5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

GLOSA: Rizika rozhodování

Míru rizika našeho počínání zvažujeme dennodenně. Třeba když přemýšlíme, zda přejít ulici právě teď, či počkat. To je snadné. K posouzení rizika stačí informace, kterou získáme rozhlédnutím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 27.11.2019 13:19

No, nejrizikovější ze všech činností je stárnutí. Na to umírá naprosto nejvíc lidí. Jo a pak taky na zástavu srdce, na tu umírá skoro každý.

D. Polanský 27.11.2019 12:38

Někdy je to složitější a těžko to mohou humanisté v TV vysvětlit, viz např. moji zkušenost http://dusanpolansky.cz/stripky/bayes-pomaha.html

A. Teply 27.11.2019 15:35

Díval jsem se na odkaz, a podle mého je použita chybná úvaha: když má test spolehlivost 70%, tak 70% testů je pozitivních - což se mi nezdá. U 100 000 lidí nebude podle mého 70% testů pozitivních, ale jen 500 + chyba (30*500/70=214), tj. u daného vzorku bude pozitivních jen 714 testů.

R. Brzák 27.11.2019 10:31

to je zvláštní - pro mne je jednoznačně přijatelnější mít padesátiprocentní ochranu před oběma kmeny, protože spoléhám na to, že i moje imunita mi "přidá" pár procent a že v případě problematického průběhu infekce mohu doufat i v následnou léčbu či lékařskou podporu sebeozdravných procesů...

L. Písařík 27.11.2019 7:36

Vladimíre, strach z létání je stejný jako strach z plavby po vodě, má společný základ. Jsme suchozemci a máme rádi "pevnou půdu pod nohama". A podobné je to i v politice, lidé, kteří si váží hodnot jak fyzických tak i duševních sotva budou podporovat revolucionáře jakékoliv barvy. Ten stařičký Marx měl pradu - proletáři nemohou nic ztratit - skutečně, protože nic nemají, tedy mohou jen získat, pevnou půdu nepotřebují. Tu budou chtít až potom.

R. Brzák 27.11.2019 10:31

souhlas

H. Paculová 27.11.2019 7:17

Každý extrém je škodlivý. To platí i při úvahách o vývoji klimatu. :-)