1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Yasu Shikula 22.9.2007 21:40

Porad pisete o Cernem mori,

ale slana voda se dostala az do Kaspickeho a do Aralskeho. Kdysi jsem videl v TV porad, ktery vznikl na zaklade, rekneme vyzkumu dvou lidi. Jeden se zabyval informatikou a druhy vodou. Podle jejich spolecne prace je egyptska Sfinga opotrebovana vodni erozi a take to nalezite dokazovali. Puvodne stala tato socha na vysoke skale. Pak se asi Atlantik prorval skrz Gibraltar a Ceutu do Stredozemniho more. To by teto teorii docela vyhovovalo a stejnym zpusobem se mohla slana voda pozdeji dostat do Cerneho more a dal. Odpovidalo by to takhle vypoctum ?

I. Laengsfeld 22.9.2007 21:14

Re: V Istanbulu to ale teče z černého do Marmarského.

Ono v Rusku tolik ledovce nebylo, je (a byl) to sussi kraj

nez Evropa. Je to docela zvlastni predstava polovyschleho Dunaje

(o Dnepru, natoz Donu nemluve) nestaciciho doplnovat vodu ne zas tak velke vodni plochy (Cerneho more) ve studenem klimatu posledni ledove doby. Asi to tak ale bylo. Historie klimatu je nekonecnekrat zajimavejsi a bohatsi na dramaticke zmeny nez udajna budoucnost, co nas dle IPCC ceka a nemine :-)

qwerty 22.9.2007 20:01

Re: Re: Re: tato teorie neni vseobecne akceptovana

Dam busters, squělej film, můžu jenom doporučit:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dam_Busters_%28film%29

Goro 22.9.2007 18:33

Mýtus o sedminedělním dešti a potopě

Vzpomeňte si na povodně před pěti lety (nebo čtyřmi). To pršelo jen týden a vyplavilo to polovinu Čech. Dovedete si představit, kdyby pršelo dva měsíce. 8-o

J. Ryba 22.9.2007 16:34

Re: Ladislave N.

A ten ledovec zřejmě roztál, protože tenkrát nezčali míchat do nafty metylester a nezavedli zálohy na plastové lahve...

I.Laengsfeld 22.9.2007 16:12

Re: Dunaj

Aha, na stejnou vec upozornil uz i Vojta a ostatni

I.Laengsfeld 22.9.2007 16:11

Dunaj

Tahle velka reka existovala prec i za ledovych dob, nebyl to zadny potucek. Ani Dnepr asi uplne nevyschl takze vodni bilance Cerneho more byla nejspis vzdy prebytkova. Navic Kaspik byl tusim tehdy vyse nez dnes (Volha taky nebyla zadnou struzkou ani za suchych ledovych dob) leckdy (v meziledovych dobach) i spojen s Cernym morem. Pak ovsem predstava, ze Cerne more ma v nejakem momente nizsi hladinu nez Mediteran musi byt chybna, a napousteni Cerneho more nemuze byt rychlejsi nez napousteni more Stredozemniho (pri stoupani oceanu po skonceni posledni ledove doby) Cili tady neco nehraje, vysvetluji

tohle nekde ocealonogove a geologove dostatecne?

Ladislav 22.9.2007 15:28

Re: Ladislave N.

Britanie byla spojena s kontinentem behem posledni doby ledove kvuli poklesu hladiny oceanu. La Manche, at uz vznikl jakkoliv, v te dobe uz existovat a k znacnym zmenam reliefu nedoslo. Mensi zmeny probihaji neustale.

Ruda 22.9.2007 13:40

Gravitace jo, ale na velke plose...

Hydraulicky lis? Ten tlak na plose Stredozemniho more se s volnym padem neda srovnavat...

Vojta 22.9.2007 13:26

V Istanbulu to ale teče z černého do Marmarského.

Oblíbenou letní kratochvílí Istanbulanů je koupačka v proudu, který trvale protéká Bosporem z Moře Černého do Marmarského. :-D Rychlost proudu se pohybuje kolem 5 km/hod. Ohromné podvodí Černého moře i před 5 500 lety  jistě zajišťovalo dost vody  a vysokou hladinu v Černém moři. 

Nebo Dunajem, Dněprem, Dněstrem a Donem tehdy nic neteklo? Nebo snad tekly jinam? O trvalém siném přítoku sladké vody do Černého moře svědčí i nízká slanost - 18 promile , oproti 37 promile v Jadranu.  viz školní atlas str. 14.

Možná že ve Würmu bylo opravdu málo srážek a bylo tam jen Černé jezero. Ale zrovna tak ho klidně mohla zaplnit voda z těch velkých řek. Tekl jimi přece pořádný kus objemu pevninského ledovce ze severnéí Evropy.

čtenář zdrojů 22.9.2007 12:28

Ladislave N.

To je docelamožné, protože ještě před 18 000lety spojoval Evropu a Británii kontinentální ledovec. Je dost možné, že tající ledovec vytvořil mezi Anglií a Holandskem tavné jezero, které se po naplnění vyvalilo "Kanálem" ven. každopádně je ověřené, že Británie se stala ostrovem až před asi 8 tisíci lety.

Borek@exil 22.9.2007 8:11

Re: Re: tato teorie neni vseobecne akceptovana

Na dně Černého moře byly objeveny bývalé řeky, které do oné kotliny ústily. Kolem řek žili lidé. Jestli protržení Bosporu vypadalo jako průlom vodní přehrady, byl to asi pěkný fofr. Taková voda z prorvané přehraya smete města jako nic. Příkladů z nedávné historie je dost. Taky je možno prostudovat materiály s Druhé světové Války...Britové prorazili pár přehrad "skákající bombou", svrženou z nízko letícího letadla.  

Bohata9 22.9.2007 6:38

Re: tato teorie neni vseobecne akceptovana

A nikdy nebude protože patřiční lidé se mají o co přít a hlavně být za toto dobře placeni.

Ladislav 22.9.2007 3:29

Re: To není jediný případ možné "potopy"...

To je jedna z teorii ovsem par set tisic let nazpatek.

Ladislav 22.9.2007 3:23

tato teorie neni vseobecne akceptovana

Teorie o obri potope ktera dala vzniknout Cernemu mori je sice pusobiva ale neni zdaleka vseobecne prijata. Je spise zpochybnovana ale soucastne vyzkumy zatim nedospely k zasadnimu potvrzeni ci vyvraceni.

Ladislav N. 22.9.2007 3:08

To není jediný případ možné "potopy"...

Jeden z mnoha je prý i někde u průlivu La Manche - taky tam objevili  pozůstatky po  průrvě nějakého ledovcového (?) jezera v dávné minulosti...

Mišák 22.9.2007 2:54

Neděláme něco špatně?

Před dalším podobným zvyšováním hladin moří a oceánů chtějí Zelení bojovat hlavně lány řepky a větrníků (a příkazy, co si má myslet Klaus). Nikdo nestaví Archu a neshání do houfu páry zvířátek.

www racek 22.9.2007 1:21

no, řekl bych, že se průtok v důsledku vymílání podloží stále zvyšoval

konec konců, dnešní profil je dozajista plný usazenin ... ten rok je klidně možný. nebo to bylo 5 let, kdo ví. v každém případě, zalití statisíců čtvrečních kilometrů s hustým osídlením za takhle krítkou dobu lze považovat za potopu světa. no a ten ararat je hned vedle.