9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

HISTORIE: Doggerland – evropská „Atlantida“?

O legendárním kontinentu Atlantidě je spousta nejrůznějších teorií, které se snaží vnést jasno do záhady trvající víc než 2000 let. U zrodu legendy o velké potopené zemi je vyprávění řeckého filosofa Platóna ze 4. století př.n.l.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Uhlíř 10.1.2018 9:25

Helgolanský pazourek ledovec do záp. části Německa nezanesl

Helgolandský červenohnědý pazourek se kromě Helgolandu (Helgoländer Düne)jinde na severoněmeckých plážích nevyskytuje. Pazourky z Helgolandu jsou v německé literatuře o ledovcových souvcích pokládány za "lokal beheimate Steine" (např. Roland Winx, Steine an deutschen Küsten, 2017, s. 239). Neuvažuje so o nich jako o ledovcových souvcích. Toto u nás není známo, protože u nás se vyskytují pouze pazourky - ledovcové souvky z baltské oblasti. Pazourek z Helgolandu ale ledovec nikam nezanesl.

K. Drábek 10.1.2018 7:41

Re: Pane Drábku,

Zdroj červeného pazourku je v okolí Helgolandu, západně od Dánska. Skandinávský ledovec ho tedy zanesl do západní části Německa. Ve Slezsku a na severu Čech v pískovnách můžete nasbírat i červené švédské žuly a ve vápencích i zkameněliny.

Ledovec způsobil i pokles Skandinávie, prostě ji zatlačil dolů, naopak její okolí stouplo. Po jeho roztání se pohyb obrátil, Skandinávie stoupá a třeba Holandsko klesá.

Z. Lapil 9.1.2018 17:14

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Stane se leccos, zvlášť když člověk dělá nějaký kompilát z cizozemštiny.

A někdy ani to není potřeba. Já si o sobě gramaticky dost myslím, ale stejně se mi po světě toulá neodhadnutelné množství tučného a podtrženého slova vyhový.

Z. Lapil 9.1.2018 17:09

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Tuto variantu jsem se pokusil zmínit slovy "nebo tak" :-)

J. Pražák 9.1.2018 17:03

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Máte pravdu, určitě to není česky správně. Asi autor žil mimo čr a už se mu český termín vykouřil z hlavy.

Buďme rádi, že se zatím neuvádí letopočty AH. :-)

J. Jurax 9.1.2018 16:48

Re: není všechno multikulti, co tak vypadá

A nedá se psát "před naším letopočtem"? Běžně to v českých pramenech vídám, je to univerzální, srozumitelné, snese to ateista i křesťan a není třeba při tom spekulovat o odklonu od křesťanských kořenů naší kultury.

J. Jurax 9.1.2018 16:43

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Ehm - nebo rusismus: 11 600 gadóv tomu nazád :-)

A. Uhlíř 9.1.2018 16:33

Nějaké náznaky možná jsou

Podle některých názorů (např. Jaap Beuker) je zde možná spojitost s kulturou zvanou v Německu pod názvem "Trichterbecherkultur" (u nás to je "kultura nálevkovitých pohárů"). Objevila se na severu Evropy cca 4 200 - 4 400 př. n.l. a její územní rozsah je od jižní Skandinávie po zhruba střední Evropu, mapa jejího rozšíření je na německé Wikipedii - Trichterbecherkultur. Je spojena s rozšiřování zemědělství a její původ není znám.

Z. Lapil 9.1.2018 15:52

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Podle mě je správných možností spousta. Ta vaše zní asi nejlíp, ale dovedu si představit, že se autor v tom sčítání a odčítání zamotal natolik, že ho to nenapadlo.

Rozhodně nevěřím, že ho k tomu vedly nějaké politicky korektní důvody, spíš už věřím na nějaký anglicismus nebo tak. Jak je to dávno, co se "před 11 600 lety" běžně říkalo "11 600 let zpátky".

A. Alda 9.1.2018 15:51

Pane Drábku,

ve Slezsku nacházíme parourek běžně v písku, v pískovnách i pod zemí a je běžně vyoráván na polích z černozemě. Nejsem si jist, zda ho přitlačil ledovec - ale nejsem v tom žádný odporník. Červený však není, jen hnědý až šedý. Červený pazourek jsem v ruce ještě nedržel.

Teorie představená autorem článku je zajímavá a zdá se nasvědčovat starým legendám germánského okruhu, avšak je v rozporu s poznatky jak jazykovědců, tak genetiků. Kdyby taková významná a kulturotvorná oblast osídlení existovala, tak by při průběžném potápění expandovala kulturně i personálně do okolí a po katastrofické ráně (cunami od Skandinávie) by došlo k významnému exodu přeživším, který by změnil v cílové destinaci situaci tak, že by ji dnes archeologové jistě odhalili. Nic tomu však nenasvědčuje.

J. Pražák 9.1.2018 15:39

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Takže správně česky by to bylo: před 11600 lety. Nebo ne?

J. Pražák 9.1.2018 15:36

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Jste skutečně takový hlupák, nebo to jen předstíráte?

Z. Lapil 9.1.2018 14:39

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

I vy? Napíšu-li "před současností" je rokem nula kupodivu současnost. 9600 let není totéž, co 11600 let.

K. Drábek 9.1.2018 14:39

Skandinávský ledovec

Ledovec ze Skandinávie dovlekl do Německa a Polska (a i k nám) spoustu kamení. Pazourek je pevný, tedy lze předpokládat, že ho na konci trasy zůstalo víc, než rozpadavých hornin.

Z. Lapil 9.1.2018 14:38

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Ale on má pan Výmola pravdu: nahradíte-li termín "před současností" termínem "před Kristem", hapruje vám tam 2000 let. Nevím, je-li to nekorektní politicky, ale určitě je to nekorektní historicky a matematicky - hanba mluvit.

R. Morava 9.1.2018 13:17

Re: není všechno multikulti, co tak vypadá

Má to jeden problém, použitím BP musíte každý rok udělat nové vydání článku. Ale nepřekvapuje lidé si odklonem od křesťanství zkomplikovali život mnohem mnohem víc. Nástup Islámu a nenávisti žen proti mužům jsou už ty podstatnější problémy.

V. Výmola 9.1.2018 13:15

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Jak píše o kousek níž O.Roldán, BP (Before Present) se používá běžně, v češtině se stejně tak používá ekvivalent "před současností". Ano, opravdu nechápu, co vám vadí. Zvlášť vtipně budou vypadat geologické údaje jako "asi 3 miliardy let př.n.l.", že?

O. Roldán 9.1.2018 13:03

není všechno multikulti, co tak vypadá

v anglické vědecké literatuře se používá BP (Before Present) používá zcela běžně. Ovšem to, že se AD (Anno Domini) nebo BC (Before Christ) používat přestává, je poplatné odklonu od křesťanských kořenů naší kultury. Vzhledem k tomu, že křesťanů je jen cca 1,5 miliardy, tak to nevidím jako zas tak velký ústupek. Jsou důležitější věci.

R. Johnová 9.1.2018 12:28

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Ano, pane Výmolo, pozastavila jsem se nad autorovým termínem "před současností", protože si myslím, že v naší civilizaci se vždy používaly termíny "před naším letopočtem" nebo "před Kristem".

Takže než mně budete připisovat nějaký výrok, tak si dvakrát přečtěte, co komentujete, abyste to pochopil.

V. Výmola 9.1.2018 12:10

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

Houby newspeak. Událost je kladena přibližně do doby 9600 let př.n.l. (tedy před Kristem). To je 11 600 let před současností (tedy před Johnovou).

J. Pražák 9.1.2018 11:31

Re: do doby...před současností - multikulti newspeak?

EUroNewspeak verze 2018. Jen stále netuším, kde je 0, od níž se počítá. Jak byl tento okamžik určen. Možná pomůže EUrowikipedie.

P. Vaňura 9.1.2018 10:08

Autor smíchal dvě věci

Platónova Atlantida byl s největší pravděpodobností ostrov Théra (Santorini), kde leželo jedno z hlavních center mínojské kultury, zničené obrovskou explosí tamní sopky r. cca 1550 př. Kristem (výbuch měl čtyřnásobně převyšovat sílu explose známé sopky Krakatau). Záznamy o katastrofě z té doby mohly být zcela dobře známy egyptským kněžím a dokonce nelze vyloučit v pověsti uváděný konflikt s mykénskými Řeky, i když bych pochyboval, že to byli právě Solónovi Athéňané.

Jiná věc je skutečnost, že koncem doby ledové byly pochopitelně osídleny tehdejší přímořské oblasti i pobřežní nížiny, které se následným pozvolným vzestupem mořské hladiny ocitly pod vodou. Konkrétní údaje v článku jsou pro mě zajímavé ale nikoliv překvapivé.

R. Johnová 9.1.2018 9:46

do doby...před současností - multikulti newspeak?

"Tato legenda tedy klade zánik Atlantidy do doby 11 600 let před současností." Co je to za termín "doba před současností"? Další politicky korektní multikulti newspeak? Už nemáme právo na "náš letopočet" a zapřeme Krista?

R. Gramblička 9.1.2018 8:03

jen podotknu,

že Helgoland nebyl součástí dogger bank, leží na opačné straně moře

P. Dvořák 9.1.2018 2:49

Velké otazníky bylo stěžejní dílo české záhadologie.

I já jsem díky němu tak nějak v r. 1967 začal pronikat do světa sci-fi. Houby na tom tehdy záleželo, jestli je to všechno pravda nebo ne.

Souček je někdy nazýván jako Český Däniken. Možná jím trošku byl. Ale Součkovo pábení se četlo mnohem, mnohem líp, než Dänikenova ostrá rádoby "literatura faktu".

P. Tureček 9.1.2018 1:48

trochu komplikovane...

A nemohly ty pazourky byt dovezeny jeste kdyz byl Doggerland dostupny suchou nohou? A pak je nekdo pozdeji nasel a pouzil? Nebo vykradl hrobku a znovu opracoval tisice let stary zasly kus pro svou potrebu?