26.5.2020 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (52)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 27.9.2018 2:34, přehled diskusí

Ehm...prosím?:
Autor: V. Student Datum: 26.9.2018 9:07

Arabští lékaři "zakládali útulky pro duševně nemocné", zatímco u nás "byli vylučováni z komunity"? Nemohu si pomoci, ale tohle hodnotím jako učebnicový příklad newpeaku, sloužícího k ohrnování nosu nad "svojí" kulturou a adorování cizí, v tomto případě muslimské.

Je-li někdo jiného názoru, prosím o vysvětlení rozdílu mezi umísťováním do útulků a vylučováním z komunity.

Re: Ehm...prosím?:
Autor: V. Student Datum: 26.9.2018 9:24

Nedá mi to - 6. století: založení řádu Benediktinů, pomoc potřebným. Tento řád, i další, pomáhaly těm nejpotřebnějším.

Hospice: Již za časů starého Říma a ve středověku existovaly přístřešky či útulky při cestách, kde si mohli poutníci odpočinout, těhotné ženy porodit a choří buď se uzdravit a pokračovat v cestě, nebo v klidu zemřít (zdroj: Wikipedie)

Také bych rád připomněl, že špitály je označení pro středověké, ale i pozdější útulky pro nemocné, přestárlé a chudé.

Pro pána krále, kdy už skončí móda flusání do vlastních tváří?

:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2018 20:51

Jenže tady nejde o flusání, nýbrž o pravdu. Přístup k duševně nemocným v Evropě až do 18. století byl diametrálně odlišný od přístupu k nemocným fyzicky. Máte pravdu s těmi špitály etc., ale tam se duševní choroby neléčily a duševně nemocní byli buď považováni za posedlé ďáblem, léčeni nanejvýš exorcismem a odkázáni leda na charitu nebo - později - byly těžší případy izolovány v blázincích, jež byly víceméně vězeními.

Smiřte se s tím, že medicína až do novověku jednak byla v Evropě na nižší úrovni než v zemích islámských tyjících jednak z římského a taky perského vědění a jednak z vlastního rozvoje zadušeného ovšem později ortodoxním islámem, jednak z vědomostí z východního světa (nepíšu arabského, protože zhusta šlo o Peršany - Avicena třeba - Židy a jiné nearaby, třeba Indy) vycházela. Ono totiž křesťanství mělo tělo za hříšnou nádobu, zakazovalo a trestalo pitvy etc. a zpočátku nemělo jasno v tom, zda vědění Říma není kacířské (tohle je ovšem velice převelice zjednodušeně řečeno). A vůbec v západní Evropě došlo po pádu Říma k civilizační regresi - až do tzv. karolinské renesance - kdežto na východě (Byzanc, Persie) tohle nenastalo.

Až křížové výpravy tento křesťanský náhled z praktických důvodů a díky kontaktům s východní medicínou poněkud revidovaly.

Re: :
Autor: P. Sulc Datum: 27.9.2018 2:34

Mate pravdu, po padu Rima to slo do kytekm vsak v hustorii je nasledujicich pet stoleti oznacovanojako ''dark ages'', temne veky, byl to obrovsky kulturni upadek. Celkova negramotnost, i u slechty, zatimco v Rime umel cist kde kdo. Krestanstvi pekne zpozdilo vyvoj lidstva.

Mam dojem,:
Autor: P. Sulc Datum: 26.9.2018 1:57

ze co Cech, to znamenity lekar, ci alespon neco znameniteho. Doporucil bych dalsi serii clanku: znamenit zlocinci v ceskych zemich. Zacal bych s Babinskym, zkoncil Kajinkem. Ba ne, Rathem, urcite bude zvolen, priste mozna i presidentem, bude hodne parecku, telecich, i pivko, ta krev ceskeho naroda bude,a konec koncu, take to je ''znamenity lekar". Jen se podivejte, jak znamenite taha soudy za nos, nikdo na nej nemuze,