4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Let’s Go Webb aneb Tmel Západu

I lidé mimo Ameriku už znají heslo Let’s Go Brandon (Brandone, do toho). To se pokládá za kódovanou urážku prezidenta Bidena. Vzniklo tak, že od září se v jistých prostředích – třeba mezi sportovními fanoušky – šířilo skandování „Fuck Joe Biden“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jirka 29.12.2021 20:56

Před padesáti lety začali (nejen) Američané masově užívat drogy a toto je důsledek.

J. Jurax 29.12.2021 19:57

Ono je to otázka peněz. Kolik jich vrazíte do kosmické techniky a výzkumu, takové výsledky dostanete. Dnešní výše rozpočtu NASA je zlomkem peněz, které dostávala v době závodu o Měsíc na programy Gemini a Apollo.

Navíc vývoj i těžkých nosičů už není výhradně v gesci NASA; její SLS šlape na paty Falcon Heavy soukromé společnosti SpaceX (navíc částečně znovupoužitelný) a MPCV (Orion) vyvíjená pro NASA společností Lockheed - Martin má zpoždění; taky do programu Constellation, jehož jsou SLS a MPCV zbytky, úspěšně hodil vidle Obama. Kdežto soukromý Dragon už létá s posádkou.

Ty peníze jsou jasné vidět na Rusku, to na kosmický program prostě nemá.

Evropu zachraňuje Francie se svou Ariane.

A vzadu roste Čína - už je na úrovni, na níž byl SSSR řekněme začátkem 80. let minulého století (Saljuty versus Nebeský palác) a rychle postupuje.

Nakonec - bude mít Západ nějakého nástupce ISS?

J. Krásenský 29.12.2021 13:56

Co se stalo s USA? Prohrály mír, jako už tolikrát. Možná proto, že jim vládne oligarchie ( dříve nepřesně nazývaná vojensko-prumyslovy komplex) a té nejde v éře globalizace o nějaký lidský konstrukt jakým je třeba stát

P. Diviš 29.12.2021 13:51

A co https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakety_Falcon ?

J. Vágner 29.12.2021 11:31

Dobrý článek. Logiku beru. Tomu stojí za to držet palce. Jenom jeden komentář. Z úhlu pohledu z doby před 30ti lety působí neuvěřitelně, že to nejpodstatnější za posledních X let vynáší do vesmíru nějaká, v podstatě francouzská raketa. To jak se sesypala jedna z tehdejších dvou supervelmoci, dnes Rusko, jsme mohli sledovat v přímém přenosu, ale co se stalo s Američany? Nic neprohrali a nemají schopnosti, které měli před padesáti lety. Něco se setsakra mění.

M. Pivoda 29.12.2021 10:56

Kosmický dalekohled Jamese Webba byl hotov už v roce 2016 a od té doby se jen testovaly všechny jeho funkce, aby ve velké vzdálenosti od Země (kam raketou poletí cca čtyři týdny), kde je již neopravitelný, fungoval naprosto spolehlivě. Aby ten dalekohled fungoval úspěšně, musí nejdříve proběhnout úspěšně přes 50 různých rozkládacích pohybů (rozložit důmyslně složený dalekohled, aby se vlezl do francouzské rakety Ariane).

Spekulace: Pokud bude úspěšně fungovat obrovská raketa Starship Elona Muska, která má být poprvé vypuštěna do vesmíru již v roce 2022, vešel by se do ní "neposkládaný do uzlíčku" celý dalekohled Jamese Webba - a tedy s větší pravděpodobností na jeho správnou funkci ve velmi vzdáleném bodu L2.

Poznámka: Do Muskovy rakety Starship by se ve složeném stavu vešla i Eifellova věž, což změní pravidla kosmických letů. Vzniknou tím nové příležitosti!

Hej Gusto, je husto? Vězte, že 21. století je o technologiích, nikoliv o tlachajících politicích.

F. Zrcek 29.12.2021 10:43

JWST (Webbův teleskop) má šanci na principiální objevy, které můžou změnit naši kosmologii a náhled na vesmír. Pokud to půjde dobře, dostane se do cíle v L2 s rozvinutými segmenty zrcadel a tepelným štítem. Ohromující je celkový průměr složeného zrcadla nad 6m a rozsah detekce záření do 28 μm.

Cross fingers!

P. Princ 29.12.2021 10:25

Ano. Pro úplnost dodejme, že podobné mezinárodní vazby jako JWST tvoří také projekty NICO, LHC, ITER, nebo ELI Beamlines v Dolních Břežanech apod...