28.5.2024 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JiB 24.11.2008 16:59

Ta rychlost

Zdar Frantisku,

teda ti te museli naprdnout, tak rychlou reakci jsem opravdu, ale opravdu necekal;-D. Jinak ale souhlas, Great Britain byl mnohem lepsi. A trochu od veci, Hendon byl taky moc fajnVV

kamilw 24.11.2008 15:34

Smysl muzea

Představa, že muzea mají být sbírkou kuriozit, je v naší krajině obvyklá.

Názor, že muzea jsou vzdělávací instituce, zaměřené převážně právě na školní mládež, je v anglosaském světě vžitá, a myslím, že to dělají správně.

 

Jura Jurax 24.11.2008 12:41

No, nevím,

byl jsem tamtéž před cca deseti lety a jako suchozemec jsem čuměl jak jojo. Nevím, jsem sice řekněme poučený laik v problematice, ale patrně naštěstí ne dost poučený, protože expozice mně uchvátila.

A nabídl bych vysvětlení - ono je možné, že podle Mrože částečně opomenutá témata jsou ve Velké Británii natolik notoricky známá, že se muzeum raději soustředilo na řekl bych technickou stránku - ty modely byly fantastické. U nás ve vojenském muzeu taky nebudete příliš detailně vysvětlovat, jakže to Žižka vyhrál u Sudoměře nebo co je to Mnichov 1938 - kdo dával ve škole pozor a jen nepatrně se o věc zajímá, tak to ví. Kdežto třeba modely pevnostních linií, srubů, pevností by každý neznal.

mp 24.11.2008 9:47

pane autore

Pane autore, píšete někam? Kde se dají najít Vaše články? Třeba i starší - vždycky byly pro mne zajímavé, protože i při odtažitých tématech byly jasně a stručně vysvětlovány. Díky. MP 

Beaumont 24.11.2008 9:06

Možná příčina

 Řekl bych, že důvod absence exponátů z WWI a WWII je ten, že jsou bohatě zastoupeny v jiných londýnských muzejích, zejména v Imperial War Museu a samozřejmě v podobě přístupného druhoválečného křižníku Belfast. Mimochodem obojí mohu doporučit, IMHO lepší než námořní muzeum v Greenwich.

kritik 24.11.2008 8:59

Autorovi se to nezdá?

cituji " ten věnovala muzeu nějaká židovská firma či nadace".

To nějak vadí či co?

Lapil 24.11.2008 10:21

Re: Autorovi se to nezdá?

Vadí to, že "jediný zajímavý exponát" si muzeum nepořídilo iniciativně, ale dostalo ho od někoho nebritského. Zrovna tak dobře by v textu ona nadace mohla být francouzská nebo co já vím japonská - všiml byste si toho?

Bianca 24.11.2008 11:03

Re: Autorovi se to nezdá?

Hmmm, ja bych jsem  si toho ani nevsiml, az  ted, kdyz jste uvedl,  ze slo o nekoho "nebritskeho". Byla ta nadace opravdu nebritska?:-)))

Kanuk 24.11.2008 6:25

WWI a WWII v museu.

No, ono je to celkem pochopitelné. V Napoleonských válkách Britové dali Frantíkům nakládačku několikrát, co tak vím u Abukiru a nakonec Trafalgaru. Zatím co v WWI a WWII toho nebylo moc, čím se mohli pochlubit. Mám dojem, že ve Scapa Flow jim německé ponorky potopili pár lodí přímo na kotvišti, jak to bylo v Jutsku(?), nevím. Ve WWII jim Němci potopili Hooda bez diskuze, zatím co potopení Bismarcka si na triko přišít nemohou, protože toho potopili Němci sami - četl jsem knihu, napsanou jedním přeživším důstojníkem z Bismarcka, a i pozdější průzkum "mořskou archeologií", provedený ruskou výpravou, prokázal, že torpedové zásahy Dorsetshira, nebo jak se ty torpedoborce jmenovaly, neměly takový účinek, aby mohly Bismarcka potopit.

Kanuk 24.11.2008 6:30

Re: WWI a WWII v museu.

Kromě toho, na potopení Bismarcka sehnali Angličani celou flotilu. Něco podobného, jako vítězství Montgomeryho nad Rommelem u El Alameinu. Kde Montgomery měl takovou převahu sil, že nezvítězit by mohl jenon blbec. A to Montgomery určitě nebyl.

Mirek F. 24.11.2008 7:11

Re: WWI a WWII v museu.

To myslíte, že Bismarck mohl klíďo píďo doplout až do Brestu, ale posádka si ho potopila sama, zřejmě v náhlém záchvatu antifašismu:-)? Nebylo to náhodou tím, že Britové už německý bitevník rozstříleli, takže konec byl stejně neodvratný?

Monty sice měl u Alameinu převahu v počtu, leč kvalita tanků a vycvičenosti posádek stále zaostávala. Vyhrál především proto, že se vykašlal na dříve oblíbenou taktiku bezhlavých útoků ve stylu lehké kavalerie, místo toho postupoval metodicky a nechal Rommela, ať si rozbíjí svoje tankové svazy on.  

Kanuk 24.11.2008 8:01

Re: WWI a WWII v museu.

Hood vs Bismarck bylo 50:50, a Hood to dostal. Bismarck vs Anglická flotila 50:50 nebylo. Když smečka užene lišku, velkou slávu pro smečku proto nevidím.

Podobně Rommel vs Montgomery. Když jeden zápasník porazí druhého, který má jednu ruku přivázanou za zády, tak z toho také nevidím velkou slávu pro vítěze. Aspoň posuzováno objektivně, ne historiky vítězné strany (kteří ovšem píší dějiny, jak známo).

Mirek F. 24.11.2008 8:07

Re: WWI a WWII v museu.

Když ta liška disponuje vlčími zuby a  výběhem zvíci severního Atlantiku, považuji její odchyt za oceněníhodný.

Nezáleží jen na kvantitě, nýbrž také na kvalitě (včetně vycvičenosti) Na východní frontě, kupříkladu, skórovali více Němci, ačkoliv měl SSSR skoro ve všem početní převahu. Monty měl dost vůle změnit stabilně marnou britskou taktiku, jinak by mu početní převaha nebyla nic platná.

tom fox 24.11.2008 8:55

Re: WWI a WWII v museu.

Na zničení Bismarcka se podílely jen 2 britské bitevní lodě.Rodney ,silně vyzbrojený 9 x 406,ale starý a pomalý a moderní,slaběji vyzbrojený  10 x 356,King George V.Válka není sport.Vy vyste jednu z těch lodí poslal domů,aby zničení korzára bylo fér?

Jura Jurax 24.11.2008 12:31

Re: WWI a WWII v museu.

R^R^R^

A nakonec Britové Bismarcka dohnali jen proto, že Hood nebo Prince of Wales se přece jen trefily a poškodili nádrž, z níž unikalo palivo, což donutilo admirála Lutjense (velitele svazu) a kapitána lodi Lindemanna plout do Brestu; Prinz Eugen vyrazil na Atlantik sám (a v pořádku se vrátil, nedosáhnuv však významných úspěchů). A i tam by se byl dostal, kdyby mu Swordfishe z Ark Royal nezablokovaly kormidlo

stitch 24.11.2008 22:20

Re: WWI a WWII v museu.

R^R^R^

Květoslav 24.11.2008 11:41

Re: WWI a WWII v museu.

Námořní válku si představujete hodně naivně. Najít v ohromných rozlohách Atlantiku jednu loď, dohnat ji (byť je rychlejší) a zničit (byť by měla být nezničitelná a je lépe vyzbrojena) není žádná sranda. A Bismarck nebyl jen mimo dosah Luftwaffe, ale i mimo dosah RAF.

A pokud jde o tu ruku uvázanou za rády - tu měl spíše Hood, slabě pancéřovaný křižník.

Rudolph 24.11.2008 13:48

WW2

Já myslím, že Kanuk je prostě fanda Kriegsmarine a leze mu na nervy neustálé vynášení anglických válečných vítězství ve II. sv. v. Fakt je ten, že kromě ponorek se toho na moři moc nenabojovalo. Nebylo s kým, Bismarck a tuším Graf Spee byly výjimky. Ale nelze, Kanuku, mýrnyxtýrnyx prohlásit, že celé britské námořnictvo bylo na prd. To by byl velmi hloupý výrok :-)

Jura Jurax 24.11.2008 23:33

Re: WW2

Ještě potopení Scharnhorsta v Severním moři, štvanice na Tirpitz a ve Středomoří - to ovšem s Italy - třeba Matapan, nálet Swordfishů na Tarent atd., taky Mers-el Kebir ... A v Pacifiku se na moři bojovalo hojně - to ovšem byli převážně Američané. Ale loďstva Britského společenství národů a zpočátku taky Holandska se taky zúčastnila. A malá válka byla taky na Baltu ...

Haui1 24.11.2008 9:36

Re: WWI a WWII v museu.

Pokud se dá věřit literatuře a panu Hubáčkovi (nemám důvod mu nevěřit), tak Bismarck dojel na to, že mu jedno z torpéd poškodilo kormidlo, takže nebyl schopen přímé plavby při plné rychlosti, proto to byla jen otázka času, kdy ho někdo dorazí, protože k francouzskému pobřeží a pod ochranu Luftwaffe to bylo daleko.

Květoslav 24.11.2008 11:43

Re: WWI a WWII v museu.

Ano, a to kormidlo mu poškodily zastaralé britské dvouplošníky během prakticky sebevražedného náletu.

Předseda 24.11.2008 12:39

Re: WWI a WWII v museu.

Právě. Já si myslím že útok Swordfishů z Ark Royal teda rozhodně hrdinský čin byl.

JJ 24.11.2008 11:44

Re: WWI a WWII v museu.

Zvlaste ve WWII se Navy zaslouzilo o to, ze Velka Britanie nebyla okupovana. A je celkem jedno, kdo koho potopil a v jakem poctu.

Tx 24.11.2008 17:02

Re: WWI a WWII v museu.

Není tak důležité, jestli nakonec Němci potopili Bismarcka sami, byl už ve zcela nebojeschopném stavu, podstatné bylo, že Swordfische, tyto zcela zastaralé dvouplošníky, mu torpédy rozsekaly a zasekly kormidlo, takže plul toliko v kruhu a nešlo s tím nic dělat. Bismarck byl zcela moderní, ba nejmodernější, silně pancéřovaná loď, takže na její likvidaci bylo opravdu třeba celé flotily a nebýt onoho "šťastného" torpéda ze Swordfishe tak by do toho Brestu asi doplul. Ty Swordfishe nebyly sestřeleny proto, že, cituji Kennedyho, autora knihy Pronásledování a zkáza bitevní lodi Bismarck: Němečtí dělostřelci dávali velké předsazení, neboť nepředpokládali, že by vojenský letoun mohl být tak pomalý. Co se týče Hooda, tam to bylo jasné, Hood byl poněkud starší loď, paluba nebyla v podstatě pancéřovaná a hlavní dělo  se trefilo náhodou do skladiště dělostřeleckého střeliva, takže to šlo během 5ti minut do luftu.