26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

KNIHA: Zchlaďte hlavy!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JJ 24.6.2008 17:43

Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Uhli se dnes obchodovalo za 200$/ t ... Uranu na nahrazeni ropy dnes neni, technicky taky neni jednoduche stavet nove reaktrory (a to bude fuska nahradit stavajici starnouci). 

Jeste jste tam vynechal gas-to-liquids technologie. Jiste pomuze to, ale ropa je natolik dominantni, ze to velky problem je. Proto vlady podporuji ruzne elektromobily ci auta na vodik. Pokud by poslouchaly kecalky jako je Lomborg, tak sedi se zalozenyma rukama a cekaji az se to vyresi samo.

Honza42 24.6.2008 18:39

Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Kdyby vlády seděly a nic nedělaly, to by bylo na světě hej. To už by bylo z JE alespoň 80% energie a cenám ropy bychom se smály.

Honza42 24.6.2008 18:39

Re: Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

smáli. :-D

JJ 24.6.2008 21:03

Re: Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Bez tech vlad byste jadernou energetiku nemel.

Emil XX 24.6.2008 21:35

Tak to pozor

Americká vláda sponzorovala vývoj jaderné energetiky v 50, možná ještě 60 letech. Vše ostatní, přes 100 komerčních jaderných bloků, pořád ještě nejvíce na světě, zařídil soukromý kapitál ale pak se americký jaderný průmysl stal obětí právních obstrukcí, kterým vláda a Kongres dílem nedokázali, dílem nechtěli zabránit. Ale nesmyslné rozhodnutí zakázat reprocessing a vyhořelé jaderné palivo ukládat bez přepracování přijala vláda presidenta Cartera.

Ovšem, ambiciózní jaderný program Francie je skutečně dílem francouzské vlády, která chtěla omezit závislost na dovážené ropě a plynu. A tatáž vláda se nehodlá o levnou jadernou elektřinu dělit, na rozdíl od vlády naší. Domácí ceny elektřiny patří proto ve Francii k nejnižším v Evropě, exportuje se za ceny evropské.

JJ 26.6.2008 14:58

Re: Tak to pozor

Vazne jste me pobavil.

Honza42 24.6.2008 18:47

Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Ceny surovin letí nahoru ne proto, že je jich nedostatek, ale proto, že jde dolar do kytek. Myslíte, že je na světě katastrofální nedostatek zlata, že jeho cena stoupá? Takže s těmi rostoucími cenami surovin opatrně. Ostatně, kdybych tušil, že se podělá koruna, taky bych si koupil tunu rýže, 5000 litrů benzínu, dvě tuny pšenice, cukr..........

JJ 24.6.2008 21:03

Re: Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Akorat placate a nevite, o cem mluvite. Treba tento tyden se dohodli prvni tezari s Japonci na cene zelezne rudy. Tusim za 85% vic, nez loni. A na dolar to nesvedete.

Honza42 24.6.2008 22:14

Re: Re: Re: Re: Ropa se dá nahradit uhlím a jádrem - jde jen o to, rozhodnout se

Jakto že ne? Jakmile někdo v globalizovaném světě začne přelévat peníze do surovin, tak se přece pohnou ceny ve všech měnách.

All 24.6.2008 13:05

Když si

člověk pročítá diskutující, tak má pocit že četl nějákej jinj článek.

Doprčic vždyť tam se snad jasně píše o vlivu slunečního cyklu a polohy a postavení planet, co sem furt a dokola pletete ty blbiny o skleníku a tak.............

doktor 24.6.2008 13:00

Špionolog Pacner

se definitivně zbláznil. Nehledě na to, že nová Lomborgova kniha znamená jeho zásadní obrat a jasné přiznání nebezpečí oteplování zemského klimatu, Pacner předvádí při její prezentaci logiku sedmiletého dítěte nebo stárnoucího pacienta psychiatrie. Jeho šílené argumenty: Na př., že "Ve skutečnosti bude globální oteplování ovlivňovat rychleji pevninu než vodu". Známo asi 200 let, a co? Nebo: "U nás bylo tepleji než dnes za Karla IV., který zakládal vinice na místech, kde už dneska neexistují." Nehledě na příšernou češtinu, za Karla IV. začala celosvětová t.zv. malá doba ledová, vinice jsme u nás měli nejméně od dob Velké Moravy a Bořivoje, nikdo neví, jaké se pěstovaly odrůdy, a jak to víno s nízkým obsahem cukru chutnalo,atd.  Nebo:"největším zabijákem bývá zima". Samozřejmě je tomu přesně naopak - vedra znamenají sucho, sucho hladomor, infekce ze špinavé vody, atd. Nebo:"Víc než polovina obyvatelstva světa postrádá ve výživě nezbytné stopové prvky". Víc než polovina obyvatelstva světa postrádá především dostatek vody. Důsledky viz nahoře!  Nevím, zda Pacner dostává od redakce Psa za své výplody nějaké honoráře. Pokud ano, jsou to vyhozené peníze, Ondřeji Neffe a spol.!

nobody 24.6.2008 13:08

Re: Špionolog Pacner

Ale co by nevěděl, však vinice na Karlštejně, v Žernosekách, na Mělníce a dokonce i v Grobovce na (překvapivě) Vinohradech fungujou furt, skočte si někdy na košt. Melouny by v Polabí taky šly, kdyby nebyla řepka výnosnější, bulharský levnější a nemuselo se na ně čekat do září. Ona se spousta věcí dneska nedělá, a neni to proto, že by dělat nešly ;-)

R. J. 24.6.2008 13:40

Re: Špionolog Pacner

Nojo, vinice jste "hezky vysvětlil", ale nějak tomu nerozumím,Pacnerovi jsem rozuměl hned. Tak teď jen vysvětlit třeba perm, trias nebo silur.Co třeba obměna ,radikální, na celé zemi?A to dokonce mnohokrát.Vysvětlíte to mě  a panu Pacnerovi?Pěknou češtinou? Tak již dost legrace ,vrať plášť na věšák a alou z ordinace na pokoj,je polední klid.

doktor 24.6.2008 14:11

Re: Re: Špionolog Pacner

Tak pro děti: Nezasněžená pevnina se v důsledku odlišné vodivosti tepla a menšího albeda otepluje rychleji, než voda, kde zase to teplo déle vydrží. S globálním oteplováním to zatím nemá nic společného. Za Karla IV. u nás nebylo tepleji než dnes, ale pravděpodobně chladněji, protože právě začínala tak zvaná malá doba ledová, která pak trvala 400 let. Právě za Karla zmizeli kvůli chladu Vikingové z Grónska, které 400 let zdárně kolonizovali. Dokazovat něco pěstováním vína za Karla IV.je nesmysl, protože se u nás pěstovalo dávno před Karlem IV., a za ta staletí byly u nás jistě vyšlechtěny domácí odrůdy, které snesly zimu. Ty teplomilné Karlovy z Francie jsou jen mýtus. Jaké byly tehdejší odrůdy, a jak chutnaly, se nemůžeme dozvědět, protože už od konce 19. století (někdy v té době všechny evropské odrůdy vyhynuly, sežrány révokazem) se evropské víno pěstuje na odolných amerických podložkách, a žádné z Karlovy ani Nerudovy doby v žádné láhvi nepřežilo. "Stopových prvků" je ve smíšené stravě dostatek. Jejich nedostatek nastává jen při obecném hladomoru. Jejich dnešní "nedostatek" je jen marketingový výmysl jejich výrobců. O nedostatku vody jako největší hrozbě snad nemusím psát ani dítěti. Pokud byste ještě nerozuměl, jsem schopen vám to přeložit do angličtiny. Snad jste aspoň porozuměl tomu, že Pacner argumentuje stylem "o koze a o voze", a ještě ke všemu neví, že Lomborgovy názory na klimatické změny se zřejmě změnily.

Historik 24.6.2008 14:40

Re: Re: Re: Špionolog Pacner

http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age - tady se pak dál dostanete na další a to daleko no minulosti. Jenomže klimatologové to neumějí vysvětlit, zato na předpovědi je užije....

doktor 24.6.2008 15:22

Re: Re: Re: Re: Špionolog Pacner

Milý historiku, historie geologického a biologického vývoje Země je mým velkým mimomedicinským koníčkem. I když proti wikipedii nic nemám (všechny "důstojnější" encyklopedie chtějí za plné znění peníze), literatura a články z té oblasti, česky a anglicky, jsou v posledních letech hlavními zaplňovateli mé celobytové knihovny. Přeháním: na záchodě a v koupelně knížky nemám. O Little Ice Age najdete povídání například v tlustospisu (730 s.) Stevena Mithena KONEC DOBY LEDOVÉ (After The Ice), vydané 2003 a přeložené u nás 2006 (BBart). Dějiny nepíšou klimatologové. Ti však práci paleogeologů, paleogeografů, paleobotaniků, paleontologů, glaciologů, oceanologů, astronomů a mnoha dalších vědců, včetně meteorologů, k vlastní práci využívají. Z mnohostranně popsané minulosti, jak víte, lze občas s relativní přesností předpovídat i budoucnost. Dokážou to dokonce i dobří politikové (Beneš). Proč by ne klimatologové? Věřím jim stejně, jako odpovědným vědcům jiných positivních (pracují s čísly a PC modely) věd, na příklad mediciny. Nevěřím však neodborníkům a lidem politicky nebo ideově motivovaným: doby polyhistorů jsou dávno pryč . Právě pan Pacner nebo Klaus dokazují, že mám asi pravdu.

Emil XX 24.6.2008 17:48

Re: Re: Re: Re: Re: Špionolog Pacner

Jde o to, že teorie musí být schopna vysvětlit známá fakta. Teprve pak se vědec pokusí něco na jejím základě něco předpovědět a pokud se předpověď potvrdí, je to někdy na Nobelovu cenu. Někteří klimatologové ale postupují obráceně - známý vývoj klimatu v minulosti vysvětlit neumí ale předpověďmi a dokonce i příčinami si jsou jisti.

Historikové se o podnebí v minulosti zajímají, snaží se tím vysvětlit některé události jako je migrace kmenů/národů, což jistě víte.

Jenže tady o klimatologii ani nejde, jde o to, že se s její pomocí zdúvodňují evidentní ekonomické i politické nesmysly.

R. J. 24.6.2008 14:59

Re: Re: Re: Špionolog Pacner

Jéžíšmarjá, pořád tomu nerozumím,co má společného řez viné révy s tvrzením Pacnera,že za otepování planety nemůže člověk,ale "normální" cyklus sluneční aktivity,krom dalších vlivů,možná dosud nepoznaných. Já si tam k Vám půjdu taky lehnout,aspoň bude sranda.

doktor 24.6.2008 15:40

Re: Re: Re: Re: Špionolog Pacner

To nedělejte. Jednak my internisti máme na pacienty víc času, takže s nimi rádi povídáme, jednak by to znamenalo, že budu chodit pozdě domů, a manželce, ač kdysi povoláním zdravotní sestře (je už v důchodu) se to nelíbí. To víno je jednoduché: půl života pracuji ve vinorodém kraji.

R. J. 24.6.2008 19:05

Re: Re: Re: Re: Re: Špionolog Pacner

Jak je možné, že ze stejných knih máme asi diametrálně rozlišné názory,že bych málo "požíval" ?Fakt jsem z toho tumpachovej,jen se bojím že až začnu "požívat", tak možná "prozřu", ale zase skončím u Apolináře. Jinak si dovolím doporučit knihu od Fagana,Malá doba ledová.Nakl. Galileo.Je tam kap. o révě, teda sklizni,jak se veg. obd.posouvá,dobré a špatné roky atd.Ale pořád nějak nenacházím u "oteplovačů" relevantní vysvětlení střídání dob ledových,bez zásahu člověka,jestli to není  takové to Antropocentrické furiantství. Ten "plášť" si neberte,jsem někdy neomalený, ale zas je sranda,tak Vás zdravím.

doktor 24.6.2008 15:36

Re: Re: Špionolog Pacner

Citáty odborníků se tady my laici můžeme trumfovat http://www.grida.no/climate/ipcc_tar/wg1/070.htm donekonečna. Jako obvykle, nejde mi o vysvětlování klimatických změn, na což nejsem odborník, ale o nesolidní Pacnerovu argumentaci. Nic víc, nic míň.

chemik 29.6.2008 17:58

Re: Re: Re: Špionolog Pacner

Pan Pacner, jenom řekl, že existuje dost značná pravděpodobnost , že změna klimatu je způsobena především vlivem změny tepelné bilance vlivem možného spolupůsobení sklonu zemské osy a aktivit Slunce. To vzhledem k precesi , nutaci a změn v  parametrech elipsy  zemské dráhy nelze podceňovat. Víte přeci, že v zimě na severní polokouli je Země dokonce blíže ke Slunci. V zemské atmosféře je cca 0,025% CO2. Víte, že všechny klimatické modely nezahrnují vliv vodní páry a mračen? A že se rozhodně CO2   nekumuluje v horní vrstvě atmosféry (ani nemůře,  má měrnou hmotost 1,5x vyšší než vzduch). Jeho vliv na skleníkový efekt může tak být pouze v přízemních vrstvách, kde však rozhoduje vliv mračen. 

Proto bych pana Pacnera rozhodně neurážel. V současné době se názory ,že za vše může zvýšený tok energie mimo Zemi, jeví jako více pravděpodobný. Tím samo neříkám, že nemáme chránit své životní prostředí.

Zdravím

Standa 24.6.2008 12:46

Velký

předpoklad je, že všechny faktory působínajednou. vytrháváni a hodnocení jednotlivých faktorů a poukazování na něco co se děje i bez velkého přispění klimatu, ničemu nepomůže. Avšak odhalování zákonitostí klimatu a doplňujících faktorů je pouhou nutností, zvláště  je-li předpoklad bodu "nevratu". Je určitě lepší za tento bod se nedostat, protože neznáme a neumíme si dost dobře představit možnosti řetězové reakce. Ohroženy nebudou miliony lidí, ale stamiliony ne-li miliardy. Proti tomu nebude lék a ohrozí to i milionáře, vědce, politiky, vojáky stejným způsobem jako obyčejné lidi. Nastane skutečně boj o přežití, který se nikomu nevyhne a to lidé jako Al Gore nechtějí.Ti, kteří si myslí, že po nás potopa ( obhájci neoteplování ), chtějí apolkalypsu. Lépe něco udělat, aby se ani náznakem nic nestalo, než promrhat megaživoty.

Ludva 24.6.2008 13:24

Re: Velký

To ohrožení tady opravdu existuje. Ovšem nikoliv proto, že se používají fosilní paliva. Právě naopak, strach jde z toho, až jich bude málo. Pak se povraždíme. Lidé jako Al Gore ničemu neprospějí.

Emil XX 24.6.2008 21:46

Připomínám, že vývoj jaderné energetiky byl v 50 letech

zdůvodňován výhradně nutností náhrady fosilních paliv v dlouhodobém horizontu. Také se předpokládalo, že po "standardních" lehkovodních reaktorech budou muset postupně nastoupit množivé reaktory, protože jinak by se uran brzy vyčerpal. Množivé reaktory by samozřejmě spálily vyhořelé palivo ze současné generace reaktorů.

Ludva 25.6.2008 7:47

Re: Připomínám, že vývoj jaderné energetiky byl v 50 letech

V 50 letech nebylo ani stopy po zelených. Lidé tehdy ještě měli rozum. Ten jim sebral dlouhotrvající blahobyt a přesvědčení, že to tak musí být stále.

Emil XX 24.6.2008 20:32

Re: Velký

Pokud by emise CO2 opravdu vadily, stačí přejít na jádro.

-pp-) 24.6.2008 10:53

"síly člověka jsou příliš slabé na to, aby dokázaly naťuknout tak gigantické procesy přírody"

Tento "argument" je podle mne úplně mimo realitu. Člověk dokáže naťuknout gigantické procesy velmi jednoduše a na spoustu způsobů. Stačí se podívat (či zjistit si), co třeba vyvádějí s přírodou zbytkové koncentrace různých léků či hormonálních, čistících a podobných látek v odpadních vodách, nebo co se děje z epidemiologického hlediska, když lodě naberou balastní vodu na jedné staně světa a na druhé ji vylejou. A ty nemoci se netýkají jen člověka samotného.

Neříkám, že vím, jak je to s klimatickými změnami, ale vliv člověka na přírodu bych nebagatelizoval.

Hmmm 24.6.2008 11:08

"síly člověka jsou příliš slabé na to, aby dokázaly naťuknout tak gigantické procesy přírody"

Tohle Lomborg nepopira, vase uvaha je spravna. Lomborg ve sve knize pouze uvadi, ze ne ve vsem bude zmena klimatu negativni a hlavne uvadi, ze soucasne snahy o snizeni sklenikovych plynu jsou ve sve podstate prilis drahe a nic neresici. Ovsem take nerika, ze se nema delat nic.