16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

INTERNET: O vysavačích, které nevysávají

Milí čtenáři, dostal jsem nedávno dotaz, jestli bych nenapsal zase něco o IT světě a o tom, jak zvláštními způsoby občas zasahuje do světa normálního. (Můžeme-li to slovo normální vůbec použít.)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 28.11.2020 7:19

Nyní, ve virové době, je čas na to zvážit, co vlastně ke svému spokojenému životu potřebujeme.

J. Strakoš 28.11.2020 6:29

V podstatě všechna zařízení z rodiny Alexy a Google assistenta - tedy kamery, spínače osvětlení a přístrojů, ovládání garážových vrat, zvonky apod. vyžadují, připojení přes Internet. Možnost přejít na čistě lokální systém však existuje, ale je o trošku trnitější - např. Home Assistant

L. Novák 28.11.2020 4:39

Microsoft se svými Windows 10 plnými nesmyslů a neustále měnícími způsob ovládání po aktualizacích už mi leze krkem. Potíž je, že je (OS) v podstatě ani nelze nahradit konkurenčním produktem. Teď už po mně zhruba dva týdny na každé nové kartě vyžaduje schválení souhlasu s hlubším zpracováním osobních dat k nepříliš jasně definovaným účelům. Podobně, jako řada internetových webů, které vás bez schválení nadstandardního zpracování osobních dat nepustí k obsahu.

Google je obyčejný šmírovací stroj. Podobně jako Facebook a "sociální sítě". Nejspíš slouží i zpravodajským službám, resp. těm, co si za informace zaplatí... :-/

V. Církva 28.11.2020 6:33

Problém je v tom, že Microsoft nemá konkurenci. Co se týká Windows, jediná konkurence je Linux ale ten má staré jádro. Android, Apple iOS, všichni ostatní operační systémy jsou postaveny na Linuxu. Android je děravý šmírák, to se hodí tak akorát Číňanům do Huaweie.

A co se týká Office. Aplikace od Applu to co Office neumí, OpenSource není konkurence. Jsou to s/w psan0 nadšenci ale ty se nikdy uživatelským prostředím, spolehlivostí (testováním) profesionálním produktům nevyrovnají

Jinak Kelichbar má ale pravdu Microsoft už byl horší. A zákonodárci řeší Facebook, kde každému rozumnému člověku bylo jasné, že udělat si konto znamená nechat se šmírovat, míto aby šmírování zaměstnanců dávno zakázali.

V. Pokorný 28.11.2020 8:28

Zdravím. Myslím, že nemíáte tak úplně pravdu, Alternativa vůči tomu US odpadu Windows existuje. Je jí právě třeba Linux. Mějte se.

P. Burda 28.11.2020 12:17

Trouba bych si o sebe říct, že unixový systém ovládám lépe, než průměrný uživatel Woken svoje Windows. Tedy ne na úrovni profesionálního správce systému. Jenže si na Linuxu neumím napsat program - vývojové prostředí - pro PLC.

Takže mi nezbývá, než pro pokání na Psu používat Linux, ale pro práci Wokna.

Naopak jsem, na rozdíl od některých diskutujících, i při celkem vysokých požadavcích na výstupy, spokojený s konkurenčním Office balíkem za pár stovek, co nemá české menu - u tabulkového kalkulátoru je počeštění od Microsoftu vysloveně k vzteku (nemyslím File - Soubor, ale AVG - průměr, SUM - suma, COUNT - počet...)

J. Jurax 28.11.2020 12:47

Jojo, a tohle jste patrně psal na chytré klávesnici ... ;-D

V. Církva 28.11.2020 14:39

Možná jsem to napsal nejasně. Linux alternativou snad i je, ale pro PC technicky slabou. Proto je Windowsna na PC bez konkurence. Trabant není konkurencí Mercedesu.

Windows po té, co zcela přepsali jádro je efektivní. Krásně to ukazovalo porovnání mobilů s Androidem a Window mobile, kterému stačila polovina paměti i rychlosti procesoru k tomu samému. Windows mobile měl, když přišel výrazně lepší podporu vícejádrového zpracování....

Linux je konkurencí jen proto, že je zadarmo a díky tomu je pak možno ho rozšiřovat dle specielních potřeb některých uživatelů. Pro systémy jiné než PC je tak Linux nepostradatelný až bezkonkurenční

Řekněme ale že Linux konkurencí i jna PC je. Microsoft mobile,výrazně lepší než Android zkrachoval kvůli bussiness plánu, protože přišel pozdě a nebyl zadarmo. Bohužel nejen tady platí heslo pro bezpečnostně děravý Android, zadarmo drahý. A protože podporuji profesionalitu, není pro mne Linux konkurencí pro Windows.

Jinými slovy, schází mi profesionální konkurence Windowsů.

J. Strakoš 29.11.2020 6:06

Taky považuji Linux za nekonkurence schopný v oblasti masového desktopového nasazení, třeba kvůli počtu distribucí a uživatelských prostředí. A to je taky důvod, proč lidé mají doma většinou Windows a nikoliv Linux nebo Apple - prostě proto, že programy na Windows se většinou dají nainstalovat bez uživatelských zádrhelů, prostředí je stabilní a poměrně známé.

Paradoxně Microsoft svými postupy nabourává výše uvedené výhody - uživatelské prostředí se mění pod rukama, ovládání je k dispozici ve více verzích v jednom systému (např. nastavení sítě, tiskáren a dalších), licencování je nejasné apod.