4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Zápas mezi vědou a náboženstvím

Svět antického Středomoří oplýval množstvím božstev a nejrůznějších kultů, avšak toto nikterak podstatně neovlivňovalo tehdejší oblast rodící se vědy. Řekové byli výbornými pozorovateli, navázali na vědění svých předchůdců a vytvořili základy vědeckého poznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 12.10.2017 13:03

Na seriály se nedívám, já čerpám ze svého

všeobecného vzdělání. Vaše tvrzení jsou zajímavá, leč banální (Binsenweisheit, jak říkají Němci).

J. Vintr 12.10.2017 2:11

Pro příklady se nemusí chodit do minulosti

Dnes na naší planetě vládne kult globálního oteplování způsobeného kysličníkem uhličitým, který svou činností produkuje člověk. Také ignoruje zdravý rozum a objektivní poznání ...

A to máme k dispozici, na rozdíl od těch pošetilých lidi v minulosti, kteří byli odkázáni jen na své smysly a omezené zkušenosti, k dispozici obrovské množství nástrojů ke zkoumání světa kolem nás.

P. Maleček 12.10.2017 1:05

EU zhroucení Západořímské říše kopírující.

Autor píše - "Děsivá je však skutečnost, jak rychle dokáže člověk opustit racionalitu, logiku a přiklonit se od rozumu k bludům a iracionalitě. Takový zlom spadající do posledních let Západořímské říše je až nepochopitelný. Někdo by se dokonce mohl nad těmi blázny, kteří se nechali hloupými a drzými „opicemi“ zotročit, usmát".

Autor své poselství dnešku má mezi řádky, ale neškodí ho zdůraznit tím, že stejně si budou na čelo klepat ti, co budou za +- 2 000 let kroutit hlavou nad tím, jak se mohla během pár desítek let zhroutit tak vyspělá civilizace, která si těsně před svým koncem říkala EU.

Předpokládám, že těmito dvěma zhrouceními poučení naši následovnící, hned v počátku nekompromisně zatočí s těmi co tyhle dvě vyspělé civilizace rozvrátili - tedy s panovačnými kazateli absolutního dobra a rovnosti. Tehdy to byli křesťané, dnes kazatelé všeobecných lidských práv, tedy gender, multikulti či inkluzo pošuci.

Ostatně i my máme ještě čas na tyhle pošuky vzít klacek.

S. Kalužík 12.10.2017 1:01

Docela trapné postkomunistické řeči,

prakticky si připadám, jako na školení PŠM.

J. Brunner 12.10.2017 2:16

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Z Vaší poznámky je vidět, že jste moc inteligence nepobral.

P. Dvořák 12.10.2017 5:07

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Byl jsem na vojně, také jsem povinně prodělával PŠM, ale marně si vzpomínám, že by tam někdy hovořili o tom, že "že klasy a stromy na druhé straně země visí dolů", nebo že "Země je (není) čtvercová, na délku čtyř set dní cesty od východu na západ a na šířku od severu na jich polovic dní."

Dokonce ani o "biblické představě, podle níž nemohly být jiné druhy zvířat než ty, které byly stvořeny při stvoření světa, což se mělo stát před 6000 lety." Dokonce tam nebyla řeč ani o tom, "jak rychle dokáže člověk opustit racionalitu, logiku a přiklonit se od rozumu k bludům a iracionalitě."

Tak nevím, sloužili jsme ve stejné armádě?

J. Babička 12.10.2017 5:28

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Já to školení měl rád, bylo to leší, než nějaká buserace na cvičáku. Ale vykládaly se tam često neuvěřitelné blbosti, tedy asi správně věci iracionální.

P. Dvořák 12.10.2017 6:53

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Máte pravdu. I když se na cimrách přes den netopilo, tam bylo vždycky teploučko. Lepší v teple napolo poslouchat blbosti, než jako blbec naplno dupat na buzeráku nebo se podesáté v časovém limitu pokoušet obléct do atombordelu.

:-))

J. Krásenský 12.10.2017 5:57

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Také jsem si při čtení připadal jako na pšm. Je naivní se domnívat, že antice vládl rozum, věda a svoboda. To spíš korupce a násilí. Práce byla pro otroky a nerovnoprávné řemeslníky, Už před nastolením císařství si patriciové hýčkali populus k udržení moci. Heslo "chléb a hry" nepatřilo ke křesťanství. Zlatá éra antické filosofie, skončila dříve, než se narodil Ježíš Kristus. Technické vynálezy a pomůcky, jako vámi zmiňovaný astroláb, vznikly pár století před křesťanstvím, hračka na principu parního stroje taktéž, aniž by došlo k praktickému využití a rozvoji. Žací stroj sestrojili měli Keltové, nikoliv Římané. A Řím nezahynul na křesťanství, ale na korupci a lenost. Zákony, velmi restriktivní zákony k výběru daní, byly zničující. Povolání výběrčího daní, celníka, bylo trestem a za trest. Nespravedlnost a nevymahatelnost práva. Na konci své éry už nebyl nikdo, kdo by ho bránil. Copak by dvě stě tisíc germánů (včetně žen, dětí a starců) dokázalo vyvrátit impérium? No jo, jen ať si hýčkají své představy o antice. Podobnost s dnešním světem není čistě náhodná. A koho chtějí bohové zničit, připraví jej o rozum.

J. Fridrich 12.10.2017 7:16

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Že jde lidský vývoj lineárně - a stále nahoru, tedy k " lepšímu si mysleli komunisti. Není tomu tak, jsou to období " nahoru, ale i dolů " tedy v sinusoidách....

P. Princ 12.10.2017 10:44

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

"A koho chtějí bohové zničit, připraví jej o rozum."

Zřejmě Váš případ.

J. Sova 12.10.2017 11:05

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Koho chtějí bohové zničit, připraví jej o rozum? Snad naopak.

Martin Luther: "Ale děvka ďáblova, rozum, ta krásná běhna, přichází, a chce být chytrá, myslí si, že to, co říká, pochází z Ducha svatého; kdo nám pak pomůže? Ani právník či lékař, ani král či císař. Neboť je to největší děvka, kterou ďábel má."

J. Sova 12.10.2017 11:44

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

1Kor 1,19 Je psáno: ‚Zahubím moudrost moudrých a rozumnost rozumných zavrhnu.‘

P. Švejnoch 12.10.2017 7:31

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Není mi sice jasné proč si připadáte jako na PŠM, ani to nehodlám příliš zkoumat.

Jen bych podotkl, že "školení PŠM" je stejná hloupost jako "CD disk".

P. Dvořák 12.10.2017 8:15

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Nebuďte detailista. Také to může být "politické školení mužstva PŠM" nebo "kompaktní CD disk".

:-))

F. Houžňák 12.10.2017 9:40

To je pravda, je to pleonasmus,

ale říká se to tak, protože "PŠM" se osamostatnilo jako svébytný výraz, a slovní interpretace zkratky se vytratila. Takže spojení "školení PŠM" je z hlediska používání řeči OK. To je jako když Jungmann kritizoval, že se říká "šmahem" a ne "smahem". Proti živé řeči se nedá moc argumentovat logikou.

P. Švejnoch 12.10.2017 10:16

Re: To je pravda, je to pleonasmus,

Musíte se, pane Houžňáku rozhodnout - buď je to pleonasmus, nebo je to O.K.

Z mého pohledu nic takového jako Vámi zmíněné "slovní interpretace zkratky se vytratila" nenastalo, takže větu "Připadám si jako na školení Politického Školení Mužstva.", pokládám nadále za přihlouplou.

F. Houžňák 12.10.2017 10:39

No, je to pleonasmus,

ale říká se to tak. Tam není se mezi čím rozhodovat. My informovanější se přitom zatetelíme blahem, že jsme to poznali, a těm méně informovaným je to buřt, prostě to tak říkají, a když je budeme moc poučovat, jací jsou nevzdělaní balíci, tak nám řeknou "ty seš ňák moc chytrej" nebo nám jednu plácnou. A slovní interpretace této zkratky se vytratila, s tím nic nenaděláme ani vy, ani já. Zkuste to prodiskutovat v hospodě mezi prostým lidem. Znáte knížku "Chrám a tvrz"? Tam je to pěkně popsáno. Lidi mluvějí tak, jak chtějí a jak jim to připadá vhodné, a ani sto profesorů linguistiky je nepřehlasuje. Že vy dotyčnou frázi považujete za přihlouplou, je chvályhodné, ale en gros nevýznamné. Jiní zase považují za přihlouplé fráze jiné. It takes all kinds of people to make the world, jak říkají Anglosasové.

P. Švejnoch 12.10.2017 11:59

Re: No, je to pleonasmus,

Vaše závěry jsou jednou velmi kategorické: "slovní interpretace této zkratky se vytratila, s tím nic nenaděláme ani vy, ani já". Kdo rozhodl o tom, že se "slovní interpretace zkratky vytratila"?

A podruhé zase vágní až ambivalentní (systémem chytré horákyně): "je to pleonasmus, ale je to O.K.". Pleonasmus je NADBYTEČNÁ kumulace slov stejného či podobného významu, a z definice tedy vyplývá, že nemůže být O.K.

To, že kdejakej roura mluví, jak mu to vyhovuje (což je, sématicky vzato, nevhodné sloveso - protože vyhovovat by každému mělo, když mu ostatní rozumí - k čemuž je nutné používat jazyk správně), je sice fakt, ale nikdo, kdo si váží rodného jazyka, by se s tím neměl smiřovat - a tím méně to schvalovat a chválit.

F. Houžňák 12.10.2017 13:00

Nikdo nerozhodl, já prostě soudím podle sebe,

vcelku průměrného, snad poněkud vzdělanějšího uživatele češtiny slovem i písmem. Když se řekne PŠM, tak já VÍM, že je to "politické školení mužstva", ale stejně tak řeknu "školení PŠM", protože se to tak běžně používá. Já VÍM, že je to pleonasmus, ale nevadí mi to. Co mi třeba vadí, je "nejoptimálnější", pokud to používá "zdělanec", tedy člověk, který dal nějak najevo, že je vzdělán, ale u mého kamaráda zedníka mi to nevadí, protože ten tak holt mluví a o latině nic neví. Má zase jiné kvality. Já nevím, proč tak rajtujete na nevýznamnostech. Lidi to tak prostě řikaj a šmytec. Moje závěry nejsou kategorické, ale realistické. Přečtěte si toho Eisnera.

F. Houžňák 12.10.2017 13:07

No, a takže když někdo řekne "školení PŠM", je vám

jasné, o co jde, nebo ne? Řekl bych, že vám to jasné je. Tudíž mluvčímu rozumíte, tudíž používá jazyk správně a dotyčné spojení je OK. Podle vás a vašich vývodů. Nějak jste to přeargumentoval, neboli, jak říká prostý lid svojí nevyumělkovanou mluvou neschválenou linguisty, naběh ste si na vidle.

P. Švejnoch 12.10.2017 15:14

Re: No, a takže když někdo řekne "školení PŠM", je vám

Ano, je mi jasné, o co jde - jde o to, že je dotyčný trouba.

A v kontextu toho, že sám dle Vašeho vyjádření podobné výrazy používáte, pak chápu, že jste se souvěrce musel zastat, a na mojí vcelku nevinnou poznámku o nadbytečnosti slova "školení" jste zareagoval apologetikou hodnou vyšších ideálů...

Prý "slovní interpretace zkratky se vytratila" - no to bych se svalil... :-)

F. Houžňák 12.10.2017 15:33

Jakého souvěrce? A jak zastat?

Já mluvívám za sebe, a vy berete tyhle chaty moc vážně, zdá se mi. Přečtěte si toho Eisnera a pracujte na svém smyslu pro humor. A slovní interpretace té zkratky se skutečně vytratila, zkuste to otestovat v hospodě mezi normálním lidem, kdo z nich se zaštětí, když uslyší "školení PŠM", a kdo se s nechápavým výrazem dotáže, no a jako co má bejt, dyť je to dobře. Já to vyzkouším v pátek a v sobotu na našem hudebním dýchánku, kde se scházejí lidé od dřevorubce přes řidiče a svářeče a leteckého mechanika až k doktorům práv a věd přírodních. Probieren geht über studieren, říkají Němci, a mají recht, tentokrát oprávněně. Experiment je základem veškeré vědy, i té linguistické, a nakonec i částicové fyziky plné podivných rovnic, kterým skoro nikdo nerozumí.

J. Kavalír 12.10.2017 9:08

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Zřejmě máte raděli PŠM v kostele, že?

V. Novák 12.10.2017 9:46

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Vyvracejte!

Na rozdíl od PŠM tu možnost máte. A ani nedostanete směnu mimo pořadí...

R. Langer 12.10.2017 10:05

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Ano, pro věřícího je pravda hodně nepříjemná, tak to bude svádět na PŠM. Člověk by řekl po vzoru komoušů, ale komouši to naopak šikovně odkoukali od církví, jak lhát a překrucovat pravdu, takže je to vlastně z principu. :-D