19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Šnek 31.7.2007 15:41

ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

Pan Metelka je, jak se dozvídám, fyzik. Tak ať popíše jak atom C a dva atomy O požírají zemí vyzářené teplo a vracejí ho zpět k zemi, když molekul, které tyto dva prvky vytvářejí, je 380 v milionu všech jiných v atmosféře přítomných. Hlavně mi jde o to, jak těchto 380 v milionu může mít tak velký vliv. Ale upozorňuji! Nejde mi o to, co kde někdo naměřil. Já chci fyzikální podstatu věci.

LM 31.7.2007 15:58

Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

Podívejte se třeba na tohle, je to s obrázky...

http://www.atmos.ucla.edu/~liougst/Lecture/Lecture_3.pdf

JJ 31.7.2007 16:03

Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

Rozpustte si lzicku kyanidu v litru vody a potom se divte, jak muze mit takovy vliv. Pokud nahodou budete mit po ruce polonium, tak Vam staci spetka v salku caje.

Dulezite je, kolik je v te atmosfere CO2, ne kolik je tam toho ostatniho, ktere se na GO (ci ochlazovani - popilek) podileji.

www racek 31.7.2007 16:05

Re: Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

no, myslet musíme na zamrzlý metan v hlubinách moří a na sibiři, jež se může při oteplení uvolnit ...

JJ 31.7.2007 16:24

Re: Re: Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

To je skutecne nevesely obrazek. Rozhodne bych byl rad, kdyby to tak daleko nezaslo. I kdyz Ceska kotlina je celkem v pohode.

www racek 31.7.2007 16:26

Re: Re: Re: Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

no, tůhle se uvolnil jeden opilec v autobuse, když jsem večer jel domů... metan...:-P

LM 31.7.2007 16:05

Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

Mimochodem - ozonu je v atmosféře ještě daleko míň než CO2, přesto prokazatelně absorbuje většinu UV záření... Pročpak asi?

PP 31.7.2007 16:09

Re: ZATÍM MI TO NIKDO ROZUMNĚ NEPOPSAL

No to je otazka ponekud presahujici moznosti teto diskuze ... mnoho potrebnych znalosti muzete ale nacerpat sam - doporucuji napriklad kapitolu Atmospheric radiative transfer z knihy Global Physical Climatology (zde).

Frant. Lukeš 31.7.2007 15:31

Prorok Brezina

       Z příspěvku mne nejvíce fascinovala věta  "Až se začne ochlazovat, zastáncům "globálního oteplování" se zhroutí svět. Budou muset přiznat, že se mýlili". Zdá se, že pan Brezina se domnívá, že to těm  kdo hovoří o globálním oteplování "pěkně nandal". Asi si neuvědomuje, jak hloupá ta věta je (nebo je snad Bůh a ví jak se bude svět vyvíjet?). Již poněkolikáté (podobně jako řada dalších) opakuji, že větší množství oxidu uhličitého (jakož i dalších plynů generovaných člověkem, především metanu a oxidů dusíku) v atmosféře zákonitě vede k růstu její teploty a lze snadno vypočítat ze spotřeby nafty, uhlí, plynu, že v současné době je to asi 30 miliard tun CO2 ročně a zatím toto množství každoročně narůstá. Tedy na rozdíl od doby před začátkem průmyslové revoluce, kdy množství CO2 v ovzduší začalo prudce narůstat, člověk se na změně teploty (přesněji na zvyšování teploty atmosféry) výrazně podílí a zpochybňovat tento fakt znamená popírat výsledky vědeckého výzkumu. Samozřejmě mohou se vyskytnout mechanismy, které vedou k ochlazování, ale zatím žádné významné nebyly prokázány. Názor, který není v rozporu se současným stavem vědy (a dostupná přesná měření jej potvrzují), je ten, že globální oteplování je skutečností. Ostatní názory jsou nepodložené spekulace, ať se to již p. Brezinovi líbí nebo ne. 

LM 31.7.2007 15:36

Re: Prorok Brezina

Druhá eventualita je, že "Až pan Brezina pochopí alespoň základy klimatologie, zhroutí se mu svět. Bude muset přiznat, že se mýlil"

Co je pravděpodobnější?

Honza42 31.7.2007 16:55

Re: Re: Prorok Brezina

Co je pravděpodobnější? Myslím že to máme 1:1 bez ohledu na znalosti toho či onoho pána. 

Šnek 31.7.2007 15:50

Re: Prorok Brezina

To, co zde LM a mnoho dalších hlásá, není současný stav vědy, nýbrž oddiskutovaná a organizací IPCC schválená teorie. V žádném případě nejde o teorii prokázanou . Znovu: Momentální oteplení v Evropě nikdo nezpochybňuje. Jen teorie o lidském vlivu na tento jev je zcestná.

LM 31.7.2007 16:01

Re: Re: Prorok Brezina

No a z čeho asi vychází ta zpráva IPCC? Podívejte se do ní, pročtěte si seznam literatury, případně si prostudujte i tu literaturu a třeba Vám dojde, jaký nesmysl jste napsal...

jasan 31.7.2007 16:05

Re: Re: Re: Prorok Brezina

no prece z hlasovani.... experimentalne overitelnych fakt by se v ni clovek nedobral....

LM 31.7.2007 16:06

Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

A ten seznam literatury Vám připadá nějaký krátký, nereprezentativní nebo jak?

jasan 31.7.2007 16:08

Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

aha... tak tak seznam literatury nahrazuje experimentalne overitelna data...

LM 31.7.2007 16:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

Ne. V tom seznamu literatury máte odkazy na články, popisující ta data, na zdroje dat, metodiky  atd.

jasan 31.7.2007 16:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

znovu se ptam na experimentalne overitelna data... nejaky link z toho seznamu?

LM 31.7.2007 16:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

Přečtěte si to, k tomu, co Vás zajímá, najdete v textu hned odkaz do seznamu literatury, tam si najděte celou citaci a tu práci si sežeňte. Nehodlám Vás omezovat v tom, že bych tady ocitoval jen něco a třeba zrovna něco trochu jiného, než Vy si představujete.

jasan 31.7.2007 16:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

inu staci tak 2-3 linky... zbytek si dohledam....mate to prece v malicku....

LM 31.7.2007 16:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

Buď hledáte něco k nějaké konkrétní otázce (tu já ovšem neznám, tak si budete muset vybrat sám) nebo opravdu chcete COKOLI, tak si klidně vyberte COKOLI.

jasan 31.7.2007 16:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

jiste... vzdyt se na to ptam - priklady na experimentalni overeni a) globalniho oteplovani b) vlivu lidstva na nej

LM 31.7.2007 16:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

"Experimentální ověření" globálního oteplování? Tedy pomocí napozorovaných dat. To je pořád dokola, už jsem to sem dával. Třeba http://www.cru.uea.ac.uk/cru/data/temperature/HadCRUT3_accepted.pdf

Pokud jde o vliv člověka, tady důkazy neexistují, pouze indicie, ale podívejte se třeba na něco o změnách poměru izotopů 13C a 12C v atmosférickém CO2.

jasan 31.7.2007 17:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

jo tu praci znam... ty chyby 95% jsou opravdu puvabne.... takze verit tomu? no mozna ze na tom neco je... investovat do toho penize? ANI NAHODOU

M.Lapin 31.7.2007 16:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prorok Brezina

Navrhujem vám najprv niečo naštudovať o teórii klimatického systému Zeme, napríklad aj z prednášok prof. Liou, ktoré vám odporúčal p. Metelka (všetkoje na webe - 19 prednášok), a potom sa venovať takému špecifickému problému. Nie je to až také jednoduché ako si myslíte, teda odlíšiť vplyv človeka aod prirodzených efektov.

jasan 31.7.2007 17:01

drazi panove

obe prece vim... ja jen chtel vedet, zda se neobjevilo neco noveho.... takze existuji indicie, ze podil cloveka na zmene klimatu je zcela minimalni - a neni tedy zadne objektivne dolozitelne opodstatneni pro soucasne CO2 snizovaci silenstvi nasi mile Ojropy = proste vyhozene penize.

M.Lapin 31.7.2007 17:20

Re: drazi panove

Všetko nasvedčuje tomu, že podiel zosilňujúceho skleníkového efektu atmosféry na raste globálneho priemeru teploty vzduchu je po roku 1980 najmenej 3x väčší ako suma všetkých prirodzených "radiative forcing". Je všeobecne známe, že skleníkový efekt atmosféry sa zosilňuje takmer výlučne v dôsledku emisie skleníkových plynov zapríčinenej ľudskými aktivitami. Iba emisia fosílneho uhlíka do atmosféry prekročí na Zemi v roku 2007 až 9,2 miliardy ton.

I.L. 31.7.2007 17:28

Re: Re: drazi panove

Ktere jsou to ty "prirozene" zesilujici faktory? A jak je osetren  v prislusnych  modelech sklenikovy vliv vodni pary pri menicim se klimatu  a tedy i globalni oblacnosti?

I.L. 31.7.2007 18:57

Re: Re: Re: drazi panove

Tuto otazku  jsem opakoval zdejsim expertum nekolikrat, i otazku  jak se lisi sklenikovy efekt  vodni pary a stejneho mnozstvi zkondenzovane mlhy, odpoved chybela. To mne vede k zaveru ze zni: "nijak"

LM 31.7.2007 19:09

Re: Re: Re: drazi panove

Pane M.Z., kdysi jsem Vám dával odkaz na podrobný popis modelu ARPEGE-CLIMAT a tam to máte. Prostudoval jste si to vůbec?