26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

FEJETON: Závody na Měsíc

Posledně jsem se tu vyznával ze svého snu kosmického sportovního soutěžení, a ono to existuje! Už v roce 2007 vznikla X Prize Foundation a po víceméně dlouhých peripetiích je zde projekt vysloveně sportovního charakteru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 8.6.2012 21:01

No, možná , že je to ode mne anachronizmus...

ale mně by docela vadilo, kdyby nějakej snaživka zrajtoval místo přistání ..třeba Apolla 11 jen kvůli nějaké přihlouplé soutěži...  Myslím, že to místo dokládá jeden ze zásadních milníků lidského technického vývoje a a jeho historická hodnota je neoddiskutovatelná, ne?!?!?  Jinak k tématu už raději nic nedodávám...snad jedině jednu drobnou parafrázi z díla Adolfa Loose, kde se jistý sedlář marně snaží studentům vyvětlit proč jsou jejich nápady nerealizovatelné.... a říká jim :.. až budu vědět tak málo o koních jako Vy, až budu vědět tak málo o materiálu jako Vy až budu vědět tak málo o celé této práci ..pak si opravdu dovolím vaši fantazii....

                  ....tedy pánové, až budu tak málo vědět o technice, fyzice, a cekém vývoji raketové techniky..pak si opravdu dovolím podobnou fantazii jak tady prezentuje pan Neff...  :-(

J. Jurax 8.6.2012 15:21

Re: Závod o Měsíc se předpokládá

No, jestli budou vesničané za padesát let záleží od toho, jaká bude za padesát let maximální velikost lidského sídla, aby mohlo být zváno vesnicí ...

J. Jurax 8.6.2012 15:17

Re: Priste snad neco rozumnejsiho, pane Neffe.

Hm ... co Vám přijde na onom článku nerozumné?

P. Hlosta 8.6.2012 7:45

Závod o Měsíc se předpokládá

Měsíční hornina obsahuje helium-3, které může být zdrojem obrovského množství energie. Pro získání 1tuny helia-3 je zapotřebí dvěstě milionů tun Měsíční horniny. Dvacet pět tun helia-3 dopraveného na Zemi by bylo schopno zásobovat elktrickou energií Spojené Státy celý rok. Ovšem za předpokladu, že bude vyvinut reaktor, kde bude ono helium reagovat s deuteriem a plazmu se podaří dostatečně chladit. Vznikne při tom ekologicky čisté obyčejné helium a vodík.

To jsou reálné předpoklady vědců. No a může začít skutečný závod o byznys s Měsícem. Která těžební a energetická společnost dokáže realizovat přesun energie Měsíce na zem, stane se kapitálovým gigantem, resp. utvrdí své postavení na světovém trhu. Zároveň se obohatí kosmický technologický výzkum, nastane nová éra vylepšení kosmické dopravy a bude to mít dopad na veškeré technologie.

Lidé se ale nijak nezmění! Budou zase stejní, jako před tisícem let, jen ta technická civilizace změní jejich životní podmínky. Otázka zůstane stejná - co pro ně bude k lepšímu a jestli příroda a okolní vesmír nedostanou tímto pokrokem poslední rány. Člověk se ale množí tak dramaticky, že to v říši života nemá obdoby. Snad je jen podoba v epidemickém šíření virů. V tomto přemnožení si vynutí stav společnosti kolonizaci okolního vesmíru.

Protože jsem vesničan tělem i duší, mám rád přírodu v původním tvaru na té své Zemi. Ovšem budou ještě vesničané za padesát - sto let? :-))

P. Sulc 8.6.2012 5:37

Priste snad neco rozumnejsiho, pane Neffe.

A. Richter 8.6.2012 5:31

Palec

nahoru.

.... *:-D