodných místech umístili koše Biohazard, mohli jsme zas být Best in Covid. Za velmi rozumně malé peníze. Stačilo ze známých vědeckých poznatků vytřídit ty důvěryhodné - i někteří přispěvatelé do osla.cz to zjevně umí.

Asi by též bylo třeba, abychom za premiérova poradce neměli prodavače testů a vakcín ale dodavatele respirátorů a aby sám premiér nebyl majitelem sítě laboratoří. I toto se tušilo už v době absurdně špatně provedené studie Preval. O vědeckých děsičích nemluvě.

J. Jirka 19.2.2021 6:56

>... a po sundání je omázne o první kliku...<

K tomu bych připomněl: "Celodenní testování na poště Brno Hlavní nádraží ukázalo, že ačkoli během jednoho pracovního dne tudy prošlo více než 2.600 lidí, za celou tu dobu nebyl ani ve vzduchu, ani na žádném z dvaceti testovaných povrchů žádný koronavirus nalezen."

D. Stys 19.2.2021 7:03

To je v rozporu s těmi závěry CSIRO. Nevím, jak dělali odběry. PCR nemáme rozběhlé, tak si to nemůžu sám zkusit. Ale vzhledem k důsledkům - Covid se šíří, chřipka ne - bych vsázel spíš na ty Austrany.

V. Církva 19.2.2021 8:57

Ano s tou poštou je to divné. Výzkumy prokazují, že SARS-CoV-2 se na površích drží a je stabilní i několik dní. Během toho se snadno rozpráší. Je jasné že FFP2 teoreticky SARS-CoV-2 propustí jen minimálně.

Jenže musíte ho mít správně nasazený a i tak se v testech přilepuje lepicí páskou takže reálná propustnost je vyššší.

FFP2 určitě ano ale musíte ho mít kde a za co vzít. SARS-CoV-2 se jednoznačně šíří respiračně, ale ani když rozdáte FFP2 zdarma nebude to všelék. A hlavně hodně lidí se nebude chovat ideálně.

P. Kavan 19.2.2021 7:58

Mně není úplně jasné jak se viry kultivují v rouškách. Dosud jsem měl za to, že viry k množení potřebují živou buňku, která se v roušce nenachází. Akceptoval bych že se v roušce viry hromadí, protože vlhké prostředí je udrží déle naživu ... ale rozhodně se tam nemnoží. No a asi by to chtělo nějakou statistiku jak moc "omáznutí o první kliku" přispívá k šíření v kontrastu s rozprskáváním virů po okolí. Čistě intuitivně mi "omáznutí kliky" (fakticky to většinou nebude klika) přijde, že bude k šíření přispívat výrazně méně. Ale ani já tu statistiku nemám.

D. Stys 19.2.2021 8:05

Ano, akumulují je správné slovo, moje chba. Pokud jde o kliku, referuji o experimentu australského CSIRO institutu, v češtině na oslu.cz někdy v říjnu/listopadu. Jak píšu v jiné odpovědi, PCR v současnosti nemáme na ústavu rozběhlý, tak to nemůžu sám ověřit. I když bych fakt rád.

V. Církva 19.2.2021 8:50

S nepranými rouškami máte pravdu i se stabilitou SARS-CoV-2. FFP2, 3 je určitě podstatný.

Jen jste se k tomu příliš upnul jako k modle a nechápu proč zbochybňujete článek. Jen FFP2 to nevyřeší, navíc nebyly dostupné, navíc někteří lidé mají problémy i při nošení roušek, navíc zkuste FFP2 či 3 mít celý den na sobě.

D. Stys 19.2.2021 8:58

Proč celý den? Jen když někoho potkám na 1 metr.

28. října neměli ve Vídni roušky ani všichni na tramvajových zastávkách, hospody byly plné. U nás už se dávno zavíralo a roušek bylo k vidění mnohem víc. Je za tím něco jiného, nejspíš doporučení rakouského ministersva zdravotnictví dělat jen 30 PCR cyklů. Oni to také vědí a česko-rakouská hranice je vcelku průchodná.

V. Církva 19.2.2021 9:50

Jo divné že tu máme 5 měsíců opatření a výsledky minimální to máte pravdu. Něco děláme špatně. Můžou to být skutečně ty respirátory, ale já to vidím i na nedisciplinovanosti našich občanů a podcenění situace. Rakušané když viděli že je něco špatně, začali opatření dodržovat.

Vidím to i na příbuzných co vesele jezdí Regiojetem tam 2 hoďky, do práce po městě autobusem a teprve od prosince s FFP2 místo roušky.

Teprve nedávno si uvědomila hygiena a zdravotnictví, že v té HD se to asi šíří dost dobře. Co se týká celého dne v roušce nebo FFP2, prodavačky to tak bohužel mají.

Z. Lapil 19.2.2021 13:57

Zdravím.

O tom šíření v HD něco víte nebo spekulujete? Já jen že jsem relativně nedávno slyšel, že je ve stávajícím stavu poměrně bezpečná.

Nereju, poctivě se ptám, protože oba zároveň pravdu nemáme a ta moje mezi zaručené zrovna nepatří.

V. Wagner 19.2.2021 11:06

Pane Štysi, viry se opravdu v roušce nebo respirátoru nekultivují. S tou možností přenosu na jiné povrchy při nevhodné manipulaci se záměnou roušky respirátorem moc nemění. Nedělal jsem masivní rešerši, ale řada studií ukazuje, že v případě SARS-COV2 dominuje to šíření aerosoly a vzduchem, ne přes povrchy. Ale pochopitelně je třeba hygienickými opatřeními omezovat obojí.

Jak u roušek tak i respirátorů je vhodné počítat s tím, že řadu hodin mohou představovat infekční riziko. Ovšem, nemyslím si, že by vložení jednorázové roušky či respirátoru do igelitového (mikroténového) sáčku a vyhození do běžného odpadu představovalo o moc větší riziko, než je, když budou někde speciální kontejnery na biohazard. Abych se vyhnul další zbytečné diskuzi, dovolím si upozornit, že lidé, kteří dnes pohazují použité roušky kdekoliv bez vložení do sáčku, nebudou asi těmi, kteří budou hledá kontejnery na biohazard, i když se v různých místech umístí.

Respirátor FFP2 je jistě daleko silnější epidemiologické opatření, než jednorázová nebo látková rouška. Rouška je však při vhodném využívání velmi dobrým a silným mezistupněm, zvláště v době, kdy respirátorů není dostatek. A upozorním, že lidé, kteří nevhodným způsobem zachází s rouškou asi těžko budou lépe zacházet s respirátorem.

Opravdu si nemyslím, že by zrovna koše na biohazard (tím nemám nic proti tomu, aby se nepoužívaly) přinesly nějakou radikální změnu. Používání respirátorů FFP2, zvláště ve veřejné dopravě a dalších uzavřených místech s vyšší koncentrací a pohybem lidí je jiná záležitost. To je opravdu velice vhodné a v nynější době britské mutace opravdu důležité opatření.

Ještě k tomu, čeho si všiml pan Církva. Pan Štys se velice často upne k jedné věci jako k modle a považuje ji za to jediné, co vše vyřeší, i když je to třeba poměrné marginální věc, jako jsou ty koše na biohazard.

V. Wagner 19.2.2021 11:10

A také bych si dovolil vysvětlit, jak se ptal pan Církva, proč pan Štys poměrně bez souvislosti a jasného smyslu napadá článek Ono nejde o napadení článku, ale o napadení autora. V jednom dřívějším článku jsem vyvracel nesmysly, které pan Štys hlásal: https://www.osel.cz/11392-jak-to-je-s-falesnou-pozitivitou-testu-na-koronavirus-sars-cov-2.html . A od té doby musí pan Štys napadnout každý můj článek. Čili není to napadení něčeho konkrétního v článku (ostatně pan Štys nic konkrétního k článku neřekl) , jde o napadení autora.

D. Stys 19.2.2021 11:11

Čekal jsem, co z Vás zas vypadne. Odkazuji např. zde https://www.dzurnal.cz/index.php/2021/01/03/profesorske-exegeze-spolehlivost-pcr-testu/ na šíři faktů v nichž jsme měl pravdu.

Obecně platí jediné - opatření proti SARS - CoV2 fungují proti chřipce zatímco rýmy stále máme. A - doprovodně - každý, kdo současná opatření nekriticky obhajuje, má na svědomí ty životy. A ti, kdo se snaží umlčovat věcnou kritiku, zvláště. Ne, nepřeji Vám klidné spaní.

P. Moravčík 19.2.2021 14:55

Bol by som s tými rúškami opatrný, pán Wagner. Bude s tým treba niečo robiť. Nedávno niekto písal, že rúšky žerú ľudí. Vraj videl na zemi rúšku a človek nikde...

V. Wagner 19.2.2021 16:06

To je pěkné. Také jsem pár takových osamělých roušek bez člověk potkal. I proto jsem radši přešel k respirátoru ... Proboha, co ale budu dělat, až uvidím na zemi respirátor bez člověka? :-(;-D

L. Vrána 19.2.2021 13:19

Tak mě řekněte, co jsem to měl nedávno. 25.1.2021 únava, bolest hlavy, bolest svalů( hlavně záda), žaludeční nevolnost - jako trochu žlučník (ten už ale nemám) - spíš vlevo- slinivka, rýma+bolest v krku (nic moc), teploty přes 37 - až 37.5°, 2x závratě. Dne 27.1. na PCR testu - negativní. 31.1. už bez příznaků, dobrovolně v izolaci do 2.2. Manželka pořád vedle mě - nic nechytla. Také mě bolelo v noci pravé koleno - kdysi dávno natržený vaz. Sakra, chřipka(rýma) v pravém kolenu!

P. Moravčík 19.2.2021 13:38

Je toho medzi vírusmi viac, ale najčastejšie spôsobujú uvedené príznaky adenovírusy. To koleno si nevšímajte, bude to spojené s niečím iným;-).

R. Langer 19.2.2021 6:24

To jsou ale bláboly...

Jestli někdo ještě dnes věří těm statsistikám o kovidu, co vždycky zázračně podpoří požadované prodloužení totalitního protektorátu, tak je idiot. Ale uznávám, že není sám... ;-€

V. Církva 19.2.2021 9:28

Tak tady bych se držel reality. Za poslední rok jednoznačně zemřelo 17tisíc lidí nad normu. Ve svém okolí osobně znám pár lidí, sousedů, přátel rodičů co zemřeli, jakkoliv s jedno výjimkou přes 60 let na Covid19. Nemocnice jsou jednoznačně na hranicích kapacity. Není jediný důvod si myslet že český statistický úřad nebo nemocnice v tomto lžou. Je evidentní, že máme několikanásobně víc úmrtí a případů Covid19 než třeba Německo.

Na druhé můžeme diskutovat že třeba nejde o pandemii, ale epidemii, že třeba před 400 lety by ti lidé byli mrtví, že nám to pořeší důchodový systém. Že to vše novináři zveličují kvůli senzaci. V těchto bodech je samozřejmě možná debata a pravda není jednoznačná. Ale nalhávat si něco co není, proč?

M. Šejna 19.2.2021 9:52

Langer a realita?

;-D

Tenhle stoupenec spikleneckých teorií nebude veřit v existenci epidemie, i kdyby mu vymřelo celé příbuzenstvo.

Z. Lapil 19.2.2021 14:31

Jenže ti mrtví navíc skutečně zemřeli, pokud tedy nechceme tvrdit, že ČSÚ vysloveně lže. A covid-19 je docela slušná hypotéza. Samozřejmě lze tvrdit, že žádný covid neexistuje a všechno je náhoda nebo novinářská lež nebo to tvrděj policajti, protože jim tu běhá zvlášť výkonný Jack Rozparovač nebo tím chce CIA odpoutat pozornost od pádu Dvojčat...

Fantazii se samozřejmě meze nekladou, ale znáte to: když má něco příznaky jako kapénková infekce, šíří se to jako kapénková infekce infekce a a v mrtvých je nalezena kapénková infekce, tak to nejspíš bude kapénková infekce.

Ale fakt je, že britská mutace přišla jako na zavolanou.

R. Vacek 19.2.2021 5:25

Evropa ukazuje světu opět jednu slepou cestu - tentokrát v přístupu k pandemii. (souběžně běží slepá cesta přístupu k migrantům a přístupu k energetice :-))

No a my ukazujeme Evropě jak tu slepou cestu zaplnit maximem mrtvých.

Žijeme v zajímavých časech, které dávají mnohým příležitost k procitnutí. :-)

D. Krajíček 19.2.2021 7:13

R^