24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Let’s Go Webb aneb Tmel Západu

29.12.2021

Do vesmíru vyletěl dosud nejvyspělejší přístroj

I lidé mimo Ameriku už znají heslo Let’s Go Brandon (Brandone, do toho). To se pokládá za kódovanou urážku prezidenta Bidena. Vzniklo tak, že od září se v jistých prostředích – třeba mezi sportovními fanoušky – šířilo skandování „Fuck Joe Biden“ (Bidene, jdi do pr…). Když reportérka zpovídala automobilového závodníka Brandona Browna a v pozadí byly jasně slyšet výkřiky „Fuck Joe Biden“, ona sama to do kamery interpretovala jako „Let’s Go Brandon“, aby televizní diváci netápali, že.

Tato verze se ujala a ilustruje barikádu ve společnosti. Problém není v tom, že kóduje vulgaritu. Ta je už rozšířená. Když nastoupil do Bílého domu prezident Trump a na protestu ve Washingtonu volala zpěvačka Madonna do mikrofonu „Fuck You!“, až se ulice třásly, jaksi to nevadilo, neboť terčem byl Trump. Je-li však terčem Joe Biden, vadí i kódovaná forma.

Je to kamínek do mozaiky rozklížené společnosti v Americe a na Západě vůbec. Navíc sílí pocit, že ať se člověk podívá kamkoliv, všude vidí známky krize, průšvihů i hrozeb: pandemii covidu, zdražování energií, inflaci, napětí mezi Západem a Ruskem i Čínou. Těžko najít něco, co by prokazovalo opak. Ale cosi se přesto najde. Na Boží hod vánoční, 25. prosince, to byl úspěšný start rakety Ariane 5 s kosmickým dalekohledem Jamese Webba. Takhle řečeno to působí jako běžná zpráva. Ale běžná zpráva to není.

Webbův dalekohled je dosud nejsofistikovanější zařízení, jež se podařilo vynést do vesmíru. Umožní výzkum, o jakém se dosud jen snilo. Třeba zkoumat záření z objektů, jež existovaly už krátce po vzniku vesmíru. Je to observatoř, která přišla na deset miliard dolarů (řekněme jako dva Temelíny). Půjde-li vše podle plánu, v létě začne Webbův dalekohled pracovat. Ale to není to nejobecnější poselství.

Nejširší, ba společenské poselství je v něčem jiném. Třeba v tom, že právě podnik tohoto typu může sloužit jako společenský tmel pro Ameriku i Západ jako takový. Po třiceti letech příprav a cizelování tohoto projektu nelze říkat, že je to akce vlády Reagana, Clintona, Obamy, Trumpa či Bidena. Mohou mu fandit bidenovci i trumpovci pod heslem Let’s Go Webb.

Je to také čerstvá ukázka univerzalistického působení Ameriky. V době, kdy ruský lídr Putin ohlásil úspěšný test hypersonické střely Cirkon, vyrukovala Amerika s observatoří, z níž bude čerpat celé lidstvo, jakkoliv nabubřele to zní. Podobně jako na plaketě zanechané v červenci 1969 na Měsíci: „Přišli jsme ve jménu lidstva…“

Ukazuje to i fungující spolupráci Ameriky a Evropy v době, kdy to mezi nimi drhne. Dlouho se říkalo, že když skončily raketoplány, americká kosmonautika závisí na ruských nosičích. Teď vidíme, že americký dalekohled dokázala vynést evropská raketa Ariane 5 z evropského kosmodromu Kourou. Je v Jižní Americe, ale na území Francouzské Guyany patřícím do EU. Nedaleko od něj leží Ďábelské ostrovy, kdysi neblaze proslulá trestanecká kolonie. Kdyby tam stále ještě byli Motýlek či kapitán Dreyfus, mohli ten start vidět. Je samozřejmě pustá spekulace, zda by volali Let’s Go Webb. Ale faktem zůstává, že jsme byli svědky skutečně dobré zprávy, jaké jindy noviny hledají jen s námahou.

LN, 27.12.2021