30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Covid-19 v Česku - resumé

Na závažnou hrozící vlnu nakažení upozornil v Poslanecké sněmovně již 28. ledna 2020 MUDr. Bohuslav Svoboda a žádal, aby se vláda ČR na její příchod připravila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 7.6.2020 17:57

Děkuji za slovo odborníka, ale chtěl bych se zeptat zda ty zmíněné matematické modely a odhady vycházejí jen čistě z nějakých obecných matematických a statistických nástrojů, nebo dokáží modelovat reálnou situaci a reálné podmínky.

Abych dal takový názorný příklad, zrovna teď skončila úplně topná sezóna a současně nastaly na dlouhé týdny deště a sychravo. Lidé jsou často nachlazení a už třeba v MHD (ale i v obchodech, na veřejných místech) mnohem víc kašlou a prskají.. Ty roušky (jen někde) už se nenosi tak pevně (spíš frajersky, jako že jo), takže by laik řekl že i ty počty přenosu a nakažení koro prudce stoupnou... Jestlipak to ty modely uvažují???

Š. Hašek 7.6.2020 13:29

Data o viru (u nás, stran nemocnosti) se dostala do hodnot "běžného infekčního pozadí".

Na co čekáme?

Bude se vir řešit stále? Budeme rouškovat stále? Budeme kuřáka s rozežranými plícemi/žílami házet na vira? Nora určitě. A mám určitý dojem, že třeba Rusové mají rozumnější statistiky, než my. .... No, mazat to nebudu .....

Leccos jsem i zažil. Měl jsem virozu, že jsem skoro plakal. Kaluž potu pode mnou. Bylo to dřív, snad i v RVHP. Zažil jsem třetinu ZDŠ doma, s virozou. Bylo to za RVHP. Žádný známý/spolužák nezemřel.

Roušky a Babiš mi neva, vadí mi roušky "do konce života a miliardy firmám, které nás udělají zdravými".

Zkráceno.

L. Novák 7.6.2020 12:26

Brazílie eviduje už více než půl milionu nakažených, reálná čísla ale mohou být vyšší

Aktuální info (aktualne.cz):

http://jdem.cz/fgndb4

Š. Hašek 7.6.2020 13:34

No ....... na Měsíci nejsou evidovány molekuly kyslíku.

V našem životě bych řešil okolní situaci. Cestující do Brazílie se holt musí podrobit "úředně lékařskému šetření". Je jich méně, než cca 10 000 000 občanů, kteří den co den žijí tady ....... a už by se rádi odrouškovali.

Zkráceno.

L. Novák 7.6.2020 17:42

Víte, co je to geometrická řada?

K. Gaman 7.6.2020 11:35

Tož ať víme, jaký odborník nám resumé předkládá (citace z www.grada.cz): Antonín Hrbek (*1931) se zabývá astrologií více než půl století. Je nezávislým publicistou a autorem nebo spoluautorem třinácti knih a více než čtyři sta publikací doma i v zahraničí. Je specialistou na astrologii a drahé kameny.

L. Novák 7.6.2020 12:30

Astrolog - podfukář... :-P

P. Labaj 7.6.2020 21:21

No vida. Takže astrolog se ve svých prognózách trefoval a trefuje výrazně lépe, než oficiální orgány jako ÚZIS (to jste asi svým postem chtěl naznačit, že).

Takže buď na té astrologii opravdu něco je, nebo v tom ÚZISu mají jen odborníky na tahání z klobouku. A to ještě ani ty ne moc dobré.

A. Hrbek 10.6.2020 5:47

Je také, mimo jiné, ČSAV atestovaným vedoucím vědeckým pracovníkem.

F. Houžňák 6.6.2020 15:41

No, ta WHO, co ji milují a podporují pokrokoví lidé celého světa, a ta EU ústy svých vládnoucích členů, Německa a Francie, v té době prohlašovaly, že je všecko v pořádku a není třeba se na nic připravovat. Takže na postupu české vlády není ze strany pokrokových milovníků EU a WHO co kritizovat.

I. Polák 6.6.2020 13:54

POCHVALA! To je to co všude chybí. Tak alespoň za sebe: Češi obstáli na výbornou. A rozhodně to není náhoda. Nemá cenu přehánět porovnávání s ostatními národy, nikde nebyla situace přesně stejná, ale stejně jsme byli všichni dobří. I ti troubové popírači "rýmičkové" si nakonec tu roušku vzali.

Takže ještě jednou: pochvala.:-):-):-)

Š. Hašek 6.6.2020 13:51

Je to za námi. Tedy až jak se rozhodne. Možná, že bude nekonečný počet vln. Nekonečný počet strachů.

Upozorním jen na "statistiky", které uváděly, že od února 2020 se všude umíralo pouze na vir ... jinak je populace Země zdravá jak řípa. Dnes malinko prosakují jiná data.

Roušku v tramvaji nosím. Nehodlám to zpětně řešit.

Rozhodně ale nebudu v budoucnu dbát o svoje zdraví podle pokynů výrobců "univerzální vakcíny pro zdraví". A nápadů politiků s nimi spojenými.

Dbám o sebe již dlouho.

Strach televizní je hrozná věc.

L. Novák 6.6.2020 12:16

Hrbku, už jste s těmi vašimi bláboly trapný...Rv 8-o

L. Machala 6.6.2020 15:22

A nějaký argument pro to náhodou nemáte?

L. Novák 6.6.2020 18:30

Argumenty jsou pod jeho předchozími články na stejné téma. Račte si je dohledat... :-P

P. Labaj 7.6.2020 21:24

Myslíte jako trapný tím, jak mu ty prognózy vycházejí? A Vaše privátní prognózy si ne (jinak byste se do něho nestrefoval, že). Nojo, to naštve.

T. Zlesa 6.6.2020 10:47

3/4 článku všeobecně známé věci. Říkalo se tomu, že je placen od počtu stránek. Autor zřejmě obhajuje své dřívější odhady, měl by se teď zaměřit třeba na Brazílii, Mexico nebo Švédsko tam by mu to vydrželo na delší čas. Třeba by i zjistil, že se v závěrech u nás plete...

A. Hrbek 10.6.2020 5:52

V nadpisu článku bylo resumé, což je česky souhrn, takže se některém věci opakují. A přibližně třetina, na příklad o přechodu do trvalého stavu, je zcela nová.

P. Victorin 6.6.2020 4:18

Autor má zřejmý tendenční záměr, minimálně hanit ministra Vojtěcha a kromě dementního údaje v titulku svého hanopisu, kde uvádí slovo "resumé", přestože pandemie, bohužel, u nás a ani v okolních státech ještě zdaleka neskončila, v úvodu operuje odkazem na názory údajného "koronavirového odborníka" MUDr. Bohuslava Svobodu, byť jmenovaný, kromě toho, že je "profláklým partajníkem profláklé ODS", je po odborné profesionální lékařské stránce, nikoliv epidemiologem, nýbrž gynekologem...

PS Má význam brát podobné autory vážně? Rv

I. Pávek 6.6.2020 9:30

Nemá pane Victoríne, jsem z něho magor. Rozhodně nijak neovlivní moje myšlení a konání dnes, zítra ani v tomto roce. Ale může se stát, že nějaký pekař po přečtení přípisky draží chléb.

P. Victorin 7.6.2020 5:55

Dobrý den, pane Pávku! Přátelsky zdravím! R^

Z. Koutecký 6.6.2020 3:16

Řekl bych, pane Hrbku, že trochu zaměňujete příčinu a následek. Těch něco přes 300 zemřelých je tak málo především díky poměrně včasným a rozsáhlým opatřením vlády na omezení šíření infekce, i když někdy trochu zmateným. Kdybychom postupovali méně důrazně, třeba jako Švédové nebo Velká Británie, tak jsme tu mohli mít také kolem 5000 - 6000 mrtvých. Pak by ta Vaše čísla vypadala jinak. A s tou imunitou proti Covidu bych byl opatrný. To je problém, který je dosud nejasný i odborníkům.

V. Bok 6.6.2020 1:09

Velmi dobrý a dobře podložený článek. Což bohužel nebývá zvykem ani u odborníků či jmenovaných členů různých komisí. A dobře jste udělal, že jste ty podpory nerozváděl. Viděl byste, že jsou příliš malé a nespravedlivé. Měly by být alespoň 10 x vyšší. On už by to někdo zaplatil. Ze svýho, jak jinak...

Z. Lapil 6.6.2020 9:30

No, já nevím. Vyčítat věštbě, že se netrefila do zlatého středu a velkoryse pominout, že se vešla do avizovaného rozmezí, to mi nepřijde zrovna košer. Mám i jisté pochybnosti o pojmu zlatý střed, protože ho slyším prvně a na internetu jsem našel jen zlatý řez, něco ezoteriky a jakýsi fond ČSOB, který ovšem momentálně nelze sjednat, ale budiž, třeba neumím hledat.

Panu Hrbkovi přiznávám, že sem pár článků na dané téma napsal a zdá se, že věštil přesněji, ale nikde jsem nepostřehl podklady kontrolovatelnější než tvrzení "spočítal jsem". Po dnešním faulu s tvrzením, že odhad byl naprosto špatně, přestože skutečná čísla byla uvnitř toho odhadu, jsem i s tímto názorem opatrný.

Aby mi bylo rozuměno: neoponuju autorovým číslům, oponuju vašemu tvrzení, že článek je dobře podložen. Není. Chybí jakékoliv zdroje, aspoň "novinářsky zjednodušené".

A. Hrbek 10.6.2020 5:44

Článek není vědeckou publikací (mám jich bohatě přes 500, a to i v zahraničních časopisech), ale názornou informací pro veřejnost.

Zdrojem informací jsou údaje publikované veřejně Ministerstvem zdravotnictví. Nástrojem je mnohonásobná regresní a korelační analýza. Metodika výpočtu je na základě mých šedesátiletých statistických zkušeností mým výrobním tajemstvím.

A kdybych řekl, že mi předpovědi vnukl Duch svatý, byl by méně přesné?

S pozdravem

Z. Lapil 10.6.2020 19:06

Díky za reakci.

Je mi jasné, že pod článek do novin je nutno přičinit 99 poznámek. Jen jsem skeptický, když slyším "já mám pravdu a ostatní to dělají blbě", aniž by se autor pokusil naznačit, co dělá. "Výrobní tajemství" mi taky nepřipadá jako synonymum "dobře podloženo".

Něco jako říkal tuším Rutherford: máte-li novou teorii, vyjděte na ulici a vysvětlete ji prvnímu člověku, kterého potkáte. Když ji během půl hodiny nepochopí, vraťte se a pokračujte v práci. Fakt je, říkám už já, že dnešní novinový článek má spíš půl stránky než půl hodiny.

Ale to nic, nenechte se mnou rozhodit a užijte si večer :-).

A. Hrbek 10.6.2020 6:15

Napsal jsem

"Široké rozmezí předpovídaných hodnot sice poskytovalo určitou jistotu, že skutečné hodnoty testy zjištěných nakažení se do nich celkem bezpečně vejdou, ale pro praktické účely bylo bezcenné.Široké rozmezí předpovídaných hodnot sice poskytovalo určitou jistotu, že skutečné hodnoty testy zjištěných nakažení se do nich celkem bezpečně vejdou, ale pro praktické účely bylo bezcenné."

Čili jsem nic velkoryse nepřehlédnul. Pokud si "velkoryse" dám pro předpověď obrovské rozmezí hodnot, na příklad od minus nekonečna do plus nekonečna, tak se s pravděpodobností rovné 1 každá skutečnost do toho vejde. Jenomže praktická užitečnost takové předpovědi je 0.

Pokud by nějaký podnik dostal pro budoucí vývoj a tím i jeho řízení podobnou předpověď jakou dal ÚZIS, za kterou tento nenenese žádnou zodpovědnost, tak ji vyhodí z okna, Ale podle předpovědi ÚZIS vláda začala řídit životy deseti miliónů lidí a pětibiliónovou ekonomiku. A s některými neradostnými konci, například deficitem 500 miliard.

Z. Lapil 10.6.2020 19:19

Nemám, co bych namítl. Snad jen - a to mi jistě potvrdíte - že když mám široké rozmezí na vstupu, vyleze mi nejspíš široké rozmezí na výstupu. Česky Houna dovnitř, houna ven.

Takže vidím "jistý rozdíl" mezi (vaší) nepochybně seriózní odbornou prací, jejíž výsledek je možná až impozantně přesný, ALE není podkladem pro rozhodnutí, a možná zbytečně alibistickým výstupem nepochybně taky odborníka, který ale riskuje, že když se nestrefí a bude poslechnut, bude lynčován přinejmenším mediálně, ne-li soudně nebo dokonce u nejbližších voleb.

I v technických normách máte celkem běžně "náročnost situace", kde se s oblibou vyskytuje něco jako "riziko velkých společenských škod". Aneb ani v technice, natož ve statistice, neexistuje 100% bezpečný výsledek.

Z. Klimova 6.6.2020 0:33

Pojďte se podívat na přehled pomoci pro OSVČ a podnikatele, co na to říkáte? Připadá vám to dostačující?

https://orangeacademy.cz/clanky/osvc-a-podnikatele-pandemie-koronaviru/

V. Bok 6.6.2020 1:04

No, OSVC odvádějí ročně na daních cca něco kolem miliardy korun. Což může být asi 1000 korun na subjekt.